''Maratonci trce pocasni krug'' - tumacenje

Ispricacu ti jednu anegdotu koju sam cuo da je Kovacevic ispricao... Primetices da Maratonci nisu jedini film gde se on bavi problemom "smrti"...

Kaze, dok je isao ulicom, prosao je pored kuce u kojoj je neka zena umrla... I cuo dvojicu koji stoje ispred i pricaju... I jedan od njih je rekao "moracemo da je sahranimo"...

Kaze da mu je ta recenica bila inspiracija za takva dela...
 
Gledao sam ovaj film nebrojeno puta, ali za razliku od ostalih Kovacevicevih scenarija koje sam instinktivno razumeo gledajuci ih po prvi put ovaj film ovaj nikad nisam uspeo da protumacim. Voleo bih kad bi neko od forumasa izneo svoje tumacenje Maratonaca. Sta predstavljaju Topalovici, cemu sahrana Aleksandra Karadjordjevica na pocetku itd.

Čini mi se da je to sam Kovačević negde rekao... Grobari čitavih generacija...
 
Ne mogu da verujem da neko zivi u Srbiji, a da nije gledao Maratonce.Sto se simbolike tice, i sam sam razmisljao o njoj, svakakve opcije su mi se vrzmale po glavi, da je Pantelija ustvari Tito, a da potomci predstavljaju zemlje tadasnje Jugoslavije, te da se povlaci paralela izmedju perioda Titove i Aleksandrove smrti.Ustvari, ne znam, ako neko zna neka objasni, mada mislim da samo Kovacevic i Sijan znaju odgovor.
@Sentimentalni:Ako si razumeo sve Kovaceviceve scenarije, posalji mi privatnu poruku sta simbolizuje kraj Andergraunda?Scena kada se okupljaju mrtvi podrumasi, slave na ostrvu, a parce ostrva se odvaja.
http://www.domacifilmovi.biz/domaci-filmovi/maratonci-trce-pocasni-krug-video_9ce267191.html
Pa, ko nije gledao, sada moze da nadoknadi taj propust.:D
 
Poslednja izmena:

Back
Top