telefoni za net

Siemens C60 ako me secanje ne vara (ustvari, mozda ima i jeftinijih)...

U svakom slucaju, ne isplati se... GPRS je spor, neoptimizovan, grozan, odvratan... I za mesec-dva ce poceti papreno da se naplacuje...

Tako da ne znam koliko bi ti se investicija isplatila ako je to sto je trenutno GPRS internet besplatan (i stvarno ocajan) jedina stvar zasto hoces da kupis telefon... Ako nije, onda bi bilo bacanje para jer takvi telefoni nisu para vredni, izuzev ako niste dovoljno bogati da kupujete jeftine stvari...
 
Sto se pljuvanja Siemens-a tice, iskustvo mi govori da SVE sto pocinje na S treba itekako izbegavati... pogotovo Siemens. Ti telefoni jednostavno nisu vredni tih para... Sad, mozda nekog takva izjava boli jer on poseduje Siemens, ali sta da radim... Ovo je iz mog (mogu cak reci objektivnog) misljenja i licnog iskustva...

Sto se GPRS-a tice, pa jeste fino imati internet na telefonu, pa kad izadjes u grad i dosadno ti, a ti se popnes na ICQ/MSN... Ili legnes uvece u krevet, pa moderises forume na krstarici (ovo mi je poslastica ;))... Ili stream-ovati direktno muziku sa net-a (ovo bi mi bila poslastica kad bi GPRS iole normalno radio)... Ali to low-budget telefoni ne mogu... Oni imaju GPRS podrsku i tek obican WAP 1.2/2.0 browser, i to je to... Njima GPRS vise sluzi zbog MMS-a nego samog interneta...

E sad, kako je GPRS izveden kod nas, o tome se moze nasiroko pricati... Pre samo par meseci isti je radio zadovoljavajuce brzo (cak u ranim jutarnjim satima brzine su isle i do nivoa dobrog dial-up-a), telefon je uspostavljao GPRS konekciju za manje od 10 sekundi, a sada :( ... Ali ovo je Srbija, a u Srbiji - sto je dzaba i bogu je drago! ... Pa su tako ljudi nakupovali Siemens igrackice (racunali ljudi - mene jeftinije kosta da dam 80€ i budem na netu non-stop preko GPRS-a, nego da dam preko 250€ koliko odprilike takvo zadovoljstvo kosta preko dial-up-a svakog meseca)... I tako su zagusili GPRS da je sad ponekad toliko tesko popeti se da i sam odustanem (uglavnom kad idem negde, tj. kad se vozam u necemu, GPRS mi sluzi da ubijem vreme chatajuci) pa umesto toga pustim lepo Tomb Rider i odmorim mozak ;)

Dakle, GPRS dok ne pocne da se naplacuje, bice ocaj zivi... Kad pocne, bice poprilicno papreno skup da ce se zaista i koristiti za ono sto je namenjen - omogucavanje prikupljanja informacija u pokretu... Kako pricaju, cena ce biti oko 5€ po megabajtu, sto i nije tako lose ako ne planiras da surfas telefonom (evo, samo sto sam prelistao forum i skinuo mail odose vise od 2 MB)... Recimo da ICQ/MSN i ostali servisi pojedu nekih 200-ak KB za sat vremena - sasvim pristojno... 1€ za celosatnu zabavu i caskanje sa prijateljima uopste nije skupo (zamisli koliko bi te kostali SMS-ovi/MMS-ovi kad bi tako htela da caskas)...

Ja iskreno jedva cekam da pocne da se naplacuje, pa da GPRS konacno proradi kako treba...
 
Incognito:
Sto se pljuvanja Siemens-a tice, iskustvo mi govori da SVE sto pocinje na S treba itekako izbegavati... pogotovo Siemens. Ti telefoni jednostavno nisu vredni tih para... Sad, mozda nekog takva izjava boli jer on poseduje Siemens, ali sta da radim... Ovo je iz mog (mogu cak reci objektivnog) misljenja i licnog iskustva...

Sto se GPRS-a tice, pa jeste fino imati internet na telefonu, pa kad izadjes u grad i dosadno ti, a ti se popnes na ICQ/MSN... Ili legnes uvece u krevet, pa moderises forume na krstarici (ovo mi je poslastica ;))... Ili stream-ovati direktno muziku sa net-a (ovo bi mi bila poslastica kad bi GPRS iole normalno radio)... Ali to low-budget telefoni ne mogu... Oni imaju GPRS podrsku i tek obican WAP 1.2/2.0 browser, i to je to... Njima GPRS vise sluzi zbog MMS-a nego samog interneta...

E sad, kako je GPRS izveden kod nas, o tome se moze nasiroko pricati... Pre samo par meseci isti je radio zadovoljavajuce brzo (cak u ranim jutarnjim satima brzine su isle i do nivoa dobrog dial-up-a), telefon je uspostavljao GPRS konekciju za manje od 10 sekundi, a sada :( ... Ali ovo je Srbija, a u Srbiji - sto je dzaba i bogu je drago! ... Pa su tako ljudi nakupovali Siemens igrackice (racunali ljudi - mene jeftinije kosta da dam 80€ i budem na netu non-stop preko GPRS-a, nego da dam preko 250€ koliko odprilike takvo zadovoljstvo kosta preko dial-up-a svakog meseca)... I tako su zagusili GPRS da je sad ponekad toliko tesko popeti se da i sam odustanem (uglavnom kad idem negde, tj. kad se vozam u necemu, GPRS mi sluzi da ubijem vreme chatajuci) pa umesto toga pustim lepo Tomb Rider i odmorim mozak ;)

Dakle, GPRS dok ne pocne da se naplacuje, bice ocaj zivi... Kad pocne, bice poprilicno papreno skup da ce se zaista i koristiti za ono sto je namenjen - omogucavanje prikupljanja informacija u pokretu... Kako pricaju, cena ce biti oko 5€ po megabajtu, sto i nije tako lose ako ne planiras da surfas telefonom (evo, samo sto sam prelistao forum i skinuo mail odose vise od 2 MB)... Recimo da ICQ/MSN i ostali servisi pojedu nekih 200-ak KB za sat vremena - sasvim pristojno... 1€ za celosatnu zabavu i caskanje sa prijateljima uopste nije skupo (zamisli koliko bi te kostali SMS-ovi/MMS-ovi kad bi tako htela da caskas)...

Ja iskreno jedva cekam da pocne da se naplacuje, pa da GPRS konacno proradi kako treba...
Lepo zvuci to sto si napisao za GPRS ubuduce, kad pocne da se naplacuje...
Ali, placam ti neogranicenu kolicinu piva u jednom danu, ako bude sve tako kako si rekao ( a ja bih to voleo). Pocece tu sa kradjom MB, pa sa slabom konekcijom, pa ovo pa ono... Na kraju ce se sve svesti na staro, pojeo vuk magarca... :(
Ja sam se pre par meseci kacio preko T610 i bluetooth na Internet i bilo je iznenadjujuce brzo, nije proslo ni par nedelja, nije bilo moguce ni zakaciti se, a kamoli nesto i odraditi :( Odustao sam definitivno.
Neki dan sam gledao neku storiju iz Tokija, plakao sam... Ljudi samo sto ne gledaju TV program cekajuci metro (skoto kao nas buduci metro, samo duzi, brzi, uredjeniji i STVARAN)... Prenose slike, imaju "live" konekciju jedni sa drugima, ma stvarno koriste blagodeti tehnologije...
Srbija i GPRS? Plasim se da je to utopija, mozda za 100-200 godina (ako opet ne probiju neke rokove) KAd mi stignemo do G4, ostali ze biti na Z380 ...
Mozemo samo da sanjamo, so i cinimo od 45'
 
Ček bre Inco, gde ti ode 250 evrića mesečno za dial-up?

Što se tiče GPRS-a, ja sam opet načuo da bi cena trebala da bude oko 10 din. po megabajtu, al znaš kako je, što je babi milo... Opet 5 evra je čini mi se preskupo i za evropski standard.
Inače potpuno se slažem sa tobom u vezi Simensovih mobilnih telefona. Siemens je trebao da se zadrži u sferi fixnih i bežičnih telefona, tu su jaki.
 
250€ - 17500 din.

1 sat u skupoj tarifi telefona, u lokalnom saobracaju, te kosta 10.92 din. (sa porezom), dok u jeftinoj tarifi duplo manje: 5.46 din. ... Skupa tarifa vazi od 07h do 15h, i od 17h do 21h, sto ce reci dnevno imas 12h skupe i 12h jeftine tarife, ili u parama 12x10.92 + 12x5.46 = 196.56 dnevno. Sto sa pretplatom i peripetijama ispadne nesto oko 6100 din mesecno.

Sad internet, necemo racunati flat naloge jer ih mnogi (ni sam ne znam sto) ne koriste... Evo recimo PTT... Sat vremena (kad kupujes preko sto) - 18 dinara. U mesecu imate 720 sati, ili u parama 12960...

Kad se sve sakupi (telefon i vreme) ispadne i 300€... E toliko sam ja svojevremeno placao svakog meseca (jer sam 24h na net-u)... Stavise, placao sam i vise jer nije bilo Flat naloga, a na PTT-u (koji mi je u to vreme bio jedini dostupan) je sat (preko 100, ja uvek uzimao 600, koliko sam i u proseku mesecno trosio) bio 24din... Pa ti izracunaj kol'ko je to u parama...

Cak sam imao i 'izlet' u 041 vode, jer sam primetio da mi momci iz PTT-a kradu sate, pa sam iz revolta koristio 041-deratorske usluge... Prosecan racun - 30000 din. (i to nisam bio 24/7 na netu)... Uspeo da izdrzim 6 meseci, pa se opet vratio na staro...

A onda se preselio u BG, pa poceo Verat da daje Flat... I od tad, telefon + net oko 10000 mesecno (i to koristim phone i za komunikaciju sa strancima sa kojima radim itd. itd.)... milina...

E sad, u svakoj varijanti (flat rezim), mesecno te internet isto kosta kao i Siemens-igracka koja ce koristiti GPRS...

Inace, codemaker, naravno da nece raditi GPRS kao recimo u Engleskoj (gde O2 ili Orange, nisam siguran, za 35£ mesecno daju brdo besplatnih stvari ukljucujuci i besplatni GPRS), gde se prosecan dnevni download preko GPRS-a kotira oko 4.8 KB/s, ali ce bar da vuce 3 KB/s kad se otkace svi ovi paraziti...

No sto kazes, Srbija je ovo - nikad se ne zna!
 
Incognito:
A onda se preselio u BG, pa poceo Verat da daje Flat... I od tad, telefon + net oko 10000 mesecno (i to koristim phone i za komunikaciju sa strancima sa kojima radim itd. itd.)... milina...
Ne razumem, je si li povezan dial-up ili kako? 24/7 je brate previse za to, premalo placas u takvom slucaju...
Ja sam na wireless 24/7 ali placam 65 eura mesecno, stalni IP, 256 neogranicen protok u MB/GB. Zar ne mozes sa strancima preko Netmeetinga ili slicno. Ja samo tako komuniciram svakodnevno sa njima (voice/video/data/ remote desktop sharing...) Inace bih odavno pukao za lovu.


Inace, codemaker, naravno da nece raditi GPRS kao recimo u Engleskoj (gde O2 ili Orange, nisam siguran, za 35£ mesecno daju brdo besplatnih stvari ukljucujuci i besplatni GPRS), gde se prosecan dnevni download preko GPRS-a kotira oko 4.8 KB/s, ali ce bar da vuce 3 KB/s kad se otkace svi ovi paraziti...
No sto kazes, Srbija je ovo - nikad se ne zna!
Ja sam Orange nasao u Londonu za 9£ mesecno, al' ne daju ako nisi Britanac :(
I - jeste, ovo je Srbija :( Sto rece jedan moj drugar, "a da se napijemo pa prespavamo ovo s*nje, valjda ce biti bolje kad se probudimo.."
 
Ne daje u UK niko nishta za dzabe.
GPRS se takodje placa po MB (uglavnom u okviru bundle-ova sa ugovorom, odnosno u startu zakupish koliko hocesh, pa doplacujesh ako prebacish)

PS
Za 9 funti si mozhda nashao PrePaid karticu, s kojom mozhesh da se slikash bilo gde van UK :)
 
O2 ili Orange imaju paket sa flat-GPRS-om (tj. besplatnim uz paket) 100%... Raspitaj se... a 35£ i nije tako skupo u odnosu na celi paket (brdo besplatnih minuta, SMS-a, MMS-a (doduse, oni su skroz besplatni u ovom paketu jer se GPRS ne tarifira) itd.
 
Najvishe shto u Orange-u mozhesh u startu da dobijesh je 15MB GPRS-a za 15£ mesechno (naravno, plus normalna mesechna pretplata). Svaki MB odozgo je oko 3£.
Flat GPRS na Orange-u ne postoji. Flat na O2 takodje niko ne pominje, a uzeo sam O2 karticu sa ugovorom skoro i niko mi ga nije pomenuo kao opciju, a bi sigurno da postoji.
 

Back
Top