Od 2009. udžbenici na crnogorskom

strawbbery_city

Iskusan
Poruka
6.580
Crna Gora: Od 2009. udžbenici na crnogorskom
Autor: Beta | Foto:K12.ca.us | 30.12.2008. - 12:42

Ministar prosvete Crne Gore Sreten Škuletić najavio je da će od naredne školske godine svi školski udžbenici biti štampani na crnogorskom jeziku.

Škuletić je na poslednjoj konferenciji za novinare u ovoj godini rekao da bi već u februaru 2009. godine trebalo da budu gotovi novi pravopis, rečnik i gramatika crnogorskog jezika.


Ministar je naveo da su sve škole u Crnoj Gori stupile u proces reforme obrazovanja, a kakvi su efekti postignuti do sada, biće, prema najavi, poznato na osnovu "nacionalnog testiranja" učenika čiji se rezultati očekuju u prvim mesecima naredne godine.


*** blesav narod
 
Poslednja izmena:
Da li iko moze da veruje da se novi jezik stvara iz jedne u drugu skolsku godinu? Ako moze, to znaci da sve reci i gramaticka pravila koje citav jedan narod koristi odjednom postaju novi i drugaciji. Pa to je fenomenalna ideja, hajde svi da imamo neki novi svoj jezik a da se i dalje sporazumevamo na isti nacin. Ipak, plava boja je ustvari ljubicasta, mi pravi to vidimo.


Lepo je ovo što ljudi hoće "svoj jezik". Osnovno je pravilo da se izgovara dvostruko "r" kao "r,rr..". To će najbolje preneti profesori muzike, oni što su svojevremeno nespristrasno ocenjivali pesme za Evroviziju. Da, da, sjećate se što su pevali "Flamingosi". Uostalom, da bi neko dobio naciju mora imati i svoj jezik pa makar bio i nakaradan.

moje znanje stranih jezika se uvecava iz dana u dan...


komentari sa blic sajta
 
Crna Gora: Od 2009. udžbenici na crnogorskom
Autor: Beta | Foto:K12.ca.us | 30.12.2008. - 12:42

Ministar prosvete Crne Gore Sreten Škuletić najavio je da će od naredne školske godine svi školski udžbenici biti štampani na crnogorskom jeziku.

Škuletić je na poslednjoj konferenciji za novinare u ovoj godini rekao da bi već u februaru 2009. godine trebalo da budu gotovi novi pravopis, rečnik i gramatika crnogorskog jezika.


Ministar je naveo da su sve škole u Crnoj Gori stupile u proces reforme obrazovanja, a kakvi su efekti postignuti do sada, biće, prema najavi, poznato na osnovu "nacionalnog testiranja" učenika čiji se rezultati očekuju u prvim mesecima naredne godine.

Toliko o onom 2004. godine, "maternji jezik" (tj. 'crnogorski, srpski, hrvatski ili bosanski jezik' kako se štampalo jedno vrijeme) i promovisanju 'potpune slobode imenovanja jezika' u 'duhu narodne jednakosti'.

z:mrgreen:
 
Koji ima svoju drzavu, a kome se ne svidja, nek svoje dijete salje u onu skolu gdje se ne uci crnogorski jezik.
To je odlično za Milov marketing,nego reci mi da li misliš da će poplava novih jezika i pisama doprineti da se gomila malih naroda na Balkanu bolje razume?I šta je bitnije za obične ljude,zatvaranje u sopstvene torove ili putovanja po okruženju,studiranja u drugim okolnim državama,poslovanje u regiji?
 
To je odlično za Milov marketing,nego reci mi da li misliš da će poplava novih jezika i pisama doprineti da se gomila malih naroda na Balkanu bolje razume?I šta je bitnije za obične ljude,zatvaranje u sopstvene torove ili putovanja po okruženju,studiranja u drugim okolnim državama,poslovanje u regiji?

Srbi, Hrvati i Bosanci imaju svoj jezik, pa se razumijemo odlicno, pa prema tome nemoj da se sjekiras.
A sto se tice studiranja u susjednim drzavama, prventveno Srbiji, tu se moj stav jasan, ali nemam namjeru ponovo da pisem o tome jer bih po deseti put ponovio jednu te istu pricu.
 
Srbi, Hrvati i Bosanci imaju svoj jezik, pa se razumijemo odlicno, pa prema tome nemoj da se sjekiras.
A sto se tice studiranja u susjednim drzavama, prventveno Srbiji, tu se moj stav jasan, ali nemam namjeru ponovo da pisem o tome jer bih po deseti put ponovio jednu te istu pricu.
Nisam mislio na studiranje u Srbiji,da je ovaj region normalan ko što nije moglo bi da se studira i radi bilo gde.A što se vas tiče,dobro,zatvarajte se i dalje.
 
Nisam mislio na studiranje u Srbiji,da je ovaj region normalan ko što nije moglo bi da se studira i radi bilo gde.A što se vas tiče,dobro,zatvarajte se i dalje.

To su bila ona lijepa vremena kad je mogli crnogorski studenti u Beograd ili Zagreb da studiraju pod jednakim uslovima kao i u Podgoricu, ali to je vrijeme proslo, sad su i Beograd i Zagreb za nas inostranstvo, a skolovanje u inostranstvu nije lako priustiti.
 
Koristio sam ih jedno vrijeme, ali ne mogu stalno na Language bar prebacati iz jezika u jezik, a i neki su se ljutili zbog toga :)

Śedi, jadan:lol:

Cek a kakav vam je to jezik kad je preko 90% reci srpsko???? Aj ko moze to da mi objasni.
To isto ko kad bi sada Ameri koji imaju odredjeni broj reci koji se tamo drugacije govori nego u UK proglasili neki americki ili amerikanski jezik a on se sastoji od 99% engleskih reci.

Zar vas crnogorce nije sramota da vam se jezik sastoji od preko 90% srpskih reci????
Zar se vi ne hvalite stalno osim junastvom i obrazom?? Pa gde vam je obraz kada kradete preko 90% tudjeg jezika. Mislim odavno znam da kod vas nema ni J od junastva i da ste obicni bukaci ali ajde rekoh mozda je za taj obraz istina kad ono sipak.
 

Back
Top