DAVID LYNCH

Dejvid Linč - onostrano ili pukotine u realnom
Povodom objavljene knjige "Linč o Linču"
16.12.2005. u 19:00 h
Govori Jovan Čekić
Amfiteatar NBS

Linčovi filmovi su možda najbolji primer kako umetnost, tačnije film, pristupa problemu onostranog pokazujući da mnogi kodovi u čitanju nivoa realnog ne mogu biti automatski primenjeni u ovom prostoru. Ali smoći snage da se uđe u taj prostor, istovremeno znači i prekodirati i kodove realnog.
Prevashodno zamišljena kao klasična autobiografija, knjiga je, na zahtev samog Linča, koncipirana kao serija namenskih, hronološki organizovanih intervjua. Linč je naime insistirao na formi intervjua, uz obrazloženje da će pitanja verovatno biti zanimljivija od odgovora. Kris Rodli, i sam filmski autor, bio je tek diskretni i nepretenciozni sagovornik koji je vizuelno orijentisanom Linču pomogao da savlada ambivalenciju sa rečima i kaže nam mnogo više nego što je, verovatno, i sam nameravao. Kroz priču o svom detinjstvu i odrastanju u američkoj provinciji, kroz prvu, dečačku fascinaciju slikarstvom, kroz način na koji doživljava Ameriku i svet oko sebe, kroz svedočanstva o ogromnoj energiji koju ulaže u sve što radi, otkrivamo ključ ako ne za tumačenje njegovih filmova (on sam na to nikada ne bi pristao) onda barem za ulazak u fascinantnu, pomalo jezovitu ali neodoljivo privlačnu zemlju zvanu Linčlend.


Linč o Linču
Priredio Kris Rodli
Prevod s engleskog: Aleksa Golijanin
Hinaki, 2005.
 
Skoro sam gledao Eraser Head pa ako se neko razume u Lincova dela ako bi bio ljubazan da prokomentarise. Film na prvi pogled deluje nejasno, tj. postavlja se pitanje - a sta je pisac hteo da kaze? Kako to vanzemaljski kod ulazi u coveka i zbog cega stvara onakvog monstruma. Da li Linc govori o zlu? Ili ovaj film nema nekog racionalnog smisla vec je izlucevina njegove maste. Ajmo eksperti, pomagajte!
 
Pishe se Eraserhead.Ja bih rekao da je plod njegove mashte.Vecina Linchovih filmova je u tom fazonu[triler-misterija].Ne znam shta da kazem josh o tom filmu,najnejasniji je od njegovih.
 
Lynch je najveci filmski slikar ikada.Ono shto je Kafka otkrio u knjizhevnosti, to je Lynchu uspelo na filmu.On je u stvari i psiholog i slikar.Psiholog jer je uspeo da prodre u najmrachnije predele chovekove dushe,a slikar,jer uspeva da naslika chovekovu prirodu sluzheci se bojama i veoma originalnim metaforama.On je,po meni,najoriginalniji rezhiser danashnjice-dubiozan,mrachan,detaljan,iskren.chini mi se kao da je svoju dushu u celosti preneo na film.Meni su najsavrsheniji njegovi filmovi:Lost highway i Elephant-man.
Posle Lost-higway-a nisam mogla da zaspim,a nakon elephant-man-a sam bila izuzetno potreshena i tuzhna.Hvala Lynchu-filmskom geniju.
 
ukratko...

relativno skoro me je brat uputio u njegovu filmografiju...odgledala sam svega par filmova...

pocevsi sa lost highway, bila sam u tripu wtf .. nisam kontala da neki film moze da me ostavi sa toliko pitanja a malo odgovora...
onda je usledio mulholland dr. i moje odusevljenje, ukljucujuci i zbunjenost, je bilo sve vece...
eraserhead :eek: obavezno moram da ga odgledam jos jednom... toliko neistrazenih stvari... kao i u svakom drugom...
the straight story :( rasplakao me je... odlicna atmosfera, a muzika ostavlja bez daha...
blue velvet zanimljiv, eksplicitan, tezak za gledanje... budi cudna osecanja...

planiram da ogledam sve njegove filmove koje uspem da nadjem...

elephant man i wild at heart nisam jos spomenula jer ih nisam odgledala ali to cu prvom prilikom...

eto malo da ozivim temu, posto pretpostavljam da ima jos ljudi koji se dive lynchovom stvaralastvu...
 
eh, od cele ove price o lynchu sam odlucila da se opet prisetim mulholland dr....
jesus hrestos...
toliko toga treba sloziti... toliko kockica...
osecam da se igra sa nasim umovima...
 
uhh.. lynch, definitivno all time fav. reziser..
mogu da se pohvalim da imam malu kolekciju njegovih.. hmm umetnickih dela :D..
od svih dugometraznih, kao i kratkih filmova koji su jednostavno genijalni i nikako ih ne treba zaobici, serijala kao sto su Twin Peaks, Rabbits, On the Air.. animirani DumbLand (obavezno pogledati :D)... pa sve do reklama za razne proizvode: cafe, parfeme, cigarete i td...

 
bi ja rado :D, ali nemam pojma odakle sam to skinuo, bilo je prilicno davno.. ajde probacu da iskopam nesto ovih dana, pa ako naletim, poslacu ti... imam takodje i nekih 20-ak eksperimentalnih short-ova koji nigde nisu objavljeni, sasvim slucajno naleteo na nekom forumu, postavio neki dobar covek:D, pa cu ti i to poslati ako nadjem...
 
bi ja rado :D, ali nemam pojma odakle sam to skinuo, bilo je prilicno davno.. ajde probacu da iskopam nesto ovih dana, pa ako naletim, poslacu ti... imam takodje i nekih 20-ak eksperimentalnih short-ova koji nigde nisu objavljeni, sasvim slucajno naleteo na nekom forumu, postavio neki dobar covek:D, pa cu ti i to poslati ako nadjem...

:cool: znas kome ces jos izaci u susret s tim :cool:
 
DavidLynchIsabellaRosellini-1.jpg


Odusevljava me ova slika.
 
Manje je poznato da se Lynch bavio i slikarstvom. U članku „Mračni“ Dejvid Linč kao grafičar i slikar Deutsche Welle ovjavljuje kratak intervju sa Lychom povodom izložbe njegovih slikarskih dela u muzeju Maks Ernst u Brilu. Zapravo je slikarstvo to koje je u njemu probudilo interesovanje za film.

PatricGries_lynch460.jpg


DW: Mnogi Vaš rad opisuju kao „mračan“. Kako bi ste ga Vi opisali?

„To su moje ideje u koje se zaljubljujem. Ja mogu da razumem zašto mnogi kažu da je mračan, ali smatram da u mom radu postoji mnogo drugih stvari koje nisu mračne. Ljudi, znate, vole da se vraćaju u te moje svetove, a da su oni samo mračni i negativni, ne verujem da bi se to ljudima toliko svidelo. Ipak, tu postoji još nešto, ja zaista ne znam šta, ali je nekako uzbudljivo.“

0,,4912769_1,00.jpg


Dakle, oni koji traže poruke u njegovim filmovima neka imaju na umu da je Lynch više slikar, a manje filozof. On slika, intrigira, otvara i postavlja nova pitanja; on ne morališe i ne daje nam gotove odgovore na neka večna pitanja. Univerzalne poruke u njegovim filmovima mogu biti tek nusprodukt briljantne vizuelne stilizacije na zadatu temu.
 
Da, studirao je valjda slikarstvo. Pa je krenuo sa animacijom, zato sto je "pokretna slika mocnija od nepokretne" i polako dogurao do filma...

Sto se tice moralisanja i gotovih odgovora, setio sam se sada neke definicije da umetnost mora da bude sama sebi cilj da bi bila umetnost,
sto cini mi se odvaja 95% flimova koje sam gledao od termina "sedma umetnost".
Filmove koje je snimao Lynch mogu da smestim u tih 5% i zato ih toliko i volim.
 

Back
Top