Solidarnost ???

užasno me nervira taj stav "nije mu ništa ima samo malu temperaturicu 42 stepena vec 10 danaa i kašlje kao magarac, ali nije mu ništa".
ne znam zašto tu majku nisi pitala šta njeno dete traži tu?

e, ja sam dobila boginje od deteta, sa 30 godina :) i ništa mi se strašno nije desilo, par dana temperatura 37, 2 i to je to. :)

a mojoj devojčici je baš užasno bilo, milion boginjica, temperatura danima, a dečak je imao ukupno 6 boginja bez temperature.


kako ne mogu da se prenesu?

OVČIJE BOGINJE SU ZARAZNE DOKLE GOD SE NE OSUŠE PROMENE NA KOŽI, A NOVE NE IZLAZE, A TO JE JOŠ MINIMUM DESETAK DANA OD IZBIJANJA OSPE.

DETE JE ZARAZNO DVA DANA PRE IZBIJANJA OSPE, A NE TOKOM CELOG PERIODA INKUBACIJE.

jel pričamo ovde o ovčijim boginjama ili o čemu, da nisam nešto pobrkala slučajno :lol:

Видиш, ја никад не причам напамет, кад је мој посао у питању, али кад није оно стриктно чиме се бавим.;)

Све ово што сам написал, преписала сам из књиге за инфективне болести, инфективне нису моја бранша, али богиње су алфа и омега генерално медицине, па их се ваља с времена на време потсетити, што ме је ова тема и нагнала да урадим..

Овако: ''Инфективне болести''
Редакциони одбор: Милена Божић- Љубиша Докић- Светлана Николић- Милорад Павловић- Милан Шашић ( све већа од већих имена на инфективним у Бг-у, у Србији), распитај се.

Осипне грознице, у које спадају све богиње је писала Елеонора Гвозденовић, такође проф. на мед. факултету у Бг-у.

Ах да, страна 211-225. ;)

CIBID, 2004


Клиничке слике, многих болести, код деце и одраслих се веома разликују.
Атипичне клиничке слике постоје, али о њима не бих, није тема о томе.

Не знам од кад су ти подаци којим ви баратате, али имунологија се веома развила последњих 15 година и тачно се сад зна колико, шта, кад, како...

Шта мислиш, да се болест преноси све док се не осуше пустуле, како би нпр. студенти вежбали на одељењу осипних грозница (а међу њима је и оних који нису прележали, а зна се да је кл. слика код одраслих, где спадају и студенти, мнооооого тежа него код деце )?

:bye:
 
Poslednja izmena:
Ako nesto mislis, onda to i kazes... ja bih takve stvari rekla. Niko se vise ne bi osudio da mi dodje bolestan, nego bi pre posete meni isli da rade sve moguce analize i posete sve hi tech laboratorije, pa onda karantin jedno mesec dana, pa onda mogu da mi dodju u posetu.

Ma ima da se zna kakav je red u mojoj kuci! Sve pod konac.
 
I ja sad, Sofi, ne znam - verovatno ( i srećom) si u pravu za te boginje - ali princip je u pitanju, ako kažu period inkubacije je 3 nedelje - i ako svi znamo, makar i pogrešno ali verujemo (kao ovčice priučene) a ipak naspram toga pre izaberemo da radimo šta nama odgovara, zbog čega bi se čudili ili zgrozili kad bi dobili epitet krave ili kravetine kako bi ja rekla? Jer ti biraš trenutak onda u kome će nešto da te zanima - ako u te u prvom ne zanima mišljenje okoline ( a to je te famozne 3 nedelje) nego radiš ono što smatraš ispravnim, zašto te u sledećem trenutku boli ili vređa mišljenje iste te okoline? Kakve veze onda ima to što je neko rekao da si krava ili kravetina (ti figurativno, naranvo
Па сад, не знамо ни ти ни ја како би та жена одреаговала, зар не?

С друге стране, питање је коректности.
Људи различито реагују.
Ти би можда била тотално хладна у тој ситуацији и рекла би себи у браду, а упућено дотичној која те неправдено прозива ''ма терај се у три лепе''.
Али има људи који се неправедно прозвани другачије понашају...мислим, сви смо различити.;)
 
Не знам од кад су ти подаци којим ви баратате, али имунологија се веома развила последњих 15 година и тачно се сад зна колико, шта, кад, како...

Шта мислиш, да се болест преноси све док се не осуше пустуле, како би нпр. студенти вежбали на одељењу осипних грозница (а међу њима је и оних који нису прележали, а зна се да је кл. слика код одраслих, где спадају и студенти, мнооооого тежа него код деце )?

:bye:
Moja kuma, koja je pedijatar, mi rece te podatke pre 15 minuta :D tako da su moji podaci stari 15 minuta.
No, salu na stranu, to je jos prica iz doma zdravlja, kad su moja deca bolovala, tako su nas ucili pedijatri.
U svakom slucaju, ja nisam bila lenja, pa sam guglala malo. ;)
A rezultati su sledeci:

CDC
Chickenpox is highly infectious and spreads from person to person by direct contact or through the air from an infected person’s coughing or sneezing or from aerosolization of virus from skin lesions. A person with chickenpox is contagious 1-2 days before the rash appears and until all blisters have formed scabs. It takes from 10-21 days after exposure for someone to develop chickenpox.
http://www.cdc.gov/vaccines/vpd-vac/varicella/dis-faqs-gen.htm

Chickenpox is contagious from about 2 days before the rash appears and lasts until all the blisters are crusted over. A child with chickenpox should be kept out of school until all blisters have dried, usually about 1 week.
http://kidshealth.org/parent/infections/skin/chicken_pox.html#

I tako, da ne smaram vise. :bye:
 
Па ај' нек' ти буде, нећу да се такмичим, није моја област па си нећу дати за право , али да сам 100% сигурна ДО кад је дете заразно (или човек) то јесам. ;)
Постоји и добро имунолошко објашњење.

Е сад, како су професори с инфективних себи дозволили пропуст ( ако га има), то је већ нејасно.
 
Kakve moderne medicine.... hi hi, ja verujem u zdrav razum, pa svi znamo sta su boginje....
I da se pofalim - mm nije ih prelezao cak ni ako je Mindjusica bila svih 40 dana u kuci
Nema ni flekicu vise na kozi nikakav oziljak
posle kazu ne znaju nase bake i majke
Malo sutra
 
Хех, Љупка, ''нисам'' их ни ја прележала, али имам анти-тела у крви.;)

А знаш шта то значи?

То значи да сам имала неманифестну болест, без карактеристичне клиничке слике.:) Тј. без пикњица. :lol:
 
Nisam bas podrobno pratila celu temu,ali evo mog iskustva:
Filip(15) je dobio boginje sa 5 godina u sred bombardovanja Beograda...kad ni na infektivnoj nisu hteli da potvrde da su zaista boginje...ali sa samo 5 tackica po telu.Ema(9) je svih 6 godina isla u vrtic(od jaslica do predskolske) i svake godine je deo njene grupe dobijao boginje,a jedino ih ona nije prelezala do sada!!!
Ja sam uvek vodila racuna da kad su bolesni(makar im samo curio nos),ne dolaze u kontakt sa drugom decom i zbog sebe i zbog drugih!!!
Mislim znam kako bih se ja osecala kad bi se moje ddete razbolelo zbog drugog!Poludela bih!!!
 
Одеш у приватни лаб и кажеш им да ниси прележала овчије богиње и наравно да желиш да ти утврде титар анти-тела на овчије богиње, јер желиш да знаш да ниси којим случајем имала неманифестну болест. ;)
 
U medicini nema pravila, tj jedino pravilo je da nema pravila!
Zato je bolje biti malo vise nego malo manje oprezan!
Ne samo kada su boginje u pitanju i ne samo kada su deca u pitanju - to je deo opste kulture koju neko ili ima ili nema.
A da ne pominjem samozivost koja se na taj nacin pokazuje.

Kada sam zivela u UK (negde ranih 90-tih), deca mladje kraljcine snaje su imala ovcije boginje i ona ih je izvela na skijanje - sve novine su to osudile i slike curica su bile na svim novinama i to sa zaokruzenim boginjicama (Varicele su bile u pitanju) i komentarima kako je njihova mama (koja se kasnije razvela od mladjanog princa) sebicna.
I zaista su takve majke sebicne, briga ih za tudju decu!

@Maslacak, ako si nekada dosla u dodir sa nekim ko je imao varicele, a ti ih nisi dobila, tada vidi dal` imas antitela.
Ja sam stalno i stalno bila upozoravana (od svoje majke) kako nisam prelezala varicele.
Od sina ih nisam dobila a negovala sam ga kada ih je imao.... kako je posle bilo jos dece uz mene, ja sam uvek strepela jer sto si stariji to je sve teze da se preleze.
Kada sam dobila unuka, otisla sam i izvadila krv.
Prelezala sam ih itekako - ala bi se moja brizna majka iznenadila! :)

I nikada, nikada ne treba namerno decu odvoditi tamo gde se zna da postoje boginjice bilo koje vrste - to nije pametno uopste, postoji i objasnjenje, ali je to nebitno za pricu.

Mislim da je majcina intuicija vrlo bitna jer svaka majka najbolje poznaje svoje dete - dobar pedijatar to nikada ne zanemaruje.
pozdrav :heart:

PS: varicele se veoma lako prenose: i dodirom i vazduhom.... kako mi je davno davno rekao jedn stari dobri pedijatar (koji vise nije ziv, na zalost), mogu i "preko odzaka" da se prenesu (doduse, ja sam uvek imala parno grejanje, ali se on voleo tako plasticno i jasno da izrazava ) - moj dragi i bliski rodjak.
 
Poslednja izmena:
e to ne bi bilo loshe. onda bih mogla da se opustim sledecu trudnocu. :D
Одмах да ти кажем, то што си их прележала, не значи да си сигурна у трудноћи.

Има случајева где су их жене лежале, а прво дете им се разболело у њиховој другој трудноћи, па је било проблема.

Без обзира на крута медицинска правила, мој савит ти је да ипак заобилазиш оне који имају богиње, наравно, ако си трудна.;)
 
Јој каква болна тема за мене :( Од богиња сам прележала само варичеле и ужасно се плашим других. Волела бих да сам и њих прележала као клинка а не да се сад нервирам. Када сам спремала пријемни, једна девојка де добила богиње и морала је да паузира годину. :( Ако мене питате, боље је пропустити летовање.
nikada, nikada ne treba namerno decu odvoditi tamo gde se zna da postoje boginjice bilo koje vrste - to nije pametno uopste, postoji i objasnjenje, ali je to nebitno za pricu.
Онаона, мене ово занима, да ли можеш да појасниш?
 
Poslednja izmena:

Back
Top