Dominikana

  • Začetnik teme zotyolllo
  • Datum pokretanja
grb Dominikane
357px-Coat_of_arms_of_the_Dominican_Republic.svg.png
 
...slabo se engleski ovdje cuje... Makar u mojoj zoni. Talijanski vec da; ovdje je jako puno talijana.
Tesko da ti mogu reci da ima sanse da "dobijes" posao. Cak i da ga dobijes, place su bijedne. (Osim mozda u turizmu; turisticki vodici na dan zaraduju 50 i vise dolara. Na recepciji u boljim hotelima, ili pak u elitnim djelovima tipa Casa di Campo (Madona, Jackson, Hulio Inglesias,...tamo imaju vile) i konobari u restoranima dobro zaraduju. Nista od poslova u turizmu bez spanjolskog. Meni je pred nosom izmakao job u Decameronu; prodavala bih hotelskim gostima ekskurzije; fiksan placa od 8.000 pesosa plus 10% od svega prodanog. Navuklo bi se mjesecno i do 2.000 USD. Cak bi i sluzbeni auto imala! Ali, moje znanje spanjolskoj je nedovoljno...
Najjace je doci ovdje sa nesto kapitala i otvoriti neki svoj job. Ja sam utopila svoj stan u Rijeci; to nam je pocetni kapital. Zdrobili smo vec i previse, ali, svaki pocetak je tezak. Sanjam o tome da jednom imam svoj edificio (zgrada sa nekoliko apartmana) i da ih rentam... Tereni su povoljni, vec od 25 USD po kvadratnom metru, a i sama izgradnja nije tako skupa kao u EU. Oni koje znam da se time bave kazu da se investicija takve vrste ovdje uvijek vrati 1:3. Na zalost, nemam dovoljno da se i sama upustim u tako nesto... Ne jos...
Poslovni prostori na solidnim pozicijama rentaju se za cijenu od 500 Usd pa navise. Ja ugostiteljstvo ne volim, ali mislim da bi se i tu dalo stogod uraditi; nedavno je ovdje otvoren jedan objekt u kome rucak s prilogom kosta do 1oo pesosa. Stalno je pun!
Ima i nekoliko kafica koji stvarno dobro rade. (Niti jedan nema dobru kavu!!!) Ima prostora i za dobru discoteku. Vodeni sportovi- i to bi dobro sjelo. Ma, sve sto je u vezi sa turizmom ima prodju. Ovdje je cijele godine ljeto!
Kako god, prostora ima. Ipak je potrebno znanje spanjolskog i svakako ti treba neki pocetni kapital. Sve ostalo je rizik i pod velikim upitnikom. S prosjecnom dominikanskom placom zasigurno ne mozes prezivjeti...

Pokusavam oticina Vas sajt sa aprtmanima (krk) i ne radi!?
Kada si vec u djiru oko odgovora, koliko kosta iznajmljivanje lokala za kafic u solidnoj blizini neke plaze, ili slicnom turistickom odredistu, da ima prostora za bastu itd....?
pozzz
 
Zanima me da li bi i kako mogao mogao u Dominikanskoj republici da dobijem dozvolu da prodajem šećernu vunu ili kokice? Ili se to radi na crno? Imam i sve kategorije vozača od A do D. Sertifikat vozača. Ali taj bi posao rado izbegao čak i kad bi neko hteo da me zaposli bez znanja španskog. Baš me briga kolika je zarada, na pragu sam 50 godine i pare i ambicije nisu moj prioritet. Moj cilj bi bio da ostanem da živim u Dominikanskoj republici. Sve jedno mi je da li bi dobio stalnu boravišnu dozvolu ili državljanstvo. Kako je to najlakše ostvariti? Jer teško da bi bez odličnog znanja španskog mogao da dobijem neki posao. A ne znam tako reći ni reč. Ajde sad vi koji živite tamo, jako bi voleo da čujem vaše mišljenje.
 
Papire dobijas ako imas izmedju 500 - 600 us $ u DZEPU, odes u imigraciono popunis par papirica platis takse izvade ti par ml krvi, i sacekas 3 meseca za prvu rezidenciju i licnu kartu( u medjuvremenu zivis i radis i niko nista ne pita , produzavavanje isto tako.Ako hoces pasos regularno aplikujes posle 3 godine platis 70 us$( ja toliko platih)
Ako hoces cim dodjes e onda 1000- 2000 us i sve dobijes za rekordno vreme.

Komentar je iz decembra 2009. Da li je ovo istina 😲 I da li je još uvek tako?
 
Uhhh koliko se sve u komentarima razlikuje od Emisije Svet na dlanu legendarnog Mičića. Ajde džeparoši i prevaranti na svakom koraku to ima i u Barseloni (gle čuda i Dominikana je špansko govorno područje). Smeta mi to što izgleda obijanja kuća ima na svakom koraku. Opet nije mi jasno dok jedni pišu da je nekom ko je solo dosta i 200-250 dolara za stan i hranu, drugi pišu bez 1500$ ne može da se preživi mesec? Ako je takav haos kako to podnosi tih 200000 Italijana? Opet su oni iz kud i kamo normalnije zemlje od Srbije. Kao stranac si uvek kriv, smeštanja i slično. Liči na onaj vic kad Ruski pandur zaustavlja auto i kaže, to ti je 20$ kazne. Vozač kaže nisam ništa pogrešio. A pandur odgovara jel moja deca treba da čekaju da ti pogrešiš da bi jela? Sad izgleda da mi se samo sviđa Denga groznica, zato jer je neko napisao da se izgubi pola kilaže 😁 I od kakve je boleti oboleo taj kom su otkazali bubrezi? Počeo sam da čitam od 29,28,27 tim redom pa krenuo od 1 strane i stigao do 13. Pošto je 4 ujutru ostatak čitam sutra. Koliko mi se čini do kraja balade svi su naši naje... ili grešim? Većina komentara je iz 2005 ko zna šta se sve promenilo od tad? Ili nije ništa?
 
Evo konačno sam sve pročitao. E Mičiću neka ti je laka zemlja, koliko puta sam maštao gledajući tvoju emisiju Svet na dlanu da ću jednom živeti u nekom od tih rajeva. A on je samo navlačio turiste u Kontiki 😁.
Neka bilo je lepo maštati.
To sa kupovinom kola u salonu, a ona ukradena, bila je ista afera davno i u Beogradu. Ali to deluje da je DR čest slučaj? Ono što je Lidija preživela e to se se ni u Zemunu nije dešavalo čak ni u vreme Zemunskog klana. Vidim sad po novinama da ih je ekipa Velje Nevolje dostigla po brutalnosti. Ali opet sve se to dešava u borbi oko tržišta droge a ne ljudima koji bi da žive normalno. Taj raj posle pročitanih svih komentara ne zvuči više dobro. Pa tu sem kokica ništa i ne bi prodavao. Ovako ako ti ukradu aparat nisi mnogo izgubio. Vuna zbog vlage vazduha verovatno i ne može da stoji. Bilo bi super da se javi neko od likova koji su tu od 2000-2005 i napišu šta se od tada promenilo? Jer većina komentara ovde oko 90% ispisana je u preidodu 2005-2008. I da li je sada bolje ili gore? Kakve su sad cene? Da li je stigao kapitalizam? Niko konkretno nije rekao a spominjali su često, koliko ta velika vlaga vazduha smeta? Jel sad standard bolji? Jel pogled na belce i dalje isti? Koliko su se razvili od tad? Kad gledam BDP per Capita ispade da imaju 3 puta veći od nas. Kad čitam ovde plate su im taman da jedu pirinač sa pasuljom ceo život.
ZmajCica9 u maju 2007 si u istoj poruci spomenula Tomu Nikolića i Trampa. Verovatno znaš dokle su dogurali?
Pa daj molim te ubaci me u jednu rečenicu ili poruku sa njima 😂
Samo kažem.
Šta mi teško?
Pitam za drugara!
 
Poslednja izmena:

Back
Top