Moralne vrednosti ...

Ključna reč koju sam, naravno, zaboravila.
Ima li igde te pravde?
Za mene pravda ima samo jedna i mislim da bi i trebalo da ima samo jedna, znači loše radiš, loše završavaš, i KRAJ!
I ne znam kako bi to zavisilo od osobe, za razliku od dobrog i ispravnog, što varira.

Bulletdodger, rekoh da nije bitno... let it go.

a nije...i pravda je diskutabilan pojam sta je pravedno...jer pravedno iskorenjivati jevreje radi nacizma....tesko......ali ako se postavi....jervreji nam uzimaju posao i hleb....jer pravedno oduzimati im posao zarad nas i nase dece....pravih etnickih nemaca....vecina ce reci da.....Postvai istu stvar na 2 razlicita nacina i dobices pravdu i nepravdu
 
a nije...i pravda je diskutabilan pojam sta je pravedno...jer pravedno iskorenjivati jevreje radi nacizma....tesko......ali ako se postavi....jervreji nam uzimaju posao i hleb....jer pravedno oduzimati im posao zarad nas i nase dece....pravih etnickih nemaca....vecina ce reci da.....Postvai istu stvar na 2 razlicita nacina i dobices pravdu i nepravdu

Primer je glup.
Nikome Jevreji ne otimaju, već rade pa imaju. (dokle god to ne prelazi u stvarno, svesno otimanje - nepoštenje)
Nije pravedno uzimati im posao, zarad bilo koga.
Oni su i tad i danas, i zauvek će biti ljudi, i imaju ista prava kao i svako drugi.
"Etnički Nemci" su malo delusional.
 
Et(n)ički iole misleći Nemac neće uperiti prstom u navodnog krivca.

Inače, najgori antisemitizam nije onaj priprosti, već onaj koji ovenčan navodnom tolerancijom pokušava da proturi na najljigaviji način svoje bljuvotine.

Kakav ste vi to akademski građanin kada vokabular vašeg opusa obiluje plasfemičnim infektivama...?


Inače...

ovo sam pisala za, nećete pogoditi šta, veronauku:
Ono čime bi više trebali da se pozabavimo u današnje vreme jesu moral i etika i njihove vrednosti. Etika zajedno sa estetikom izučava moral i već pomenute pojmove. Moral je skup pravila i običaja koji utvrđuju ljudske odnose i prosuđuju dobro i zlo. To je oblik društvene svesti, sistem navika i normi. Relativan je, ali su njegove centralne vrednosti uvek iste, dobro, ispravno i pravedno. I to je ono čega u današnjem vremenu slabo možemo videti. Za mene je moral duhovna hrana, koju sačinjava čista savest kao i objektivan osećaj pravde i urađenog dobrog dela. Najbitniji oblici ponašanja su poštenje i korektnost, a lojalnost i održavanje obećanja su glavni aktovi u dokazu toga. Na primerima iz današnjeg života, možemo videti da su moralne vrednosti zapostavljene i zaboravljene i da nemaju nikakav značaj i uticaj u današnjem društvu. Mlađe generacije o moralu ne mogu da budu ni iformisane, niti da imaju čak ni osnovno znanje zbog loših svakodnevnih primera i onoga što mogu da vide u praksi i lično (ne)iskuse. Moral nije samo u delima, već unutar nas samih, naših tendencija i razmišljanja, što znači da moramo da osećamo i da želimo da uradimo nešto dobro, prvenstveno zbog nas samih, a ne zbog nekih obaveza ili pritisaka, ili čak zbog (pod)svesnog straha "bumeranga", odnosno karme. Utilitarizam je etička teorija koja ima svrhu da nam pokaže koji je cilj morala: da u svetu vlada sveopšte dobro i da poveća generalno duhovno zadovoljstvo, ali postoji i etička, socijalna i psihološka teorija da je moral osnovno načelo ponašanja ljudi koji kao vrhunsku vrednost ističe princip korisnosti, odnosno da ima koristan značaj i da je to kriterijum čovekovog delovanja. Ja lično mislim da to, ironično, nije moralno. Takva teorija se kosi sa hedonizmom tj. da je užitak vrhovno dobro i cilj ljudskog delovanja, a užitak može biti fizički ili duhovni, tako da se u svakoj situaciji teži ka što većoj ugodi. Današnji hedonizam se svodi na materijalna dobra i bespotrebnih luksuznih stvari što nije pogrešno, ali ne bi trebalo da potpuno obuzme osobu.
I dalje, cilj morala je stanje realnog mira, blaženstva i svesti i da nema nikakvu svrhu osim duhovnog zadovoljstva.
 
jedna stvar, estetika se bavi lepotom a ne moralom.
I izgleda fino al chini se da si namerno probala da ga komplikujesh, gurash neke rechi tamo gde ne treba i "archish" fraze bezveze.
Moglo je to mnogo lepshe stilski.
moje mishljenje ;)
 
Šta fali što sam dodala estetiku...?
Dobro, priznajem da sam se zaje*ala što sam dodala da se bavi moralom, ali sam htela da ubacim, jer za mene itekako ima veze s tim.
A ovo drugo... što kažeš, tvoje mišljenje.
 
Slazem se sa kristinom yang da je sustina morala uvek ista i da se vremenom samo menjaju finese ne slazem se sa Übermensch da moral zavisi od trenutnog drustva u kojem zivis sad moze da se pojavi neko drustvo koje misli da je moralno da ubijes jednom nedeljno jednog coveka i ako to drustvo to smatra da je to moralno to ne znaci da stvarno jeste i ne mozes da uporedjujes glupa astecka verovanja ili obicaje sa moralom to je tada njima bilo nametnuto i oni su se drzali toga jer nisu bili dovoljno psihicki razvijeni da misle drugacije ali mislim da sada mi mozemo da smo napredovali kao civilizacija da znamo sta su prave moralne vrednosti da smo dovoljno svesni i normalni da odlucimo sta je moralno a sta nije i ono za pravdu i za jevreje stvarno nemam komentar :dash: :D
 

Back
Top