kako se formatira HD

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Obično se piše: HDD.
Idi na My Computer pa desni klik HDD i iz padajućeg menija izaberi Format. Ako imaš više particija na HDD-u, to učini ponaosob za svaku.
Ali znaj da ćeš tako obrisati sve podatke na postojećoj particiji, pa ih pre toga prebaci na neki prenosivi medij: FDD, CD, Flash Memory ...
Sve ovo možeš uraditi i iz DOS-a, komandom : FORMAT C:, ako imas neki virus na samom HDD-u i želiš da ga se rešiš, onda pišeš:
FORMAT C:/mrb.
Pravo formatiranje ti je iz DOS-a.
Toliko od mene.
Poydrav!!
 
1. Treba ti butabilan CD XP-a
2. Ako ti u BIOSU nije namesteno da butuje sa CD uradis to ovako: restartujec kompjuter i dok se sistem dize pritisnes del (ako ti je namesteno da se ulazi u BIOS sa nekom drugom komandom to ces videti ako pritises Pause ili Break)Udji u Bios i sa Tasterima (+)i(-)namesti da ti prvi bude CD.
3.Kad si to uradio ubaci u CD rom butabilan XP, restartuj kompjuter i dok se sistem dize pritisni bilo sta na tastaturi.
4.Kad ispita kompjuter pojavljuje se SETUP
5.pritisni ENTER
6.onda F8 i I agree
7.onda ESC
8.odaberi particiju koju formatiras pa ENTER
9.odaberi hoces li ga formatirati u NTFS ili FAT32-ako imas 2 particije ja ti preporucujem da particija na kojoj ce biti Windows bude FAT32 a ona druga NTFS.
10.ESCAPE(ne idi odmah na formatiranje)
11.opet odaberi particiju i file system
12.F za format i ENTER
13.Sad formatira...
14. pa kopira fajlove
15. pa restartuje...nista ne diraj
16. posle toga pocinje instalacija win XP
17. pratis uputstva..upisi pasword i administratora, (za modem podesiti: Yugoslavia,code 011,upisi broj provajdera),podesi datum i GTM na Beograd...
18. restartuje kompjuter>win wizard>konfigurise...
19. Kad si instalirao WIN idi na My Computer>desni klik>propertys>hardware>Device Manager pa vidi da li tu imas znakova pitanja sto znaci da ti trebaju drajveri koje moras instalirati. Prvo se instaliraju drajveri za maticnu plocu,pa za graficku kartu,pa direct X, pa ASPI... Posle svakog pojedinacnog instaliranja drajvera restaruj kompjuter i to bi bilo otprilike sve.
 
Ako hoces da formatiras particiju na kojoj se ne nalazi Operativni sistem onda:
1.Desni klik na tu particiju>properties>tools>Error-checking-Check Now (resetujes kompjuter i onda ce cekirati)
2. Kad to uradis onda opet desni klik na istu particiju>properties>tools>pa uradis defragmentaciju>defragment now
3. Kad to zavrsi opet desni klik na tu particiju pa FORMAT
Inace CHEK i Defragmentaciju treba uvek uraditi pre formatiranja.
Sto se tice NTFS-a i FAT-a: moje misljenje,mozda nisam u pravu a ti mi kazi zasto
Trudila sam se da pomognem...znam kako je meni bilo na pocetku...nisam znala mail da posaljem
 
najpre treba da znate zbog čega formatirate disk. Ukoliko želite da baš obrišete sve podatke onda je bolje da uradite zero-vanje HDD-a. To se radi tako da se ode na site proizvođača HDD'a, skine se program za pregled diska, prebaci se na floppy. U BIOS'u se podesi first boot device floppy A. Kada se pokrene program imate sve opcije i detekcije HDD i stanje i naravno konačnog brisanja.
 
Luca Torreli:
najpre treba da znate zbog čega formatirate disk. Ukoliko želite da baš obrišete sve podatke onda je bolje da uradite zero-vanje HDD-a. To se radi tako da se ode na site proizvođača HDD'a, skine se program za pregled diska, prebaci se na floppy. U BIOS'u se podesi first boot device floppy A. Kada se pokrene program imate sve opcije i detekcije HDD i stanje i naravno konačnog brisanja.

Sta bre komplikujes stvari!!! :o :o :o
 
Ne komplikujem uopste, ako neko stvarno formatira disk, onda je bolje da ga skoz obrise. Naredba format C: ostavlja na disku neke podatke koji obicno ne smetaju, ali sigurniji ako na disku nemas nista. A i lakse je.
 
Luca ajde zakomplikuj jos malo. Ja nikad cula za to zero-vanje HDD-a. Sto je bolje od obicnog formatiranja? Jel to mozes da uradis samo jednoj particiji ili samo celom disku? Jel posle procedura ponovnog instaliranja sistema ista ili ima jos neke filozofije?
 
pa ne znam sta vas je zbunilo. Cela stvar je krenula kada su u Americi u bacenim HDD koji su formatirani pronasli podatke koji nisu izbrisani.
Zerovanje je potpuno brisanje HDD ubacivanjem 01010101.....
Ako imas npr. Maxtor HDD, odes na Maxtorov site, download i tamo imas mali progamcic u DOS-u. Ako podedesis u BIOS-u first boot floppy kada ukljucis komp odmah ce se pokrenuti program.
Program nije u osnovi samo za brisanje vec i za identifikaciju HDD, pregled stanja, junacko zdravlje itd...
Ako krenes sa brisanjem brises ceo HDD. Particija nije neki drugi HDD nego samo deo istog.
 
yebote pa ovo su kucni racunari a ne diskovi neke banke... formatiranje se i onako radi samo kada hoces PRAZAN disk iz bilo kog razloga (zapuco se fs pa ne da brisanje odredjenih fajlova/direktorijuma, reinstalacija sistema i sl.)... wipe-ovanje diska sluzi samo ako si imao izuzetno bitne podatke na njemu koji ne smeju da dodju u ruke drugima (brojevi kreditnih kartica, TOP SECRET sranja i slicno) a hoces da BACIS disk, a cak i onda obican wipe nece odraditi posao kako treba (vec se koriste metode upisivanja svih nula, pa jedinica pa jos 50 puta random 0 i 1 i ponovo nule ili sta god vec)...

defragmentacija pre formatiranja :shock: ... defragmentacija sluzi za spajanje fajlova u jednu celinu (tj svaki fajl je ceo, nije podeljen na delove po disku tj fragmentiran)... ajd sad mi reci kakve veze ima defragmentacija kada ces i onako da OBRISES SVE fajlove formatiranjem

check disk... jedino ako na disku postoje bad sektori, a tada je bolje odraditi formatiranje sa proverom svih prijavljenih BS-ova, pa ako i ostane neki onda je sigurnije baciti taj disk nego riikovati podatke na njemu, zar ne... provera i popravka fajl sistema pomocu chkdsk-a pre formatiranja je opet potpuno bezveze jer se pri samom formatiranju stvara potpuno NOVI fs...

ebote ala lupate :?
 
I to mnogo lupate.
Defragmentacija je potrebna ako hdd delis na particije, da ti se podaci ne razlete po njima.
Drugo defragmentacija je potrebna ako se instalira OPERATIVNI SISTEM na NEFORMATIRAN HDD ili NEFORMATIRANU particiju. Ni tad nije potrebna, ali je preporucljivo uraditi.
 
J_E_B_O_T_E , al ste zakomplicirali cijelu stvar :( :( :(
Ja tražim način koji je sličan win98, ubaciš boot disketu napišeš:
format C: i yes i čekaš i disk ti je obrisan :>
Na kraju če mi skroz D_O_P_I_Z_D_I_T pa ču da uzmed hard disk pa ga obrišem na :lol: balkanski način :lol:.
de recite mi neki jednostavan način...a šta napraviš ako nemaš butalan cd od winXP, za podizanje imam 6 disketa...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top