NSPM STRIKES AGAIN

al bundy

Legenda
Poruka
63.998
Културна политика
Турнеја транвестија Ел. пошта
Александар Димитријевић
петак, 24. октобар 2008.

После београдске премијере најновијег филма Горана Марковића "Турнеја" , отворено је неколико питања. Нисмо овде да говоримо о уметничким квалитетима филма, нити о његовим професионално-техничким аспектима. О томе треба да говоре појединци из тог професионалног круга. Почињемо са општим утиском. Насупрот повременој егзалтацији дела публике, који су премијеру филма изгледа заменили са парадом, па су спонтано изливали бујице својих емоција одушевљења у личном поистовећивању са атмосфером филма и његовим протагонистима, код другог дела присутних остала је мучнина у стомаку. Али не због трагичности филмске приче, због атмосфере филма, него због тужне и неистините слике о свима нама, којих је овај филм, можда и без праве намере, огледало. То само по себи не би био довољан повод за нелагодност да "Турнеја" није остала кратка у прављењу дистинкције између супротности, којих у филму готово да и нема, него ствара једну универзализацију, једностраним, тенденциозним, готово малициозним мазохизмом, којем су глумци и публика изложени судбински, у трагичним околностима њихових живота и у заједничкој припадности простору на којем живе.
A и поред тога остаје мање јасно зашто Горан Марковић, кад жели да нас представи свету никако да своје стваралачко време и способност посвети примерима какви су Ђоковићи, Чавићи, Јовановићи, Јанковићи, Карађорђевићи, Коштунице, или који од чланова САНУ. Остаје само да нагађамо како Горан Марковић бирањем увек одређених ликова, који су у раскораку са стварношћу у ствари бије битку са сопственом располућеношћу, коју ни један костим на може нити да прикрије нити да искаже.

http://www.nspm.org.yu/index.php?op...24-18-22-35&catid=6:kulturnapolitika&Itemid=5

Vec smo navikli na gomilu gluposti od strane perjanica NSPM Slobe A. i Djoke V. istrage i detektovcanja podlih liberala ,ateista , zapadnih guzoljuba i nato adzuvana ... i svi ostali neprijatelja vaskolikog srpstva ali ovaj nesrecni Dimitrijevic je u svom denucijantskom tekstu protiv Gorana Markovica prevazisao i svoje ucitelje i shefove .
Jeste da je tekst malo poduzi ali vredi procitati kakvu kolicinu gluposti popot najgorih Titovih i Staljinovih cenzora doticno veseljak iznosi .Nisam kopirao ceo tekst ali je zadnji pasus stvarno legendaran ,mali ce biti zvezda osecam to .:super:
 
Zar nije ovo za pdf film?
Nemam zivaca da chitam toliku gomilu analize filma koji nisam odgledao
Ovako napamet chini mi se da Markovic samo zeli dobro da olize anus evropskog fonda od koga je dobio kesh za pravljenje filma..missim Paskaljevic mu uzeo do jaja originalnu ideju beznadja pojedinca u ratom rastrzanoj Jugi iz Bureta Baruta....mora i on necheg da se uvati:( a vetj je eksplatisao 5.Oktobar jako neuspeshno pa sad udri po nekoj pljuvachini daj shta dash..verovatno su na to ciljali kad su mu davali kesh...valjda im se dopalo.Sigurno mu je to bio rezon:)
Povladjivati nalogodavcu-ko za Tito i ja svojevremeno.
 
a ko mu je "naredio" Tito i ja ?

Pa nije mu niko naredio al to je ulizichki film
Snimati pljuvachinu o Tiletu 92. u sred nacionalistichkog ludila je ljigavshtina a la Balashevic kad se na svojim koncertima sprdao sa istim likom kome je "spevao stih"
Ako je tako politichki angazovan lik shto nije pokushao tito i ja da snimi 10 godina ranije?
e to je razlika izmedju sline iz nosa od karaktera i nekoga ko recimo 1980. kaze "crko Marshal"
Markovic je zanatski reditelj koji nema kapacitet da ozbiljnijim temama od nacionalne klase pridje na bilo koji nachin osim ulizichki ili dnevno politichki podobno.
Evo sad sam malo gledao na imdb o chemu je film...glumci u bosni bla bla bla...srbi najveci divljaci...ali sa dozom umerenosti i humora:)
Ne verujem ja da je njemu neko nalozio da snima tako ko ni za Tito i ja..to je stvar autocenzure i glodarskog rezona jer on misli da ce takav film ostaviti efekat kakav oni koji su mu dali kesh zele da vide...ono shto misli da bi im se dopalo:)
Ko shto je i znao da ce razuzdana socijalshtina pochetkom 90-tih ushitjeno groktati na izdrqotinu nad likom za kojim su 10-ak godina ranije lili krokodilske suze
 
Poslednja izmena:
Ne znam po cemu je Tito i ja narocito pljuvacki film o Titu on samo prilicno realno pokazuje ondasnje stanje ,i to ne narocito surovo i mracno bas naprotiv ,da bi se mogao nazvati "pljuvacina po Titu ", ako znamo kakvih je jos filmova bilo tada
a i iz aranzmana ,delovanja i tadasnjih izjava Markovica ne bi se reklo da je bio deo tadasnjeg vladajuceg mejnstima poput BiH rezisera u Srbiji Sotre ili Nemanje
 
lol jok i nije sprdachina i pljuvachina
pa kad moj cale kojije ziveo u tom vremenu i oduvek mrzeo Tita kaze da je film chisto karikiranje stvarnosti..missim...
u to vreme su svuda "hrabro"rushene brozove biste u pozi Konana i Markovic je mudro na tome profitirao..taj film je tad trebao da isprati ono shto je bilo podobno,da potvrdi
a poredjenje Shotra i Kusturica lol
aaa jeste Boj na Kosovu i Podzemlje bash bash nose isti nivio suptilne poruke..to mu tu negde dodje lol
 
pa nisam ja rekao da su im filmovi istog kvaliteta nego da su obojica bosanski reziseri na radu u Srbiji koji su u to vreme imali podrsku drzave i vlasti
a opet ne vidim po cemu je doticni film neka ozbiljna kritika i pljuvacina po Titu ,jeste neki oblik sprdnje al nista narocito surovo
mislim da je hteo da pravi pljuvacinu i kritiku kako bi se uklopio u ondasnju nacionalisticku euforiju napravio bi cetnicku veziju Sutjeste ili neki film koji stvarno pokazuje strtahote tadasnjeg rezima , a ne ovu zayebanciju koje je inace dobar film sve jedno
 
Pa daj ti meni 1 primer filma kod nas pravljenog kako kazesh "uz podrshku drzave"a i da prismrdi Antunu Vrdoljaku i njegovij epopeji o ustashama i onim koji nisu ali ih simpatishu jer kad se sve sabere i oduzme to je jako fin svet(Duga mrachna noc)
Bilo je raznih pacifistichkih oblandi tipa Vukovar 1 pricha ili Kazi zashto me ostavi..najextremnije se ishlo u Lepa sela lepo gore a i ni tu nismo mi prikazani kao dobri momci bash naprotiv.Kod nas chak ni Slobina drzava nije ishla u filmsko propagiranje"nashe stvari" kao susjedi
uostalom nevazno...
Markovic je omashio
jer nikog na zapadu to vishe ne zanima
politichki angazovan film koji je trenutno IN je o stradanju jadnih Tibetanaca i neposhtovanju demokratije u Kini
chak ni Baznijance vishe niko ne yebe na zrtvenu patetiku
Mongoloid Zalica dobio shtafetu i cao djaci-smorili ste
 
pa koja su ocekivanja Markovica to mozemo samo da nagadjamo,ne veruijem da je ocekivao da ce mu film postati evropski blokbaster , mislim nije ni on pao sa kruske
ovde je poenta imbecilni tekst koji pljuje po filmu sto je OK ako mu se ne svidja , al sto pritom lupeta i predlaze mrtav ozbiljan takve gluposti da covek zanemi
 
a shta ti mislish zashto likovi ko Markovic snimaju filmove?
zbog lokalne publike?:lol:Nemoj da si naivan
filmska produkcija na ex-yu prostoru je unishtena mrtva pokopana,nema vishe nichega...nekad je bilo,u kvalitet da ne ulazimo ali je bilo
Hrvati se i dalje neshto koprcaju ali oni su i u Jugi za te sofisticiranije filmske stvari od Vila Marija bili i ostali chobani..nemaju jednostavno kao nacija tu zicu u sebi
i shta ostaje?
film se odshljaka za neki vishe ili manje bezznachajan festival da na vetj milion puta prezvakane karte patetike tragedije&ratnog stradanja pobre koju nagradicu..shto ce mu biti lep rezime za sledeci filmchic kao preporuka:)
ali ima mnoogo kandidata sad za crkavicu-Paskaljevic,Bajic,Petrovic,Samardzic,on,..itd.itd.
normalno da ne ochekuje komercijalni uspeh ni ovde ni spolja vazno je biti po volji lika koji drzi kasicu prasicu:)
 
Културна политика
Турнеја транвестија Ел. пошта
Александар Димитријевић
петак, 24. октобар 2008.

[B
Остаје само да нагађамо како Горан Марковић бирањем увек одређених ликова, који су у раскораку са стварношћу у ствари бије битку са сопственом располућеношћу, коју ни један костим на може нити да прикрије нити да искаже. иозним мазохизмом, којем су глумци и публика изложени судбински, у трагичним околностима њихових живота и у заједничкој припадности простору на којем живе.
Ovakvi komentari su vec vidjeni!
Staljin je u svoje vreme, pred celim politbiroom, pozvao Gogolja da, upotrebi svoj veliki autoritet i pozove uvazene struchnjake i umetnike da se vrate u zemlju *blagostanja, koji su otishli posle revolucije
Gogolj, u to vreme vec prilichno star i josh vishe mudar i hrabar, odgovorio mu je da ne zeli da bude metla za prljave Staljinove chistke i propagandu, ustao i izashao iz sale, ostavivshi za sobom zapanjeni i na smrt uplasheni politbiro!


Vec smo navikli na gomilu gluposti od strane perjanica NSPM Slobe A. i Djoke V. istrage i detektovcanja podlih liberala ,ateista , zapadnih guzoljuba i nato adzuvana ... i svi ostali neprijatelja vaskolikog srpstva ali ovaj nesrecni Dimitrijevic je u svom denucijantskom tekstu protiv Gorana Markovica prevazisao i svoje ucitelje i shefove .
Jeste da je tekst malo poduzi ali vredi procitati kakvu kolicinu gluposti popot najgorih Titovih i Staljinovih cenzora doticno veseljak iznosi .Nisam kopirao ceo tekst ali je zadnji pasus stvarno legendaran ,mali ce biti zvezda osecam to .:super:

:ok::ok::ok:
Ovde se ochekuje od umetnika da svoj talenat utopi u prljavu propagandu!
Samo budala moze tome da se nada od jednog Gorana Markovica
 
mhmm...Francuzi i Nemci su i pre Kustinih filmova i recimo skupljacha perija bili ljubitelji gancija iz razloga...?
Kusturica je snimio samo 1 film o gancijima i ako izuzmesh vetj spomenute skupljache jedini njegov zlochin ako snimi 2. bi bio da se ponavlja dok bi neko kao Markovic mogao samo da proba da se ocheshe o njegov uspeh.:super:
 
Zaista, dokle ova mracna proslost koje se svi stidimo?

Ja bih zeleo da vidim jedan progresivan i optimistican film na temu naseg Velikog Oktobra. Tu bi smo, recimo, mogli da vidimo naseg Zorana (Brad Pitt) koji rusi nenarodni rezim Slobodana Milosevica (Harvey Keitel) uprkos zakulisnim mahinacijama podlog Vojislava Kostunice (Rutger Hauer) koga na kraju skiceci izvlace za usi ispod kreveta i vode kao nezasluzenog pobednika pred narod, dok se pravi heroj povlaci i setno smeska iz senke...

Ostale uloge: Jack Nicholson (Mirjana Markovic), Joaquin Phoenix (Cedomir Jovanovic), Bruce Willis (amb. William Montgomery), Ralph Fiennes (Velimir Ilic), Jeremy Irons (Bagerista Dzo) i drugi.

Scene seksualne prirode i nasilja. Za starije od 16 godina.
 
Evo da ti ppomognem Al Bandit poshto vidim da se iz petih zila trudish da opljujehs Kusturicu:lol:
Ako ima film za koji moze da se kaze da je radio na taj srachunat rezon to je Otac na sluzbenom putu,jer ovo tvoje je promasheno poredjenje.
al on na svoju srachunatost dobi zlatnu Palmu u Kanu a Markovic svojim polivanjem pepela mozda dobro prodje na Palitj 2009. ako ne bude bash bash jaka konkurencija:lol:
 
Ovakvi komentari su vec vidjeni!
Staljin je u svoje vreme, pred celim politbiroom, pozvao Gogolja da, upotrebi svoj veliki autoritet i pozove uvazene struchnjake i umetnike da se vrate u zemlju *blagostanja, koji su otishli posle revolucije
Gogolj, u to vreme vec prilichno star i josh vishe mudar i hrabar, odgovorio mu je da ne zeli da bude metla za prljave Staljinove chistke i propagandu, ustao i izashao iz sale, ostavivshi za sobom zapanjeni i na smrt uplasheni politbiro!

Gogolj je umro trideset pet godina pre Staljinovog rodjenja.

Mislim, sta reci.
 
Evo da ti ppomognem Al Bandit poshto vidim da se iz petih zila trudish da opljujehs Kusturicu:lol:
Ako ima film za koji moze da se kaze da je radio na taj srachunat rezon to je Otac na sluzbenom putu,jer ovo tvoje je promasheno poredjenje.
al on na svoju srachunatost dobi zlatnu Palmu u Kanu a Markovic svojim polivanjem pepela mozda dobro prodje na Palitj 2009. ako ne bude bash bash jaka konkurencija:lol:

:rotf: :rotf: :rotf: :rotf:

:hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:
 
Evo da ti ppomognem Al Bandit poshto vidim da se iz petih zila trudish da opljujehs Kusturicu:lol:
Ako ima film za koji moze da se kaze da je radio na taj srachunat rezon to je Otac na sluzbenom putu,jer ovo tvoje je promasheno poredjenje.
al on na svoju srachunatost dobi zlatnu Palmu u Kanu a Markovic svojim polivanjem pepela mozda dobro prodje na Palitj 2009. ako ne bude bash bash jaka konkurencija:lol:

sto je to posipanje pepelom ako je on takva uuverenja imao na pocetku rata (liberalna , antiratna sve jedno ) ma sta neko mislio o njima ,onda je sasvim logiocno da ih ima i danas i nema tu nikakvog posipanja pepelom
a stop se tice promasaja ubedljivo najpromaseniji lik je upravo doticni Kusturica u poslednje vreme (ne sporim mu prva dva odlicna filma i raniju uspesnu karijeru )
mislim lik je od muslimanskog jugoslovena postao pravoslavni Srbin i poceo je da fura neki kvazi ertno "gedzovanski " stajling sa poslednja dva promasena filma ,
da bi na kraju doziveo da ga pored tolikog patriotskog angazmana i upiranja iz petnih zila da postane autentican zlatiborski domacin , ti isti seljaci koje je na sva zvona hvalio i velicao kako u javnim nasatupima tako i u poslednjem filmu, teraju u Tursku i Sarajevo,u Beogradu ga gadjaju flasama na koncertu na Uscu ,a njegove poslednje filmove u Srbiji niko ne yebe ni 5%
a bio je perspektivan mladic
 
Sushtina ove teme je, kako se ovde vrednuje umetnost.
Neosporan je talenat Markovica i Kusturice, ista prashka shkola, e sad shto je Kusturica omiljeniji, valjda shto mu je ime Nemanja, to sa umetnoshcu nikakve veze nema a ni sa zdravim razumom!
 

Back
Top