maturski rad

natasha`

Iskusan
Poruka
5.262
u nasoj skoli danas nas obavestavaju da na nastavnickom vecu u utorak profesori moraju da kazu koje teme ce biti na maturskom...tako da mi treba da odaberemo predmete i teme....
pitala sam se da li i kako treba da se radi maturski iz matematike.....meni u matematici sve se vise svodi na zadatke nego na teoriju...ne znam sta bih tu radila...
definitivno bih uzela neku od prirodnih nauka jer i planiram da upisem tehnicki fakultet...
pa sad za maturski bih radila matish,informatiku mozda hemiju...
sta mislite vi ? koje su najcesce teme koje maturanti biraju za maturski....?


ps. mislim da bi trebalo da otvorite neku lepljivu gde ce biti pitanja...da se ne bi otvarala temu za svako pitanje koje neko zeli da postavi....
unapred hvala na pomoci...
 
hemiju definitivno i ja planiram matis ili hemiju i nzm samo sta iz matisa mogu da daju a da ne izgleda glupo!?nego ajd sad...ja sam za hemiju gledao i uglavnom je sve nesto lako i inspiraivno tipa npr Fe i njegove rude ii hemijske veze ili nesto tako videces samo se ugrabi za neku lepu!!
 
Ja se nešto i ne sećam maturskog. Je l to radite kao neki seminarski, šta? Daju vam temu i vi pišete kući? :think: radila sam dva stručna i srpski i to su bili neki zadaci i pitanja, kao kontrolni, samo malo sveobuhvatnije. Sad me zbunjujete, možda se nešto menjalo, a možda je i moja škola malo retardirana :lol: (ne možda... :) )
Moji su išli logikom da, ako će da polažu matiš, odaberu matiš za maturski, ova druga polovina je birala što lakši predmet.
Odabereš ono što voliš. To ti je valjda kao neko usmerenje u srednjoj školi, ako si u stručnoj biraš podgrupu, ako si u gimnaziji opet ono što voliš i tako...
 
u gimnaziji sam...
danas se radi maturski rad iz predmeta koji izaberes(to je kao seminarski..nekih 10 strana..to da naucis i odbranis) i imas dva maturska ispita...srpski i matish V english kod nas mislim da je tko...ja svakako uzimam matematiku....srpski i da necu moram :)

i ja se vodim logikom da uzmem nesto sto mi je lako i lepo...mislim da cu i hemiju....treba sutra da vidim sa profesoricama koje teme bi mogla da uzmem,pa da sredim to....

mama mi kaze da uzmem informatiku,ali tu opet...ja znam prakticno da radim u programima super...a u teoriju ne volim da se zavlacim...cak nemam ni knjigu.....

koco sta ti upisujes ?
 
koca je treca godina ali prati vesti iz sve 4..ja sam glavna muska tracara tamo!!;);)ali mogu ti reci da i teme iz informatike mogu biti zanimljive..sestra moje drugarice je prosle godine imala temu iz informatike cek da se setim samo..hmmmmm...joj nemogu tacno naslova ali ima fore sa onim buducnost,tehnologija u buducnosti,njeno mislenje dokle ce nauka da dosegne itd..zanimljiva tema...ako je informatika nemora da znaci da je to pascal,delphi programski jezici ili tako nesto...na kraju krajeva ti neces da biras predmet pa da ti oni daju temu..nego vidis teme pa izaberes..sta mislis da ti je zanimljivo to uzmi..mada hemija mi je idol a i hemicari nisu veliki baxuzi da znas!!!!tako da ...moja sesta polagala geos i profesorka joj rekla koja ce pitanja da joj postavi ova naucila pre polaganja i polozila sa 5 ..mislim strasno...
 
jao da ti samo vidis sta je matematika....pa mi kod nase profesorke iz matematike moramo da pevamo teoriju...i teoreme dokaze.....sve ama bas sve...nadam se da ce da mi se isplati ovo kasapljenje matematike!!
 
ne pricaj mi o kasapljenju iz matematike...ja sam to prosla u prve dve...i bio je to veliki kosmar....
pocela sam sa peticom..i svi su bili wow imas peticu kod gorana svaka cast....a onda posle poceo da me zeza....sve mi nalazi neke sitnice u zadacima koje se njemu ne svidjaju..oduzima mi bodove...i uvek mi nesto smanji ocenu....umesto da kaze e ti to znas on sve..ne mozes ti tako ne mozes ovako...
sad imam drugog profesora...i on zna da znam....tako da nemam problema :)
obozavam matematiku....a prve dve godine sam je volela ali sam mislila da cu poludeti od tog profesora....
i sad predaje mojoj sestri.....(nije rodjena ali od tetke),ali ona nije matematicar...ona je drustvenjak....pa joj je jos gore...bori se za dvojku.....


i treba da budes obavesten..to je super ;)
 
Šta ćeš. Jedna od ko zna koliko profesorki matematike koje su se smenjivale u mojoj školi, nadajući sa da neće biti prognane kao njihove prethodnice, jednom prilikom je izjavila: "Ja sam GOSPODARICA na ovom času!!!"

I onda smo stvarno zaćutali :eek: :lol:
 
danas smo gledali u biblioteci neke maturske radove prethodnih generacija...iz hemije..
radili su etin ( dobijanje,fizicke i hemijske osobine i reakcije,primena i tako to) nije tesko...
monokarboksilne kiseline...glicerol...isti princip...
prof. matematike nam danas kaze vi lepo odete..uzmete rad od nekih ranijih godina..prekucate..."ko je blesav da radi maturski..." :lol:
ja sam blesava...ja bi lepo nesto zanimljivo iz hemije....

a on nam kaze da za matish treba da prepisemo malo teorije iz knjige i da damo primere zadataka...i to je u sustini to....
mozda nas pitaju u zadacima sta i kako....na cemu se zasnivaju te teorije..i tako to
 
jao da ti samo vidis sta je matematika....pa mi kod nase profesorke iz matematike moramo da pevamo teoriju...i teoreme dokaze.....sve ama bas sve...nadam se da ce da mi se isplati ovo kasapljenje matematike!!

Pa? Najlepse u matematici i jeste teorija ako mene pitate. Zadaci se mnogo bolje razumeju ako se prvo nauci teorija, znam to, iskustveno... Bilo bi tu lepih tema za maturske....


Kompleksni brojevi
Hiperbolicke funkcije
Vektori i vektorski prostori,matrice i polinomi...
Redovi, funkcionalni i brojevni - delikates :)
Klasicna analiza: funkcije jedne i vise promenjivih, integrali(neodredjen, odredjeni, dvostruki, trostruki, linijski I i II, povrsinski I i II...)
Kompleksna analiza.
Neglatka analiza. (samo primer, nema bas literature o ovome)
Planimetrija.
Trigonometrija.
Analiticka geometrija.
Verovatnoca i statistika.

etc.

Ima toga koliko volis.

P.S.
Kontao sam da napravim mali kurs integralnog racuna na forumu, bit' ce koristan.

P.P.S.
Ako se neko resi da radi matematiku, nudim moje skromno znanje na raspolaganje.

P.P.P.S
Crkla mi razmaknica...
 
Pa? Najlepse u matematici i jeste teorija ako mene pitate. Zadaci se mnogo bolje razumeju ako se prvo nauci teorija, znam to, iskustveno... Bilo bi tu lepih tema za maturske....


Kompleksni brojevi -kako tako
Hiperbolicke funkcije -ne znam da li znam sta je to
Vektori i vektorski prostori,matrice i polinomi... polinomi ok..ovo ostalo ne
Redovi, funkcionalni i brojevni - delikates :) nisam sigurna
Klasicna analiza: funkcije jedne i vise promenjivih, integrali(neodredjen, odredjeni, dvostruki, trostruki, linijski I i II, povrsinski I i II...) integrale nismo radili..ali funkcije su ok..izvodi limesi...to je super..to sad radimo..
Kompleksna analiza. ne znam
Neglatka analiza. (samo primer, nema bas literature o ovome) ne znam ni sta je to
Planimetrija. ne znam
Trigonometrija. mrzim jemali je znam kako-tako
Analiticka geometrija. ovo volim
Verovatnoca i statistika. ne hvala

etc.

Ima toga koliko volis.

P.S.
Kontao sam da napravim mali kurs integralnog racuna na forumu, bit' ce koristan.

P.P.S.
Ako se neko resi da radi matematiku, nudim moje skromno znanje na raspolaganje.

P.P.P.S
Crkla mi razmaknica...
ina krjau ja ispade matematicar... :| ne znam ni sta je matematika ....:(

ali ako se kojim slucajem i opredelim... pomoc nije na odmet...
samo mi ne odgovaraju teme koje si nabrojao..jer vecinu nismo ni radili...
a i ja vise volim to prakticno....teoriju nikad nismo..nesto bas...ono..razumes :lol: :)
 
Poslednja izmena:
ina krjau ja ispade matematicar... :| ne znam ni sta je matematika ....:(

ali ako se kojim slucajem i opredelim... pomoc nije na odmet...
samo mi ne odgovaraju teme koje si nabrojao..jer vecinu nismo ni radili...
a i ja vise volim to prakticno....teoriju nikad nismo..nesto bas...ono..razumes :lol: :)

Tim bolje! Osnove znas, ostalo je lako, i nije poenta da se za maturski radi nesto opste poznato i prezvakano na casovima 100000 puta. Ok, dugujem objasnjenje:

Hiperbolicke funkcije - ekvivalent trigonometrijskim funkcijama, (definisu se preko jedinicne hiperbole), imaju svoje adicione formule, i sve ostalo sto imaju i trigonometrijske. Jako zanimljiva tema. Inace su pogodne prilikom smene kod jedne vrste integrala.

Komplesni brojevi (polja kom. brojeva) definisu se preko uredjenh parova realnih brojeva uz definisanje operacija + i * (koje cine Abelovu, komutativnu grupu). I nije narocito tesko i obimno...

Polinomi, vektori i matrice idu u "paketu" jer se povezuju. Polinom moze da se predstavi vektorom, vise vektora matricom, itd... ovde cak idu i kompleksni brojevi, kao sto rekoh relativno lagano i dostizno za nekog ko zavrsava 4. godinu.

Redovi - jedino sto je tu lako je sto je prilicno kratka oblast. I moglo bi se lepo uraditi na maturskom, konkretno svodi se na limese, uglavnom....

Klasicna analiza - ako ti se dopada, mrzeces je posle integrala. :) I to iz srednje je tek vrh ledenog brega.

Kompleksna analiza - funkcije ciji je argument kompleksan broj. - u prevodu ne diraj da ne smrdi.

Neglatka analiza - ni ja :) Ali saznacu....

Planimetrija = geometrija u ravni. Ne podnosim taj deo matematike...

Trigonometrija - a ko je voli ??? Moze da se poveze sa kompleksnim brojevima, pa postane ZNATNO laksa. Sve one adicione formule se lako dokazuju preko kompleksnih brojeva. Eto mozes time da se zanimas... Dosta je da znas da mnozis i razlomke. :)

Analiticka geometrija - mrzeces je.

Verovatnoca i statistika. Nema na cemu, ni ja je ne volim....
 
onda nemoj matematiku....ako nezas bas dobro...jer ima puno baxuza matematicara ako naletis na nekog neces proci sa vecom ocenom od 2 na maturskom uzmi ipak hemiju.....:think::think:

ma ne plasim se ja njih..a ni ocene...u svakom slucaju nista mi ne znaci prosek ocena sa mature....
za mene je to opustencia... i danas sam pricala sa profesoricom iz hemije...predlozice temu o vitaminima...tako nesto...
a i ovaj iz matematike ce ubaciti par tema...tako da imam jos vremena da odaberem...

kompleksni brojevi se sastoje od onog realnog i imaginarnog dela...toga se secam..a kad bih uzela zadatke verovanto bih se setila i ostatka...
joj ja treba da spremam i prijemni....ja cu se ubiti :(

a trigonometrija je ....to smo trebali u drugoj godini da radimo bar mesec dva...mi smo radili...hm...ni nedelju dana...:think:
 
Ja sam uzela hemiju za maturski,bila je ista fora,dao nam je profesor da vidimo ranije radove,da ubacimo nesto svoje,nesto prekucamo z:)
Na odbrani su stvarno bili korektni i u fazonu,gde pored prijemnog sad i ovim da vas gnjavimo.
Sto se tice iskustva drugih ljudi,znam da je informatika super prosla,svi dobili petice,iskuckali kao neki mini seminarski i to je to.
Fizika i matematika su najgore prosle,cedjenje kao na ispitu,pismeni,usmeni,sa tim sto su na kraju dobili dvojke i trojke.

E sad sustina je da sve zavisi od profesora,moj predlog je da izaberes nesto sto ti nece oduzeti suvise vremena a zanimljivo je,jer ipak smatram da je prijemni mnogo bitniji od odbrane maturskog,a veruj mi cak i da odaberes ono sto ces polagati na prijemnom nema puno veze jedno sa drugim.Ja sam polagala prijemni iz hemije i radila maturski iz hemije,tako da veruj mi z:) Idi linijom manjeg otpora sto se tice maturskog,a baci se na prijemni. z:)
 
Bash divno... Cvetaceš! :)

A koje inverzne funkcije? Mislim svak funkcija ima inverznu, pa je svaka u neku ruku inverzna nekoj drugoj...

e, pa nema svaka... samo bijektivne z:)

Ja sam isto radio matematiku. Tema je bila broj e i pokazalo se da je bilo ultra korisno za faks. Sadrzaj (ukratko):
definicija preko niza, limesi vezani za e, izvod broja e, e^kompleksni broj, def sinusa i kosinusa preko toga, Ojlerova formula.... I e u prirodi.

Malo sam se mucio, al se baaaas isplatilo!

Tako da preporucujem neku temu tipa ova moja (citaj: primenljiva teorija), jer bude bas dobra priprema za faks (ako se odradi kako valja x))
 
Po meni, najbolje je da odaberes ono sto te zanima i sto je u skladu sa faxom koji zelis da upises, logicno. Ja sam radio maturski iz BIOLOGIJE i kao opciju sam imao jos jedino HEMIJU jer upravo studiram fax vezan za ova dva predmeta.
Zasigurno nisam uzeo teoriju knjizevnosti....ili istoriju austro-ugarske monarhije....
 

Back
Top