Okara

Teta Ira

Domaćin
Poruka
4.376
Probala sam kolace sa okarom i mnogo su mi se dopali. Znam da ona moze da se koristi i kao didatak slanim jelima. Molim ako neko ima iskustva sa spremanjem slanih i slatkih specijaliteta sa okarom da napise. Posto se blizi post mislim da ce to mnogima koristiti.
 
Nisam ni čula da se prave kolači sa okarom...Ali ako torta od pasulja može da bude vrlo ukusna (svi koji su je jeli, jako je hvale, nisam probala), zašto nebi i sa okarom, kad je ona od soje, a soja je "rod rođeni" sa pasuljom? Jednom sam jela soju skuvanu na način i sa sastijcima koji idu u čorbast pasulj, i da mi nisu rekli da je soja, ostala bih ubeđena da je pasulj (to baš i nije neka ideja za upotrebu soje, jer se ona, u takvom obliku teže vari nego pasulj)

Za one koji ne unaju šta je okara: to je pulpa od soje, koja se dobije pošto se, u procesu pravljenja tofua, samelje delimično skuvana soja i iz nje iscedi tečnost (sojino mleko). Ima je u prodavnicama zdrave hrane, i može se zamzavati.

Ja sam je davno probala, kada sam jednom pravila tofu, ali se posle pojavio kupovni, pa više nisam imala potrebe za tim (ima mnogo posla oko toga).
U principu, znam da joj treba oko pola sata kuvanja u nekom jelu, najčešće sa povrćem, kao proteinski dodatak u okviru makrobiotičke kuhinje preporučuju svakodnevno korišćenje različitih mahunarki, zbog unosa proteina).

Obično se prodinsta neko povrće, pa se doda okara i nalije vodom, kuva oko pola sata, pa začinjava po želji.

Ovo je sve što znam o tome, eno mi u zamrzivaču okara, pa bi i meni dobrodošla neka ideja... ono po makrobiotičkim kuvarima je ili po japanskom, ili po američkom ukusu, a meni bi više godilo nešto po našem...:lol: :bye:
 

Back
Top