zlatibor

kodek33333

Početnik
Poruka
34
postovani forume, jos jesenas sam na zlatiboru kupio nekoliko zemljnih posuda pa Vas molim za poneki recept ili savet koji se tice navedenog posudja...
...unapred zahvalan...
 
zemljane posude su odlicne za kuvanje na tenane pomogućstvu na šporetu na drva.
U suštini sve može tamo da se sprenma, mislim da je tajna dobrog ukusa u činjenici da se sve sprema na tenanae polagačke.
Mislim da su idealni za pasulj i kupus ako su one dublje posude, a u plićim musaka ispada odlično.
Nisam ti nništa novo rekla, ali ajde ima ovde izuzetnioh kuvara pa će oni
 
tavče na gravče

1/2 kg šarenog pasulja (moze i beli, tetovac :) )
1 glavica luka ,
1 kasika aleve paprike ,
so,
manja glavica belog luka,
ulje ( tu ide oko dosta ulja, npr 2/3 case, oko 150 ml...ali moze da se oceni "od oka" koliko da se "tokne" :) ))

Dakle, to je mera, ali preporucujem dvostruku. Mislim, ko da muci pola kile pasulja... A posle da ukucani dobiju samo po kasiku,dve. A ako nesto ostane, uvek moze u zamrzivac :)

pasulj semoze potoputu na nekoliko sati (nopr. uvece) ali nije neophodno . Kuvati ga dok ne omeksa, Moze da se (tradicionalan nacin :) ) baci prva voda. Mislim da je tako bolje, ipak je nekako laksi. Kada je omeksao, na polovini ulja isprzite iseckan crni luk da bude staklast, skloniti sa vatre i dodati alevu papriku. tako s eradi da paprika ne bi na suvise ugrejanom ulju izgorela. Sipati luk i papriku u pasulj, promesati, posoliti (moze i biber, ko voli), presuti u zemljenu posudu i staviti u rernu. Tu se visak vode ne baca, nego se krcka u rerni sve dok voda ne ispri, ali ne previse. Tj, pasulj ne moze da bude suv.
Izvaditi tavce, na ulju isprziti beli luk isecen na listice, ali samo malo da svene, (minut, dva), dodati jos malo aleve paprike i preliti preko pasulja.
Eto, to je to :)
 
tavče na gravče

1/2 kg šarenog pasulja (moze i beli, tetovac :) )
1 glavica luka ,
1 kasika aleve paprike ,
so,
manja glavica belog luka,
ulje ( tu ide oko dosta ulja, npr 2/3 case, oko 150 ml...ali moze da se oceni "od oka" koliko da se "tokne" :) ))

Dakle, to je mera, ali preporucujem dvostruku. Mislim, ko da muci pola kile pasulja... A posle da ukucani dobiju samo po kasiku,dve. A ako nesto ostane, uvek moze u zamrzivac :)

pasulj semoze potoputu na nekoliko sati (nopr. uvece) ali nije neophodno . Kuvati ga dok ne omeksa, Moze da se (tradicionalan nacin :) ) baci prva voda. Mislim da je tako bolje, ipak je nekako laksi. Kada je omeksao, na polovini ulja isprzite iseckan crni luk da bude staklast, skloniti sa vatre i dodati alevu papriku. tako s eradi da paprika ne bi na suvise ugrejanom ulju izgorela. Sipati luk i papriku u pasulj, promesati, posoliti (moze i biber, ko voli), presuti u zemljenu posudu i staviti u rernu. Tu se visak vode ne baca, nego se krcka u rerni sve dok voda ne ispri, ali ne previse. Tj, pasulj ne moze da bude suv.
Izvaditi tavce, na ulju isprziti beli luk isecen na listice, ali samo malo da svene, (minut, dva), dodati jos malo aleve paprike i preliti preko pasulja.
Eto, to je to :)


Jaooooj gde me nadje, pojela bih sam ovaj recept! ...ali uz ovaj moj gastritis... :(
 
Pre desetak godina sam kupila neko zemljano posudje u nasoj robnoj kuci i oni su me posavetovali tada da svaku posudu stavim u vodi da prenoci pre nego li je prvi put upotrebim da ne bih doslo do pucanja.Jos sam cula da se stavlja u nezagrejanu rernu pa tek onda da se ukljuci grejanje, ja sam tako i radila, pravila sam djuvece, musake sa sampinjonima, paprike punjene pasuljem i sve mi se mnogo dopalo.U dubokim posudama sam isto svasta pravila ali mi se mnogo dopao kiseli kupus koji sam redjala red kupusa, pa red sushenog mesa, pa red kupusa pa malo pirinca, pa sve tako, moze i suva slaninica i suva rebarca i onda dodas malo crvene paprike, nalijes sa vodom i ostavis poklopljeno da se krcka na tihoj vatri, na na direktnom plamenu vec ringlama na struju.Kada pravim neke soseve da se ne bih ohladili ja ih prebacim u serpicu od ove vrste posudja i tako duze drze temperaturu.:bye:
 

Back
Top