Clostridium difficile

MilgredBulf

Aktivan član
Poruka
1.143
Osoba je pre godinu dana bila na vecoj dozi antibiotika nakon cega su poceli prolivi. Prolivi se smiruju uzimanjem Orvagila (metronidasol) a po prestanku terapije istim se ponovo vracaju nakon par dana. Da li na osnovu ovoga moze da se sumnja na c. difficile ili ne?
Inace terapije na pije bas kako je gastroenterolog rekao, ne redovno zbog straha od lekova.
 
Kontrola stolice za C.Difficile ne znaci nista s obzirom da se radi o anaerobnoj bakteriji. Direktne analize su toksin A i B ali se kod nas izgleda nigne ne rade. Treba jos da odradi krvnu sliku, Fe, CRP i sedimentaciju pa da to nosimo kod doktora.
 
dr:
Ne prati savete lekara, ne znamo po kojom dijagnozom je lece i onda nas ovde pitas sta je u pitanju?
Jao Boze, spalicu se!

Leci se pod dijagnozom enterocolitisa.
Terapija koja je prepisana je Orvagile 3X1 i Probiotic 1X1. Diglucan 1X150 mg
Uradila je stolicu na parazite (negativan nalaz), kandidu (mnogo prisutno), bez prisustva patoloskih bakterija.
 
Poslednja izmena:
Nemoj , ne sekiraj se:worth:..imali ko u blizini protivpozarni aparat,za svaki slucaj:think:?
Pa valjda i sama znas kakav je nas narod,cemu cudjenje:whistling:...

Kolega nadmeni, nije vase da komentarisete kakav je narod nego da ga lecite. Meni clostridije nisu uza oblast cak mi ni gastroenterologija nije bliska pa sam trazio misljenje od nekoga sa vise iskustva. To me ne cini glupim. Kada bi ste shvatili da niste glupi zato sto pitate medicina bi nam procvetala.
 
Pozdrav za sve na temi.
Navedena osoba sam ja, i uopshte mi nije svejedno. Bila bih vam zahvalna ukoliko mozete da se postavite iznad situacije, i date mi struchni savet ukoliko je to ikako moguce. :roll:

Situacija je sledeca. Proshlog proleca sam popila celu kutiju ciprofloksacina, i pochela nakon toga da pijem alfacet, jer je to bila terapija za eserihiju. Na pola kutije alfaceta dobila sam proliv. Prekinula sam terapiju sa alfacetom, i popila flonivin, sprechavala sam proliv pijenjem loperamida. I to je trajalo par meseci. Na kratke periode je stolica bila bolja, ali se sa svakim stresom proliv vracao.
Dala sam stolicu na pregled i utvrdjena mi je candida albicans u velikoj meri. Nalaz na parazite i bakterije je bio negativan. Sa tim nalazom sam otishla kod doktora za internu medicinu koja mi je prepisala: Orvagil 3x1 (10 dana), i josh neke tablete (tantum verde, probiotik). Objashnjenje za orvagil je bilo sledece. Antibiotik je pobio "dobre bakterije" u crevima i nastanila se candida i sa njom josh jedna aneorobna bakterija koja se lechi Orvagilom.
Naravno, nisam bila pametna da uzmem i ispijem celu kutiju Orvagila na vreme, jer imam strah od pijenja lekova, nego sam se napravila pametna, i pokushala sve to da izlechim diflukanom i probioticima (pila sam diflukan 1 mesechno, uglavnom u pms-u, kada proliv postane nesnosan).
Pre 15 dana sam napokon reshila i isterala terapiju orvagilom, i za to vreme je stolica bila besprekorna. Pila sam ga 7 dana. NAkon 3,4 dana po prestanku pijenja orvagila, pocheli su prolivi. Popila sam pre 3 dana diflukan, opet se situacija smirila, ali i dalje nije u granicama normale.
Pored problema sa prolivom, svo vreme imam strashne probleme sa nadimanjem i sa gasovima. Chesto mi se deshava da imam grch koji traje 10 -tak sekundi, u trentku prolazenja gasa kroz creva.

Shto se tiche gasova u crevima pre par godina mi je za vreme ginekoloshkog pregleda utvrdjeno da imam sindrom nervoznih creva. Pre mesec dana sam bila kod lekarke, gastroenterologa, koja mi je ultrazvukom pregledala creva i ostale organe, i rekla da imam jako puno gasova. Za to mi je dala espumisan i mucofalk. U tom trenutku sam imala nesnosne prolive, espumisan mi nije pomogao u lechenju proliva, a gasovi su se javljali opet nakon nekoliko sati nakon uzimanja tablete. Prekinula sam samoinicijativno tu terapiju (sa razlogom da ona ne lechi uzrok vec samo uklanja simptome), i tad sam pochela da uzimam Orvagil, koji je sve sredio do pre 3,4 dana.

Jasno mi je potpuno da sam odgovorna sama za sve ovo jer nisam popila josh onda taj prokleti Orvagil na vreme, nego sam chekala par meseci, gde se cela situacija verovatno pogorshala.

Juche sam na netu pretrazivala i nashla da se metronidaznon koristi za lechenje pomenute bakterije. Proverila sam da li uyopshte neko u Bg-u radi analize na toksin a i toksin B na osnovu kojih se utvrdjuje prisustvo clostridiuma, i recheno mi je da niko od privatnih laboratorija u Bg-u to ne radi, i da eventualno mozda rade klinichki centar i WMA. Ja nemam zdravstveno osiguranje, tako da u ovom trenutku ta opcija otpada.

Danas sam uradila komletnu analizu krvi i urina, i rezultati trebaju da mi stignu posle 6. Sa tim rezultatima cu posetiti gastroenterologa, ali ono shto me do tada interesuje jeste sledeca stvar. Na koji nachin uopshte moze, i da li moze da se odredi prisustvo pomenute bakterije na osnovu parametara koji su nadjeni u krvi?

Ja Vas molim da prestanete da se prepucavate oko gluposti, i ukoliko mozete da mi pomognete bila bih vam jako zahvalna.
 
Uzmi svoje nalaze, javi se gastroenterologu, ne leci se na svoju ruku.
Pomenuta bakterija se ne moze utvrditi preko laboratosijksih nalaza krvi.
Potrebna je dodatna dijagnostika.
Ukoliko nakon uradjene dijagnostike gastroenterolozi ne nadje uzrok javi se psihijatru.
 
Stigao je nalaz krvi, boldovane su samo vrednosti koje odstupaju.

Krv

Analiza Rezultat Jedinice Referentne vrednosti

Sedimentacija 14 mm/h 4-10

Krvna slika, hematokrit 0.434 L/L 0.37-0.47

Krvna slika, hemoglobin 146 g/L 115-160

Krvna slika, eritrociti 4.86 x10^12/L 3.80-5.40

Krvna slika, MCV 89.3 fL 80-100

Krvna slika, MCH 30.1 pg/ml 27-32

Krvna slika, MCHC 337 g/L 300-350

Krvna slika, RDW 11.2 % 11.60-13.70

Krvna slika, leukociti 8.3 x 10^9/L 4-10

Krvna slika, trombociti 300 x10^9/L 150-450

Leukocitarna formula

Analiza Rezultat Jedinice Referentne vrednosti

Le formula, segmentirani leukociti 0.673

Le formula, limfociti 0.237

Le formula, monociti 0.066

Le formula, eozinofili 0.019

Le formula, bazofilni 0.005
 
Urin

Analiza Rezultat Jedinice Referentne vrednosti

Urin, izgled blago zamućen

Urin, boja žuta

Urin, pH reakcija 5,5

Urin, specifična težina 1020

Urin, proteini /

Urin, hemoglobin /

Urin, glukoza /

Urin, aceton /

Urin, bilirubin u urinu /

Urin, urobilinogen /

Urin, nitriti /

Urin,askorbinska kiselina /

Urin, eritrociti u sedimentu 2-3 sveža i bleda

Urin, leukociti u sedimentu 5-8

Urin, cilindri /

Urin, bakterije malo

Urin, epitelne ćelije dosta ćelija pločastog epitela
 
Urin

Analiza Rezultat Jedinice Referentne vrednosti

Urin, neorganizovani sediment /

Urin, ostalo /

Biohemijske analize

Analiza Rezultat Jedinice Referentne vrednosti

Glukoza 5.08 mmol/L 4.10-5.90

Urea 3.6 mmol/L 2.14-8.30

Kreatinin 56.4 umol/L 44-90

Mokraćna kiselina 249 umol/L 140-340

Holesterol 5.84 mmol/L manje od 5.2 poželjno

5.2-6.19 granično rizično


HDL holesterol 1.74 mmol/L preko 1.60 poželjno

1.0-1.6 granično rizično

manje od 1.0 visoko

LDL holesterol 3.3 mmol/L manje od 3.40 poželjno

3.4-4.1 granično rizično

Trigliceridi 1.76 mmol/L manje od 1.70 poželjno

1.70-2.29 granično


Proteini, totalni 79 g/L 64-83

Fibrinogen 4,32 g/L 2-4

Bilirubin, totalni 7.7 umol/L 0-17

Bilirubin, direktni 2 umol/L 0-3.40

AST (SGOT) 23 U/L 0-31

ALT (SGPT) 22 U/L 0-31

Gama - GT 25 U/L 5-39

Alkalna fosfataza 64 U/L 35-104

Gvožđe 16.4 umol/L 6.60-26

Kalijum 4,3 mmol/L 3.50-5.10

Natrijum 140 mmol/L 136-148

Hloridi 100 mmol/L 97-111
 
Pusach sam. Imam 28 godina, i ne krecem se dovoljno, a bogami izgleda da se i ne hranim najzdravije. :)

Nije mi jasno u nalazu koliko je ozbiljna sedimentacija 14, i povishen fibridogen?
Po nalazu vidim i da imam blagu upalu beshike, a ne smem ni da pomislim da uzimam bilo shta sem chajeva...
Zakazacu vec sutra pregled kod gastroenterologa.
Hvala, u svakom sluchaju...
 
Poslednja izmena:
SE 14 je mirna sedimentacija, ne opterecuj se time i vise nemoj molim te da tumacis svoje nalaze sama niti da se lecis na svoju ruku.
Vidis da ti ne ide.
Prepusti to onima koji su za to skolovani.
 

Back
Top