Godisnji odmor

makimaki:
Da li je poslodavac obavezan da radniku obezbedi 10-ak dana god. odmora u sezoni?

Zaposleni ima prava na godisnji odmor u trajanju od najmanje 18 radnih dana, a najvise 25 za godinu dana rada. Zaposleni koji u kalendarskoj godini nema godinu dana rada, a u radnom odnosu je najmanje mesec dana, ima pravo na godisnji odmor srazmerno vremenu provedenom na radu. Zaposlenom se ne moze uskratiti pravo na godisnji odmor, niti ga se on moze odreci.
Naravno, uvek postoji mogucnost da poslodavac onemoguci zaposlenom koriscenje godisnjeg odmora u slucaju potrebe zavrsetka posla, ali mu mora za to obezbediti nadoknadu. Ovo je sve slovo zakona, ali u praksi stvari izgledaju dosta drugacije. Recimo, po propisima, prekovremeni rad ne moze biti duzi od 4 sata dnevno, a imas firmi gde se radi i po 15 sati.

Ako vec imas neiskorisceni godisnji odmor od prosle godine, iskoristi ga do 30. juna (jer je to zakonski rok), a ako ti sef ne da, onda se dogovori sa njim da ti te neiskoriscene dane odmora vodi kao slobodne dane za koje ne postoji zakonski rok za koriscenje.
 
Evo sta metacno zanima. Suprug radi u firmi vec 15 god. i retko je trazio godisnji u sezoni. Pre 2 godine su mu dali 15 dana u julu kako bi vodili dete na more. Prosle godine nije trazio jer sam bila trudna, tako da ga je koristio u novembru. Pre 2 dana je zvao da zamoli za odmor od 20.08-01.09., kako bi odveli decu na more, i rekli su mu da nije moguce jer vecina kolega u sezoni koristi godisnji pa ne bi imao ko da radi. Da li je u redu da su neki pretplaceni na god. odmor u sezoni, a on ne moze cak ni krajem avgusta da ga dobije?
 
Da li neko zna kakva su moja prava,u vezi odmora?
Vec pet godina radim bez socijalnog osiguranja,nisam prijavljena "ni u najavi" da cu biti, svakog meseca potpisem novi ugovor o honoraru za prethodni mesec,sto ne znam pod sta se vodi to jest povremeno vrsenje poslova znam da ne moze da traje vise od 6meseci godisnje,a ovo traje godinama.I da se vratim na odmor;imam 14 dana odmora godisnje(10radnih dana),sto mi ne odbijaju od plate, ali mi ne daju vise od toga,jer navodno po zakonu nemam pravo na godisnji odmor uopste,pa dobro da mi i to daju.Mislio bi covek da mi nesto poklanjaju... :shock:
Zasto svi drugi koji rade 8 sati + radna subota imaju placen staz i socijalno, znaci da meni treba manje da se odmorim, a njima treba duze?
Ima li neko ko se razume u te stvari, i da li zakon predvidja takvu situaciju?
Ima li jos neko slicna iskustva?
 
Ako sam te dobro razumela, ti si sa poslodavcem sklopila ugovor o privremenim i povremenim poslovima. Da bi imala pravo na godisnji odmor i da bi imala sva ostala prava koja su ti na ovaj nacin uskracena moras sa poslodavcem sklopiti ugovor o radu. Na zalost u ovoj zemlji poslodavci maksimalno iskoriscavaju radnu snagu kao sto je sa tobom slucaj a isti se opet pozivaju na zakon koji sami krse! Kao sto si i sama rekla on tebe ne bi smeo angazovati duze od 180 dana u godini.
Dok se god ovakve stvari ne budu strogo sankcionisale mladi ljudi ce biti iskoriscavani od strane poslodavaca jer im je to jedini nacin da rade i zaradjuju novac.
 
Aha...znaci, nista.
A kako stoji stvar sa zaposljavanjem NA ODREDJENO VREME? I sta to ustvari znaci? Pitam jer mi je to bilo takoreci ponudjeno,ali navodno nije dobra opcija nisu mi objasnili zasto,pa me zanima sta time dobijam, a sta gubim.
Ako se neko razume, jel ne trazim mnogo? :)
 

Back
Top