Jugoslavizam

Gost
Od koga je zaista potekla ideja jugoslavizma? Zasto?
Ducic u jednom svom delu kaze da ta ideja zapravo nije potekla iz Beograda, kako se misli, vec da je nastala iz ilirizma (s tim u vezi detaljno opisuje ilirizam biskupa Strosmajera i drugih) i da su je nasi kratkovidi politicari prihvatili ne sluteci kuda to sve vodi. :?
 
koliko ja znam medju Hrvatima je bio raskol.Jedni su bili za ujedinjenje,drugi za nezavisnu državu(ili bar za federaciju SH).
A i medju Srbima su bili protiv ujedinjenja(valjda Pašić...)
Sve u svemu moje mišljenje je da je kralj Aleksandar htio da vlada što većim prostorom(Šta će mu narod koji nije odan?)
Da je napravio Veliku Srbiju bila bi naša i Bosna i Dalmacija i istočna Slavonija a vjerovatno i Vojna Krajina(RSK)
Ideja YU je lijepa,meni se osobno svidja,ali za ljubav su potrebne dve strane...
Što ne znači da ne bih ujedinio sa nekih 15% Hrvata(možda i više,ko zna?) koji su ostali vjerni YU ideji
Ja ih zovem Ilirsko-Slovenski Hrvati,a ove druge Švapsko-Ustaški Hrvati
 
jagodica:
Hey sloveniiiiiiiiiiiiii!!!

tako.

To je bila himna nekih slovenskih naroda (Ceha, Slovaka, dela Poljaka i Ukrajinaca) pod A-U moarhijom, tj. izrazavala je njihovu zelju za slobodom i slovenskim jedinstvom (tada).
Ima malo veze sa narodima bivse YU.

Npr. za vreme bitke na Ceru jedna jedinica sastavljena od Ceha bacila je u toku noci puske i krenula prema srpskoj vojsci da se preda, pevajuci pesmu "Hej sloveni". Austrijanci su im pucali u leda. Srbi nisu prepoznali pesmu, tj. nikad je nisu ni culi, i pucali su sa fronta. Svi Cesi su izginuli.
 
Jekyll_doesnt_Hyde:
Od koga je zaista potekla ideja jugoslavizma? Zasto?
Ducic u jednom svom delu kaze da ta ideja zapravo nije potekla iz Beograda, kako se misli, vec da je nastala iz ilirizma (s tim u vezi detaljno opisuje ilirizam biskupa Strosmajera i drugih) i da su je nasi kratkovidi politicari prihvatili ne sluteci kuda to sve vodi. :?


pocelo je prvo u Dalmaciji,i uopste na celoj teritoriji Austrougarske gde u ziveli Srbi, Hrvati...Ali je kralj Aleksandar sa sestojanuarskom diktaturom "stvorio" ideju jugoslovenstva---> svi Jugoslaveni (kako kazu Hrvati i Slovenci) u jednu drzavu...
Ako te ovo vise zanima, uzmi od nekog studenta Prava knjigu : " narodna pravna istorija"
 
Hvala.
Pitam jer znam da u Kragujevcu, mislim,ima spomenik izginulim slovačkim vojnicima kojima su imena napisana češki,pa je pre neku godinu na inicijativu našeg novinara iz Vojvodine i nekih ljudi iz Slovačke, stavljena nova tabla na spomenik,sada su imena dobro napisana...Ali ništa više ne znam...
 
ma ok sad na stranu sve al verovatno je slichnost jezika jedan od presudnih faktora u analizi povezivanja juzhnoslovenskih naroda u jednu celinu.
ok sto nije bugarska. nemam pojma, to su huni u stvari
 
Заиста одлично мишљење о Југославизму је дао наш славни Јован Дучић у књизи под насловом: "Верујем у Бога и Српство". Ко има ту књигу нега прочита први поднаслов, "истина о Југославизму", ово обавезно прочитакте, а ако неко нема ову књигу, можда сутра и препишем. Наравно, уколико има заинтересованих ???
 

Back
Top