Радне суботе код приватника!

cy3a

Aktivan član
Poruka
1.709
Моја мама ради већ 10-ак година код приватника (мала конфекцијска радња). Приликом заснивања радног односа потписала је уговор са газдарицом у коме пише да је радна недеља 40 сати, али сваког месеца имају по једну радну суботу (што кад се прерачуна испадне 42 сата недељно!!!). Сада је њеној газдарици "зинуло дупе за паре" (извињавам се због израза, али њено понашање му баш одговара) па планира да уведе још једну радну суботу (која, наравно, неће бити плаћена!!!).
Даклем, питање које желим да поставим је следеће: да ли је газдарица може отпустити ако не пристане на другу радну суботу и каква су мамина права с обзиром на потписани уговор? Моју маму већ хвата паника, здравље је упропастила на послу, а остало јој још пар година до пензије тако да нема појма како да изађе из овог хаоса.
Хвала унапред!
 
Моја мама ради већ 10-ак година код приватника (мала конфекцијска радња). Приликом заснивања радног односа потписала је уговор са газдарицом у коме пише да је радна недеља 40 сати, али сваког месеца имају по једну радну суботу (што кад се прерачуна испадне 42 сата недељно!!!). Сада је њеној газдарици "зинуло дупе за паре" (извињавам се због израза, али њено понашање му баш одговара) па планира да уведе још једну радну суботу (која, наравно, неће бити плаћена!!!).
Даклем, питање које желим да поставим је следеће: да ли је газдарица може отпустити ако не пристане на другу радну суботу и каква су мамина права с обзиром на потписани уговор? Моју маму већ хвата паника, здравље је упропастила на послу, а остало јој још пар година до пензије тако да нема појма како да изађе из овог хаоса.
Хвала унапред!

Po zakonu ne može, ali u praksi može, čak i ako nema razloga, kad joj se ćefne! Mama, naravno, može da se pozove na ugovor i na zakon, pa i da je tuži ako je otpusti, ali od toga je mrka kapa, samo će još više zagorčati sebi život.
Ako vam to nije jedini izvor prihoda, onda mama može sve to da uradi, tj da zahteva da joj prekovremeni rad bude plaćen, pa ako gazdarica nije nenormalna, pristaće, jer joj se još uvek ne isplati da zaposli još jednu radnicu, ali ako je previše samouverena, može pomisliti da će zaposliti drugu, kojoj će odmah reći da su dve subote radne, i to je to.
Međutim, ovo sam htela da kažem: mama može, u slučaju da bude otpuštena, i ukoliko vam to nije jedini izvor prihoda, da plaća sebi još tih par godina staža, i da ne radi.
Ukoliko ta opcija ne dolazi u obzir, onda je dobro da mama, pre nego što bilo šta preduzme, da gazdarica ne sazna, traži sebi drugi posao, s tim da se dobro raspita, da ne bi na tom drugom poslu, gazde bile još mnogo surovije.

Ako nema drugih ozbiljnih primedaba, i ako gazdarica inače poštuje radno vreme, bolje joj je da ostane tamo gde je. Ovo govorim iz dva razloga: zbog jako lošeg položaja i obespravljenosti radnika zaposlenih u privatnom sektoru, i zbog toga što ne znam da li, po sadašnjem zakonu, radna nedelja treba da ima 48 sati, umesto 42 sata.Jer, u tom slučaju, gazdarica ima pravo da traži da svaka druga subota bude radna. To je prvo što treba saznati.
 
Ако би је газдарица отпустила да ли има право на помоћ са завода за запошљавање, или то важи само ако је прогласе за технолошки вишак (што се сигурно неће десити!). Разматрамо све опције, зато и питам. Хвала на одговорима, добро ће нам доћи у размишљању!
 
Ovako tesko je savetovati po ovakvom delikatnom pitanju pogotovo sto se kod nas privatnika ono tipa moze im se meni isto pise u ugovoru da radim 40 sati i naravno svaka druga subota nam je radna.Jednom smo to i napomenuli gazdi i znas sta je rekao da istina je to u pravu ste ali zato ja kada dodjem vidim ovo,ovo,ovo,ovo a jos nikome nisam skinuo 10% ili vise od plate jer zaista ocete da radimo po pravilima.I tako zadnje 4 godine puta 2 radna dana preko puta 12 meseci puta dnevnica...Pa vidi ti koliko je to para

U sustini gazda ima prava da trazi da radis odredjen broj sati prekovremeno iliti da radis svaku drugu subotu.Ali nema prava da ti trazi da radis dzabe,a koliko vidim to je u pitanju.Zna se koliko se taj rad placa da li 150 ili 200% ne znam ali sigurno nije dzabe.Uostalom svi mi radimo za pare a ne da ne bi zaludni sedeli kuci.

Mislim da bi trebalo traziti otprilike ovako aha subota doooobro ajd da vidimo koliko ces ti platiti taj dodatni rad subotom.

Sto se tice otkaza da bi ti dobio otkaz po zakonu moras dobro da zaseres pa i onda mora da se sprovede disciplinski postupak ili ako si navodno los radnik onda gazda mora 2 puta PISMENO da te upozori da se popravis.Ako te otpusti kao tehnoloski visak onda nema prava da prima radnika na to mesto u naredne 2 godine.
i cini mi se da onda imas prava na otpremninu koja mislim da iznosi 6 mesecnih plata.
Ako ne daju otkaz po zakonu to moze debelo da ih kosta,jer iako su sudovi spori i traju dugo to moze da bude i prednost jer kada dodje sudska presuda on mora da ti isplati SVE plate koje si izgubio dok je trajao sudski spor plus kamate plus sudske troskove i troskovi odbrane.Uostalom gledaj sta je dinkic napravio sa onima iz narodne banke koje je otpustio kada je postao guverner.Ljudi su dobili astronomske presude.

Procitaj zakon o radu ima ga negde na netu to sam siguran tu jasno pise kada mozes popiti otkaz

Uglavnom oni kad oce da ti daju otkaz poture ti sporazumni raskid ugovora.najbitnije je da nista ne potpisujes nego lepo kazes da to nosis svom advokatu.
 
Poslednja izmena:
zaboravih nesto jedini slucaj kada gazda moze da radniku da otkaz kako da kazemo bezbollno je kada si ti novi radnik na probnom radu koji moze maksimalno trajati 6 meseci e samo tada gazda ti moze dati otkaz uz obrazlozenje da nisi zadovoljio i onda ti ne moz nista.

Nazalost postoje firme koje to zloupotrebljavaju mislim da je to fora u INVEJU,znam da su ranije ovo masovno radili (ako hoce moderatori nek brisu ovo ali treba imenovati) pa uvate ovako radis 6 meseci oni ti onda daju otkaz pa te ponovo zaposle na 6 meseci pa ponovo i tako pitaj boga koliko.
 
Ako ne mogu da nekome daju otkaz po zakonu, onda ga zezaju u zdrav mozak da ode sam - mobing...

samo osobe na porodiljskom bolovanju ne mogu da "dobiju otkaz po zakonu"

svakom poslodavcu je omoguceno da da otkaz radniku ukoliko to hoce.

to sa sudovima i inspekcijama ne pomaze, jer svaki poslodavac moze kao obrazlozenje da stavi da nije zadovoljan radnim ucinkom, i caooo:)
 
samo osobe na porodiljskom bolovanju ne mogu da "dobiju otkaz po zakonu"

svakom poslodavcu je omoguceno da da otkaz radniku ukoliko to hoce.

to sa sudovima i inspekcijama ne pomaze, jer svaki poslodavac moze kao obrazlozenje da stavi da nije zadovoljan radnim ucinkom, i caooo:)

jeste ali po proslom zakonu je bilo tako po trenutno vazecem ako poslodavac nije zadovoljan radnim ucinkom mora PISMENO upozoriti radnika.
Procitaj prvo sta pise u zakonu o radu pogotovo clanove o davanju otkaza radniku.

Prekovremeni rad
Član 53.
Na zahtev poslodavca, zaposleni je dužan da radi duže od punog
radnog vremena u slučaju više sile, iznenadnog povećanja obima posla i u drugim
slučajevima kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije
planiran (u daljem tekstu: prekovremeni rad).
Prekovremeni rad ne može da traje duže od osam časova nedeljno,
niti duže od četiri časa dnevno po zaposlenom.

Član 81.
Zaposleni ne može da radi prekovremeno ako bi, po nalazu nadležnog
zdravstvenog organa, takav rad mogao da pogorša njegovo zdravstveno stanje.

Član 108.
Zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim
aktom i ugovorom o radu, i to:
1) za rad na dan praznika koji je neradni dan - najmanje 110% od
osnovice;
2) za rad noću i rad u smenama, ako takav rad nije vrednovan pri
utvrđivanju osnovne zarade - najmanje 26% od osnovice;
3) za prekovremeni rad - najmanje 26% od osnovice;
4) po osnovu vremena provedenog na radu za svaku punu godinu
rada ostvarenu u radnom odnosu - 0,5% od osnovice.
Ako su se istovremeno stekli uslovi po više osnova utvrđenih u stavu
1. ovog člana, procenat uvećane zarade ne može biti niži od zbira procenata po
svakom od osnova uvećanja.
Opštim aktom i ugovorom o radu mogu da se utvrde i drugi slučajevi u
kojima zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu.
Osnovicu za obračun uvećane zarade čini osnovna zarada utvrđena u
skladu sa zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu.

2. Sporazumni prestanak radnog odnosa
Član 177.
Radni odnos može da prestane na osnovu pisanog sporazuma
poslodavca i zaposlenog.
- 45 -
Pre potpisivanja sporazuma, poslodavac je dužan da zaposlenog
pisanim putem obavesti o posledicama do kojih dolazi u ostvarivanju prava za slučaj
nezaposlenosti.

4. Otkaz od strane poslodavca
Član 179.
Poslodavac može zaposlenom da otkaže ugovor o radu ako za to
postoji opravdani razlog koji se odnosi na radnu sposobnost zaposlenog, njegovo
ponašanje i potrebe poslodavca, i to:
1) ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema
potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi;
2) ako zaposleni svojom krivicom učini povredu radne obaveze
utvrđene opštim aktom ili ugovorom o radu;
3) ako zaposleni ne poštuje radnu disciplinu propisanu aktom
poslodavca, odnosno ako je njegovo ponašanje takvo da ne može da nastavi rad kod
poslodavca;
4) ako zaposleni učini krivično delo na radu ili u vezi sa radom;
5) ako se zaposleni ne vrati na rad kod poslodavca u roku od 15
dana od dana isteka roka za neplaćeno odsustvo ili mirovanje radnog odnosa u
smislu ovog zakona;
6) ako zaposleni zloupotrebi pravo na odsustvo zbog privremene
sprečenosti za rad;
7) ako zaposleni odbije zaključenje aneksa ugovora o radu u smislu
člana 171. stav 1. tač. 1) - 4) ovog zakona;
8) ako zaposleni odbije zaključenje aneksa ugovora o radu u vezi sa
članom 33. stav 1. tačka 10) ovog zakona;
9) ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena
prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima
posla.

Član 180.
Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu u slučaju iz člana
179. tač. 1) - 6) ovog zakona zaposlenog pisanim putem upozori na postojanje
razloga za otkaz ugovora o radu i da mu ostavi rok od najmanje pet radnih dana od
dana dostavljanja upozorenja da se izjasni na navode iz upozorenja.
U upozorenju iz stava 1. ovog člana poslodavac je dužan da navede
osnov za davanje otkaza, činjenice i dokaze koji ukazuju na to da su se stekli uslovi
za otkaz i rok za davanje odgovora na upozorenje.
Ako postoje olakšavajuće okolnosti ili ako priroda povrede radne
obaveze ili nepoštovanje radne discipline nije dovoljan razlog za otkaz ugovora o
radu, poslodavac može u upozorenju da zaposlenog obavesti da će mu otkazati
ugovor o radu ako ponovo učini istu ili sličnu povredu, bez ponovnog upozorenja.


Član 182.
Ako otkaže ugovor o radu zaposlenom u slučaju iz člana 179. tačka 9)
ovog zakona, poslodavac ne može na istim poslovima da zaposli drugo lice u roku od
šest meseci od dana prestanka radnog odnosa.
Ako pre isteka roka iz stava 1. ovog člana nastane potreba za
obavljanjem istih poslova, prednost za zaključivanje ugovora o radu ima zaposleni
kome je prestao radni odnos.


8. Nezakoniti otkaz
Član 191.
Ako sud donese pravnosnažnu odluku kojom je utvrđeno da je
zaposlenom nezakonito prestao radni odnos, zaposleni ima pravo da se vrati na rad,
ako to zahteva.
Pored vraćanja na rad, poslodavac je dužan da zaposlenom isplati
naknadu štete u visini izgubljene zarade i drugih primanja koja mu pripadaju po
zakonu, opštem aktu i ugovoru o radu i uplati doprinose za obavezno socijalno
osiguranje.
Naknada štete umanjuje se za iznos prihoda koje je zaposleni ostvario
po osnovu rada, po prestanku radnog odnosa.
 
KAZNENE ODREDBE
Član 273.
Novčanom kaznom od 800.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za
prekršaj poslodavac sa svojstvom pravnog lica:

1) ako prekrši zabranu diskriminacije u smislu ovog zakona (čl. 18 -
21);
2) ako sa licem koje radi nije zaključio ugovor o radu ili drugi ugovor
u smislu ovog zakona (član 33. i čl. 197 - 202);
3) ako zaposlenom nije dostavio fotokopiju prijave na obavezno
socijalno osiguranje (član 35);
4) ako nije isplatio zaradu, odnosno minimalnu zaradu (čl. 104. i
111);
5) ako nije isplatio zaradu u novcu, osim u slučaju iz člana 45. ovog
zakona (član 110);
6) ako nije doneo program rešavanja viška zaposlenih (član 153);
7) ako zaposlenom otkaže ugovor o radu suprotno odredbama ovog
zakona (čl. 179 - 181. i čl. 187. i 188);
 
Novčanom kaznom od 600.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za
prekršaj poslodavac sa svojstvom pravnog lica:
1) ako pozove na odgovornost predstavnika zaposlenih koji postupa
u skladu sa zakonom i kolektivnim ugovorom (član 13);
2) ako zasnuje radni odnos sa licem mlađim od 18 godina života
suprotno odredbama ovog zakona (član 25);
3) ako nije registrovao ugovor o radu kod nadležnog organa lokalne
samouprave u skladu sa odredbama ovog zakona (član 46);
4) ako zaposlenom odredi prekovremeni rad suprotno odredbama
ovog zakona (član 53);


17) ako odluči o pojedinačnom pravu, obavezi ili odgovornosti
zaposlenog a ne donese rešenje ili ga ne dostavi zaposlenom u skladu sa
odredbama ovog zakona (član 193);

mrzelo me je da dalje kopiram ispustio sam nesto jedina razlika je u visini kazni za pravna lica (preduzece) i preduzetnika SZR,STR... je ta sto je za preduzetnike za jedno 20% manja kazna znaci nije od 600-1mil kazna nego optrilike za 400-800

ceo zakon o radu mozete skinuti sa sajta narodne skupstine

http://www.parlament.sr.gov.yu/content/lat/akta/akta_detalji.asp?Id=208&t=Z#
 
Poslednja izmena:
B,

da te ne citiram, posto si prepisao Zakon, pa da moderatori ne polude...
Ako mi nadjes u praksi jednog, samo jednog koji je imao problem sto pismeno nije obavestio radnika o istom vodim te na veceru...
Dalje, postoji jos jedna stvar. Naime, dogodi se da zaposleni nece da popise resenje o istom, u nadi da ce da doskoci poslodavcu, pa je u tom slucaju dovoljno da to isto resenje visi 15 dana na oglasnoj tabli i racuna se da je obavesten.
Ako ne verujes, inspekcija rada je na N. Beogradu, u bivsem siv-u, a republicka u 27-og marta, pa pitaj.
 
Kod mene postoji kodeks oblacenja koji smo svi morali da potpisemo.
Radne subote i nedelje, nocna dezurstva i produzeni dnevni rad se podrazumevaju i ne placaju nam se dodatno.
Evo ja sam recimo spojila mesec radnih dana, sa radnim subotama i nedeljama i dobila sam kao nagradu od gazdi putovanje na Siciliju pet dana i to je to. U principu sam super prosla, ali opet dzaba mi putovanje kad mi privatni zivot ode u tri lepe. Ko ce da trpi to zvonjenje telefona non stop, budjenje nocu, rano ujutru, nemam slobodan vikend, stalno zakazujem vidjena, pa odlazem.. . I premor je tu, naravno...
 
B,

da te ne citiram, posto si prepisao Zakon, pa da moderatori ne polude...
Ako mi nadjes u praksi jednog, samo jednog koji je imao problem sto pismeno nije obavestio radnika o istom vodim te na veceru...
Dalje, postoji jos jedna stvar. Naime, dogodi se da zaposleni nece da popise resenje o istom, u nadi da ce da doskoci poslodavcu, pa je u tom slucaju dovoljno da to isto resenje visi 15 dana na oglasnoj tabli i racuna se da je obavesten.
Ako ne verujes, inspekcija rada je na N. Beogradu, u bivsem siv-u, a republicka u 27-og marta, pa pitaj.

To za oglasnu tablu moguce je da si u pravu.Ali nisam bas siguran u to postoji posta i preporuceno pismo sa povratnicom,pre oglasne table.
Elem jednog evo ti bivsi zaposleni u narodnoj banci jugoslavije koje je dinkic otpustio kada je bio guverner narodne banke.
 
samo osobe na porodiljskom bolovanju ne mogu da "dobiju otkaz po zakonu"

svakom poslodavcu je omoguceno da da otkaz radniku ukoliko to hoce.

to sa sudovima i inspekcijama ne pomaze, jer svaki poslodavac moze kao obrazlozenje da stavi da nije zadovoljan radnim ucinkom, i caooo:)

Kad bi to bilo tako jednostavno kao što ti pišeš. Aj mi samo kaži svoj lični stav, da li podržavaš to o čemu pišeš ili si protiv toga tj. takve prakse ?
 

Back
Top