EMOCIONALNA INTELIGENCIJA

Nisam čitala knjigu, ali znam šta je to. Neko se jednostavno rodi da bude nadprosečni matematičar, a neko nadprosečno emotivna osoba. Ljudi koji su imali visok nivo emotivne inteligencije ostavljali su velike tragove u istoriji ljudstva...

Meni najveći medju njima.....Mahatma Gandi....Be the change you want to see in the world.


Umetnost, a pogotovo književnost puni su takvih primera...
 
I ja gotivim Gandija! :D
Ma stvar je u tome da je covek tek kasnije razvio racionalnu inteligenciju i da ona ,u sustini, ne pomaze coveku da sebe ostvari i da bude srecan i zadovoljan. Za to je odgovorna emocionalna inteligencija (ovo sto pricam je rezultat neuroloskih istrazivanja), i tacno se znaju centri (ili delovi) u mozgu koji su odgovorni za jednu i drugu)!Ako vas zanima mogu da detaljisem!
Ta emocionalna inteligencija podrazumeva niz sposobnosti koje se cak mogu usavrsavati.Inace, postoji jos niz vrsta inteligencije, pa ako vas zanima ili neko zna nesto o tome, mozemo da pricamo na ovu temu, meni je jako zanimljiva! :wink:
 
Pile malo,pokusacu da ti objasnim! :D
Vidis, mi u nasem mozgu imamo 2 zlezde oblika badema po jednu sa svake strane mozga, koje se zovu amigdale!Kad bi ti ih neko odstranio izgubio bi svaki smisao za emociju, sto znaci da bi izgubio interes za ljude, svoju sopstvenu licnost.A mogao bi i dalje da sabiras i resavas logicke zadatke!One salju impulse da emotivno odreagujes na bilo sta ili bilo koga!Emocionalna inteligencija ti odgovara na pitanje sta ne volis ili volis, cega se bojis, sta te povredjuje.Ljudi nize emocionalne inteligencije imaju problem koji se ispoljava u tome da im emocije nadvladavaju razum, i tesko se snalaze u zivotu, stalno su nesrecni itd...Jel' jasnije??? :D
 
Imam tu knjigu i procitala sam je i odusevila me je i moram priznati uticala je na mene dosta. Neke stvari su mi postale jasnije i recimo da sam "naucila" da razumem necije ponasanje i zasto se u odredjenim situacijama ponasamo tako kako se ponasamo. Mada, dosla sam i do razocaravajucih zakljucaka da jednostavno neke osobe nikad nece nauciti da se smeju, vole, postuju druge ili imaju razumevanja za njih, jer su prosto "operisane" od tih stvari.
Ono sto me je najvishe fasciniralo u knjizi jeste objasnjenje amigdale, kako funkcionise i sta sve zavisi od nje. Koje signale salje i kako neo kortichki sistem deluje.
Onaj ko je nije prochitao, zaista mu ne bi shkodilo da je malo 'prelista'.
 
divlja-u-srcu:
Ljudi nize emocionalne inteligencije imaju problem koji se ispoljava u tome da im emocije nadvladavaju razum, i tesko se snalaze u zivotu, stalno su nesrecni itd...Jel' jasnije??? :D


ovo nije tacno....ljudi sa niskom emotivnom inteligencijom ne osecaju tudje emocije, ne kapiraju kad treba da recimo zagrle nekog, hladni su...

obnovi gradivo... :lol:
 
anakin:
divlja-u-srcu:
Ljudi nize emocionalne inteligencije imaju problem koji se ispoljava u tome da im emocije nadvladavaju razum, i tesko se snalaze u zivotu, stalno su nesrecni itd...Jel' jasnije??? :D


ovo nije tacno....ljudi sa niskom emotivnom inteligencijom ne osecaju tudje emocije, ne kapiraju kad treba da recimo zagrle nekog, hladni su...

obnovi gradivo... :lol:

A jel' ti mislis da to sto si rekla iskljucuje ono sto sam ja rekla????? :lol:
 
da, iskljucuje ...jer si ti rekla da kod emotivno neinteligentnih emocije prevladavaju nad razumom...
sorry, ali to stvarno nije tacno...

Golemana sam citala bas u vreme kad sam bila sa jednim tipom koga nikako nisam mogla da ukapiram...pa kad sam procitala knjigu, shvatila sam da tip, pored visokog IQ-a, nema normalno razvijenu emotivnu inteligenciju...
prosto nije kapirao emocije...ni svoje ni moje....svaka emocija ga je strasno plasila i nije umeo da se snadje...mozak mu je prevladavao u svim akcijama...pogotovo onim gde mozak stvrno nema sta da trazi (barem ne na taj nacin)...izuzetno ne-empatican, zatvoren, hladan...
 
Tacno je ono sto anakin reche. Ljudi sa niskom emocionalnom inteligencijom jednostavno ne umeju da odgovore na necije emocije. I sto je jos tragichnije nisu svesni ni svojih emocija. To je ono sto sam rekla da je razocharavajuce. Kad posle procitane knjige skontas da imas osobu pored sebe koja je jednostavno tako rodjena i nikad nece znati odgovoriti na tvoje emocije. I nikad nece pokazati svoje. Cak ni sam sebi nece znati odgovoriti sta tacno oseca prema nekome ili necemu i kojom jacinom.
 
dragonfromdarkness:
Taj goleman je totalno nepoznat tako da si jedna od retkih koja za njega zna

:lol: :lol: :lol:

Ej, bre, nasmeja me :D
Al ga ti nalupa sad.

Daniel Goleman je vodeći autoritet po pitanju EQ, njegova knjiga "Emocijalna inteligencija" ne da nije nepoznata, već je postala svetski bestseler, prevedena je na skoro sve svetske jezike. Ja sam je pročitao još 1997. :) Kod nas se može naći u izdanju Geopoetike i Bloomsbury-ja (na engleskom)

Evo kratkog opisa:
Knjiga Emocionalna inteligencija koja je u celom svetu dozivela milionske tiraze, osvojila je i u Jugoslaviji vrhove lista najznacajnijih i najprodavanijih dela. U ovom svetskom hitu autor Danijel Goleman, psiholog i doktor harvardskog univerziteta, stavlja emocionalnu inteligenciju (EQ) iznad racionalne (IQ) u analizi preduslova za uspeh i srecu coveka u savremenom drustvu. Bazirajuci svoje istrazivanje na brojnim primerima dece i odraslih, Goleman predstavlja citaocima potpun i sveobuhvatan pristup sve prisutnijoj temi emocionalne inteligencije, koja podrazumeva sposobnost da se saoseca sa drugima, procenjuje, kontrolisu sopstvene emocije, stvaraju dobri odnosi... Gradeci ovom knjigom ozbiljnu sociolosku studiju, Goleman emocionalnom inteligencijom olaksava na svoj nacin brigu za zajednicki zivot ljudi i odnose medju njima. Knjiga Emocionalna inteligencija nudi resenja za probleme vaspitanja, skolstva, zaposlenja, braka. Za one koji nemaju visok nivo emocionalne inteligencije, knjiga stize kao pravo otkrice. Oni koji poseduju pomenute emocionalne vestine dobice pravu potvrdu koliko je njihovo posedovanje znacajno.

Knjiga je "must have" za sve koje interesuje ova tematika.

Takođe preporučujem i "Kako vaspitanjem dobiti dete sa visokim EQ" Lorensa E. Šapira.
 
Šta sve spada pod pojam "Emocionalne inteligencije" ?

Emocionalne veštine

-Prepoznavanje i imenovanje osećanja
-Izražavanje osećanja
-Procena intenziteta osećanja
-Upravljanje osećanjima
-Odlaganje uživanja
-Kontrola nagona
-Smanjenje stresa
-Spoznavanje razlike između osećanja i delanja

Saznajne veštine

-Razgovor sa samim sobom - upravljanje "unutrašnjim dijalogom" kao načinom suočavanja sa problemom
-Razumevanje i tumačenje društvenih obeležja - prepoznavanje društvenih uticaja na ponašanje i viđenje samog sebe u okviru šire zajednice
-Upotreba mera za rešavanje problema i donošenja odluka - upravljanje nagonima, postizanje ciljeva, prepoznavanje mogućih akcija, predviđanje posledica
-Razumevanje tuđeg gledišta
-Razumevanje normi ponašanja (šta je prihvatljivo i neprihvatljivo ponašanje)
-Pozitivan pristup životu
-Samosvest - razviti realna očekivanja

Veštine ponašanja

-Neverbalne - razumevanje pogledom, izrazom lica, tonom glasa, pokreta i sl
-Verbalne - postavljanje jasnih zahteva, izbegavanje negativnih uticaja, vešto odgovaranje na kritike, slušanje drugih, pomaganje drugima, učestvovanje u zajedničkim kružocima

(Daniel Goleman, Emocionalna inteligencija, Dodatak IV)
 
Kojim veštinama i kvalitetima bi trebalo da raspolaže emocionalno inteligentna osoba?
Evo nekih:

-SAMOSVEST: proučavanje samog sebe i prepoznavanje sopstvenih osećanja; spoznaja veze između misli, osećanja i reagovanja
-LIČNO DONOŠENJE ODLUKA: proučavanje sopstvenih postupaka i poznavanje posledica; znati da li misao ili osećanje upravljaju odlukom; primena ovih saznanja na probleme kao što su sex i droga
-UPRAVLJANJE OSEĆANJIMA: imati uvid u "razgovor sa samim sobom" da bi se shvatile negativne poruke, kao što je samoosuđivanje; spoznavanje šta je podloga osećanja, pronaći načine da se rastumače strahovi i uznemirenost, bes i tuga
-PREVAZILAŽENJE STRESA: shvatiti važnost vežbanja, slikovitog opisivanja i metoda opuštanja
-EMPATIJA: razumevanje tuđih osećanja i briga
-KOMUNIKACIJA: razgovarati o osećanjima sa razumevanjem; postati dobar slušalac i postavljati pitanja; primetiti razliku između onoga što neko uradi i kaže i odreagovati ili izreći sud o tome; poslati "ličnu" poruku umesto se stideti
-SAMOOTKRIVANJE: ceniti otvorenost i izgraditi poverenje u druženju; spoznati kada je primereno govoriti o sopstvenim osećanjima
-PRONICLJIVOST: prepoznavanje obrazaca u vašem emocionalnom životu i delanju; prepoznavanje sličnih obrazaca kod drugih
-SAMOPRIHVATANJE: osetiti se ponosnim i videti sebe u pozitivnom svetlu; priznati sopstvene prednosti i slabosti; moći se nasmejati na sopstveni račun
-LIČNA ODGOVORNOST: preuzeti odgovornost; prepoznati posledice vaših odluka i reagovanja; prihvatiti sopstvena raspoložennja i osećanja uz angažovanje (tj. proučavanje)
-SAMOPOUZDANJE: izložiti sopstvene brige i osećanja bez ljutne ili pasivnosti
-GRUPNA DINAMIKA: saradnj; spoznati kada i kako predvoditi, a kada pratiti
-REŠENJE KONFLIKTA: kako se pošteno boriti sa drugom decom, roditeljima, profesorima; model pobediti/osvojiti pri pregovaračkom kompromisu

(Daniel Goleman, Emocionalna inteligencija, Dodatak V)
 

Back
Top