Kako bi zeleli da vam bude struktuiran voljeni klub?

crni lepotan

Elita
Poruka
21.392
Srbija je u tranziciji (izraz je vec 1000000000 puta koriscen, al ne moze drugacije da se kaze) vec nekih 17 godina. Sustina tranzicije je promena vlasnicke strukture i stvaranje trzisne privrede radi poveceanja efikasnosti.
Mene interesuje kako bi vi zeleli da vam izgleda vlasnicka i organizaciona struktura vaseg voljenog kluba. Mnogi od vas ovde pominju privatizaciju, pa me interesuje jel imate neku ideju kako bi to trebalo konkretno da izgleda.
Ja imam neku ideju za SDPartizan, do sutra, prekosutra, cu da slozim predlog pa cu ga postovati.
 
sta je ljudi, nemate ideje, a ovamo vam puna usta privatizacije

sto se tice SD Partizan, trebalo bi ga reorganizovati u holding u vlasnistvu drzave, nakon toga bi trebalo svaki klub pretvoriti u akcionarsko drustvo, 30% akcija da ostane u vlasnistvu drzave, tj. SD-a (zbog same sigurnosti, pri cemu drzava ne bi imala pravo na evetualnu dividendu), 15% zasluznim sportistima, trenerima, radnicima,itd. u tom klubu (npr. kosarka, akcije a dobiju Divac, Danilovic, Kicanovic...) 15% u prodaju sirokoj javnosti, tj. navijacima i 40% na licitaciju, UO i NO bi se birali na akcionarskim skupstinama (izborima) na svakih 5 godina, svaki klub bi delegirao svog prestavnika u SD koje bi imalo bitnu ulogu jedino u kriznim vremenima za neki klub
klubovi koji se ne bi mogli privatizovati (ko bi kupio stonoteniski klub?) bi ostali u vlasnistvu drzave i pod nadzorom SD do daljnjeg
znaci svaki od klubova bi imao svog privatnika, mislim da nema takvog bogatasa koji bi mogao da preuzme 40% celog SD sa velikim brojem neprofitabilnig sportova
 
Kupovina 49% nečega što ostaje 51% u vlasništvu "svakoga-nikoga" je totalno pa potpuno nerealna opcija!!! To je vjerovatno najgluplji mogući potez svakog ko bi htio da ostvari vlast nad paketom akcija jednog preduzeća!!! Da napomenem, nije to moje razmišljanje pa da očekujem da mi neko oponira u vezi istog, već je to prost rezultat ekonomsko-pravne logike!!! Ako imaš 49% nečega - zapravo skoro kao da nemaš ništa jer čak i sitni vlasnici manjih paketa akcijakoje ulaze u onih 51% uvijek su u mogućnosti da te u skupštini nadglasaju i da upravljaju i sa tvojom imovinom!!! Svakako da bi uticaj nad tuđih 49% imovine preduzeća bio konstantni izazov svakog od onih miševa koji imaju i jotu uticaja u ostatku preduzeća!!! Vlasnik 49% bi morao da se na glavu nasađuje kako bi zadovoljio apetite partnerskih miševa koji će mu omogućiti potpun uticaj (većinski), što svakako niko ozbiljan ne bi tolerisao!!!
Složićemo se da u Zvezda i Partizan preduzeća!!!
Niko ne da svoje pare u preduzeća u kojima će se i dalje iz sjenke pitati likovi kao što je u Partizanu Zečević i Bjeković, ili kao što su u Zvezdi raznorazni mafijaški mešetari koji imaju nekakve privatne tapije (aranžmane sa srtane) sa njenim igračima!!!

Priče o privatizaciji SD kao takvih su posebna glupost!!! Svi ti sportski klubovi su odvojena pravna lica sa svojim odvojenim poslovanjem, račinima, imovinom, "tržištima", ciljnim grupama, ekonomskim potencijalima i perspektivama, te nema govora o istovremenoj (u paketu) privatizaciji cijelih SD!!! Nema govora da će npr, neko ko ima namjeru da kupi FK CZ morati da ulazi i u kupovinu istoimenog vaterpolo kluba ili šahovskog kluba!!!
 
Poslednja izmena:
sta je ljudi, nemate ideje, a ovamo vam puna usta privatizacije

sto se tice SD Partizan, trebalo bi ga reorganizovati u holding u vlasnistvu drzave, nakon toga bi trebalo svaki klub pretvoriti u akcionarsko drustvo, 30% akcija da ostane u vlasnistvu drzave, tj. SD-a (zbog same sigurnosti, pri cemu drzava ne bi imala pravo na evetualnu dividendu), 15% zasluznim sportistima, trenerima, radnicima,itd. u tom klubu (npr. kosarka, akcije a dobiju Divac, Danilovic, Kicanovic...) 15% u prodaju sirokoj javnosti, tj. navijacima i 40% na licitaciju, UO i NO bi se birali na akcionarskim skupstinama (izborima) na svakih 5 godina, svaki klub bi delegirao svog prestavnika u SD koje bi imalo bitnu ulogu jedino u kriznim vremenima za neki klub
klubovi koji se ne bi mogli privatizovati (ko bi kupio stonoteniski klub?) bi ostali u vlasnistvu drzave i pod nadzorom SD do daljnjeg
znaci svaki od klubova bi imao svog privatnika, mislim da nema takvog bogatasa koji bi mogao da preuzme 40% celog SD sa velikim brojem neprofitabilnih sportova

Izvini, al prijedlog ti je manje više recept za sigurnu propast!!! Tu bi se na kraju opet pitali svi a pravilno bi odlučivao niko!!! Teško da bi tu iko osjećao sigurnost da uloži svoju kintu u dalji razvoj Kluba pošto "pri takvom porođaju je babica ipak malo previše"!!!

Idealno je - jedan i glavni tata (vlasnik) kluba + njegova kinta + njegove poslovne odluke = sudbina kluba kao njegove imovine!!
Ko kupi Zvezdu i Partizan (al u realnoj vrijednosti) nek o istima i odlučuje!!! Ako lik koji zalegne bruku love za te klubove zapravo odluči čak i da ih unušti, nek mu je prosto pošto je u pitanju prevashodno sudbina njegovog ličnog interesa!!! Njega za njegov klub veže i imovina pa uz to naravno i emocije, a nas samo emocije!! Konačno bi neko za svoje odluke odgovarao vlastitom imovinom!!! Zatvor bi bio dječija pjesmica u odnosu na pomisao kolika je kazna za vlasnika sama pomisao na uništenje kluba kojeg je platio milionima svojih evra!!!
Kakva država i kakvih njenih 30%??? Pa još i dalje da se klubovi ljuljaju zbog republičkih izbora i njihovih rezultata!!! Pa na balkanu država ni sopstvenim budžetima nije u stanju da upravlja mimo uticaja privatnih lobija sa strane!!! Dakle, tih 30% državnog vlasništva bilo bi uvijek u funkciji spuštanja partijskih i stranačkih magli nad poslovanjem klubova!!!
 
Poslednja izmena:
@ljeshko, obrati malo paznju na recnik, daj svoj predlog
@Rainbow, ko je spominjao privatizaciju SD kao celine?

mozda nisam bio jasan, drzava ne bi koristila pravo glasa i pravo na dividende sa svojih 30% vlasnistva vec bi reagovala jedino u slucaju teze krize, sprecavanja gasenja kluba, itd. (sto je kod nas verovatna stvar kad se pogleda ko bi mogao da kupi te klubove)
tako da bi tih 40% u stvari bilo vecinsko vlasnistvo, ali bi klub morao da funkcionise kao javno preduzece (zato mora da ostane odredjen paket akcija u vlasnistvu drzave, da bi drzava imalo na osnovu cega da intervenise ako bude potrebno) jer se brine o javnom dobru sto Partizan jeste
ne znam kakva je trenutni pravni status klubova u odnosu na SD, ali ako SD ne opstane ugasice se polovina klubova nekoliko godina posle usvajanja zakona o privatizaciji klubova (ko ce da kupi stonoteniski klub, sahovski, gimnasticki...)
 
@ljeshko, obrati malo paznju na recnik, daj svoj predlog
@Rainbow, ko je spominjao privatizaciju SD kao celine?

mozda nisam bio jasan, drzava ne bi koristila pravo glasa i pravo na dividende sa svojih 30% vlasnistva vec bi reagovala jedino u slucaju teze krize, sprecavanja gasenja kluba, itd. (sto je kod nas verovatna stvar kad se pogleda ko bi mogao da kupi te klubove)
tako da bi tih 40% u stvari bilo vecinsko vlasnistvo, ali bi klub morao da funkcionise kao javno preduzece (zato mora da ostane odredjen paket akcija u vlasnistvu drzave, da bi drzava imalo na osnovu cega da intervenise ako bude potrebno) jer se brine o javnom dobru sto Partizan jeste
ne znam kakva je trenutni pravni status klubova u odnosu na SD, ali ako SD ne opstane ugasice se polovina klubova nekoliko godina posle usvajanja zakona o privatizaciji klubova (ko ce da kupi stonoteniski klub, sahovski, gimnasticki...)
Ma lepi, državi trebaju pare, a ne problemi i zabole ih za gašenje privatizovanog kluba!!! Zakon koji će omogućiti privatizaciju postojećih sportskih klubova, isto tako će omogućiti nastanak novih!!! Nakon privatizacije, ZABORAVI NA DRŽAVNI INTERVENCIONIZAM jer to jednostavno nije moguće!!! Nema ni govora da će država u slučaju da je klub sa mješovitim vlasničkim profilom u situaciji pred bankrot moći da svojevoljno ostvari njegovu dokapitalizaciju i time bez odobrenja ostalih lica vlasnika da mijenja vlasničku strukturu kluba!!! Imaš problem pri analizi jer uključuješ emocije prema klubu te bi ipak da se iz opreza zadrži dovoljno jaka poluga koja omogućava intervencionizam države u slučaju da je klub u pitanju!!! A zapravo situacija koja treba da se postigne privatizacijom je zapravo nešto sasvim suprotno!!!
Nema više pomoći od države za bilo koje privatizovano preduzeće pa tako ni za neki sportski klub!!! Sve se prepušta sudbini vlasničkih odluka i surovim uslovima tržišnog poslovanja!!! Na državu zaboravi!!! Osim toga, uz to što država bez obzira na svojih 30% vlasništva ne bi mogla da finansijski samostalno interveniše na poslovanje, tih 30% bi bili najslabija tačka u vlasničkoj strukturi jer bi to opet bio ogroman dio vlasništva po osnovu kojeg se krupne odluke donose u atmosferi "guste političke magle" podređene republičkim izbornim rezultatima!!! Tu naravno nema ni sekund uslova za stabilno poslovanje i tržišno privređivanje koje gledamo u zapadnoevropskim sportskim klubovima!!!
 
da ponovim drzava bi reagovala samo u kriznim situacijama

Nema državnih intervencija bez odobrenja ostalih vlasnika, a pošto svaka finansijska intervencija mijenja vlasničku strukturu, jasno je da se niti jedan od tih ostalih vlasnika neće tako jednostavno odreći svog procenta uticaja na politiku u klubu te dozvoliti državi da putem dokapitalizacije dođe do većeg vlasničkog paketa!!! Sve to je tako, bez obzira na to kol'ko je sranje u pitanju!!! Uostalom, zašto bi i sama država umjesto keša prihvatila avanturu da kvaziraspolaže sa nekih 30% imovine i da se tu nešto kao pita samo ako dođe do krizne situacije??? To su obične gluposti!!! Ako i kad budu prodavali Zvezdu i Partizan, Srbiju će zanimati samo keš, a ne nekakav vlasnički paket koji bi ih obavezivao da se sekiraju za gluposti u slučaju posrnuća kluba!!! Vjeruj mi, pričam o struci!!!
 
Poslednja izmena:
pa zato sto su ovi nasi Rumuni (sto Partizan treba da igra s njima u kupu UEFA) zbog problema sa klubom blokirali magistralni put, a to je EU (verovatno jos ni njima nije jasno kako su to postali) i tamo neki Temisvar
e sad Beograd je mnogo veci od Temisvara i Partizan ima mnogo vecu armiju navijaca
kako bi ti reagovao da nekom privatniku padne na pamet da ti zatvori klub, rasproda salu sa trofejima (da proda onaj vas usati u koji se kunete), jer on bi to mogao, ne bi nikome odgovarao, procenio covek da mu se vise isplati da pravi veliki parking i trzni centar
sad sam procitao na vasoj temi Mandaricevu izjavu, dodje gazda, ocisti klub
Toplica je privatizovao nako preduzece (zvalo se nesto Jugonemampojma) i ono bankrotiralo
ne postoji garancija da nece propasti Partizan ili Zvezda (svaka cast svima ostalima, al ovi su najveci i najbitniji) ako dodje u ruke privatnika bez bilo kakve kontrole drzave, a to se ne bi smelo dozvoliti
p.s. to je i moja struka al ja volim Kejnsa, a ti izgleda Frimana ili Lukasa
 
pa zato sto su ovi nasi Rumuni (sto Partizan treba da igra s njima u kupu UEFA) zbog problema sa klubom blokirali magistralni put, a to je EU (verovatno jos ni njima nije jasno kako su to postali) i tamo neki Temisvar
e sad Beograd je mnogo veci od Temisvara i Partizan ima mnogo vecu armiju navijaca
kako bi ti reagovao da nekom privatniku padne na pamet da ti zatvori klub, rasproda salu sa trofejima (da proda onaj vas usati u koji se kunete), jer on bi to mogao, ne bi nikome odgovarao, procenio covek da mu se vise isplati da pravi veliki parking i trzni centar
sad sam procitao na vasoj temi Mandaricevu izjavu, dodje gazda, ocisti klub
Lepi, ako je klub potpuno njegova imovina, tu se ništa ne može da učini!!! Ti ga je kupio svojim parama i sudbina njegove imovine je njegova stvar!!! To šta navijači uokolo jedu g.vna je čisto problem emotivne prirode!!! Niko ne brani Grobarima da kad se donese Zakon, skupe kintu i kupe voljeni Klub, al' naravno onda se, između ostalog, tu dolazi do par ključnih problema:
1. Ko su zapravo, u datom primjeru ti Grobari (može i Delije)??? Jel' to nekakva formalna ili neformalna grupa??? Ko je tu nosilac odgovornosti po pitanju donošenja ili sprovođenja odluka??? Ne dolazimo li tu opet do one šuplje o "nekome iz mase"???
2. Kome treba da se uplati kinta pa da se dođe u vlasništvo nad Zvezdom, Partizanom...??? Dakle, ko je taj autoritet koji treba da proda klub???
3. Zašto bi se država sa svojim manjinskim paketom učešća u vlasništvu, uopšte zayebavala sa Partizanom i Zvezdom kad su to zapravo većinski privatni klubovi??? Koji interes bi država postigla tim da se zadovolji dijelom vlasništva kao nekakvom garancijom koja bi je obavezivala da se sekira za te većinski privatne institucije i da bi driješila kesu onda kad većinski privatni kapital upadne u poslovnu dubiozu???
4. Intervencija države u kriznim slučajevima, ili bi smanjivala procenat drugih u odlučivanju o klubu kao imovini i samim tim bi razvlašćivala ostale vlasnike u njihovom odlučivanjo o svojoj imovini, ili bi bila idealan primjer protivzakonitog odliva budžetskih sredstava (nac. budžet) u privatne ruke!!! Prvi primjer odnosa bi odgovaraodržavi, a bio na štetu privatnika, a drugi dio bi odgovarao privatnicima, a kriminalizovao ulogu države!!! NARAVNO, I JEDNO I DRUGO RJEŠENJE SU ENKLATANTNI PRIMJERI KRIMINALA I ZLOUPOTREBE!!!
Dakle, nakon privatizacije, ili državu zaboravi, ili zaboravi svoje navijačke ambicije da tvoj klub bude normalna sportska institucija u kpojoj će se pitati struka a ne tekuća međustranačka politika!!!

Toplica je privatizovao nako preduzece (zvalo se nesto Jugonemampojma) i ono bankrotiralo
ne postoji garancija da nece propasti Partizan ili Zvezda (svaka cast svima ostalima, al ovi su najveci i najbitniji) ako dodje u ruke privatnika bez bilo kakve kontrole drzave, a to se ne bi smelo dozvoliti
p.s. to je i moja struka al ja volim Kejnsa, a ti izgleda Frimana ili Lukasa

Ponavljam, takvu vrstu kontrole države ZABORAVI!!!
Opstanak privatizovane Zvezde i Partizana zavisiće samo od sposobnosti njihovih vlasnika da ostvare uspješno poslovanje kluba!!!
Država ima podjednako svezane ruke u smislu intervencije bez obzira dal raspolaže sa 5% ili 49% vlasništva nad klubom!!! Jednostavno država ne treba da ostane u vlasničkoj strukturi kluba jer upravo ona može da predstavlja največi faktor nestabilnosti!!! Jednostavno, tih 30% bilo bi u milosti i nemilosti raznoraznih najčešće pajvana koji su u situaciju da se pitaju došli samo zahvaljujući dovoljnom broju izbornih glasova sakupljenih po selima svoga kraja!!! Njih bi na položaj da odlučuju instruirala dnevna politika, a ne njihovo pravo po vlasničkim papirima ili njihova struka!!! Takvi likovi bi o klubovima kontali u fazonu ma "zabole me taki za svačije ničije učešće države jer ionako me tu poslije izbora nema"!!! Dakle taj hipotetički 30%-tni dio uticaja države, sam po sebi bi bio idealno tlo za najveće muljaže i zloupotrebe između ostalih privatnika koji drže svoje procente!!! Došli bi smo u situaciju, da privatnici ispod stola lobiraju kojekakve pajvane (predstavnike državnog dijela) kako bi za sebe ostvarili što veću korist na štetu ostalih strana u igri!! To bi tek tada bio potpuni haos!!! Klubovi bi plivali u g.vnima do guše zbog konstantnog pritiska i korupcije državnih predstavnika od strane privatnika!!! Između vlasnika (privatnika) bilo bi napetije nego u fabrici tregera!!! Bila bi to jedna horor neposlovna iliti lopovska atmosfera!!! Stalna borba za prevlast u skupštini s ciljem ostvarenja uticaja većeg od onog koji je papirima definisan!!! Korupcija do ludila!!!

Ima tu još argumenata, al polako!!!
 
Poslednja izmena:
Partizan ili Zvezda su od nacinalnog znacaja (isto kao sto su to u normalnim zemljama, koje nemaju tradiciju trzisne privrede, kao sto je nemamo ni mi, telekom, naftna industrija ili npr.Narodno pozoriste), drzava bi morala da se brine o njima, pogotovo sto je kod nas sve moguce
***, nije to neka jorgandzijska zadruga

Pusti sad tu šuplju priču o nacionalnom interesu!!! I Bazern je svakako od nacionalnog značaja za Njemce, Ajax za Holandiju,.... pa ljudima ne padaju na pamet takve relacije!!! Uostalom definiši u tom smislu termin "nacionalni značaj"!!! Teško jel??? Možda i nikako izvodivo!!! Nacionalni interes je da država ima 100% NIS i Telekom u svom vlasništvu jel??? Pa naravno da jest, al' samo u idealnim uslovima koji podrazumijevaju našu mogućnost da osiguramo postojeću vrijednost njihovog kapitala te je još i povećamo u budućem poslovanju!!! Znaš i sam da Srbija nije u mogućnosti da ostvari konkurentnost na međunarodnom, pa i uskoro čak i na domaćem tržištu npr. naftnim derivatima... Dakle, rješenje je što bolje prodati postojeće kapacitete nekom ko će nam omogućiti maksimalan interes tj. dati najviše para za to što imamo!!! Alternativa je poslovni pad i polako izumiranje u smislu poslovanja!!
Isto tako prenesi i na primjer sportskih klubova!!! Sad smo u stanju sigurnog odumiranja (neko prije, a neko poslije)!!! Država nije u mogućnosti (zakonskoj i finansijskoj) niti želi da sipa pare u vreće bez dna kojima lafo upravljaju kojekakvi Bunjevčevići, Tomići, Džajići, Zečevići...
Uostalom, skontaj samo na šta liče preduzeća o kojima još uvijek "brine država"!!!
Naravno da Srbija ima interes da što više profitira od prodaje sportskih giganata faktorima koji svakako mogu više da učine po pitanju podizanja klubova na put stare slave, nego što to država može!!! Kad tad Srbija će ih i prodati, a onda će ti klubovi biti prepušteni osjećaju tih novih vlasnika za domaćinsko postupanje!!! Vjeruj, ti ljudi će tada imati izuzetne motive da se domaćinski i ponašaju!!!
Svaka mogućnost miješanja države u poslovanje nekog privatnog preduzeća svakako da tjera iz takve poslovne avanture svakog dobronamjernog sposobnog potencijalnog vlasnika!!!
Pa ni ti sam nikad ne bi svojim milionima evra :super: kupovao Partizan, a da npr. tekući režimi sutra na neki način može da ti oktroiše odluke i smanjuje uticaj raspolaganja svojom imovinom!!! Mislim... vjerujem da si skontao suštinu, al da te dobro ljuljaju emocije koje ti smetaju da prihvatiš realnost neizvjesnosti sudbine sportskih klubova u i nakon tranzicije!!!
NEMA DRŽAVE!!! DRŽAVA TU MOŽE SAMO DA NAPRAVI SRANJE PO PRINCIPU "ALAJBEGOVE SLAME"!!!
KAKAV NACIONALNI ZNAČAJ???
SAMO "DAJ KEŠ I IZVOLI PA RASPOLAŽI SVOJOM IMOVINOM I SA SREĆOM NEK TI JE - SAD JE SUDBINA ZVEZDE ILITI PARTIZANA = SUDBINA TVOG NOVČANIKA!!!"
 
Poslednja izmena:
znam ja o cemu ti pricas, liberalna trzisna privreda, neprikosnovenost privatne svojine, losim posledicama intervencionizma, itd.
Partizan i Zvezda su javna dobra, ili ti dobra od nacionalnog znacaja(upoznati smo i ti i ja sa problemima koje nosi upravljanje javnim dobrom), mozda ne kao sto je vodovod, ali jesu od nacionalnog znacaja
za razliku od tebe ja nisam ubedjen da ce ti privatnici (pogotovo ako su nasi) kvalitetno trzisno upravljati klubovima kakvi su Partizan i Zvezda (pogotovo nasi, koji do bogatsva nisu dosli trzisno nego u sprezi sa kriminalom i politikom) i zato mislim da drzava treba da zadrzi pravo da vadi klub iz go.vana ako ih vlasnici u njih uvuku (to pravo drzave bi trebalo precizno odrediti, da ne dodje do onoga o cemu ti pricas)
profa iz monetarne navodio primer neke americke banke, sa velikim trzisnim ucescem, koja je upala u go.vna pa je FED lepo upumpao novac u nju i izvukao je, u suprotnom bi usledio tezak trzisni poremecaj
najliberalnija trzisna privreda trzisni poremecaji resava intervencionisticki
ne kazem ja da bi mi gladovali bez Partizana ili Zvezde, ali ne bi se smelo dozvoliti gasenje klubova
suvise su oni vazni da bi se tek tako prepustili tzisnim (pogotovo sto kod nas nema pravila poslovanja, cik da neko nase privatno, o drzvanim da ne pricam, preduzece moze da ispostuje uslove ulaska na neku priznatu berzu) turbulencijama kod nas
 
znam ja o cemu ti pricas, liberalna trzisna privreda, neprikosnovenost privatne svojine, losim posledicama intervencionizma, itd.
Partizan i Zvezda su javna dobra, ili ti dobra od nacionalnog znacaja(upoznati smo i ti i ja sa problemima koje nosi upravljanje javnim dobrom), mozda ne kao sto je vodovod, ali jesu od nacionalnog znacaja
za razliku od tebe ja nisam ubedjen da ce ti privatnici (pogotovo ako su nasi) kvalitetno trzisno upravljati klubovima kakvi su Partizan i Zvezda (pogotovo nasi, koji do bogatsva nisu dosli trzisno nego u sprezi sa kriminalom i politikom) i zato mislim da drzava treba da zadrzi pravo da vadi klub iz go.vana ako ih vlasnici u njih uvuku (to pravo drzave bi trebalo precizno odrediti, da ne dodje do onoga o cemu ti pricas)

Niko nije rekao da ce ljudi koji kupe klub biti sposobni da ga ok vode, al je sigurno da ce svako ko pljune tako golemu kintu, na prvi signal svoje nesposobnosti u upravljanju klubom traziti svaki moguci nacin da klub prodaju sledecem vlasniku i da spasu svoj ulozeni kapital!!! Dakle, nema nikakvog mrcvarenja i cekanja da drzava odrijesi kesu, a drzavu zapravo bili taki!!! Uostalom tu imas primjer engleskih klubova!!!
Jednostavno, lik koji kupi, ako vidi da je vrag odnio salu, dalje trazi kupca koji opet ceka novi poslovni izazov i tako redom!!! Nema "svacije-nicije" vec se samo "tate" mijenjaju dok se ne pojavi onaj pravi koji ce da pravilno i uspjesno "vaspita svoje dijete"!!! Cijelo to vrijeme ljudi koji bi odlucivali o klubu bili bi licnim interesom vezani za uspjeh kluba kao poslovnog prijekta!!!

profa iz monetarne navodio primer neke americke banke, sa velikim trzisnim ucescem, koja je upala u go.vna pa je FED lepo upumpao novac u nju i izvukao je, u suprotnom bi usledio tezak trzisni poremecaj
najliberalnija trzisna privreda trzisni poremecaji resava intervencionisticki
ne kazem ja da bi mi gladovali bez Partizana ili Zvezde, ali ne bi se smelo dozvoliti gasenje klubova
suvise su oni vazni da bi se tek tako prepustili tzisnim (pogotovo sto kod nas nema pravila poslovanja, cik da neko nase privatno, o drzvanim da ne pricam, preduzece moze da ispostuje uslove ulaska na neku priznatu berzu) turbulencijama kod nas

Meni i tebi jesu vazni, al s obzirom na nacionalne socijalne (ekonomske) prioritete koji su svakako ispred njih ...
Mislim, ispada da ti ocekujes da ce na izborima izabranim politicarima zvezda biti veci licni prioritet od ljudi koji su svojim parama kupili klub!!! Ako to ocekujes, onda je takav stav neozbiljan!!!

Osim svih onih argumenata koje sam ti prije navodio, uostalom, zasto bi drzava npr. jaslila Zvezdu i Partizan koje su privatnici kupili??? Zar to ne bi satralo svaki smisao takmičenja pošto bi drugi bili u neravnopravnom položaju!!! Nemoguće je definisati Zakon 8a sve bi to trebalo da se radi po nekom zakonu jel') koji bi uzeo privatnu Zvezdu i Partizan kao nekakav nacionalni interes, a ostali da u tom smislu gledaju sa strane!!! To čak ni sam Ustav Srbije ne bi trpio!!!
Kakve uopšte veze ima nacionalni interes sa privatnom imovinom nekog pojedinca i sa njegovim sposobnostima da uspješno posluje svojom imovinom koju je kupio vlastitim parama??? Država je u ustavom ograničena samo u nivou ubiranja fiskalnih prihoda iz poslovnih rezultata, ali nikako ne može da se natura u upravljačku strukturu i da sa strane utiče na unutrašnju poslovnu politiku!!! Neće niko da daje pare za kupovinu kluba u kojem bi država u datom momentu vodila glavnu riječ!!!
 
primer engleskih klubova je OK, al tamo je trzisna privreda 300 godina, a kod nas je to jos misaona imenica, ne postoje pravila, koja tamo postoje i koja se postuju
kod nas trziste nije tako razvijeno, pa kad vidis da ti ne ide a ti odmah prodas, dok dodje onaj koji valja prodje voz, a mnogo je veci trosak za drzavu ako dozvoli da gigant propadne nego ako intervenise
razumem ja sta ti pises, al nisam za tako brzu liberalizaciju

aj daj svoj predlog konkretno
 
primer engleskih klubova je OK, al tamo je trzisna privreda 300 godina, a kod nas je to jos misaona imenica, ne postoje pravila, koja tamo postoje i koja se postuju
kod nas trziste nije tako razvijeno, pa kad vidis da ti ne ide a ti odmah prodas, dok dodje onaj koji valja prodje voz, a mnogo je veci trosak za drzavu ako dozvoli da gigant propadne nego ako intervenise
razumem ja sta ti pises, al nisam za tako brzu liberalizaciju

aj daj svoj predlog konkretno
Ponavljam - dr\ava je 100%-tno neyainteresovana da poma\e Yveydi i Partiyanu kad im je gusto!!! Državu niko nije pitao iz tih klubova onda kad su bili puni para, pa zato ne treba niko da je cima ni sad kad su otanjili!!! Ako bi se država morala da angažuje, onda bi se i rukovodeća struktura definisala pod uticajem države, a ne struke - dakle od izbora do izbora!!! To nije rješenje jer bi kroz klubove, kao uostalom i kroz cijelo društvo konstantno prolamala pro,maja raznoraznih međustranačkih političkih prepucavanja, što bi predstavljalo samo proširenje krize iz svere sportskog menadžmenta i krize sportskih rezultata još na nivo međustranačkih poremećenih - suprotstavljenih odnosa!!!
Taman posja da nam još i glavni odbori kojekakvih političkih stranaka počnu borbu za uticaj u klupskim upravama!!! Ma to sve zabporavi jer, bi sve to na kraju bilo još veće sranje od ovog što imamo!!! Državne jasle podrazumijevaju i da se u klubu pitaju i da o njemu odlučuju na kubik veći idioti (ravnih tabana) koji su školovanje proveli na poštedi od pohađanja časova fizičkog vaspitanja!!! Sve bi to vrlo brzo podsjećalo na situaciju u Kragujevačkoj Zastavi, što svakako nema veze sa fudbalom!!!

Dalje, Zvezda i Partizan imaju šta da ponude na prodaju!!! To su svojevrsni brendovi ovog dijela Evrope i vlasništvo nad njima podrazumijeva široke mogućnosti uspješnog poslovanja!!! Tu su nekretnine golemih vrijednosti, tu su armije vjernih navijača(čitaj - potrošača), tu je bogata tradicija, tu su značajne komparativne prednosti rada u ovom djelu Evrope...
Dakle, svako ko bi to odlučio, ubrzo bi s relativno malim ulaganjima imao kupovinom Zvezde i Partizana čime da se proqrči!!! Ovaj naš prostor, tj. ljudi na njemu su žestoko gladni evropskih klubskih nastupa ovdašnjih klubova!!!
Međutim, svaki upliv države u vlasničku strukturu i pokušaj odlučivanja u klubu, naravno da daleko tjera svakog ozbiljnog potencijalnog kupca!!!

Ukratko - Moj prijedlog
Prvo donošenje kompletne i jasne zakonske regulative koja omogućava privatizaciju sportskih klubova sa maksimalnim garancijama za tako privatizovano vlasništvo licima koja ga kupe i na kraju, maksimalno moguće birokratsko i fiskalno olakšavanje poslovanja u tako vlasnički restruktuiranim klubovma!!!
Tržišna ekonomija rođaci, pa kako rade, nek im bude!!! Ne sekiraj se za dobre namjere tih budućih vlasnika!!! Ne mogu oni manje da vole svoje pare kojima su kupili Zvezdu i Partizan, nago što Zeka, Džaja, Bjeka i Pixi... mogu da vole klubove kojima su rukovodili!!!
Stanje da u Zvezdi sudbinom Zvezde i njenim budžetom svako malo raspolaže neko novi "iz mase", bez ikakve lične odgovornosti, svakako treba prepustiti istoriji!!!

Privatnik sigurno neće olako davati svoje milke evra na lijepe priče kojekakvih menadžerskih mešetara i neprovjerene likove sa montiranih YouTube i VHS kompilacija!!!
 
Poslednja izmena:
ubrzo bi s relativno malim ulaganjima

ovaj deo mi bode oci, sta podrazumevas pod malim ulaganjem, prodaju klubova ispod cene ili mala ulaganja posle kupovine u sam klub?
ko bi bio titular vlasnistva pre privatizacije, tj. kome bi isle pare od privatizacije? mislim da su neki klubovi sad prijavljeni kao udruzenja gradjana sto komlikuje situaciju

maksimalno moguće birokratsko i fiskalno olakšavanje

koliko dugo?
 
ubrzo bi s relativno malim ulaganjima

ovaj deo mi bode oci, sta podrazumevas pod malim ulaganjem, prodaju klubova ispod cene ili mala ulaganja posle kupovine u sam klub?
ko bi bio titular vlasnistva pre privatizacije, tj. kome bi isle pare od privatizacije? mislim da su neki klubovi sad prijavljeni kao udruzenja gradjana sto komlikuje situaciju

maksimalno moguće birokratsko i fiskalno olakšavanje

koliko dugo?

Pa naravno da pod ulganjima podrazumjevam finansijske projekte nakon kupovine kluba!!! Klub se kupuje za onoliko para koliko ga procjeni za to nadležna služba, organ, pravno lice ili koji već ****!!! To nema veze sa naknadnim ulaganjima!!! Kad neko kupi klub onda nema prepreka da u njega investira pošto time SVOJE pare pretvara u drugi vid SVOJE imovine!!! Kupuju se, registruju i prodaju igrači vlastitim parama za potrebe vlastitog kluba, a ne da idiotski očekujemo da će neko da uleti svojih 10 milki evra u klib u kojem će da se odnikud samo spusti neki Bunja, da kupuje kupuje po džungli na YouTube garancije pa malo zatim da neki matori konobar Dan Tana sa tako dovedenim metiljavim kadrovskim promašajima pravi "džentlmenske sporazume" kojima se od finansijera za tren oka otkida 350.000 uloženih evra!!! :whistling::whistling::whistling:

"Relativno mala ulaganja" podrazumjevaju da bi Zvezda i Partizan sa stabilnim godišnjim budžetima od po 10-15 milki evra mogli da računaju skoro na redovno učešće u lš, a i sam znaš da su za nivo prosječnog LŠ takva ulaganja stvarno mizerna (ne samo za učesnike već i za golem broj evropskih klubova koji rijetko dospijevaju u to takmičenje)!!!
Klubski budžet od 10-15 milki evra u nekoj od država eu ne predstavljaju nikakav garant da bi taj klub mogao čak da računa i na opstanak u elitnom nacionalnom takmičenju, a kamoli da bude siguran učesnik LŠ!! S druge strane, svakako sam siguran da kontaš šta bi tolike pare značile za npr. Zvezdu i Partizan!!! Klubovi bi mogli da računaju na stabilnu i uigranu postavu igrača koji bi imali prepoznatljiv pristup igri, i to bi bio osnovni uslov da se u njima može planirati dugoročna strategija razvoja!!!
A što se tiče 10-15 milki evra...Čuo si npr. koliko koštaju nekretnine u vlasništvu Zvezde!!! Svakako da se takvim ili sličnim cigframa može podičiti i Groblje!!! Mislim, eventualna razlika u vrijednosti između njih za nas obične smrtnike bila bi više u sferi statističkih informacija pošto je sigurno da oba kluba raspolažu sa imovinom ogromne vrijednosti!!
Dakle, Zvezda i Partizan osim imovine podrazumijevaju i vrijednost svog imena i društvenog značaja, a to je rpđače nešto što garantuje armiju fanova i sigurno tržište u ovom dijelu Evrope!!! Dakle, da bi pokrio armiju vjernih potrošača iliti u ovom slučaju odanih navijača, svakako bi trebao da nešto i investiraš kao novi vlasnik kluba!!! 10-15 milki evra ulaganja u konsolidaciju tima radi njegovog iole kvalitetnog i relativno redovnog učešća u elitnim evropskim takmičenjima je zapravo p.čkin dim u odnosu na kintu koju bi vlasnik platio kako bi došao u vlasništvo nad Zvezdom i Partizanom!! Zvezda i Partizan zapravo džentlmenski drže svojevrsan monopol među navijačima Srbaljima!!! Srbalji se dijele na Zvezdaše ili Partizanovce, a onih ostalih je zanemarivo malo!!! To je momak pravo ziheraško tržište i tu nema promašaja!!! Razmisli samo koliko klubova u Engleskoj može da se pohvali milionskom podrškom navjača!!! Objektivno, malo koji!!! Partizan i Zvezda to svakako mogu!! 10-15 milki ulaganja i odmah dobijaš navijačku mobilizaciju nacije jednaku onoj iz Zvezdine 91' a to je sigurna kinta + zarada od rezultata koje odabrani i uigrani tim pravi u Evropi!!!
10-15 milki je u EU cijena jednog igrača koji obećava, Zvezda i Partizan sa tom kintom mogli su da zadrže cijele postave momaka koji obećavaju!!!
 
E ljudi batalite raspravu,jer vidite da ni jedan nece odustati,ma kakve argumente ovaj drugi dao.Licno se slazem sa rainbowom,klubove treba privatizovati na nacin da se prodaju 1 vlasniku kojemu ce onda,prirodno biti stalo da klub dobro igra,tj posluje,jer je to njegovo vlasnistvo.
Što da prekidamo??? Pa ova diskusija i nije u funkciji da neko nekog "savlada" već da razmijenimo argumente za i protiv nekih rješenja!! Crni je vjerovatno imao određenih dilema, ili je mislio da je tema zgodna za razmjenu mišljenja pa ju je i postavio!!! Ova tema je doduše prilično srodna sa PDF Politika, al' svakako joj je i ovdje mjesto!! Činjenica je da ovdje diskutujemo o najznačajnijem pitanju u našem klubskom sportu (ne samo fudbalu)!!!
 
rasprave su korisna stvar i bas sam imao nameru da se ovde argumentovano raspravlja, bilo bi lepo da se jos neko ukljuci
tema jeste mesavina sporta,ekonomije, sociologije i politike i mnogima su puna usta privatizacije, a nemaju ideju kako bi to sproveli

Rainbow, u vecini preduzeca zaposleni, penzioneri i ostali su dobili akcije, jel mislis da bi trebalo odredjen paket da dobiju bivsi igraci, treneri, rukovodioci, itd? (bilo bi zeznuto odrediti kljuc po kojem bi se to uradilo, ali ljudi su zasluzili)
upravo zbog te mobilizacije navijaca (potrosaca zaje.banog ukusa), trebao bi jedan deo akcija da bude ponudjen sirokoj javnosti, npr. 15% posto, da se ljudi zaigraju, stvarna moc im ne bi bila velika, al bi se ljudi privukli blize klubu
pa jos da imaju nekog predstavnika (prestavnik malih akcionara) u upravnom odboru koji ce da kao fora predlozi da se promeni boja stolica na JNA, ovi veliki vlasnici ce to naravno da prihvate, a mi navijci kazemo "vau, tako treba, vidis kako je ova privatizacija dobra" :lol:
 

Back
Top