Tehnologija ikonopisa ::Ikonografija::

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
jane_va:
@Гошћице,у праву си...Није једини начин,наравно.Али,ја сам само имала лоша искуства са надри-уметницима и то је то ... Треба заиста имати среће у проналажењу правог иконописачког мајстора...

@Перо,ПОЗДРАВ!!!! Ако нешто сазнаш,јављај! Можда се предомислим и почнем опет да иконопишем... :)
Tebi i Peri sam poslala telefon skole na pp!
 
Ikonopis kao sve ostalo povezano sa Crkvom i Gospodom treba da se radi sa ljubavlju u srcu i sa molitvom na usnama..... mogu samo da preporuchim onima koji zele da se bave ikonopisom da odu kod duhovnika po blagoslov i upute.... da se ispovede.... i shto vishe da se moge.... bar Gospodnja molitva da bude na usnama dok se ikonopishe (ili molitva svetitelju ako je svetiteljska ikona)....
 
Posto sam videla u jednoj temi napisano:"Da Ikona nije Ikona ako se ne osvesta,vec je obican portret nekog Svetca",sto me je nateralo da odreagujem.Bilo mi je glupo da citiram odgovor,pa odgovorim na njega,jer je bilo u kontekstu neke potpuno druge price,a mozda bi se i neko uvredio sto nikako ne bih volela.
Zato sam zelela da otvorim novu temu na ovu pricu. Da li mi zaista znamo "STA JE IKONA"?Jer ipak ne mozemo da se bavimo ikonopisom,a pritom da nista ne znamo o Ikoni i onome koga izobrazavamo na njoj.
NASTANAK HRISCANSKOG OBRAZA
Rec"Ikona"je grckog porekla,i oznacava"Obraz"-sliku.U VIzantiji se tom recju oznacavalo uopste svako prikazivanje Spasitelja,Bogorodice,svetog,andjela, ili dogadjaja iz Svestene istorije bez obzira da li se radilo o skulpturi,ili zivopisu na drvetu,ili na zidu.
Danas se rec"ikona"uglavnom upotrebljava za slikani duborezni ili mozaicki obraz.


Ikona treba da nam predstavi coveciji lik,ovaplocenog Boga,tj.istorijski lik Isusa Hrista.Ukoliko se pak ogranicimo samo na prikazivanje spasitelja kao obicnog coveka(sto cini fotografija ili svetovni portret)izobrazenje ce ukazivati samo na njegov zivot,stradanja i smrt.Medjutim ,sadrzaj Crkvenog obraza ne moze se time ograniciti,s obzirom da lice koje se prikazuje razlikuje od ostalih ljudi.On nije samo covek vec-Bogocovek.Ikona dakle ne treba da nam urikazuje samo na Njegov zivot,vec i na Njegovu slavu,na uzvisenost"Boga slova".

Prema tome prikazivanje jedne istorijske cinjenice nije dovoljno da bi obraz bio ikona.

Pomocu sredstava koja su na raspolaganju slikarskoj umetnosti obraz treba da nam pokaze da Izobrazeni jeste"Jagnje koje uzima grehe sveta,Hristos ,Bog nas".Istoriske crte Isusa Hrista i njegov portret treba da su svedocanstvo NJegovog dolaska u telu,Njegovog unizenja ,dok sam nacin izobrazavanja"Sina Covecijeg" trba da odrzava slavu Boziju.Drugiom recju unizenje Boga Slova,tj."Obicne sluge" treba da se prikaze tako da izazove sagledavanje Njegove Bozanske slave,da bude covecanski obraz Boga slova,preko koga ce mo pojmiti u cemu se sastoji spasonosnost Njegove smrti i "iskupljenje sveta koje je odatle proisteklo".
Ikona je ikona,ikona je i crtez deteta od dve godine.Jer kao sto je napomenuto Ikona jeste Izobrazeni Obraz.Ako mi mislimo da ce mo osvestanjem se pre spasiti preko te ikone,onda ikoni pristupamo magijski,jer predmet kako predmet npr,..drvo nas ne moze spasiti.I padamo u idolopoklonstvo.Jer mi ikonu ne obozavamo zbog nje same,boja,crteza,....vec zbog izobrazenog Sveca(Bogorodice,Petra,Pavla).

Smisao Ikone dakle ,nije u tome da bude lep predmet,vec u tome da izobrazi lepotu-Podobije Bozije.Ikona je obraz koji ukazuje na sjedinjenje coveka sa Bogom.
Cast koja se ukazuje Ikoni prelazi na njen prvoobraz i da se onaj ko se poklanja ikoni,u stvari poklanja ipostasi koja je izobrazena na njoj".Na taj nacin ikone predstavljaju posrednike izmedju prikazanih(licnosti) i onih koji se mole,s obzirom da poseduju silu blagodatnog opstenja:BLAGODAT KOJU SU SVETITELJI STEKLI ZA ZIVOTA PREBIVA U NJIHOVIM IKONAMA.
Znaci;"Blagodat Bozija prebiva"na obrazu stoga sto su svetitelji i tokom svog zivota bili ispunjeni Duhom Svetim."I posle njihove smrti"-po recima prepodobnog Jovana Damaskina/Blagodat Duha Svetoga neiscrpno prebiva u njihovim dusama,u njihovom telima u grobovima,u njihovim obelezjima i u svetim obrazima.
Ikona je obraz koji ukazuje na sjedinjenje coveka sa Bogom.
Nadam se da sam sad pojasnila neke stvari.
Mislim da je mnogo bitnije ko radi tu Ikonu.Jer u stvaranju Ikone nista ne moze zameniti licni opit sticanja blagodati.Onaj ko nema licni opit moze da slika ikone samo tako sto ce prenositi opit onih koji su ga imali(Kopiranje)
 
VIRGINIJA:
Posto sam videla u jednoj temi napisano:"Da Ikona nije Ikona ako se ne osvesta,vec je obican portret nekog Svetca",sto me je nateralo da odreagujem...

Ni ja se ne slazem sa time da ikona mora da se osvesta da bi bila ikona. Sta vise osvestavanje ikona je relativno nova pojava koju raniji vekovi nisu poznavali. U eparhiji rasko-prizrenskoj ni dan nanas se ikone i Krstovi ne osvecuju. Prosto - koji to Krst ili koja to ikona nije sveta sama po sebi pa joj je potrebno dodatno osvestavanje?

Ali, duga je to tema i mozda joj i nije mesto na ovom podforumu...
 
Goscica:
Podizem temu! Cini mi se da neki od vas ili ne umeju ili ne zele da listaju stranice.U slucaju da ne umeju:
Ode se na dno stranice i pogleda sta pise u donjem levom uglu pa se postupa prema uputstvu.Ako nije jasno - pitajte!

Hvala na instrukcijama za listanje,poshto predpostavljam da se to odnosilo na mene.
Nisam ni u jednom trenutku rekla da NE ZELISH da pomognesh mladim ikonopiscima,...vec sva ta teorija danas se svi bave ikonopisom,...Pa ne vidim zashto bi neko bio podobniji od drugog.
I taj stav,...ja se bavim toliko ,i toliko ikonopisom,...i u smislu sad sam bolja od ostalih,...
Mene lichno ne dotiche,ali mi je zao zato sto znam da ima dosta dobrih ikonopisaca sa ovog foruma a da nisu akademski obrazovani,....i ne mislim da su manje dobri od nas.Pa iz tog razloga sam to protumacila kao gord stav.
Ali zaista ne zelim nikome da se zamerim,pa zato @Goscice prashtaj ako sam u necemu preterala.
 
Predlazem da svi zaboravimo na sitne varnice kojih je ovde bilo (siguran sam da niko od nas nije imao nameru da vredja ili sta slicno) i da se vratimo ikonopisu. Evo mog pitanja:

Da li proplazmu nanosite u tanjem sloju tako da podloga prosijava kroz nju, ili vam je proplazma skroz mat, ujednacena i ne providi se podloga kroz nju?
 
Zasto bas tako? Stvar navike ili nesto drugo?
Mene te ikone sa lazurnim proplazmama podsecaju na ruske ikone, dok mi ikone sa mat proplazmom deluju vise grcki. Ima li nesto u tome sto sam rekao ili mi se to samo cini?

Sto se mene tice, dugo sam radio mat proplazme, a u skorije vreme sam poceo da eksperimentisem sa "providnim" proplazmama i dobio sam zanimljive efekte...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top