Lud

gost 30064

Elita
Poruka
16.623
Pozdrav,

danas sam sa drugom izduvao njegovo kuciste kompresorom, otvorio napajanje i izduvao napajanje i sve ql, i on ka je odneo PC kuci samo ga prikljuci na struju i pritisne taster na 1 na napajanju, na zadnjem delu kucista, i odjednom bez dugmeta za paljenje PCja pocinje da radi PC. Ne pojavljuje se nikakva slika na monitoru, samo radi PC i ne mogu da ga iskljucim na dugme ( drzim par secundi i da se ugasi). Napajanje je 450w i nije pravilo probleme do sada.

Znaci, drugim recima, cim ga povezemo sa strujom pali se PC. Dugme za paljenje kao da ne postoji.

U cemu je problem? Da l je do napajanja? Da l je mogao da crkne neki deo pored napajanja?

hvala.
 
Pod jedan: izduvavanje sa kompresorom je dobra stvar ali mora da se bude izuzetno pazljiv!!!
Pod dva proveri sve komponente racunara da se slucajno nisu pomerile iz svog lezista(narocito ram memorija)!!!
Pod tri stavi neko drugo napajanje da istestiras da nije crklo slucajno napajanje!!!
Odradi ovo pa javi dalje sta se desava!!! Pozdrav...sa srecom
 
p.s. Kad smo doneli PC do mene radio je. Samo smo privezali kuciste u struju i radio je PC normalno. Znaci, pritisnem dugme za paljenje i upali se PC, sve po difoltu. Kad je drug odneo kuci cim ga prikljuci u struju radi bez pritiskanja dugmeta za paljenje PCja.
 
Pa naravno!!! Ukljucio ga je odmah kako je stigao kuci!!! Nije sacekao da se komp aklimatizuje na toplu sobu!!! Normalno crklo je napajanje!!! Nek moli boga da mu jos nesto nije crklo!!! Aj zameni napajanje pa mi javi rezultate!!!
 
Racunar se ne pali iz napajanja vec sa ploce. ;) Tako da to sto kada uplais napajanje pali se komp moze imati veze sa tasterom za paljenje na kucistu. Na starijim racunarima je bilo drugacije. Ako se komp ugasi na prekidac na napajanju ili vadjenjem kabla iz struje,naredni put kada se ukljuci kabal racunar se sam pali.
Napajanje sa ploce dobija samo jedan signal,ako je konektor prikacen krako su spojene dve zice i na taj nacin je omoguceno da se salje struja iz napajanja na plocu.

Dakle,ovako,skini papucice sa pinova od prekidaca za paljenje racunara (onaj na kucistu). Ukljuci komp u struju i vidi sta se desava. Ako se ne upali kratko spoji ta dva pina sa nekim metalnim predmetom.
Ako nije to,videcemo dalje sta bi moglo biti.

btw pogledaj zadnju stranu ploce,da li je nekako napravljen kratak spoj.Tesko da jeste,ali proveri za svaki slucaj.
 
Nosi ti to u servis. ;)
Ja sam ti rekao za pinove od prekidaca na kucistu...ako nesto zeznes mozes plocu zeznuti,nikako napajanje.Ali pise koji su pinovi od prekidaca i kad ih kratko spojis to je kao da si pritisnuo prekidac. Koliko sam samo ploca/racunara na stolu van kucista ukljucio tako....
Mozda si me razumeo da mislim na konektor od napajanja...sta god...:D Neka nosi u servis,najbolje je. ;)
 
Upali se čim dobije struju,meni se to desilo nedavno i bilo je do baterije na ploči neznam kakve to veze ima jedno sa drugim ali pomoglo je,pogledaj jeli poremećen sat kad upališ komp.
 
amh, napisacu posle za plocu. Kad budem otisao kod druga.
Znaci, nosim napajanje i probam. Ako opet odma dobija struju rasturam da vidim jel se zaglavilo dugme za paljenje, odnosno nesto unutra, posto dugme normalno radi. Ako na oko je sve ok u servis.

javljam se u toku dana.
 
1. Pogledati kako su zakačeni kablići u ćošku na matičnoj ploči , na svakome završetku je lepo napisano koji kabal za šta služi a na matičnoj ploči postoji oznaka ako dobro pogledaš samo treba upariti pinove sa matične ploče i oznake na konektorima , ako obrneš "Hdd led" ili "pwr on led" odgovarajuća led dioda neće svetleti ali će komp raditi normalno. Paziti da se ne pomešaju kablići jer može sve da izgori.
2. Resetuj bios vađenjem baterije sa matične ploče , možda se komp zabunio
3. Proveriti kako leže komponenete u slotovima i izduvati slotove ako je potrebno . jedan od problema je kada se izduvava kompresorom može se desiti da naduva neki drugi slot prašinom i da komp posle neće ispravno da radi ovo se naročito odnosi na prazne pci slotove u kojima zna da nastane i kratak spoj zbog prašine.
4. proveriti ispravnost napajanja!
 
Mi na kraju ne dobismo odgovor, da li si probao novo napajanje ili ne.
Kod takvih pojava (paljenje odmah po ukljucivanju napajanja u struju,nemogucnost gasenja itsl.) u vecini slucajeva su ili napajanje ili ploca ili oboje.Retko srecemo da je u pitanju neka druga komponenta (obicno teski elektricki kvarovi) ili prljavstina.
PROBAJ DRUGO NAPAJANJE da ne spekulisemo dalje ili donesi da ti uradimo kompletnu dijagnostiku celog racunara.Besplatno je a bice maksimalno brzo utvrdjeno.
 
Na starijim racunarima je bilo drugacije. Ako se komp ugasi na prekidac na napajanju ili vadjenjem kabla iz struje,naredni put kada se ukljuci kabal racunar se sam pali.
A koliko su tačno stare te ploče, pošto su meni pre godinu-dve uvalili baš takvu za ne tako male pare, a ubrzo je i crkla...? :rumenko:
 

Back
Top