Opasnost od plasticnih flasica

esperanca137

Iskusan
Poruka
6.368
Drage mame,
Da li ste cule da su plasticne flasice opasne po zdravlje nasih bebe?
Ja sam zgranuta jer vec 3,5 meseca dajem detetu da pije iz njih. Kupila sam Aventove misleci da je to dobra marka, i jeste, dete lepo pije iz njih i imaju odlicnu cuculu. Medjutim, procitala sam pre neki dan ovaj clanak i jos mnogo drugih i strasno sam se uplasila. Da li je neko nesto cuo o ovome?

Flašice iz kojih hranite bebu možda i nisu bezbedne kao što mislite. Prema obaveštenju koje je izdao Nacionalni institut za zdravlje u Velikoj Britaniji, neke flašice sadrže potencijalno opasne hemikalije bisphenol A (BPA), koje mogu da izazovu prerani pubertet, povecavaju rizik od dobijanja dijabetesa, hiperaktivnosti i odredenih oblika kancerogenih oboljenja.

Otkud negativna reputacija flašica?
Ono što je sigurno poznato to je da je BPA hormon koji je zaista pronaden u nekim vrstama decjih flašica. Vremenom taj hormon se otapa i može da prede u mleko koje beba pije. Ono što nije poznato, jeste da za sada nije bilo nikakvih materijalnih dokaza koji su potvrdili da je na bilo koji nacin došlo do nekakvih oštecenja, koje su posledice ovog hormona.

Koje bočice sadrŽe ovaj hormon?
Okrenite ih naopačke. Plastika sa polikarbonatom - one koje sadrže BPA - imaju oznaku za recikliranje #7 ili PC oznaku. Ipak to što ovih oznaka na nekim flašicama nema, ne garantuje nikakvu sigurnost, ako je bočica čvrsta i providna, ipak proverite ko je proizvođač, da biste bili potpuno sigurni.

Smanjite rizik
Rizik od izloženosti bebe BPA ćete smanjiti ukoliko kupujete staklene falšice, što baš i nije zgodno, ali dobra alternativa je svakako ona mekana i mutna flašica. A ako ipak i koristite flašicu koja ima BPA, onda nemojte da je stavljate u mikrotalasnu kada podgrevate mleko i u sterilizator. Visoka temperatura može da izazove otapanje ovog hormona.
Takođe, čim primetite da flašica ima ogrebotine, odmah je bacite. Ovakva flašica može da podnese samo 50 do 100 pranja.
http://www.vesti.co.yu/izvor/Opasne-plasticne-flasice-za-bebe.html
 
Ја сам купила АВЕНТОВУ, али због пумпице. Пумпицу ћу добити од заове, па сам морала да је купим јер одговара пумпици....но, можда ће бебац да сики како треба, па нам наће бити потребна ни пумпица ни флашица;):razz:
 

Back
Top