Koji je smisao usksnuca?

Svako ima prava na svoja shvatanja o postojanju, učenju i novom pojavljivanju Isusa. Medjutim, suština je da je suština ostala ne shvaćena kako tada tako i u godinama iza njega pa sve do danas.
Podučavao je suštinski da se u životu trebaju negovati pozitivne vrline kako bi se ugradjivali kvaliteti ljubavi te da se osvoji Božje Carstvo, koje svakako nije na zemlji već na višim duhovnim svetovima. Ponovno pojavljivanje je bilo sa zadatkom da se pokaže sledbenicima da se život nastavlja i posle smrti fizičkog tela.
Ono što je ostvario Isus ostvarivo je za svako živo biće osim ako se ne veže za nebitne stvari ovoga sveta.
Da li sve to piše u Bibliji je nevažno ako pojedinac prodre u suštinu učenja. Ko se drži bukvalnih reči iz Biblije tabanaće po prašini još milion godina a da neće nazreti suštinu.
Lanci kojima se sam čovek veže za nešto jesu mnogo gori od bukagija kojima su ljudi vezivali jedni druge kao sužnje.
 
Poslednja izmena:
:)

Raspece predstavlja simbol za ludilo, ali i simbol za dinamiku neke celine (vatru). Vatra sama gori, i sama sebe pali (simbol za ono sto se moze zvati Id) Dve daske su ukrstene bas kao sto moze da se dobije vatra trljanjem deblje i krace, itd... Isus je tu potpuno potonuo u id, bio progutan, izgubio svest... i dao "rukama bozjim" (idovim) da ga vode, umesto da on (posto ima opazanje materijalne stvarnosti) vodi unutrasnji spiritualni id.

Isusovo rodjenje predstavlja simbol za "radjanje Ega", i tu se u hriscanskoj literaturi predstavlja duhovno: Dusa deteta nije plod spermatozoida i jajne celije. Bezgresno je zaceta. Telo jeste. Dolazi onda kada Bog (ID) jedan svoj deo (svoje dete) posalje iz spiritualnog (nematerijalnog, duhovnog) sveta u OSMATRANJE materijalne realnosti, mada Ego nije nikad samo deo materijalne realnosti kao sto ni Isus nije nesto na sta materijalna realnost mora uticati, po predanju. Isus nije covek, kao sto ni Ego nije (citav) covek, vec deo celine koji ima opazanje realnosti.

Raspece predstavlja totalni zastoj dinamike (suprotno od simbola vatre, koji sam pomenuo prvi: potpuna dinamika = vatra) Isusa, koji predstavlja Ego, tj. predstavlja LUDILO, dok uskrsnuce predstavlja preporodjenje (izlazak iz... pecine, simbol za materijcu) tj. ozdravljenje Ega (psihicko)

Nisam rekao da su ovo nuzno i moja shvatanja, vec samo dajem jedno potencijalno dobro tumacenje svega toga kao neke simbolike za psihicke procese.

Toma je na kraju izgleda poludio, odnosno, verovatno je i imao halucinacije (ako se tekst svhati kao realan) posto nije bio siguran da je to isus i ako je video mnoga cuda isusova pa ga ne bi trebalo zacuditi i ovo, i onda je pipao isusovu ruku... poludio je kad je isus razapet, i poceo da halucinira sve i svasta, verovatno i isusa, tako da kad se vratio ovaj Toma i nije mogao znati da li je to jos jedna halucinacija.

:)
 
Koji je smisao uskrsnuca?
Ili u prevodu , zasto je Isus uskrsnuo , i onda ponovo umro?
Zasto mu je to bila zelja?

I kako se sve to odigralo?

U slucaju da nisi poslusao @antoniusss evo male pomoci.

Uskrsnuce,iliti vaskrsnuce na pravoslavnom jeziku,predstavlja vrhunski cin suprotstavljanja Sotoni. Sotona zeli da ubedi ljude da nema nista posle smrti,da smo mi samo stoka koja ce se posle smrti pretvoriti u nistavilo.
Buduci da neko mora da umre da bi vaskrsnuo,Isus je unapred znao da ce umreti. Jos kad se rodio bio je svestan toga. Pa dobro,ne bas svestan,bio je beba. :lol:
Ubise ga,raspese,i posle 3 dana on ustade iz mrtvih i time zabi Sotonine teorije njemu u dupe.
Pobedio je Sotonu i dokazao da postoji zivot posle smrti.
Naravno,kod nas pravoslavaca,vaskrsnuce se smatra samo duhovnim,ne fizickim. Katolici su malkice fanatici pa misle da su besmrtni.
 
ej ljudi
obzirom da ne poznajem bibliju bas najbolje
imam jedno, mozda banalno pitanje...

ako je isus bog, a bog je svemoguc
zbog cega isus nije poceo da propovjeda, radi cuda, iscjeljuje ljude -
kada je bio malo dijete?

recimo sa 3 godine..
bog je bog, u ma kakvom tijelu bio, zar ne?

a i da su ljudi vidjeli da mala beba pravi cuda i govori kao mudrac
mislim da bi danas svi na svijetu bili hriscani...

poz:)
ps. ako je pitanje imbecilno, nemojte ni odgovarat :)
 
ej ljudi
obzirom da ne poznajem bibliju bas najbolje
imam jedno, mozda banalno pitanje...

ako je isus bog, a bog je svemoguc
zbog cega isus nije poceo da propovjeda, radi cuda, iscjeljuje ljude -
kada je bio malo dijete?

recimo sa 3 godine..
bog je bog, u ma kakvom tijelu bio, zar ne?

a i da su ljudi vidjeli da mala beba pravi cuda i govori kao mudrac
mislim da bi danas svi na svijetu bili hriscani...

poz:)
ps. ako je pitanje imbecilno, nemojte ni odgovarat :)

питање није имбецилно иако се не слажем са Марком.
пре него што сам постао верник, многа сам питања и ја постављао, али једноставније би ти било да ако желиш и имаш времена прочиташ Библију.
 
Pitanje nije imbecilno.
Ta antropomorfna crta Isusova josh uvek budi sumnju u vernicima hrishcanima.
Inache cela Biblija je puna rupa.
A znamo kako se pisala Biblija...

питање није имбецилно иако се не слажем са Марком.
пре него што сам постао верник, многа сам питања и ја постављао, али једноставније би ти било да ако желиш и имаш времена прочиташ Библију.

hvala obojici
ali, da li postoji neki konkretan jednosatvan odgovor? ( u bibliji )
zasto je Isus morao da sazri kao ljudsko bice da bi radio ono zbog cega JE ZNAO da je dosao na zemlju?

i interesuje me njegov unutrasnji SUKOB u periodu dok je bio beba...
ON je bice koje ZNA SVE , ali jos nije NAUCIO da govori... kako je to bilo mucno

koje su mogle biti njegove prve djecje rijeci???


ps
nemojte misliti da provociram ( mada imam obicaj ponekad )
ovo me stvarno interesuje
 
Koji je smisao uskrsnuca?
Ili u prevodu , zasto je Isus uskrsnuo , i onda ponovo umro?
Zasto mu je to bila zelja?

I kako se sve to odigralo?

Ako se pođe od jedne izmišljotine da je Bog stvorio čoveka, onda mora i dalje da se izmišlja, da bi se dao smisao tom stvaranju. Često ćeš da čuješ kako vernici obijaju glavu o tome kakav je smisao života (kojeg je stvorio Bog, naravno). Stvoriti čoveka da bi isti na kraju umro, je sa verskog stanovišta prilično besmisleno, i onda slede izmišljanja o vaskrsenju i večnom životu u Carstvu nebeskom. A jedino pozitivno u ovom izmišljanju/fantaziranju jeste, da taj "večini život" mora da se zasluži jednim, u moralnom smislu, ispravnim ovozemaljskim životom (eh, kada bi se svi vernici držali toga).
 
hvala obojici
ali, da li postoji neki konkretan jednosatvan odgovor? ( u bibliji )
zasto je Isus morao da sazri kao ljudsko bice da bi radio ono zbog cega JE ZNAO da je dosao na zemlju?

i interesuje me njegov unutrasnji SUKOB u periodu dok je bio beba...
ON je bice koje ZNA SVE , ali jos nije NAUCIO da govori... kako je to bilo mucno

koje su mogle biti njegove prve djecje rijeci???


ps
nemojte misliti da provociram ( mada imam obicaj ponekad )
ovo me stvarno interesuje

то питање је комплексно и сваки краћи одговор би био ван контекста слободан за манипулацију.
Исус је први пут проповедао кад је имао 12 година.
(ако заиста Бог постоји и ако је тај Бог Исус) каква би твоја сврха била. живео би хришћански из страха?
 
Nije ponovo umro nego otishao na nebo , valjda.

:aha:Ne shvatam poentu, ionako bi otišao na nebo da je umro. Što je uopšte negde odlazio , kad je već vaskrsao mogao je da ostane još malo na Zemlji da propoveda o religiji da olakša malo svojim sledbenicima...

Prvo, nije ponovo umro.
Drugo, "uskrsnuo" je da bi se vernicima pružio dobar "argument" za verovanje.

Bolji bi argument bio da je ostao i svi bi mu verovali:rtfm:
 

Back
Top