Porez za google adsense??

Poruka
4.292
Imam na svom sajtu google oglase preko kojih zaradjujem nesto para pa me zanima da li trebam od tog novca dati nesto i drzavi?? Inace sajt ne placam i na besplatnom je domenu i nisam nista potpisao niti sa google-om niti u vezi sajta. Znaci fizicko sam lice i nemam nikakvu firmu i zvanicno sam nezaposlen.
Iznecu neka svoja razmisljanja pa mi recite da li sam u pravu.
Naime drzava moze uzeti od fizicko lice novac samo u pet slucaja i to po osnovu poreza, po osnovu PDV-a, porez na licni dohodak i po osnovu penzijskog i socijalnog osiguranja i na kraju po osnovu extra profita..
E sad jedno po jedno. Porez se naplacuje od fizicka lica samo na imovinu (pokretnosti, nepokretnosti...). Obzirom da ja nemam nista napismeno i nista nisam potpisao znaci ne posedujem taj sajt i ti google oglasi nisu moji vec su vlasnistvo google-a. Znaci porez me ne dotice.
PDV je, kao sto ime kaze, porez na dodatnu vrednost ili ti porez koji se naplacuje ako ja prodajem neku uslugu ili robu. Obzirom da nista ne prodajem jer nemam kasu i ne izdajem nikakav racun znaci da me ni PDV ne kaci.
Licni dohodak (ako kazemo da je to sto mi salje google moj licni dohodak) je novac koji covek prima u radnom odnosu a daje mu ga poslodavac. Porez na licni dohodak placa ne radnik (u ovom mom slucaju ja sam radnik a google mi je poslodavac ako se ne varam) vec poslodavac. Znaci taj porez na licni dohodak treba da placa google a ne ja.
Isto se odnosi i na socijalno i penzijsko osiguranje jer to poslodavac treba da uplacuje a ne radnik.
Extra profit me kaci ukoliko moj godisnji prihod prelazi 1 200 000 dinara a na zalost do tolikog novca jos mnogo mi treba :( tako da me i to ne kaci.
Znaci po ovimmojim analizama ja nemam nikakve obaveze prema drzavi.
Ako ima neko strucan u vezi poreza voleo bih da mi kaze da li sam u pravu ili ne. Normalno ako nisam voleo bih takodje da mi i obrazlozi detaljno sve ali ne na neki exstra strucan nacin nego sto jednostavnije i "narodskim jezikom" da ga svi razumemo.
HVALA UNAPRED
 

Back
Top