KAKO POMOCI?

malo parce pizze

Zainteresovan član
Poruka
442
U komsiluku je samohrana majka. Svakodnevno ubija od batina svog poluretardiranog sina zato sto je los djak. Upisala ga je u normalnu skolu. Klinac ide u odeljenje sa devojcicom moje drugarice. Ima 9-10 godina.
JA VISE NE MOGU TO DA TRPIM.
U vise navrata sam joj porucivala da prekine da bije dete, plasila je policijom, socijalnim radnicima, pokusavala da je emotivno razgalim, itd. Dzabe. Jednom kada ga je kaisem tukla u haustoru oko pola dvanaest nocu, ja se vracala s treninga. Dece nemam. Ali, tog momenta, mali mi kroz plac kaze:"..., molim te mi pomozi". Priznacu tada sam je malo zesece dohvatila, ne samo verbalno, i znam da nisam smela, ali...bes i instikt valjda, zensko sam, ne mogu da podnesem nasilje.
Necu detaljisati sta i kako, ali mi je nakon tog naseg "razgovora" rekla da ga vise nece tuci. Naravno...sve se nastavilo. Ali u stanu. Odjekuje citav ulaz. Svi u komsiluku se prave ludi osim mene.
Zena je malog rodila, a ne zna ko je otac. Vrlo tesko zivi. Prema komsiluku je veoma fina.

HOCU DA POMOGNEM DETETU. Ali da ne dozivi jos veci, tezi, gori stres. Uprkos toj torturi klinac je uzasno vezan za majku-zver.
Saveti, molim vas.
 
U komsiluku je samohrana majka. Svakodnevno ubija od batina svog poluretardiranog sina zato sto je los djak. Upisala ga je u normalnu skolu. Klinac ide u odeljenje sa devojcicom moje drugarice. Ima 9-10 godina.
JA VISE NE MOGU TO DA TRPIM.
U vise navrata sam joj porucivala da prekine da bije dete, plasila je policijom, socijalnim radnicima, pokusavala da je emotivno razgalim, itd. Dzabe. Jednom kada ga je kaisem tukla u haustoru oko pola dvanaest nocu, ja se vracala s treninga. Dece nemam. Ali, tog momenta, mali mi kroz plac kaze:"..., molim te mi pomozi". Priznacu tada sam je malo zesece dohvatila, ne samo verbalno, i znam da nisam smela, ali...bes i instikt valjda, zensko sam, ne mogu da podnesem nasilje.
Necu detaljisati sta i kako, ali mi je nakon tog naseg "razgovora" rekla da ga vise nece tuci. Naravno...sve se nastavilo. Ali u stanu. Odjekuje citav ulaz. Svi u komsiluku se prave ludi osim mene.
Zena je malog rodila, a ne zna ko je otac. Vrlo tesko zivi. Prema komsiluku je veoma fina.

HOCU DA POMOGNEM DETETU. Ali da ne dozivi jos veci, tezi, gori stres. Uprkos toj torturi klinac je uzasno vezan za majku-zver.
Saveti, molim vas.

a SOS telefon ?
mozda neka socijalna ustanova?
fak teska tema....
 
a SOS telefon ?
mozda neka socijalna ustanova?
fak teska tema....

slažem se...
pošto je vidjela da od prijetnji ništa nema - ona nastavila po starom...
Centar za socijalni rad bi morao uraditi nešto po tom pitanju, ako je prijaviš njima...
onda bi valjda i ostali susjedi potvrdili o čemu se radi...
pa, na kraju krajeva - i policija, ako baš mora...
 
Ma, verujete, imam trip da bi mali umro bez keve, a s druge strane to batinanje da vam objasnim ne mogu.
Mislim, zao mi je sto ne smem da vam kazem koje sam sve metode pokusala da bih to dete zastitila. Nema vajde.
Imam ja i taj trip da je prijavim, ali me brine mali...
 
Porazgovaraj sa malim iako je poluretardiran. Ako te to sprečava. Dok mu majka nije tu.
Pa pokušaj da nađeš neko rešenje sa njim. Ovo ne važi ako nisi u dobrim odnosima sa tim komšijama, ne odlaziš im u goste itd.

Predloži majci da ga upiše u "neku drugu školu", ali da ne misli da joj želiš zlo i da pokušavaš da je uvrediš.
Reci da je škola za njega preteška, a ako pita nešto kao"Zašto druga deca mogu a on ne?", ti joj odgovori da on nije kao druga deca i da se baš zbog toga treba prema njemu ponašati nežnije i lepše! Ukoliko ideš na ovu varijantu, pazi da je ne uvrediš.
 
plašiš je....sooper.....uradi nešto..tako šo ćeš da je prijaviš....onog trenootka kada vidiš, kao to u haoostoru....reagooj tako što ćeš da pozoveš miliciju..ako vidiš na ulici..pa dovoljno je da malo prošetaš....i prvog ljoona ..taka i taka stvar.....i nazovi i centar za socijalni rad...ako si maloletna...neka to uradi neko stariji, tvoji roditelji....
 
da ne ispadne da sam bas zadrta , pitat cu samo , koja to skola upisuje POLURETARDIRANU decu ako se zna da se predskolci podvrgavaju testiranju, zatim
osnovnim zdravstvenim pregledima i da ne nabrajam dalje ?
 
pa nisi zadrta...nego nešo droogo...nije uopšte bitno da li je dete zaostalo ili zdravo...reć je o zlostavljanju....a deca će da svakog povoočenog i malo usporenog da proglase već svojim rečnikom....nekim droogačijim od sebe...
 
Ma, verujete, imam trip da bi mali umro bez keve, a s druge strane to batinanje da vam objasnim ne mogu.
Mislim, zao mi je sto ne smem da vam kazem koje sam sve metode pokusala da bih to dete zastitila. Nema vajde.
Imam ja i taj trip da je prijavim, ali me brine mali...

Samo zamisli situaciju i kako bi se tada osećala, da ona osakati fizički to dete (emotivnoi ga je već osakatila), ili, ne daj bože ubije kao što posle čitamo po novinama, ili da, kad mali poraste, taka kakav je već. pa mu dozlogrdi njeno maltretiranje, i maloječe je zvekne nego što je nameravao.
A i tražio ti je pomoć...
Ja bih to prijavila socijalnom radniku, ali ne telefonom već lično, i objasnila mu situaciju, a oni imaju više iskustva sa takvim slučajevima, pa će znati šta da rade. Mali je jako vezan za nju, kao i svako dete za svoju majku, a osim toga, ne zna za bolje. Oni će mu već objasniti (ako ih razdvoje) da to nije za uvek, i moraće da radi psihijatar sa mamom, i defektolog sa njim, pa možda mogu to da dovedu u red.
Ona je verovatno samo mrvicu inteligentnija od njega, i ne bi se snašla ni sa normalnim detetom. I njoj treba pomoć.
 
da ne ispadne da sam bas zadrta , pitat cu samo , koja to skola upisuje POLURETARDIRANU decu ako se zna da se predskolci podvrgavaju testiranju, zatim
osnovnim zdravstvenim pregledima i da ne nabrajam dalje ?

Pa šta?
I sa mnom je u razredu u osnovnoj školi bio jedan retardirani jer je otac pretio da će da bije sve od reda, ako neko kaže da je njegovo dete mentalno zaostalo. Na pomen psihologa, pedagoga ili nastavnika u školi da razmisli da ga prebaci u specijalnu školu, podivlja načisto. I oni digli ruke, puštali ga da skarabudži nekako tu osnovnu.

A i svake godine im na testiranju promakne po neko takvo dete. Većinu, doduše, premeste već u prvom razredu uz saglasnost roditelja, ako roditelji ne daju saglasnost, isti je slučaj kao onaj gore.
 
da ne ispadne da sam bas zadrta , pitat cu samo , koja to skola upisuje POLURETARDIRANU decu ako se zna da se predskolci podvrgavaju testiranju, zatim
osnovnim zdravstvenim pregledima i da ne nabrajam dalje ?

Upisuju još kako, jer ta deca često uspeju da reše onaj minimum koji se traži na testu, pa nemaju opravdan razlog da ga preporuče za specijalnu školu, i tek se kasnije pokaže koliko dete zaostaje za ostalima. Moguće je i da su mislili da je mali samo povučen i loše vaspitavan, kad su videli njegovu majku, koje je verovatno primitivna. Ima dece koja tek u trećem razredu bodu preporučena za takvu školu, ili i ne budu, jer ipak uspevaju da dobiju dovoljne ocene (dvojke), a druge škole nema u blizini... Ili majka odbija da ga premesti u drugu školu "da se ne sramoti"? Moramo imati u vidu da ni sa njom nije sve u redu.
 
pa nisi zadrta...nego nešo droogo...nije uopšte bitno da li je dete zaostalo ili zdravo...reć je o zlostavljanju....a deca će da svakog povoočenog i malo usporenog da proglase već svojim rečnikom....nekim droogačijim od sebe...

cekaj malo . u celoj prici ima nelogicnosti ! ako je dete tako kako devojka opisuje i ako je
majka takva kako devojka pise nemoguce da to bas niko nije primetio ? u skoli rade vaspitaci kojima to ne bi promaklo na ovaj ili onaj nacin ?
na kraju ako je sve bas tako ? ja nisam sigurna, sorry , anonimna prijava za zlostavljanje je resenje u slucaju da bas ne zeli otvoreno da svedoci .
no, svejedno , meni ovde mnogo cega nije logicno.
 
Upisuju još kako, jer ta deca često uspeju da reše onaj minimum koji se traži na testu, pa nemaju opravdan razlog da ga preporuče za specijalnu školu, i tek se kasnije pokaže koliko dete zaostaje za ostalima..

Tačno...Setio sam se još jednog primera. Sa mojiom bratom u razredu je bio jeda takav dečko. Keva ga je svakog dana čekala pred školom da pita drugu decu šta imaju za domaći jer on i to ne može da zapamti, a i ne zapiše sve..i radila s njim. Do trećeg razreda još je nekako i gurao, u trećem više nije mogao da ih stigne i prebačen je u specijalnu.
 
malo mi je tuzno da ovako pisemo o tom nesrecnom detetu , no, na osnovu procitanog ,
dete je POLUretard a to nije nesto sto se ne vidi , majka mu je po svemu sudeci RETARD
zesci i zato mi cela prica ne pije vodu ?
niko nije slep a ni lud u toj skoli .
 
dizem ruke od ove teme . moja sestricina ide u 2 osnovne , mladja u obdaniste i mislila sam
da sve znam o upisu u skolu / vrtic. svakodnevno sam tamo.

Znaš, al samo teorijski.... U praksi se drugačije stvari dogadjaju. Kao i sve živo u ovoj zemlji i upis je pun rupa....Nema generacije, a da se ne provuče najmanje jedan takav, bar u onoj školi u kojoj sam ja išao.
 
:?::?::?:Istina,idu i malo zaostala deca u normalnu skolu.
Cudno je to sto ta devojka ima toliku potrebu da se umesa,lici na preuvelicavanje.
Potukla se sa majkom,dete joj se obratilo i reklo:pomozi,molim te?!:?:
Stvarmo ima nelogicnosti u prici...:???:
 
Лаичка квалификација ''полуретардирано'' (шта год то уопште значило) је недовољна да бисмо ми сада доносили закључке о томе како то да дете иде у редовну школу и да ли ико води рачуна о њему у школи.
И дете са граничном интелигенцијом може да заврши основну школу...а ако нека деца у току школовања почну још више да заостају и на категоризацији покажу још слабије резултате - онда се пребацују у специјалне школе, али САМО СА ОДОБРЕЊЕМ РОДИТЕЉА. Уколико се родитељ не сложи - дете остаје у редовној школи.
Даље: ако надлежни у школи примете злостављање у породици они могу да пријаве центру за социјални рад, могу да позову родитеља на разговор (а родитељ није обавезан да сарађује, чак ни да се одазове), да упуте дете и родитеља на стручне службе али ни то није обавезујуће за родитеља... Значи, једино центар има неке ингеренције и може нешто конкретно да предузме. Центар најчешће укључи свог педагога и психолога, а како такви родитељи и то избегавају, онда им центар запрети да ће им ускратити социјалну помоћ (или дечији додатак ваљда)...па тек онда неки родитељи учине неке мале уступке...

Значи, Мало парче пице, можеш да одеш у центар за социјални рад и да све испричаш (што би било боље него анонимни позив, јер на то можда нико неће реаговати)...али имај на уму да су злостављања такве врсте врррррло честа и да центар физички не може да постигне да све то решава, на жалост, обично су затрпани много тежим случајевима...
 
Itekako je važno u kolu školu dete ide. Majka ga i bije zbog škole zar ne?
I DETE SA GARANIČNOM INTELIGENCIJOM MOŽE DA ZAVRŠI OSNOVNU ŠKOLU. Može, ali zahvaljujući učitelju, nastavnicima koji ga provlače. A to ne valja. Treba ti odgovor na pitanje ZAŠTO??

Dete koje sam već pomenula je provlačeno iz razreda u razred. U knjižici je imao skoro sve jedinice, osim, 4 iz fizičkog, 3 iz narodne tradicije, 2 iz likovnog. To su sve dobre ocene koje je imao. Kada treba da mu se u knjižicu napiše koje časove treba više da uči, kao što se to radi i svoj drugoj deci, čovek ne zna šta da upiše, ne sme sve, uvrediće roditelje, rastužiće dete...

Dete ništa ne shvata, četvrti razrednije zjnao da čita već slovo po slovo, kao prvak, ništa ne razume, ali NIŠTA, teško mu je da sabira i oduzima, da pamti, pa zbog toga verovatno i nemože da množi i deli.:sad2:
Učitelj ga provlači, ali logično je da treba u školu za decu sa posebnim potrebama.
 
Логично, али без пристанка родитеља неизводљиво!
А има јако много родитеља који се стиде да им деца иду у специјалну школу, или једноставно не прихватају да њихово дете нема способности као друга деца...
У свакој генерацији имам понеко такво дете...и јако је тешко и за нас и за њега...
 
Slazem se sa Hellen...uzasno je koliko neki roditelji (svesno ali vise nesvesno) zlostavljaju svoju decu sopstvenim poricanjem njihovih intelektualnbih kapaciteta. Strasno je kad se ima mentalno hendiokepirano dete, alijos je strasnije takvo dete izlagati enormnom stresu kojem je izlozeno jer ne moze a) sve ono sto druga deca oko njega mogu pa trpi strahovitu licnu frustraciju i osecaj manje vrednosti, b) sve ono sto roditelji ocekuju i zahtevaju od njega, pa trpi osecaj da nije voljeno. UZas jedan.

A sto se teme tice: prijava miliciji i centru za socijalni rad, u usmenoj, pismenoj formi je GRADJANSKA DUZNOST, ponavljam to opet,i po zakonu (koji se ne sprovodi ali tako kaze zakon) krivicnoj odgovornosti podlezu oni koji su za zlostavljanje maloletnika znali a nisu ga prijavili nadleznom sluzbama. Milicija, javni tuzilac i Centar za socijalni rad (a ja obicno prijavljujem i miliciji i Centru paralelno jer tako brze ide). Neophodno je da toj majci dodje na vrata milicija, ili d ajoj centar malo pripreti, najzad mozda i da joj pomogne a ne da joj pripreti, ne znam. ALi znam da neprijavljivanjem ucestvujes u zlocinu koji ova majka sprovodi nad svojim detetom. I ako, ne daj Boze, jednom pretera, pa akcidentalno ubije dete u svom divljanju nad njim - da li ces moci mirno da spavas?
("Zlo caruje tamo gde dobri ljudi ne cine nista!")
 

Back
Top