Живети Православљем

Сале

Legenda
Poruka
67.350

Iz clanka o. Serafima Platinskog “Pravoslavni pogled na svet”; prevod prevodilackog bratstva “Inok Isaija”



Postoji nepravilno misljenje, koje je, nazalost, sada vec prilicno rasireno, da je dovoljnoziveti Pravoslavlje koje je ograniceno na ucestvovanje u crkvenim sluzbama i na “normalne” pravoslavne delatnosti, kao sto je citanje molitava u odredjeno vreme i osenjivanje krsnim znakom; u svemu ostalom, po tom misnjenju, mozemo ziveti kao i drugi, ucestvujuci u zivotu naseg vremena bez ikakvih problema, osim kad to nije povezano sa nekim grehom.

Svako ko je shvatio koliko je Pravoslavlje duboko i koliko su velike obaveze istinski pravoslavnog hriscanina, a takodje i kakve nam obaveze nalaze i kakve nam totalitarne zahteve postavlja savremeni svet, lako ce uvideti koliko je takvo shvatanje pogresno. Ili si pravoslavan u svakom trenutku dana i u svakoj zivotnoj situaciji, ili uopste i nisi pravoslavan.

Nase Pravoslavlje se ne otkriva samo kroz nase stroge religiozne nazore, nego preko svakog naseg postupka i svake reci. Vecina od nas skoro da i nije svesna hriscanske odgovornosti za ovosvetsku stranu naseg zivota. Covek koji poseduje istinski pravoslavan pogled na svet, u svakom segmentu svoga zivota zivi kao pravoslavan (...)

колико заиста знате о православној вери?
ако вам се свиђа, зашто, ако вам се не свиђа, опет зашто?
 
ТЕОЛОГИЈА


отац Пајсије


(Из књиге сузе за свет)


Теологија је реч Божија коју разумевају чисте, смирене и препорођене душе. Теологија се не састоји од лепих речи мозга које се стварају филолошком техником и изражавају правничким или световним духом.

Вештаствене речи не могу да говоре људској души, као што ни један леп кип не може да говори, осим ако су слушаоци превише световни па се просто задовољавају пријатним разговорима.

Теологија која се предаје као наука углавном испитује ствари историјски и природно је да их схвата спољашње, јер јој недостаје светоотачки подвиг, унутрашње преживљавање. Таква теологија је пуна сумњи и двоумица будући да се божанске енергије не могу схватити мозгом, него се човек мора претходно подвизавати и доживљавати их да би у њему почела да дејствује благодат Божија.

Онај ко мисли да спољашњим научним теоријама може спознати тајне Божије личи на безумника који мисли да телескопом може видети рај.


Они који се подвизавају у светоотачком духу постају практични богослови и бивају похођени благодаћу Духа Светога. А ако поред унутрашњег образовања душе имају и спољашње образовање могу боље описати и протумачити тајне Божије, као што су то чинили и Свети оци.

Али ако неко не постане сродан са Светим оцима а жели да тумачи или пише, промашиће и оштетиће и самог себе и свет својим духовним сиромаштвом.

С друге стране, није добро ни да неко богословствује на основу инославног богословља, јер то личи на неплодног човека који усваја туђу децу и после их представља као своју, а себе назива оцем многе деце. Свети оци су реч Божију произносили из свога срца, а своја искуства стицали у борби против зла и у огњу искушења. Све су то смирено исповедали или записивали из љубави да би нас, своје потомке, помогли. А љубав никада нису задржавали само за себе, а и све друге дарове су препознавали као дарове Божије.

Они који дарове Божије представљају као своје су најбезочнији и најнеправеднији на свету, јер су неправедни према Богу и још више према себи будући да тако себи ускраћују божанску благодат.

Они који непрестано и за све благодаре Богу смирено бдију над самим собом и са пуно доброте бдију над свим створењима и тварима Божијим, и постају најдоследнији богослови чак и ако су неписмени. Као што и неписмени чобани дан и ноћ пратећи време постају најбољи метеоролози.

Они који живе просто, имајући доброте у себи и добре помисли, и тако постигну унутрашњу једноставност и чистоту, могу и натприродне ствари видети једноставно, као природне. Јер код Бога је све једноставно и Он не употребљава већу силу за натприродно а мању за природно, него једну те исту за све. А то зато што је у Богу све врло просто (једноставно) као што је и Он сам врло једноставан (несложен), и то нам је показао Његов Син својим светим једноставним животом на Земљи.

Кад у човеку пре свега постоји чистота па онда дође и простота (простосрдачност) са топлом љубављу и побожношћу, тада је у нас усељена Света Тројица. Са таквим божанским просветљењем лако је пронаћи кључеве божанског промисла и протумачити Дух Божији на једноставан и природан начин без главобоље умовања.

Аналогно чистоти или лукавости које неко поседује биће добар или неуспео тумач. И аналогно томе ће се окористити или оштетити. Много пута се човек превари немајући искуства (а има добре намере); примера ради, неко ко не зна да постоји и бело вино може у њега сипати црвену боју да би направио право (црвено) вино, и тако отровати свет. Али и без искуства и лукавости, ако се ослони само на људску правду и логику опет ће се огрешити о Духа Божијег, и тако огрешити о самог себе и друге.

У Јеванђељу видимо раднике првог и трећег часа да се буне ослањајући се на људску правичност и логику, мислећи да су обесправљени (Матеј 20,1-5). А срцезналац Господ са својим истанчаним осећајем за правду платио је свима исто. Мада, опет, по Својој божанској правди која је пуна сажаљења и љубави, Он би највише платио радницима који су дошли у једанаести час јер су они јадни највише душевно патили и уморили се, за разлику од осталих радника који су се уморили само телесно. Али како ми бедни људи да својим ограниченим умом схватимо ову божанску правду, као што ни нашом ограниченом љубављу не можемо схватити Његову бескрајну љубав. Отуда се љубав Божија ограничила да свакоме да плату по договору, а то да се не би саблазнили они који су више волели себе него друге. И ако им је рекао: “Не штетим вас, толико смо се договорили”, мислио је: “ја сам господар племените љубави и божанске правде коју не можете да схватите”, а не:”ја сам господар и не уважавам никога”. Јер је Бог наш Отац а ми Његова деца, и Његову очинску љубав сви познају. То је љубав која се распела за нас, да би нас избавила и васпоставила рај.

Кад бисмо могли да изађемо из себе (из себељубља) тада бисмо видели све ствари онако како оне јесу у стварности, гледали бисмо божанским очима, чисто и дубоко. Зато је пре свега неопходно изаћи из света у пустињу и смирено се, покајнички и молитвено, подвизавати, направити пустињу од својих страсти, отерати духовну чамотињу и примити благодат Божију, и тако постати прави богослов.

Ако неко не очисти своје духовне проводнике непрекидно ће имати “кратке спојеве” и биће пун светских теорија и сумњи са питањима. Тада више не богословствујемо, јер се налазимо у сфери овога света, него историјски истражујемо или законски испитујемо. Односно, да ли је ексера којима је Христос прикован било три или четири, и колико је војника било присутно при распећу. Тако запостављамо оно што је за нас важно: да је Христос распет због наших грехова и ради нашег спасења, и да је страдао више од свих светих мученика. Јер, њима је помагао Својом божанском силом, док ту исту силу није употребио за Себе него је страшне болове трпео из љубави.
 
Када острашћени човек, обличи самољубивога човека, то је као када тане погађа стену и севају варнице.
Ако, пак, човек који нема расуђивања обличи осетљиву особу, наноси јој тешке ране.
Он подсећа на насилника који узима гвоздену четку да би из детињег ока очистио кремељ. (Ст.Пајсије)

Не би требало да вршимо притисак на друге таквом схоластиком ситничавошћу, која у нама проузрукује главобољу када покушавамо да убедимо друге, понављајући много пута истину за коју не знају, јер знају само за лажи ( То личи на навијање сата чији је федер пукао!)
Постоје, такође и они који знају истину, али је прихватају на свој начин да би подржали сопствене идеје (стар.Пајсије)
 

Iz clanka o. Serafima Platinskog “Pravoslavni pogled na svet”; prevod prevodilackog bratstva “Inok Isaija”



Postoji nepravilno misljenje, koje je, nazalost, sada vec prilicno rasireno, da je dovoljnoziveti Pravoslavlje koje je ograniceno na ucestvovanje u crkvenim sluzbama i na “normalne” pravoslavne delatnosti, kao sto je citanje molitava u odredjeno vreme i osenjivanje krsnim znakom; u svemu ostalom, po tom misnjenju, mozemo ziveti kao i drugi, ucestvujuci u zivotu naseg vremena bez ikakvih problema, osim kad to nije povezano sa nekim grehom.

Svako ko je shvatio koliko je Pravoslavlje duboko i koliko su velike obaveze istinski pravoslavnog hriscanina, a takodje i kakve nam obaveze nalaze i kakve nam totalitarne zahteve postavlja savremeni svet, lako ce uvideti koliko je takvo shvatanje pogresno. Ili si pravoslavan u svakom trenutku dana i u svakoj zivotnoj situaciji, ili uopste i nisi pravoslavan.

Nase Pravoslavlje se ne otkriva samo kroz nase stroge religiozne nazore, nego preko svakog naseg postupka i svake reci. Vecina od nas skoro da i nije svesna hriscanske odgovornosti za ovosvetsku stranu naseg zivota. Covek koji poseduje istinski pravoslavan pogled na svet, u svakom segmentu svoga zivota zivi kao pravoslavan (...)

колико заиста знате о православној вери?
ако вам се свиђа, зашто, ако вам се не свиђа, опет зашто?

Тачно....треба увек и на сваком месту да сведочимо Јеванђеље и истину Бога живога!
Делима и речима!
 
Св.Владика Николај Велимировић

Кад се бориш за веру своју, љуби веру своју свим срцем својим, јер ти је она дарована од Онога који тебе љуби. Вера је дар љубави, та твоја вера, Права Вера Православна.,

Србине брате! Кад љубиш веру своју, љубиш Дародавца вере своје.

Страсти помрачују ум, и гасе кандило вере. Кад се бориш са страстима својим, мрзи страсти своје свим срцем својим.
Безверство пустоши душу, чупајући све Божанско семе из душе. Безверство је жива смрт, гора од сваке смрти. Кад се бориш с безверницима, мрзи безверство свом душом својом, али не мрзи човека на кога је пала губа безверства. Кад не мрзиш вола свога, на коме је куга; и кад не мрзиш овцу своју, на којој је метиљ - како би мрзео човека, брата свога, на коме је губа безверства? Претешко је бреме безверства и само собом: немој товарити на брата твога још бреме мржње твоје.

Кривоверство је вера искривљена, скршена и смањена, као дрво буром искривљено и градом скршено. Кад се бориш с кривоверцима, мрзи кривоверство, у виду јереси и секта, свом душом својом, али не мрзи човека са вером искривљеном и осакаћеном. Кад не мрзиш дрво градом изломљено и осакаћено, како би мрзео човека, брата свога, у кога је вера искривљена и душа осакаћена?

Маловерство је вера без плодова. Кад се бориш с маловерницима, мрзи маловерство свом душом својом, али не мрзи човека, брата свога, јер на њему је та болест и он је страдалник.

Кад не мрзиш пшеницу израслу и изђикалу, али без влата и зрна, не него бринеш како да јој помогнеш да би влатала, - како да мрзиш човека, брата свога, кога је снашла невоља, да има веру али бесплодну, и да му кандило вере буде не без уља али без пламена?

Бог ће ти помоћи, и ти ћеш победити.

Бог ће те благословити, и ти ћеш одржати веру своју, највеће благо своје, Србине брате мој!

Кад очуваш веру своју, очувао си душу своју. Кад очуваш душу своју, лако ћеш се растати са овим светом, и лако ћеш ући у живот вечни, који обећа Створитељ благословеним Србима Својим.
 
Никада не ради ништа нечасно, макар се то многима допада, и не напуштај добро дело, макар да је оно мрско блуднима. (Св. Григорије Богослов)

Jedno je PRIČATI, a drugo je ČINITI.

Sve religijske zajednice danas pričaju kako izgleda kršćanstvo i kako ga treba živjeti, no osobe koje su krštene u određenoj vjerskoj instituciji i dalje žive po moralnim mjerilima ovoga svijeta. Sve dok duhovni vođe ne shvate da je ovaj naš svijet pod Sotonom, te da je kompenzacija s njim i kompenzacija sa samim Đavlom, neće biti drugačiji od svijeta. Isus je jasno naglasio da pravi kršćani moraju biti odjeljeni od svijeta, i da će zbog toga biti drugačiji, te da će ih zato svijet mrziti. Nemože jedna osoba biti naprimjer Pravoslavni, ili Katolički, nije bitno, a da ju nije briga za svoga susjeda koji je iste vjere, ili da se ponaša sa osobinama koje krase neznabožce, a ne Božje plodove duha. Nemože samo u nedelju biti vjernik, a kada izađe iz crkve, živjeti svjetovni, materjalistički način života. To je kršćanska gluma, koju gledamo iz dana u dan, jer se sjedi u isto vrijeme na dvije stolice. Međutim, to tako mora da bude, pošto je prorečeno da će takvi biti, u posljednjim danima, lažni kršćani.

2. Timoteju 3:5 ...- i naizgled će biti bogobojazni, ali neće bogobojazno živjeti...:heart: :bye:
 
Poslednja izmena:
Jedno je PRIČATI, a drugo je ČINITI.

Sve religijske zajednice danas pričaju kako izgleda kršćanstvo i kako ga treba živjeti, no osobe koje su krštene u određenoj vjerskoj instituciji i dalje žive po moralnim mjerilima ovoga svijeta. Sve dok duhovni vođe ne shvate da je ovaj naš svijet pod Sotonom, te da je kompenzacija s njim i kompenzacija sa samim Đavlom, neće biti drugačiji od svijeta. Isus je jasno naglasio da pravi kršćani moraju biti odjeljeni od svijeta, i da će zbog toga biti drugačiji, te da će ih zato svijet mrziti. Nemože jedna osoba biti naprimjer Pravoslavni, ili Katolički, nije bitno, a da ju nije briga za svoga susjeda koji je iste vjere, ili da se ponaša sa osobinama koje krase neznabožce, a ne Božje plodove duha. Nemože samo u nedelju biti vjernik, a kada izađe iz crkve, živjeti svjetovni, materjalistički način života. To je kršćanska gluma, koju gledamo iz dana u dan, jer se sjedi u isto vrijeme na dvije stolice. Međutim, to tako mora da bude, pošto je prorečeno da će takvi biti, u posljednjim danima, lažni kršćani.

2. Timoteju 3:5 ...- i naizgled će biti bogobojazni, ali neće bogobojazno živjeti...:heart: :bye:

"Cuvajte se laznih proroka
koji vam dolaze u odelu ovcijem
a iznutra su vuci grabljivi."
(Mat.7,15)



2 Moj. 20:7. Ne uzimaj uzalud ime Gospoda Boga svog; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime Njegovo uzalud.
 
Зашто Црква може бити само једна?

Јединство Цркве неминовно следи из јединства Личности Богочовека Христа, као њене Главе. Црква је Тело Христово а оно може бити само једно и недељиво. Сви њени чланови, обухваћени једном истом благодаћу Светога Духа кроз Свете Тајне и свете врлине у органско јединство, сачињавају једно Тело, и исповедају једну веру, која их зближава међусобно и са Пресветом Тројицом. Отуда је раздељење Цркве ствар немогућа. Раздељења Цркве никада није било, нити га може бити, а бивала су и биваће одвајања од Цркве. Од једне једине нераздељиве Цркве Христове у разна времена одвојили су се и отпали разни јеретици и расколници, и тиме су престали да буду чланови Цркве. Тако су најпре отпали гностици, па следбеници јеретика Арија, па духоборци, па монофизити, па иконоборци, па варламити, месалианци и многи други.
 
"Cuvajte se laznih proroka
koji vam dolaze u odelu ovcijem
a iznutra su vuci grabljivi."
(Mat.7,15)



2 Moj. 20:7. Ne uzimaj uzalud ime Gospoda Boga svog; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime Njegovo uzalud.

To ljudi sasvim jasno vide tko su GRABEŽLJIVI lažni kršćani. Nama osoba netreba stavljati NOVAC na tanjurić kada dolazimo kod nje, jer propovjedamo zabadava, a religijsku literaturu djelimo besplatno, dok vi čak i male kalendare naplačujete.

I što označavaju riječi iz 2. Mojsijeve 20:7, kada kaže da se ne koristi Božje ime UZALUD ??? :heart: :bye:
 
To ljudi sasvim jasno vide tko su GRABEŽLJIVI lažni kršćani. Nama osoba netreba stavljati NOVAC na tanjurić kada dolazimo kod nje, jer propovjedamo zabadava, a religijsku literaturu djelimo besplatno, dok vi čak i male kalendare naplačujete.

I što označavaju riječi iz 2. Mojsijeve 20:7, kada kaže da se ne koristi Božje ime UZALUD ??? :heart: :bye:

ко олтару служи од олтара и да живи.
 
To ljudi sasvim jasno vide tko su GRABEŽLJIVI lažni kršćani. Nama osoba netreba stavljati NOVAC na tanjurić kada dolazimo kod nje, jer propovjedamo zabadava, a religijsku literaturu djelimo besplatno, dok vi čak i male kalendare naplačujete.

I što označavaju riječi iz 2. Mojsijeve 20:7, kada kaže da se ne koristi Božje ime UZALUD ??? :heart: :bye:

онога кога волиш никад нећеш осудити, нити ћеш га оговарати или издати. а кад га видиш у невољи заштитићеш га и бићеш спреман на сваку жртву, делом показујући своју љубав.
 
Prošlo je već nekoliko godina od dana smrti samarskog protojereja Vitalija Kalašnjikova (+1 januar 2003 godine), ali je u našem gradu ostalo sećanje na njega. Ovaj slučaj mi je ispričao Evgenije Nikolajevič Kudrjavcev...

- Oca Vitalija poznajem odavno. Jednom sam mu se obratio za pomoć. U porodici su se nevolje nizale jedna za drugom. Mama je pala pod tramvaj. Bilo je i drugih nesreća ... Zamolio sam oca Vitalija da dodje kod mene kući i osveti stan. On se odmah odazvao: odslužio je moleban, osvetio je kuću, i porazgovarao sa mnom o mojim nevoljama. A kada je odlazio, tiho je rekao: «25 rudbalja za trebu ...». Meni je iz nekog razloga bilo neprijatno zbog tih reči. Naravno ja sam znao da se treba plaća, da je to mali novac i da će on otići u crkvenu kasu, a i da otac ima šestoro dece sve jedno manje od drugog ... Ali sam nekako bio žalostan kada sam mu davao novac i neki loš osećaj mi je ostao na srcu. I uskoro sam saznao za smrt još veoma mladog sveštenika! Na njegovom opelu u Sofijskoj crkvi je bilo toliko naroda, koliko nekad nema ni za veliki praznik. U crkvu se nije moglo ni ući! Jedva sam se progurao i ušao i video kako Arhiepiskop Sergej služi parastos ... Izašao sam zbunjen iz crkve. Prišli su mi moji prijatelji-kozaci (otac Vitalij ih je rukovodio), a i moji preci su bili kozaci . i predložili su mi da podjem s njima da se pomolimo za oca Vitalija. Ja sam to odbio i pošao kući. I negde na putu video sam na snegu da baš kod mojih nogu stoji neki novac. Začudio sam se, uzeo ga i prebrojao. Bilo je tačno 25 rubalja! Ni rublja više ni manje ...I tada sam se setio koliko sam nedavno platio za trebu i zadivio se! To mi je otac Vitalij poslao novac sa onoga sveta! Vratio mi je novac kako bi otišao tamo potpuno čist ... I ja sam po njegovoj molitvi dobio čudesnu utehu.
 
Zemaljsko i nebesko

Zaglavio sam se u liftu. To se dešava i nije baš najprijatnije. Živim u najvišoj zgradi u Samari, koja ima dvadeset spratova. I u toj strašnoj vertikali, idem metar po metar gore-dole bez ikakvog smisla. Dolazim do četvrtog sprata i potom krećem nagore. A potom opet nadole, ali ne do kraja, već samo do četvrtog sprata ... Na kraju samo počeo da se molim. To je davno trebalo da učinim, a ja sam se toga setio tek u trećem krugu. Čim sam se pomolio, lift je polako krenuo nadole, na prvi sprat. Izlazim, i maltene se sudaram sa poznatim sveštenikom, ocem Vjačeslavom, njegovom popadijom i decom.

- S kog sprata ideš? – upitao me je.
- Sa sedamnaestog. Bio sam kod jedne hrišćanke.
- Zar ima pravoslavnih na sedamnaestom spratu? – začudio se. Ali izgleda da ni njemu kao svešteniku nisu poznati svi pravoslavni vernici koji tu žive, već samo neki. A zgrada je velika. A možda sad već pravoslavni žive na svim spratovima? Otac je sa sela, ali su mu roditelji živeli ovde na 14 spratu. «Visoko je to, - kažem mu, ali je bolje za molitvu – bliže je Nebu...». Otac se osmehnuo na moju šalu (posle vožnji liftom izgledao sam očigledno kao kosmonaut posle prizemljenja) i zamolio me je da porazgovaramo o poslu. Uskoro se pokazalo da me otac Vjačeslav odavno već traži, želeći da se sretne sa mojim rodjakom N., arhitektom, radi projekta drvene crkve ...Ja sam bio zadivljen! Eto zbog čega sam se toliko vozio liftom. Da sam se spustio ranije samo i minutu, ne bih se sreo sa ocem Vjačeslavom i ne bismo razgovarali o crkvi ...
 
онога кога волиш никад нећеш осудити, нити ћеш га оговарати или издати. а кад га видиш у невољи заштитићеш га и бићеш спреман на сваку жртву, делом показујући своју љубав.

I zašto se to, što govoriš, ne čini ???

Od 100% pravoslavnih, to radi možda 2%, strašno, i još ćeš reći da je to PRAVO KRŠĆANSTVO ???

:heart: :bye:
 
2% је више од 0%
таман како је записано:bye:

Tako nije zapisano da će biti, nego upravo obrnuto, da će Božji narod biti UJEDINJEN u mislima i u duhu Božjem.

1. Korinćanima 1:10 - Potičem vas, braćo, imenom Gospodina našega Isusa Krista da svi jedno govorite i da među vama ne bude podjela, nego da budete potpuno ujedinjeni istim umom i istim načinom razmišljanja. :heart:

Po ovom biblijskom stihu, jasno se vidi da Pavao govori kako PRAVI KRŠĆANI trebaju biti, kao zajednica, ujedinjeni kršćanskim duhom.

Danas svaka pravoslavna država ima PRISVOJEN PRIMAT za ispravnost kršćanske nauke.

Efežanima 4:4-6 - Jedno je tijelo i jedan duh — kao što je i jedna nada na koju ste pozvani — jedan Gospodin, jedna vjera, jedno krštenje, jedan Bog i Otac sviju...:heart:
 
Mastej 10:7,8 - Putem propovijedajte: ‘Približilo se kraljevstvo nebesko.’ Liječite bolesne, podižite mrtve, čistite gubave, istjerujte demone. Besplatno ste primili, besplatno dajte. :heart:

Lijepo ste obične ljude IZMANIPULIRALI. :bye:

Дарове лечења, дарове опраштања греха, дарове Евхаристије... на дарове Божије се мисли да се не смеју ПРОДАВАТИ за новац, како је у први мах помислио Симон Маг...
 
Дарове лечења, дарове опраштања греха, дарове Евхаристије... на дарове Божије се мисли да се не смеју ПРОДАВАТИ за новац, како је у први мах помислио Симон Маг...

И дар свештеснтва, тј. рукополагање..
А колико знам и апостоли су имали благајну, а Јуда је био први благајник:lol:
 
Tako nije zapisano da će biti, nego upravo obrnuto, da će Božji narod biti UJEDINJEN u mislima i u duhu Božjem.

1. Korinćanima 1:10 - Potičem vas, braćo, imenom Gospodina našega Isusa Krista da svi jedno govorite i da među vama ne bude podjela, nego da budete potpuno ujedinjeni istim umom i istim načinom razmišljanja. :heart:

Po ovom biblijskom stihu, jasno se vidi da Pavao govori kako PRAVI KRŠĆANI trebaju biti, kao zajednica, ujedinjeni kršćanskim duhom.

Danas svaka pravoslavna država ima PRISVOJEN PRIMAT za ispravnost kršćanske nauke.

Efežanima 4:4-6 - Jedno je tijelo i jedan duh — kao što je i jedna nada na koju ste pozvani — jedan Gospodin, jedna vjera, jedno krštenje, jedan Bog i Otac sviju...:heart:

па и нема подела православних:)
 
И дар свештеснтва, тј. рукополагање..
А колико знам и апостоли су имали благајну, а Јуда је био први благајник:lol:


што пропусти Старина Новаче то дочека дијете Грујица....

Брате, како се допуњавамо! :ok:
 
Poslednja izmena:
не Ворки ниси добро разумео тему.

можда си и ти православан, само што си залутао, али има времена.

Da, bio sam pravoslavan, i činio sam KAO TAKAV grozne stvari, od kurvarstva do svih drugih Sotonskih oblika, a da me niti jedan pop nije ništa upitao ili savjetovao. Međutim, kada sam upoznao Jehovine Svjedoke, počeo sam se mjenjati, jer sam vidio ljubav kod ljudi i njihovu zainteresiranost za mene, te sam tako promjenio svoju staru osobnost za novu. Sve loše stvari koje sam radio kao pravoslavni, sada kao Jehovin Svjedok VIŠE NERADIM.

:heart: :bye:
 

Back
Top