Vas savet: sta uciti: C++ ili Java

Gost
Molio bih sve dobronamerne posetioce foruma za jedan iskren savet.

Naime, studiram ja solidno i sve je to OK, ali doslo vreme da se podrobno nauci i neki programski jezik, kojim bi se u buducem programerskom poslu sluzio. I tu mi iskrsava dilema Java ili C++! Znam da je odabir jezika vezan za njegovu primenu, pa bih u tom smeru i usmerio posetioce foruma.

Dakle, imao bih par pitanja:

1. U cemu bi Java bila dovoljna, ili cak i bolja, od C++-a? Npr, da li je Java dovoljna za poslovne aplikacije (podrazumevam znanje SQL-a i baratanje bazama)?

2. Da li je C++ "zastareo" u poslovnim primenama?

3. Koliko je zaista teze nauciti C++ od Jave (tj koliko vise vremena zahteva)

4. Koliko se placaju ovi programski jezici - postoji li u nekom od njih mnogo veca prohodnost do visokih zarada?

5. Koliko ima 'leba od internet programiranja (to mi ne deluje nesto zahtevno i samim tim ni mnogo cenjeno i placeno... mozda gresim?). Zar nije npr sistemsko programiranje izuzetno dobro placeno (drajveri i sl.)

Znam da mnogo pitam, ali verujem da je ovo dosta univerzalno pitanje, pa Vasim odgovorima ne biste pomogli samo meni, vec i mnogim drugim osobama u mojoj situaciji (a sigurno ih ima dosta, a i ovo su ipak popularni jezici).

Unapred zahvalan!
 
pa svaki jezik ima svoju primenu, ali ako pogledash oglase za posao u inostranstvu obicno c++ i java dolaze u paketu, sto ce reci trazi ti se i jedno i drugo

1> java ima prednost u tim tzv enterprise resenjima, dakle veliki sistemi, distribuirano programiranje i tu je trenutno no 1, a sad i mobilni telefoni.....e sad problem je sto je kod nas dost amanje zastupljena java iz nekog razloga, verovatno zato sto je trziste ovde malecko.......problem je jedino sto se java gura svuda, pa i tamo gde ne treba (npr desktop aplikacije i GUI)

2> C++ nije zastareo i nikad nece, jer je po meni to najbolji jezik ikada smisljen, a da je tezi, tezi je od jave i to podosta, narocito ako hoces sve cake i detalje da znash....to je odgovor i na 3.

4>placaju se dobro ovde, a napolju josh bolje, jedini problem je sto pri zaposljavanju uvek traze iskustvo :D

5> ima leba od internet programiranja (PHP i SQL), naravno da nije tesko ali ima dosta ljudi koji to bash znaju i cesto rade po grupama...... prednost php je sto je u open source-u sto znachi da cesto mozes na netu da nadjes polugotov ili cak gotov projekat koji tebi treba i to besplatno

zakljucak ti je da treba da znash i jedno i drugo, ali insistiraj na c++ i posle se prebaci na visual c++ .net jer on polako ali sigurno pocinje da se siri, plus M$ ga podrzava plus .net framework ce biti ugradjen u windows koji izlazi sledece godine tako da ce biti josh brzi programi u njemu........ako znash javu posle ces lako i c# (bar tako kazu)
 
Ja, koji sam zapoceo ovaj topic, sam upravo odabrao username (po kom je ocito da sam se dosad uglavnom bavio matishem :-)) i resigtrovao se, cisto raspoznavanja radi...

Inace studiram na PMF-u u Novom Sadu. Kolicina programerskih predmeta je sasvim solidna, tj nije bas strasno koliko ih je, ali je strasno to sto se C/C++ uopste ne rade - ali ni malo! Spominjanje ovih jezika je nesto poput psovke ili cak bogohuljenja... Puno se gura Java, ali ja mislim da mi nije dovoljo da znam samo jedan prog jezik, osim eventualno ukoliko to nije C++, zar ne? (OK, SQL "is a must" za baze, to stoji).

verujem da je:
milos12345:
zakljucak ti je da treba da znash i jedno i drugo, ali insistiraj na c++

ali kod ovog:
milos12345:
posle se prebaci na visual c++ .net

sam se zamislio. Mozda izbegavam .net, ali sta mislis o forsiranju C++-a, nakon cega bih uzeo Javu - jel OK ta kombinacija?
 
Prijatelju.....

ja ti ne bih odgovarao tako strucno, jer bas sada i nemam vremena, ali ti vidi cime zelis da se bavis.Ako zelis da se bavis internet programiranjem, baci se na javu, a ako zelis nesto drugo, onda je c++ verovatno bolji izbor.

Ali, po meni je java jedan od najperspektivnijih jezika, tako da sam se i ja ozbiljno bacio na ucenje istog.

A, jesi li probao php za net?
 
Hvala za receno, ali...

milos12345:
to ti je kao da sjases sa konja na magarca

Nisam mislio da naucim C++, pa da ga batalim u korist Java-e, to nikako! Nego, kontao sam kad si rekao:

milos12345:
insistiraj na c++ i posle se prebaci na visual c++ .net

da mi je mozda bolja kombinacija C++ s Javom, nego C++ sa .net?

Mada, mozda ja tu nesto ozbiljno nisam razumeo sta si hteo da kazes, pa ako je tako, kazi ako te ne mrzi...


SluX:
po meni je java jedan od najperspektivnijih jezika, tako da sam se i ja ozbiljno bacio na ucenje istog.

Zanimljivo! Jer, vidis, ja sam svoje (skromno) znanje Jave, a neznanje C++-a shvatio kao veliki hendikep (sto verovatno i jeste slucaj) i taman kad sam skupio volju (i hrabrost) da se bacim ozbiljno na C++ (jer znam da ce dugo trajati i nece biti lako!), pocnem pre toga da pretrazujem internet po tom pitanju i ucini mi se da cu jos i pogresiti ako krenem na C++! Do juce ubedjen da je on najbolji i najperspektivniji jezik, a sada jos sumnjam vredi li ga uciti! E, tu sam ti ja zbunjen!

Inace, nisam jos probao PHP, ali uskoro cu (sigurno, jer ne samo da me zanima, nego mi i za fax treba!) - mislis li da bi tu saznao da li mi lezi internet programiranje pa da se bacim na Javu? (al srljam unared, a? :-))

Svodi se na ovo:
Posto ja nesto kontam da mene Java zaobici ne moze (a ni ja nju!) interesuje me da li mi je malo da samo u njoj radim. Neko je negde na ovom forumu rekao:

Mislim da ne postoji mnogo veoma dobrih programera, koji koriste vise od dva jezika zaista u punoj snazi i upotrebljavaju ih 100%

a i ja nesto kontam da je sasvim realno (tj nije preambiciozno) koristiti "majstorski" dva jezika, pri cemu mozda jedan ima primat. Koristiti "majstorski" meni znaci ispeci zanat na njima i onda ziveti od tog. Dakle, je li realno ili nije da ocekujem da oba jezika znam dovoljno za ozbiljan, profesionalan rad, s tim da jednom dam primat? Sta kazete na to?
 
pa idi vidi na www.codeproject.com tamo imash dobrih tema nevezano za m$ alate (posto je sajt za to).... ima dobrih saveta tipa kako da se postavish kad uchis, kakve ciljeve sebi da postavish u toku godine.....

sto se tiche .net-a ti ako znash c++ i .net lako ces koristiti c# i bilo sta drugo jer je .net samo skup klasa koliko ja znam, jedino sto ces vishe da se namucish preko c++ nego preko c# ali dobro

nemoj da batalish javu, trazi se ona dosta pogotovu napolju
 
Ako planirash da se ozbiljno (ali OZBILJNO) bavish programiranjem, pitanje "a koji jezik da nauchim" je suvishno. Svaki jezik ima svoju primenu, tvoj zadatak je da prepoznash to mesto i da za odgovarajuci zadatak primenish odgovarajuci jezik/okruzhenje.
A od chega cesh pocheti zavisi i koji cesh jezik izabrati - Java je zgodna za pochetnike u OOPu, pa bih je (mozhda, uz odredjene rezerve) i preporuchio za pochetak. Opet, zavisi sve od tvojih interesovanja, ali koji god jezik da odaberesh, za neko vreme cesh se susresti sa onim drugim ;)
 
Anonymous:
1. U cemu bi Java bila dovoljna, ili cak i bolja, od C++-a? Npr, da li je Java dovoljna za poslovne aplikacije (podrazumevam znanje SQL-a i baratanje bazama)?

Za ovu primenu, ako znaš SQL, sve ti je jedno... oba jezika imaju odgovarajuću podršku. Java je bolja jer imaš Garbage Collector koji čisti đubre za tobom, pa ne moraš da brineš za šta si alocirao memoriju i da li si je oslobodio. Java je takođe dobra jer većina novijih mobilnih telefona ima ugrađenu JVM (Java Virtual Machine), tako da će i ovaj vid programiranja vrlo brzo biti unosan. S druge strane, C++ je veoma, veoma, veoma... veoma, veoma mnogo brži - Java programi se interpretiraju, a C++ se izvršavaju... :idea:

Anonymous:
2. Da li je C++ "zastareo" u poslovnim primenama?

C++ "nikada" neće biti zastareo! Na to ne računaj.

Anonymous:
3. Koliko je zaista teze nauciti C++ od Jave (tj koliko vise vremena zahteva)

Kažu: "ko voli C/C++, voli ga zbog pokazivača... ko ne voli C/C++, ne voli ga opet zbog pokazivača..." Pokazivačka aritmetika je najrazumljivija i na najlepši način implementirana u C/C++. Učenje nije teško ako nisi od onih koji odustaju čim malo zapne. Takođe, pomenuo sam i GC (Garbage Collector) kog ima u jeziku Java, ali ga nema u C++. Ako programiraš za Windows platforme, .NET Framework obezbeđuje GC i za C++, ali se ovaj jezik i dalje izvršava, dok se Java i dalje interpretira!

Anonymous:
4. Koliko se placaju ovi programski jezici - postoji li u nekom od njih mnogo veca prohodnost do visokih zarada?

Ne plaća se znanje programskog jezika, već njegova primena!!! To je sasvim druga priča i zavisi od mnogih faktora.

Anonymous:
5. Koliko ima 'leba od internet programiranja (to mi ne deluje nesto zahtevno i samim tim ni mnogo cenjeno i placeno... mozda gresim?). Zar nije npr sistemsko programiranje izuzetno dobro placeno (drajveri i sl.)

Zavisi od oblasti kojom želiš da se baviš! Kako je poslednjih godina fokus na dostupnosti informacija, mnoge stvari se okreću ka mrežnom i internet programiranju! Koliko je zahtevno, zavisi koliko ozbiljno želiš da radiš svoj posao - kod programiranja za net programi postaju ranjiviji, pa imaš više posla oko zaštite podataka i sl.

Sistemsko programiranje (drajveri i sl.), s druge strane, jeste cenjeno, i neće nestati jer postoje specifični (a posebno industrijski) sistemi gde se bez ovoga ne može! Ipak, što se PC računara tiče, sve je veći naglasak na net-u.
 
Sve nesto kontam da mi bez C-a nema ozbiljnog rada. Da li posle nastaviti ka C# i C++ ili ka Javi, to jos trebam videti.


Nego, ako vas ne mrzi, mnogo bi mi znacilo vase misljenje o sledecem:

1. Da li se Java developeri koji se toliko traze razumeju i u C++ - da li je to ono sto se precuti kada se pokaze kolika je plata Java developera? (a statistike me malo iznenadjuju) jer ih je ipak armija migrilala sa C/C++-a na Javu, a to bi lako moglo biti od znacaja.

2. Ima li logike redosled ucenja c, c#, c++ ?

Lord British:
Ako planirash da se ozbiljno (ali OZBILJNO) bavish programiranjem, pitanje "a koji jezik da nauchim" je suvishno. Svaki jezik ima svoju primenu, tvoj zadatak je da prepoznash to mesto i da za odgovarajuci zadatak primenish odgovarajuci jezik/okruzhenje ...

koji god jezik da odaberesh, za neko vreme cesh se susresti sa onim drugim

3. Sa koliko jezika se susrecete u radu, tj za koliko mozete reci da ih dovoljno dobro znate? Ovo pitanje nije samo za Lord Britisha, vec za sve vas "out there"!
 
'ajde da se i ja malo ukljucim u diskusiju... lm, vec je receno da je java no. 1 u velikim enterprise resenjima, i sa tim se apsolutno slazem. e sad, ne znam koliko je to manje zastupljena, poznajem dosta ljudi u dosta firmi koja se bavi slicnim poslom, ja konkretno, evo vec cetvrtu godinu zaradjujem 'lebac od toga :roll: takodje se slazem da c++ jos dugo nece biti zastareo, ali ga takodje ne smatram obaveznim, ja "govorim" javu veoma tecno, i pomalo natucam vb.net jer je jedan od klijenata inisistirao na tome :cry: c++ mi nikada nije trebao, niti mi je ijedan poslodavac to trazio :lol: sto se plata tice, sve zavisi, od znanja, iskustva, srece itd. ali recimo od par stotina pa i do 2 soma evra (u beogradu)... u principu, prvo odluci cime hoces da se bavis, ako su to distribuirane enterprise aplikacije, onda java, ako su u pitanju win aplikacije, onda c++ i to ti je to.

p.s. c++ vise nije "veoma, veoma, veoma... veoma, veoma mnogo brži", razlika vec sada postaje "veoma, veoma, veoma... veoma, veoma, mnogo" podnosljiva :lol:
 
Pa, pazi ovako....
Mozes poprilicno nauciti php za 2 meseca, pa i manje. Sa tim znanjem mozes kreirati dobre dinamicke web site-ove i zaraditi fino.

A sto se tice jave i ostalih nedoumica: ja vrlo tecno "govorim" Delphi, php, a sada se bacam opasno na javu, jer smatram da sa njom mogu dosta da zaradim(da i ne govorim o php-u).

Ali posto programiranjem nameravam da se bavim i kao naukom(AI), mozda naucim nekad i c++(mozda)......
 
8)
visualc.gif


PeAcE OuT!
 
C++ je najmocniji jezik viseg nivoa koji postoji,i uprkos nekim losim stvarima nikada nece zastariti.JAVA je portabilna ali i do 20 puta se sporije izvrsava od C koda.ona ima neku svoju primenu u mobilnoj telefoniji i raznoraznim internet dzidzabodzama,ali nikad nece ni prismrditi C-u.sto se tice C++ i SQL te dve stvari idu zajedno,povezivao sam se na baze sa C++,a uvek mos probati i MySQL.JAVA je preuzela skoro celokupnu sintaksu C++ a naravno je i OO.moj ti je savet da prvo naucis C++ a ako i posle toga budes zeleo JAVU,nece ti biti tesko da je uklaviris.
srecno.
 
nikoladsp:
C++ je najmocniji jezik viseg nivoa koji postoji,i uprkos nekim losim stvarima nikada nece zastariti.JAVA je portabilna ali i do 20 puta se sporije izvrsava od C koda.ona ima neku svoju primenu u mobilnoj telefoniji i raznoraznim internet dzidzabodzama,ali nikad nece ni prismrditi C-u.sto se tice C++ i SQL te dve stvari idu zajedno,povezivao sam se na baze sa C++,a uvek mos probati i MySQL.JAVA je preuzela skoro celokupnu sintaksu C++ a naravno je i OO.moj ti je savet da prvo naucis C++ a ako i posle toga budes zeleo JAVU,nece ti biti tesko da je uklaviris.
srecno.

Java nije 20 puta sporija od C++-a, testovi koji su radjeni u ovom veku govore drugacije, pa bi se tu mogao malo update-ovati.


"ona ima neku svoju primenu u mobilnoj telefoniji i raznoraznim internet dzidzabodzama"

mobilne telefone povezuje s javom uglavnom onaj ko je ne zna, tj cuo je za nju sa svog mobilnog, a internet dzidzabudze su takodje prevazidjene od strane jave u ovom veku - gura ona ogromne poslovne projekte! a da ne spominjem da je NASA-in robot koji hoda po Marsu programiran u Javi.

Ako je sve tako kao sto si rekao, zasto je jos 1999. kada java jeste bila 20 puta sporija od C-a, M$ izbacio C# kao konkurenciju javi? Tada se java bavila internet dzidzabudzama, ali je M$ vec tad video gde to moze da ode i odmah se bacio na razvoj svog jezika kao pandana javi, da bi ga sada uvodio na velika vrata .net-om.

Pa imas li sta da kazes???
 
pitanje koje se postavlja je da li ti uopsete treba c++; ipak su java i c# danas dvavodeca razvojna okruzenja.
NE kazem da se c++ ne koristi ali se njegova primena (bar u velikim firmama) svodi na stvari koje se ne mogu isprogramirati u ova dva ili kada je vreme odziva kriticno.
Sto se c-a (cistog) tice - on je stvar proslosti - strukturno programiranje - nesto sto se u svetu vec dugo ne koristi, to definitivno treba preskociti
 
Nemanja_79:
pitanje koje se postavlja je da li ti uopsete treba c++; ipak su java i c# danas dvavodeca razvojna okruzenja.
NE kazem da se c++ ne koristi ali se njegova primena (bar u velikim firmama) svodi na stvari koje se ne mogu isprogramirati u ova dva ili kada je vreme odziva kriticno.
Sto se c-a (cistog) tice - on je stvar proslosti - strukturno programiranje - nesto sto se u svetu vec dugo ne koristi, to definitivno treba preskociti

"U velikim firmama"... Pogledaj statistike najkorishcenijih jezika, pa onda kazhi da je C stvar proshlosti.
 
Da pokusam malo da se pojasnim
Ne mislim da je c stvar proslosti.
C++ je jos tu i verovatno ce biti jos dugo.
Mislim da se ovde sukobljavamo oko tehnologije programiranja a da ne vidimo sustinu - kada kazem samo c ja mislim na strukturno programiranje, a c++ vezujem za objektno orjentisano programiranje. A ni strukturno programiranje (bar mislim) nije bas iscezlo - mnogo toga o okvitu objektnog programiranja je strukturno - ako malo bolje pogledamo (algoritmi za manipulisanje strukturama podataka su strukturni, a bez toga nema programiranja)
Ono sto ja pokusavam da kazem da funkcionalna dekompozicija sistema vise nije ono sto je primarno.

Jos nesto - na moje misljenje dosta i utice ono na sta sam ja primarno orjentisan, a to su POSLOVNE aplikacije, u kojima mislim da nema vise mesta za strukturno programiranje (bar ne u smislu projektovanja sistema kao celine). Da li se cist c koristi za neke druge stvari ne znam.

Sto se delphi-ja tice - tu vam dugujem izvinjenje posto ga bas ne poznajem dobro, ali ipak mislim da su Java, C++ i c# tri najvaznija razvojna okruzenja.

Za C++ ne kazem da je los, da je istorija isl. samo u obzir uzimam i jednu cinjenicu koja je jako bitna - za RAZVOJ aplikacije u Javi je potrebno dva puta manje vremena nego za razvoj ekvivalentne aplikacije u C++ (bar sto se poslovne primene tice)
c# ni ja ne volim, ali ne sme se zaboraviti da je ipak vecina danasnjih racunara na Windows-u, a nas posao je da napravimo program za one koji to od nas traze, a ne da im namecemo onos to mislimo da je najbolje (musterija je uvek u pravu)
 

Back
Top