starenje duha

gospodjica14

Poznat
Poruka
7.429
Evo uz kafu citam svasta nesto, pa sam natrcala na jedan tekst koji se bavi pitanjem da li starenje tela obavezno mora da prati i starenje duha i da li se ljudi generalno vise plase starenje tela ili starenje duha... Ja sam se oduvek vise plasila ovog drugog. Neki psiholozi kazu da su znaci starenja duha nerazumevanje mladjih generacija i kritikovanje njihovog ponasanja, prestanak zelje za ucenjem u zivotu i zatvaranje prema novim saznanjima, uverenost da „covek u godinama“ ne moze da nauci nesto novo, sablonsko ponasanje, pomirenost sa jednolicnim zivotom, manjak radoznalosti, aktivnosti.... Licno verujem u istinitost teze da smo stari onoliko koliko smo stari duhom; sigurna sam da svako od vas u okruzenju ima osobe starijih godina potpuno razlicite – jedna ce u pedesetim da planinari i i stalno planira nove poduhvate, a drugoj ce biti tesko da ujutru nadje razlog da ode do pijace. Mislim da je sve u glavi i da o tome sami odlucujemo. Izgled danas moze da prevari – novcem se moze kupiti fizicki mladolik izgled – ali unutrasnja energija ne moze se kupiti. Ili je imas, ili je nemas, i to cak uopste ne mora da ima veze sa godinama. Ima ljudi koji kubure sa energijom i poletom i sa 20.

Dakle, da li mislite da je vazno negovati duh, stalno imati neka interesovanja, postavljati sebi nove ciljeve, biti otvoren za novo i nepoznato, biti radoznao, uzivati u igri ili smatrate da je prirodno da covek sa godinama postaje ozbiljniji i manje sklon promenama. Ukratko, da li se trudite da ostanete duhom mlade ili smatrate da je mladost duha...iluzija?
 
Pa sad uopsteno znam neke starije ljude koji imaju mladalacki duh i bave se sportom..a znam i mlade koji treniraju i odrzavaju telo u kondiciji ali nikad nisam primetio taj vedar duh..svakako je teze vratiti se u formu posle duze pauze i sve je teze poceti sa nekim aktivnostima sto smo stariji..tako da je duh nesto vrednije i duze traje pa nas on moze povuci u nesto pozitivno
 
Ne mora uopšte da se radi o planinarenju ili ne znam ni ja kakvim fizičkim akcijama, niti je neophodno napraviti radikalnu promenu u životu da bi se videlo kako se, eto, ne bojiš promene, a imaš već ohoho godina...Jok, meni je samo dovoljna ta radoznalost, osećaj za igru, i to...

A ima ljudi koji nikad i nisu bili mladi duhom, od malena su umorni i stari i žive šablonski.
 
Uopste se oko toga ne uzrujavam..Nekoliko dana pred NG sam na nekom odvratnom vestackom svetlu u kabini za probanje,jel?z:) snimila da imam bore...one sitne fine bore oko ociju....ali to su moji treptaji,namigivanja,suze,smeh..sve su moje kao i godine koje imam.
To nema veze sa biologijom,to stanje duha i prihvatanje da smo naceti,i da je sve sto smo proziveli ostavilo traga...
Moj duh prati moje telo ili je obrnuto,nema veze.Kondiciju da budem nasmejana,da se ne ljutim, da se ne umaram i da me ne umaraju stekla sam vezbom..i moje lice i moje telo ne mora da bude u skaldu sa onim kako se ja zaista osecam..To nije foliranje,to je samo prihvatanje da "kakve su nam misli takav nam je zivot"..Ja sam "mlada", jer volim da se druzim,da izlazim,da spremam vecere kod kuce,da se valjam po snegu,da zatvaram kafane i igram na stolu,jer mi nije nista tesko,jer spavam 6 sati vec deset godina,jer ne stizem da razmisljam o toj presiji starenja o botoksu i o normama kako bi neko u mojim godina trebao da izgleda,da se oblaci,da se ponasa...
U mojim godinama..U kojim to godinama,keve ti!?
z:plez:
 
Moj duh je ovakav kakav jeste i verujem da ce uvek ostati ovakav i da ga godine nece promeniti.jer to sam ja...vise brinem o strenju tela..tj.kako ce moje vremenom ostarelo telo da isprati moj neposustali duh..apropo teme ..bila je na bbs emisija na ovu temu ..pa su rekli na osnovu istrazivanja i pracenja uzorkovane grupe ljudi razlicitih godina starosti..pola i obrazovanja, nesto ovako..da je prirodno da duh stari zajedno sa telom ali da je to danas skoro tesko ..iz razloga promenjenog nacina ljudskog zivljenja.dalje su utvrdili da kod vecine ljudi telo brze stari od duha ..zbog pogresnog i nepravilnog nacina ishrane..koja je osnov za sve lose ..da opet ima i onih kojima duh brze stari od tela..i da je ta srazmera starenja tela i duha..davno nestala u ljudskom genu..i da je sve zapisano u krvnim analizama..i jos svasta nesto..ali gledajte emisiju..:D
 
Hmm...
Ovo

uopšte ne mora značiti da je dotična Barbra, iako u odličnoj fizičkoj kondiciji, mlada duhom.
Duh je nešto što se delom nasleđuje ali dobrim delom izgrađuje celog života .. pa onda sve zavisi od genetskog potencijala tj. karaktera, i okolnosti. Čovek ostaje onoliko mlad dokle može da uči i stiče nove navike.

A ko je ikada priznao starost sopstvenog duha? :)
 
Idealno bi bilo da telo odaje stanje duha, ali nije tako. Mada se ja mnogo ne opterecujem time. Ja se osecam mladjom nego sto jesam. Ne zato sto je to sada moderno i zato sto to namecu, nego prosto je to tako. To sam ja bez ikakvog foliranja. Jos davno sam obecala sebi da nikada do kraja necu odrasti, da cu uvek biti dete. Dobro ovde mogu i ne moraju da mi poveruju, ali u zivotu mi to kazu. Telo ko telo, samo malo volje i taj skup ovih i onih misica mozes da dovedes u red. Bore me ne brinu, one su sve ono lepo (smejalice) i ono ruzno sto sam prosla. One su dokaz da sam zivela punim plucima i da sam imala sadrzajan zivot. Za sada nemam nekih problema ni s njima a i kad ih budem imala nosicu ih ponosno. Necu ici na plasticnu hirurgiju, mozda malo pojacane nege i neki tretman vocnim kiselinama ili sta vec bude tad ....jos ne razmisljam o tome.
Ali duh je ono najvaznije, radujem se jos uvek i nadam se da ce tako ostati do kraja zivota, elem, radujem se svakom novom danu, radoznala sam kao dete, ponekad i naivna, to me nervira, volim ljude, zivotinje, cvece. VOLIM...VOLIM..DA VOLIM...sto stvari me zanima, sutra da odem u penziju ili dobijem sedmicu na lotou pa ne moram da radim, znam tacno sta bih sve volela da naucim, da istrazim, gde da putujem. Duh je ono sto je meni se cini najvaznije kod coveka. Ono sto ostavlja utisak da li ste stari ili mladi bez obzira na telo.
 
@kuca: interesantno, zao mi je sto sam propustila tu emisiju...a disproporciju starosti duha i tela sam i ja primetila kod mnogih ljudi.
@Borac, delim tvoje misljenje da dobra fizicka kondicija uopste ne mora da znaci i duhovnu mladost (mada... u zdravom telu zdrav duh :lol:), i uopste kad sam postavljala temu pod mladoscu duha podrazumevala sam zivotnu energiju, sposobnost coveka da se raduje zivotu, da zivi, da ne zivotari, da kad je mrzovoljan i kad mu je hladno i vruce i sta ja znam, sve mu nesto fali, natera sebe na neku aktivnost. Da ne upada u letargiju i monotoniju. Ja sam imala jedan period u zivotu kad sam bas bila lose... i nigde nisam izlazila, ko god da me negde pozove ja odbijem, zivela sam na relaciji kuca - posao. Posle nekog vremena pocela sam da primecujem da se slabije snalazim medju ljudima, da mi je nelagodno u masi, odnosno sa vecim brojem nepoznatih osoba. To me je prenulo iz moje letargije (uzas, postala sam asocijalna!:thumbdown:), i vise sebi nikad nisam dozvolila da idem linijom manjeg otpora. Niti cu...nadam se :D
Ali ima ljudi koji se celog zivota krecu linijom manjeg otpora... i obicno misle da je greska svugde, samo ne u njima samima.
 
Ali da se ogradim...jedino sto moze redovno da me odvrati od svake akcije je neispavanost, a narocito neispavanost sa perspektivnom jos vece neispavanosti (tipa ustala sam u 6 i 15 jutros, a isto to moram i sutra). Moram da priznam da mi to sjebe svaku koncepciju, najveci sam smor kad sam neispavana. Ebi ga :dosadno:
 
Prilazim polako i ugledam: velike devojke, očuvanih, udobnih tela, stadoše pred restoranom sa imenom "Kod Gospođice14", što me uzbudi, zaista. Unutra bejahu sastavljeni stolovi u obliku pravougaonika. Posedasmo. Beše nas poprilično. Više od devedeset.

Kako se smestismo, tako kod čela stola stade visok čovek, domaćin, predsednik Marlončina. Da nas pozdravi, kako je i red. Ali on reče:

"Pre nego što vam poželim dobrodošlicu i ugodan boravak u Gospođicinom restoranu, želim da vam saopštim jednu lepu vest. Učesnik i osnivač ovih susreta šećera, čuvar šećera Kojatkin Gorjanovič, dobio je nagradu "Duh Krstarova". Čestitam!"

Aplauz, naravno. Gromoglasan.
Ali neko povika: "Ustani, da te vide!"
Ja, ovako ponosan i gord, kao što sam celog života i bio, ustadoh i rekoh:

"Evo me, šećeri, nagledajte se ove lepote!" : )))

 
@kuca: interesantno, zao mi je sto sam propustila tu emisiju...a disproporciju starosti duha i tela sam i ja primetila kod mnogih ljudi.
@Borac, delim tvoje misljenje da dobra fizicka kondicija uopste ne mora da znaci i duhovnu mladost (mada... u zdravom telu zdrav duh :lol:), i uopste kad sam postavljala temu pod mladoscu duha podrazumevala sam zivotnu energiju, sposobnost coveka da se raduje zivotu, da zivi, da ne zivotari, da kad je mrzovoljan i kad mu je hladno i vruce i sta ja znam, sve mu nesto fali, natera sebe na neku aktivnost. Da ne upada u letargiju i monotoniju. Ja sam imala jedan period u zivotu kad sam bas bila lose... i nigde nisam izlazila, ko god da me negde pozove ja odbijem, zivela sam na relaciji kuca - posao. Posle nekog vremena pocela sam da primecujem da se slabije snalazim medju ljudima, da mi je nelagodno u masi, odnosno sa vecim brojem nepoznatih osoba. To me je prenulo iz moje letargije (uzas, postala sam asocijalna!:thumbdown:), i vise sebi nikad nisam dozvolila da idem linijom manjeg otpora. Niti cu...nadam se :D
Ali ima ljudi koji se celog zivota krecu linijom manjeg otpora... i obicno misle da je greska svugde, samo ne u njima samima.
Letargija o kojoj pričaš je prolazno krizno psihičko stanje. Verovatno kroz sličnu fazu prođe 99% ljudi barem jednom u svom životu. Suština mladog duha je u njegovom stalnom kretanju, pa čak i kad postoje ciklične promene raspoloženja. Statičan duh i nije duh u pravom smislu reči, bilo da je njegov vlasnik uvek euforičan ili uvek letargičan. Samo starmala deca ne umeju da se igraju i nikad ne rizikuju. Mladost prezire posledice i u tome je njena snaga; mladost (ona bukvalna) podrazumeva stalna previranja i preispitivanja pa, prema tome, zašto se to ne bi dešavalo i ljudima koji su odavno prošli adolescentski period?
Ali radost bi, recimo, bila znak večne mladosti duha.

E sad se postavlja pitanje: da li je u, npr, 84-oj (kao u slučaju dotične bake sa snimka) važnije biti mlad duhom ili u dobroj kondiciji? Jer, kondicija sama za sebe može značiti produžetak života do vrlo poznih godina, ali i ne mora. A mladost duha u tim godinama, s druge strane, može biti prednost (osećanje sopstvene mentalne energije, lakše uklapanje u tokove društva) ali i hendikep (svest o neskladu tela i duha, nerazumevanje i predrasude okoline usled ponašanja koje im se može činiti atipičnim za to životno doba).

Ukratko: da li je, u 84-oj, bolje moći trčati uz stepenice ili pevati na karaoke partiju?
 
Letargija o kojoj pričaš je prolazno krizno psihičko stanje. Verovatno kroz sličnu fazu prođe 99% ljudi barem jednom u svom životu. Suština mladog duha je u njegovom stalnom kretanju, pa čak i kad postoje ciklične promene raspoloženja. Statičan duh i nije duh u pravom smislu reči, bilo da je njegov vlasnik uvek euforičan ili uvek letargičan. Samo starmala deca ne umeju da se igraju i nikad ne rizikuju. Mladost prezire posledice i u tome je njena snaga; mladost (ona bukvalna) podrazumeva stalna previranja i preispitivanja pa, prema tome, zašto se to ne bi dešavalo i ljudima koji su odavno prošli adolescentski period?
Ali radost bi, recimo, bila znak večne mladosti duha.

E sad se postavlja pitanje: da li je u, npr, 84-oj (kao u slučaju dotične bake sa snimka) važnije biti mlad duhom ili u dobroj kondiciji? Jer, kondicija sama za sebe može značiti produžetak života do vrlo poznih godina, ali i ne mora. A mladost duha u tim godinama, s druge strane, može biti prednost (osećanje sopstvene mentalne energije, lakše uklapanje u tokove društva) ali i hendikep (svest o neskladu tela i duha, nerazumevanje i predrasude okoline usled ponašanja koje im se može činiti atipičnim za to životno doba).

Ukratko: da li je, u 84-oj, bolje moći trčati uz stepenice ili pevati na karaoke partiju?

Ja mislim, ako vec pitas - bolje je pevati :D Mada moja prabaka, baba Stana, zivela je 115 godina (bukvalno, ne zezam se), doduse na planini ne u gradu punom otrova... e pa ona je do 110 vodila ovce na ispasu. Ja sad kad odem dodje mi dusa u nosu dok izadjemo uzbrdo :lol: Boldovanim si sve rekla, zakljuca mi temu bre Borka :D
Ne videh snimak, ne mogu na YouTube s ovog kompa, pogledacu kad dodjem kuci...
 
ja se vise plasim starenja tela i to u smislu funkcionalnosti, zdravlja, ne estetike. telo je na neki nacin posuda za duh zar ne? a ako je posuda okrnjena, lomljiva, sta nam vredi zivahan duh, ako to telo ne moze da iznese?

"Telo je tvoja životinja – konj na kojem jašeš."
 
ne vidim nista pozitivno u osobi koja nije u stanju da prihvati svoje godine i razvija se u skladu sa njima nego forsira mladost koje vise nema
pa onda npr. vidis staru profesorku kako igra i opija se u istoj diskoteci gdje su vec njeni ucenici pomalo out of place a ne ona....
 
ne vidim nista pozitivno u osobi koja nije u stanju da prihvati svoje godine i razvija se u skladu sa njima nego forsira mladost koje vise nema
pa onda npr. vidis staru profesorku kako igra i opija se u istoj diskoteci gdje su vec njeni ucenici pomalo out of place a ne ona....


To se zove "baba u benkici", i nije "mladost duha", već samozavaravanje! I svima izgleda samo jadno, što i jeste.

"Mladost duha" bi pre mogla da se očituje lucidnošću u razmišljanjima, željom za novim saznanjima, sposobnošću prilagođavanja (duha, naravno, ne tela), stvaralačkom energijom (bez obzira na vid "stvaranja"), umećem korišćenja životnim iskustvom....i svešću o svojim sposobnostima. Verovatno toga ima još, ali svakako nije "lažno predstavljanje" u vidu ponašanja ili oblačenja koje ne odgovara ni izgledu ni godinama.
 
Postajemo stari onoliko koliko to sebi dopustimo.
Fizicko starenje je neimenovana stvar-dolazi pa dolazi.
Ali starenje duha je vec jednim delom i do nas,samih.
Ako dozvolimo sebi da nas fizicko starenje ponese,navede na to da razmsiljamo kao starci i da sve oko nas vidimo kao starigrad-onda tu pomoci nema.
sve je to stvar licnih shvatanja,ideala i naravno situacije u zivotu.
trudim se da budem mlada duhom,da u svakom novom danu vidim neke nove pocetke koji me raduju i teraju me da pocinjem i radim nesto.A ne zivim od onog starog i istrosenog.
Tako da-mlada sam.
Duhom.
 
A ko je ikada priznao starost sopstvenog duha?

Зато што је у нашој култури старост нешто ружно и непожељно.


Ја не мислим да ће човек који је ведрог духа, који оптимистично гледа на живот и проводи га активно (а складу са својим годинама, наравно) - у старости постати апатичан и пристати да само вегетира, да не живи целим својим духом...
С друге стране - има младих стараца колико хоћеш.

Значи, није ствар у годинама. Или бар није СВЕ у томе.
 
ne vidim nista pozitivno u osobi koja nije u stanju da prihvati svoje godine i razvija se u skladu sa njima nego forsira mladost koje vise nema
pa onda npr. vidis staru profesorku kako igra i opija se u istoj diskoteci gdje su vec njeni ucenici pomalo out of place a ne ona....

Уф....а где има дискотека у којима професорке могу несметано да играју и опијају се?z:(
Или је то привилегија само младости, а старе професорке треба да заливају филадендроне? z;)
 
Гледам моје тинејџерке на дочеку НГ.
Толико узбуђења, толико усхићења, вриштања у поноћ, среће што се отвара дечији шампањац, врискања са терасе:''Срећна Нова годинааааааа!''....z:lol:
Сетила сам се себе у тим и мало каснијим годинама, када смо ишле и певале улицом и мислиле како смо са својих 14 година главне мачке у граду и како нам сигурно сви завиде, а нарочито мало старије девојке, што смо тако слободне, неспутане, дивље...и да сви други сигурно желе да су такви, само не смеју, као оковани су друштвеним обзирима...бла, бла...z:lol:
Хихихи...
Данас ми је тако слатко када видим девојчурке у тој хистерији, али ми је и смешно.z:)

Страшно би било када бисмо и духом остали увек исти, када бисмо се сваки пут хистерчно одушевљавали стварима које су нам у међувремену постале тако познате, обичне...

С друге стране - јуче сам прочитала једну песму која ме је тако продрмала, па сам је читала изнова и изнова и одушевљавала се њеном ледноставном лептом сваки пут....али не на начин на који се моје девојчице одушевљавају када се отвара шампањац..z:lol:

Не мислим да је старење, па ни старење духа (мада ја више волим да користим термин ''сазревање'') нешто нужно негативно! Мислим да се не треба борити против себе, својих година, него да се у њима још како може уживати!z;)
 
To se zove "baba u benkici", i nije "mladost duha", već samozavaravanje! I svima izgleda samo jadno, što i jeste.

"Mladost duha" bi pre mogla da se očituje lucidnošću u razmišljanjima, željom za novim saznanjima, sposobnošću prilagođavanja (duha, naravno, ne tela), stvaralačkom energijom (bez obzira na vid "stvaranja"), umećem korišćenja životnim iskustvom....i svešću o svojim sposobnostima. Verovatno toga ima još, ali svakako nije "lažno predstavljanje" u vidu ponašanja ili oblačenja koje ne odgovara ni izgledu ni godinama.

Лепо си ово рекла и слажем се са тобом.

Али, мало ми безвезе: ако сам цео живот носила фармерке - која је то старосна граница када треба да почнем да носим фланелске костиме и ладну трајну да неко не би помислио да се ''лажно представљам''? z;)
 
Не мислим да је старење, па ни старење духа (мада ја више волим да користим термин ''сазревање'') нешто нужно негативно! Мислим да се не треба борити против себе, својих година, него да се у њима још како може уживати!z;)


To i jeste mlad duh!
Prihvatanje promena i razlicitosti.
ako neko pobegne s posla znaci da ima mlad duh? Pre bi znacilo da je neodgovoran i da treba da dobije otkaz.
Ako pobegnes sa casa...to je vec nestasluk. ;)

Neko vece sedim u kafani sa prijateljima, svi godinama radimo, izdrzavamo se sami, s vremen na vreme arbajtujemo u inostranstvu (nema se) zavrsili fakultete, blizi se 30ta, pricamo, pricamo..i tek se setimo faksa i nostalgicno pricamo o tome...a onda za susednim stolom vidim "decu"...3-4 godine mladju od mene...i vidim da ne znaju gde ce ih noc odvesti...i u tom trenutku se sve moje godine i obaveze strovale ne mene...i shvatim da ja nisam vise to....menje se zivot...nekako bih se glupo osecala da sam sada student i da ne znam sta ce sa mnom sutra biti...a s druge strane...ako je ucenje, prihvatanje izazova, suocavanje, ispitivanje sebe znak vedrog duha..pa ta sam!!!
:)
 
To i jeste mlad duh!
Prihvatanje promena i razlicitosti.
ako neko pobegne s posla znaci da ima mlad duh? Pre bi znacilo da je neodgovoran i da treba da dobije otkaz.
Ako pobegnes sa casa...to je vec nestasluk. ;)

Neko vece sedim u kafani sa prijateljima, svi godinama radimo, izdrzavamo se sami, s vremen na vreme arbajtujemo u inostranstvu (nema se) zavrsili fakultete, blizi se 30ta, pricamo, pricamo..i tek se setimo faksa i nostalgicno pricamo o tome...a onda za susednim stolom vidim "decu"...3-4 godine mladju od mene...i vidim da ne znaju gde ce ih noc odvesti...i u tom trenutku se sve moje godine i obaveze strovale ne mene...i shvatim da ja nisam vise to....menje se zivot...nekako bih se glupo osecala da sam sada student i da ne znam sta ce sa mnom sutra biti...a s druge strane...ako je ucenje, prihvatanje izazova, suocavanje, ispitivanje sebe znak vedrog duha..pa ta sam!!!
:)


...a sad mi kao, pa znas z:plez:
cccc, koja neseriozna forumasica, pojma nemate
 

Back
Top