reflux ( VUR II ) drugog stepena

malena_JA

Zainteresovan član
Poruka
115
Moja prijateljica ima problem sa svojom trogodisnjom devojcicom koja od rodjenja,zapravo u prvoj godini zivota je primeceno,ima problem sa mokracnim kanalima.Sa 2,5 godine je data dijagnoza reflux ( VUR II ) drugog stepena.Na profilaxi je od prve godine zivota lekom " URODIN KAPI " , 3 kapi uvece.
Prosle nedelje je bila na DMS snimanju ge su kao rezultat dobili pisani zakljucak koji glasi ovako:

"Uredan nalaz desnog bubrega.Smanjen levi bubreg,redukovane funkcione tubulske mase sa dva fokalana kortikalna defekta, u kranijalnom polu i srednjoj trecini.
Asimetricna raspodela relativne separatne funkcije : Levi bubreg 34% Desni bubreg 66%"

Obzirom da je nefrolog koji vodi istoriju bolesti deteta na odmoru, a roditelji zabrinuti , molim vas da mi rastumacite predhodno napisan zakljucak.
Takodje molim i sve one koji imaju isti problem, da napisu svoje iskustvo.
 
Moja prijateljica ima problem sa svojom trogodisnjom devojcicom koja od rodjenja,zapravo u prvoj godini zivota je primeceno,ima problem sa mokracnim kanalima.Sa 2,5 godine je data dijagnoza reflux ( VUR II ) drugog stepena.Na profilaxi je od prve godine zivota lekom " URODIN KAPI " , 3 kapi uvece.
Prosle nedelje je bila na DMS snimanju ge su kao rezultat dobili pisani zakljucak koji glasi ovako:

"Uredan nalaz desnog bubrega.Smanjen levi bubreg,redukovane funkcione tubulske mase sa dva fokalana kortikalna defekta, u kranijalnom polu i srednjoj trecini.
Asimetricna raspodela relativne separatne funkcije : Levi bubreg 34% Desni bubreg 66%"

Obzirom da je nefrolog koji vodi istoriju bolesti deteta na odmoru, a roditelji zabrinuti , molim vas da mi rastumacite predhodno napisan zakljucak.
Takodje molim i sve one koji imaju isti problem, da napisu svoje iskustvo.
Што се налаза тиче, у преводу би било овако:

- десни бубрег је нормалне величине

-леви бубрег је смањен ( исход код враћања урина у бубрег( рефлукс), јер долази до запаљења која су тиха и хронична, а хронична запаљења воде у фиброзу бубрега и његово смањење уз постепен губитак функције)...........редукована тубулска маса= тубули нефрона трпе оштећења због враћања урина у бубрег........

фокални дефект= локализован дефект коре бубрега ( бубрег има кору и срж, у кори су смештени гломерули, а у сржи тубули ( малопре поменути) - значај гломерула + тубула је у томе што заједно чине нефрон који је основна ФУНКЦИОНАЛНА јединица грађе бубрега, ако нефрони губе функцију, нестаје способност филтровања крви и последично се задржавају отровне материје у организму)- дакле, девојчица има локализована два дефекта у кори бубрега, од којих је један на горњем полу бубрега, а други је у кори у нивоу средње трећине бубрега- стим што НЕ ПИШЕ о каквој врсти дефекта се ради !!

Што се тиче релативне сепаратне функције, то је уско специјалистички тест за који заиста не знам значење и не бих да вам даје погрешне информације.

Хируршка реконструкција уретера је јако тешка и постоперативно лечење је изузетно дуго, може бити и праћено компликацијама које нису наивне, зато је заиста најбоље што дуже лечити пацијента медикаментима.
 
Moja cerka 6.5 god. ima VUR IV stepena .Ona je sada na profilaksi Nitrofurantoin 15-20 mg uvece.
Takodje ima ostecenje bubrega-levog. Desni je bez ostecenja. Najbolji lek je vreme, koliko sam ja shvatila, vremenom bi sve trebalo da dodje na svoje mesto a pogotovo za II stepen. Bitno je samo da ne dodje do novih infekcija sto se profilaksom i sprecava u velikoj meri. Nisam lekar, ali eto, mogu da podelim moja iskustva o tome. Pozdrav !
Kod kojeg lekara ide tvoja prijateljica?
 

Back
Top