Lazh ili Istina?!

Depressed_Boy

Aktivan član
Poruka
1.542
Ja se izvinjavam ako otvaram mozhda glupu temu, ali treba neko ovo da mi pojasni, treba mi za shkolu...

Kad ja kazhem 'Ja lazhem', da li ja lazhem ili govorim istinu?

Pa ako ima neki filozof da mi pomogne, neka se javi... :mrgreen:
 
...ako je neko prevarant, u njegovoj bransi su korektni nedobrodosli dunsteri .Prevarant etiketirani sebe drzi u svojoj "Istini".
Ja sam korektan, to je samo informacija ili etiketa i nema nista sa "Istinom" ili "Lazju" .
Lazljivac nikad nece priznati da laze jer je to njegovo polje djelovanja i ne moze shvatiti nijedno drugo osim kad mu odgovara od drugih .
Lazi , kao i Istina ,- ima razlicitog spektra.
Lagati je u nevolji , iz nuzvosti koja se vani moralno tolerise ali se ne notira .
Djetetu govorimo njegove potrebstine koje odraslim na lazi lice. Zeni, djevojci, plasiramo takodje tolerisane lazi tj . odrasle sarene-lazi , bezazlene ,- skinu cu zvijezde , poginucu it. a i uradio bih to u granicama , koje su bas daleko kad nam trebaju .
Relacija Laz-Istina je veoma komplexno polje i nikad se ne suzava usled njegove tendencije sirenja .
Nemoc je surova i nametnuta laz ukazuje na neciji karakter,- veoma tesko polje posrtanja !

P.S.
Laz,nikad ne moze biti istina, ma koliko bila velika ...
 
...ako je neko prevarant, u njegovoj bransi su korektni nedobrodosli dunsteri .Prevarant etiketirani sebe drzi u svojoj "Istini".
Ja sam korektan, to je samo informacija ili etiketa i nema nista sa "Istinom" ili "Lazju" .
Lazljivac nikad nece priznati da laze jer je to njegovo polje djelovanja i ne moze shvatiti nijedno drugo osim kad mu odgovara od drugih .
Lazi , kao i Istina ,- ima razlicitog spektra.
Lagati je u nevolji , iz nuzvosti koja se vani moralno tolerise ali se ne notira .
Djetetu govorimo njegove potrebstine koje odraslim na lazi lice. Zeni, djevojci, plasiramo takodje tolerisane lazi tj . odrasle sarene-lazi , bezazlene ,- skinu cu zvijezde , poginucu it. a i uradio bih to u granicama , koje su bas daleko kad nam trebaju .
Relacija Laz-Istina je veoma komplexno polje i nikad se ne suzava usled njegove tendencije sirenja .
Nemoc je surova i nametnuta laz ukazuje na neciji karakter,- veoma tesko polje posrtanja !

P.S.
Laz,nikad ne moze biti istina, ma koliko bila velika ...
Lažem da ti ovo nisi napisao? :D
 
Poslednja izmena:
Postoji u engleskom dva prezent vremena. U srpskom takodje, ali ne u glagolskom obliku vecpomocu raznih dodataka. Dakle, posto je ta razlika jasnija na engleskom: ako kazes "Ja lazem" to moze biti "I lie" (Ja inace ili redovno ili uvek ili ponekad... lazem) ili "I am lying" (Ja sada lazem). Na koji si od ova dva prezenta mislio u svom pitanju? Ako si mislio na drugi onda ti lazes da lazes tj ti inace govoris istinu, a sada izgovaras laz. Ako si mislio na prvo Onda je relativizovana mogucnost da pri izgovaranju te recenice lazes. Npr. u smislu "ja ponekad lazem" ovaj prezent ne moze da razluci po znacenju da li lazes i sada ili ne zbog tog ponekad. Ali ako kazes u smislu Ja uvek lazem, onda vazi isto kao i za drugi slucaj gde je sadasnjost prava, ali si izgovorio paradoks.
 
Poslednja izmena:
> Kad ja kazhem 'Ja lazhem', da li ja lazhem ili govorim istinu?

To je tako tipicna igra recima. Sta si hteo da kazes sa 'Ja lazem'. To ili moze da znaci da stavljas nekome do znanja da generalno imas obicaj da lazes ili pak da je nesto od skorije recenog bila laz. Treceg mislim da nema.
 
Ja se izvinjavam ako otvaram mozhda glupu temu, ali treba neko ovo da mi pojasni, treba mi za shkolu...

Kad ja kazhem 'Ja lazhem', da li ja lazhem ili govorim istinu?

Pa ako ima neki filozof da mi pomogne, neka se javi... :mrgreen:

Istina jeste kad je ono sto je izreceno u skladu sa samom stvari koja je u stvarnosti, a laz je nesto razlicito, ponekad i suprotno, od same stvari o kojoj je rec.
 
Postoji u engleskom dva prezent vremena. U srpskom takodje, ali ne u glagolskom obliku vecpomocu raznih dodataka. Dakle, posto je ta razlika jasnija na engleskom: ako kazes "Ja lazem" to moze biti "I lie" (Ja inace ili redovno ili uvek ili ponekad... lazem) ili "I am lying" (Ja sada lazem). Na koji si od ova dva prezenta mislio u svom pitanju? Ako si mislio na drugi onda ti lazes da lazes tj ti inace govoris istinu, a sada izgovaras laz. Ako si mislio na prvo Onda je relativizovana mogucnost da pri izgovaranju te recenice lazes. Npr. u smislu "ja ponekad lazem" ovaj prezent ne moze da razluci po znacenju da li lazes i sada ili ne zbog tog ponekad. Ali ako kazes u smislu Ja uvek lazem, onda vazi isto kao i za drugi slucaj gde je sadasnjost prava, ali si izgovorio paradoks.

Da se jos nadovezem: cak ni prezent nije sadasnjost jer cim nesto izgovoris to je proslost. Znaci ne lazes i ne govoris istinu jer cutis. Recenica je zavrsena.
 
...lagati samo iz nevolje i to u neophodnoj dozi .
Istinu svakidasnju izbjegavati a za one koji teze Aristotelovoj istini /... drag mi je Platon ali istina mi je draza.../ neka se mazohaju do besvijesti !
 
Lažu te, dušo moja, lažu da sam s drugom!

Nisi me varao s drugom, lažove, već s mojom najboljom dugaricom! :mrgreen:

Okrutni muški stvore...

0002015b1nj2.gif


Koto...danas jeste,sutra nije...:confused:
Čist dualizam ljudske prirode...
 
Okrutni muški stvore...

0002015b1nj2.gif
...
Rađa mi se misao, jednostavna i uzbudljiva, dok te gledam uplakanu. Više, u stvari, uzbudljiva nego jednostavna. Trebalo bi, naime, otići u kraj u kome živiš, uću u sobu u kojoj sediš uplakana i obujmiti te rukama čvrstim, muškim, priviti te na snažne Kojatkinove grudi i ljubiti, ljubiti i milovati sve do zore... Heh. Srećice. :)
 
Okrutni muški stvore...

0002015b1nj2.gif


Koto...danas jeste,sutra nije...:confused:
Čist dualizam ljudske prirode...

draga moja, istina je ono sto je u nasem srcu. sve druge istine, koje nam namecu nase sujete, usijane glave, razbaruseni snovi ili rastocene iluzije, tek su prividi kratkotrajni kao svitanje..
jedan je tren koji deli dan od noci
 
:heart:Kojo...:cmok:
@Koto
Ponekad samo naidje neka plima...samo to,ništa više.
Onda nema nazad,možeš se truditi,želeti,sanjati...ali ti jedino preostaje da sačekaš još jedno sutra.
Sačekaćemo...:)
 
Ti samo govoris recenicu, a onaj kome to ne odgovara kaze : "lazes, kako te nije sramota!!" , a onaj ko se slaze sa tobom kaze da govoris istinu. Laz je ono sto ti ili vecina proglasite da nije istina. Mada kad kazes "Ja lazem" govoris istinu i upravo si me slagao jer si rekao da govoris laz iako si govorio istinu.
 

Back
Top