Vladati.

Taisa

Domaćin
Poruka
3.239
Da li čovek vlada svojim primerom kada je pošten, dosledan, pouzdan,..., i to mu daje mogućnost da vlada (u najpozitivnijem smislu), u smislu ugledanja na njega i uvažavanja njegovog mišljenja, prepuštanja, u smislu prihvatanja njegovog mišljenja, pa i volje.

ILI

Čovek vlada jer vešto i lukavo skriva svoje ništavilo, bilo da je finansijski jak ili čak ni takav?

Ko je od njih u prednosti, ne gledajući na vlast recimo u državi, već da li postoje ljudi koji ZAISTA vlast imaju i kolika je njihova snaga?

(..." kao Onaj što vlast ima"...)
 
Ja sam vladao , bas vladao u smislu ovog prvog, i mogu ti reci da samo gledaju da te obezglave...
Jer ne smeta njima toliko ni to sto si ti iznad njih u tom smislu vladanja, postovanja i vrednosti, koliko im smeta to sto sebi izgledaju manje vredni kad zele da odrade ono sto im je lakse....

Takav vladanje ne moze da opstane ni kad ljudi stvarno zele da provereno bude bolje...

Ostaje drugi tip vladanja, mada postoji i treci tip.....

Drugi tip je imidz tip.....

A treci je tip budi malo bolji od onoga sto narod moze....i hoce....znaci malo bolji lopov, malo bolja ulizica,malo bolji muljator itd....
 
Ja sam vladao , bas vladao u smislu ovog prvog, i mogu ti reci da samo gledaju da te obezglave...
Jer ne smeta njima toliko ni to sto si ti iznad njih u tom smislu vladanja, postovanja i vrednosti, koliko im smeta to sto sebi izgledaju manje vredni kad zele da odrade ono sto im je lakse....

Takav vladanje ne moze da opstane ni kad ljudi stvarno zele da provereno bude bolje...

Ostaje drugi tip vladanja, mada postoji i treci tip.....

Drugi tip je imidz tip.....

A treci je tip budi malo bolji od onoga sto narod moze....i hoce....znaci malo bolji lopov, malo bolja ulizica,malo bolji muljator itd....

Potpuno se slažem, ali sigurna sam da je tvoja vlast u smislu prvog bila ona prava, kada te čovek poštuje, sluša i sl. ne zato što te se boji ili mu trebaš, već zbog te vrhunske vlasti.
Naravno, moraš da otrpiš bezbrojne nasrtaje i nastaviš, jer ti imaš vlast ne da bi se gordio već da bi se neko ugledao.
 
Jedina prava vlast je vlast nad sobom.Svaka druga vlast je slaba,privremena i potice od nemoci vladanja sobom.

To je ovaj prvi slučaj, ali ne treba posmatrati sebe u odnosu na onoga koji vlada, kao objekt, već je on objekt, jer služi i tebi i drugima, ako ništa drugo, onda kao primer.
 
Jedina prava vlast je vlast nad sobom.Svaka druga vlast je slaba,privremena i potice od nemoci vladanja sobom.

Malo bih dodao svog vidjenja.
Jedino ispravno vladanje ili gospodarenje je biti gospodar nad svojom negativnom prirodom - nad svojim pasijama uma. Takav jeste i moćan jer je to jedina ispravna i prava moć.
Sa druge strane pojedinac može biti i car ali da ne bude tiranin, tj. da prvo ovlada sobom (svojim negativnim pasijama).
Možda bi bilo dobro proširiti temu na to kako svako od nas vidi mogućnost ili način da se ovlada sobom i postane pozitivnim primerom nezavisno od društvene pozicije koja može biti carska ili seljačka.
 
Poslednja izmena:
Mozda nisam bio jasan kad sam kazao da sam iz svog privera video da ljudi postuju "dalek" pozitivan primer.....

Dakle njima treba pozitivan primer , samo u pojedinim trenucima vremena, a u ostalim trenucima taj isti primer je istovremeno problematican jer su ga stavljajuci ga kao autoritet sebi i svom okruzenju , stavili i kao smetnju ispoljavanju svojih slabosti....a to vec ne zele i nece....

I onda se javlja bunt, pokusaj degradacije i pred sobom , a cesce pred drugima zbog razloga degradacije pred sobom....zamrseno laziranje pred samim sobom....kako prevariti sebe , a ne ispasti kriv ni uhvacen u pokusaju....

Jos danas kad je vaznost imidza jos veca....znacaj izbegavanja sopstvene igre licemernosti je jos znacajniji....

Zato , ma kakvi vi bili , uvek cete nezrelima biti tirani, podlima cete biti meta za podmetanje i zavlacenje, dobrodusnima cete biti kao i ostali itd....

Zato i imam izreku "moc nad pokvarenim ljudima kvari coveka" kao pandam izreci "moc kvari ljude"....
 
Vladati... Hm, vlast obicno i najpozitivnijeg coveka pokvari u danasnjem svetu.. Vladati u najpozitivnijem smislu nema smisla, jer danas to nije moguce. Ljudi nisu stigli do tog stupnja razvoja da ovladaju u potpunosti sami sobom. Pa kad ne vladas sobom kako ces vladati drugima? Mozes ti biti posten, dosledan, pouzdan a sta ces sa tim kad vecina ne ceni to, a onda tom vecinom ne mozes vladati..
 
Ljudi su ovce, to je cinjenica. I sto si arogantniji prema njima to su poslusniji. Pod uslovom da uz aroganciju posedujes i znanje, ovcice ti jedu iz ruke (to da li te mrze, vole ili se plase je ne bitno). Vlast i "dobro" bilo koje vrste retko idu zajedno.
Hm da i "vlast" menja coveka, vema se lako izgubi tlo pod nogama... osetis se kao ceo svet je tvoj...
 
Taisa jel ti ovo glumis uciteljicu u 1. osnovne?
Ako covek vlada (radije bih brekao osvaja) svojim primerom onda on to radi
iz prostog razloga jer je on takav. On nema zelju da uci druge pameti, on nema predumisljaj
(kao patak, - je'acu im mater svojim primerom)
On je nesto kao majka iz Sume Striborove, ona ne zeli da joj bude Lakse u zivotu, ona
zeli da bude ono sto jeste, majka svog sina Bez Obzira sto je sin maltene mrzi.
To je ono sto niko (i ne mislim da lupam kad kazem niko) ne kapira, da treba biti svoj, biti
dosledan samom sebi, bez obzira sto te upravo zbog te doslednosti shibaju sa svih strana.
Covek ne bi trebalo da da sebi za pravo da bude manje covek zato jer trpi nepravdu.
To znaci "nositi svoj krst".
Ali svi bi da modifikuju svoje ponasanje u datim okolnostima,
pa da dozvole sebi da budu pokvarenjaci i ulizice.
Kad jednom covek nadje sebe, ne pada mu na pamet da se vise ikad izgubi.
Dok se ne nadjemo, traganje cesto mora biti sebicno i za druge povredljivo.
Zato radite sto vam je ceif ali ne budite misevi.
o ovom drugom primeru vladanja smesno je trositi reci
 
Poslednja izmena:
Pasoje je pogresno protumacio.....zato sto nema iskustva....

Ja nisam imao stav jebacu im mater svojim primerom, to ljudi sami sebi rade....
I ne smes da tumacis moje ponasanje u primeru kad sam bio vladar, sa ponasanjem ovde, gde je sve u rasulu egomanijacnog dosadjivanja....
Ovde ne postoji osnovno , a to je odgovornost za svoje postupke, pa ovde nemaju ljudi takav odnos prema ugledu na druge....znaju da mogu da budu i djubre i zabavni i pijani i drogirani i sve je ok...
Medjutim kad bi morali da prate tragove koje ostavljaju , bili bi sasvim drugaciji , pa i ja naravno...
Ovako koristim trenutnu situaciju opsteg mukanja goveda, pa mucem i ja....

Zato ti je pouka naivna....skoro detinja....
 
Taisa jel ti ovo glumis uciteljicu u 1. osnovne?
Ako covek vlada (radije bih brekao osvaja) svojim primerom onda on to radi
iz prostog razloga jer je on takav. On nema zelju da uci druge pameti, on nema predumisljaj
(kao patak, - je'acu im mater svojim primerom)
On je nesto kao majka iz Sume Striborove, ona ne zeli da joj bude Lakse u zivotu, ona
zeli da bude ono sto jeste, majka svog sina Bez Obzira sto je sin maltene mrzi.
To je ono sto niko (i ne mislim da lupam kad kazem niko) ne kapira, da treba biti svoj, biti
dosledan samom sebi, bez obzira sto te upravo zbog te doslednosti shibaju sa svih strana.
Covek ne bi trebalo da da sebi za pravo da bude manje covek zato jer trpi nepravdu.
To znaci "nositi svoj krst".
Ali svi bi da modifikuju svoje ponasanje u datim okolnostima,
pa da dozvole sebi da budu pokvarenjaci i ulizice.
Kad jednom covek nadje sebe, ne pada mu na pamet da se vise ikad izgubi.
Dok se ne nadjemo, traganje cesto mora biti sebicno i za druge povredljivo.
Zato radite sto vam je ceif ali ne budite misevi.
o ovom drugom primeru vladanja smesno je trositi reci

Ne glumim učiteljicu, već imam sreću da budem svedok postojanja vlasti (osvajanja kako si rekao) čoveka, koji vlada svojim primerom. On može čak da promeni i tebe i mene, ti prosto ne želiš da budeš loš, gledajući njega, ti si mu poslušan jer on je zaista car, ali ne bilo kakav. To je čovek koji zaista vlast ima.

Ti to radiš svojom slobodnom voljom i zaista si u svemu svoj. Ovo nemoj da shvatiš kao nešto što je uvek tako, to je samo nešto predivno što kada se pronađe može svakog da oplemeni, i onoga što vlast ima i tebe koji takvu vlast podrAžavaš.
 
Pasoje je pogresno protumacio.....zato sto nema iskustva....

Ja nisam imao stav jebacu im mater svojim primerom, to ljudi sami sebi rade....
I ne smes da tumacis moje ponasanje u primeru kad sam bio vladar, sa ponasanjem ovde, gde je sve u rasulu egomanijacnog dosadjivanja....
Ovde ne postoji osnovno , a to je odgovornost za svoje postupke, pa ovde nemaju ljudi takav odnos prema ugledu na druge....znaju da mogu da budu i djubre i zabavni i pijani i drogirani i sve je ok...
Medjutim kad bi morali da prate tragove koje ostavljaju , bili bi sasvim drugaciji , pa i ja naravno...
Ovako koristim trenutnu situaciju opsteg mukanja goveda, pa mucem i ja....

Zato ti je pouka naivna....skoro detinja....

Tačno, često i takav car mora da promuče.
 
Pasoje je pogresno protumacio.....zato sto nema iskustva....

Ja nisam imao stav jebacu im mater svojim primerom, to ljudi sami sebi rade....
I ne smes da tumacis moje ponasanje u primeru kad sam bio vladar, sa ponasanjem ovde, gde je sve u rasulu egomanijacnog dosadjivanja....
Ovde ne postoji osnovno , a to je odgovornost za svoje postupke, pa ovde nemaju ljudi takav odnos prema ugledu na druge....znaju da mogu da budu i djubre i zabavni i pijani i drogirani i sve je ok...
Medjutim kad bi morali da prate tragove koje ostavljaju , bili bi sasvim drugaciji , pa i ja naravno...
Ovako koristim trenutnu situaciju opsteg mukanja goveda, pa mucem i ja....

Zato ti je pouka naivna....skoro detinja....


...akcija stvara naviku, navika karakter, karakter sudbinu.
Negativna iskustva koja sam IMAO (z:mrgreen:) nisam okretao protiv drugih, bez obzira
sto su bili losi nego je to bilo samo pitanje licne
izdrzljivosti.(nije to uvek tako bilo)
Ima gomilu situacija gde moras da trpis iako ti niko nije kriv. zubobolja, hladnoca,
izgubio si pare...
Po istom principu eliminises pocinioca i ostanes sam sa negativnom energijom pa ko ziv ko mrtav.
Ako ostanes ziv onda neminovno zvucis kao dete, jer, kao detetu, sve ti postaje
crno-belo tj. krajnje jednostavno.
- Covek kad Jednom zagospodari samim sobom onda vise nikad ne odlazi sa trona
sto znaci da je nemoguce biti vladar pa ne biti vladar, ti nikad nisi bio vladar, samo
si to umislio, zato sto si pametan.
- To sto na forumu ne postoji odgovornost, pa svi mucu, za to mi se zivo je88e
(kud svi turci tu i mali Mujo).
Upravo svojim primerom zelim da pokazem da odgovornost mora da postoji svuda i uvek.
- To sto su ljudi zabavni i pijani i drogirani, i to me zabole, nemam nista protiv toga,
mene recimo zabavlja da budem ostar, grub i bezobrazan,
ali ne moze i jedno i drugo, 'ako si za krmenadle, nisi za kobasice'
Ne mozes biti i pijan i ostrouman istovremeno.
 
Ne glumim učiteljicu, već imam sreću da budem svedok postojanja vlasti (osvajanja kako si rekao) čoveka, koji vlada svojim primerom. On može čak da promeni i tebe i mene, ti prosto ne želiš da budeš loš, gledajući njega, ti si mu poslušan jer on je zaista car, ali ne bilo kakav. To je čovek koji zaista vlast ima.

Ti to radiš svojom slobodnom voljom i zaista si u svemu svoj. Ovo nemoj da shvatiš kao nešto što je uvek tako, to je samo nešto predivno što kada se pronađe može svakog da oplemeni, i onoga što vlast ima i tebe koji takvu vlast podrAžavaš.


Taisa, kad bi bila malo zesca, bila bi vrhunska riba z:kiss:
 
Malo bih dodao svog vidjenja.
Jedino ispravno vladanje ili gospodarenje je biti gospodar nad svojom negativnom prirodom - nad svojim pasijama uma. Takav jeste i moćan jer je to jedina ispravna i prava moć.
Sa druge strane pojedinac može biti i car ali da ne bude tiranin, tj. da prvo ovlada sobom (svojim negativnim pasijama).
Možda bi bilo dobro proširiti temu na to kako svako od nas vidi mogućnost ili način da se ovlada sobom i postane pozitivnim primerom nezavisno od društvene pozicije koja može biti carska ili seljačka.

Biti svestan i poznavati sebe,svoje zelje,svoje moci,svoje strasti.Ne posmatram osobine licnosti kao pozitivne ili negativne.One to mogu postati samo u slucaju da nadvladaju nasu volju.Da svest o tome kakve posledice mogu imati nasi postupci,postane ne bitno ili manje bitno u odnosu na zadovoljenje tih zelja.Postoji nesto sto je zelja koja se realizuje i pri tom je bitan i nacin realizacije,i postoji nesto sto je zelja koja ostaje u sferi imaginarnog i zadovoljava nasu potrebu za mastanjem.
 
Ljudi su ovce, to je cinjenica. I sto si arogantniji prema njima to su poslusniji. Pod uslovom da uz aroganciju posedujes i znanje, ovcice ti jedu iz ruke (to da li te mrze, vole ili se plase je ne bitno). Vlast i "dobro" bilo koje vrste retko idu zajedno.
Hm da i "vlast" menja coveka, vema se lako izgubi tlo pod nogama... osetis se kao ceo svet je tvoj...

Procitaj ovo sto si napisao ponovo i razmisli....dobro razmisli.
 
Treba razlikovati proces vladanja od procesa imanja moci....pa i imanja moci da je upotrebis da vladas...

Mnogo ljudi pokaze svoje pravo lice kad pozele da svoju moc ili moc koju misle da imaju upotrebe da vladaju i upravljaju....

Ali to nije uopste isto kao ono sto se desava kad osoba vlada (zbog necega je dobila ili zaradila tu ulogu) a oseca da ima moc .....

Prvo je upotreba moci da pocnes da vladas ili da i dalje vladas, a drugo je moc kao sastavni deo svesti onih nad kojima vladas i povezivanje te moci na nacin iz prve upotrebe termina moci...

Hteli ne hteli , i oni koji vladaju , a da ne konstatuju mnogo moc, vec svrsishodnost i prilagodjenost problemu bice suoceni sa nametnutim tumacenjem da prvo imaju moc, a drugo da je zloupotrebljavaju....jer to ce biti kljucni demagoski alat nekog od "podanika" , delica struktrure koji ima aspiracije prema visoj hijararhiji i neku svoju nezadovoljenu ambiciju....

To su demagoske igre moci koja je u vezi sa vladanjem....samo zato sto kod mnogih ne postoji mogucnost u svesti da je vladanje takticki izbor , a ne hijararhijski prikaz moci....

Ovaj deo gore , opet nema veze sa onim sto sam pricao , a to je iskrena potreba ljudi da svog idola ukaljaju da bi mu se priblizili fizicki, kad osete da nemaju vise snage da ga prate....

Idol je malo prenaglaseno , ali nemojte tu rec shvatati apsolutno , kako to filozofi cine, vec onako kako je u realu, idol, centar nase trenutne inspiracije i postovanja.....
 
Treba razlikovati proces vladanja od procesa imanja moci....pa i imanja moci da je upotrebis da vladas...

Mnogo ljudi pokaze svoje pravo lice kad pozele da svoju moc ili moc koju misle da imaju upotrebe da vladaju i upravljaju....

Ali to nije uopste isto kao ono sto se desava kad osoba vlada (zbog necega je dobila ili zaradila tu ulogu) a oseca da ima moc .....

Prvo je upotreba moci da pocnes da vladas ili da i dalje vladas, a drugo je moc kao sastavni deo svesti onih nad kojima vladas i povezivanje te moci na nacin iz prve upotrebe termina moci...

Hteli ne hteli , i oni koji vladaju , a da ne konstatuju mnogo moc, vec svrsishodnost i prilagodjenost problemu bice suoceni sa nametnutim tumacenjem da prvo imaju moc, a drugo da je zloupotrebljavaju....jer to ce biti kljucni demagoski alat nekog od "podanika" , delica struktrure koji ima aspiracije prema visoj hijararhiji i neku svoju nezadovoljenu ambiciju....

To su demagoske igre moci koja je u vezi sa vladanjem....samo zato sto kod mnogih ne postoji mogucnost u svesti da je vladanje takticki izbor , a ne hijararhijski prikaz moci....

Ovaj deo gore , opet nema veze sa onim sto sam pricao , a to je iskrena potreba ljudi da svog idola ukaljaju da bi mu se priblizili fizicki, kad osete da nemaju vise snage da ga prate....

Idol je malo prenaglaseno , ali nemojte tu rec shvatati apsolutno , kako to filozofi cine, vec onako kako je u realu, idol, centar nase trenutne inspiracije i postovanja.....

To je to. :ok:
 
Uuuuu.....aaaaaaa.....eeeee.....???????
Nemam pojma o ovoj temi.....mislim jedino....OGROMNA ODGOVORNOST.....
a ako se potcini licnoj koristi ili koristi samo jedne "opcije"......"ode vlast",
bar tako nekako beshe kroz istoriju...
 

Back
Top