Transfer novca

2big

Obećava
Poruka
78
Ako ova tema vec postoji ja se izvinjavam, pokusao sam da koristim pretragu ali sam nasao samo deo informacija (da se u kesu moze izneti iz Srbije 5000 eura a uneti neograniceno, ukoliko to drzava iz koje se dolazi dozvoljava)

Ono sto me zanima je kako funkcionise medjudrzavni transfer novca (u eur :) naravno). Bio sam u banci 3 puta, dobio SWIFT i 3 razlicita objasnjenja... Pa, u nadi da je neko sa foruma imao iskustva, da pitam ovde :)

Poreklo para nije vazno ;) Ono sto je bitno je da se trenutno nalaze u inostranstvu i da je ta drzava uzela svoj deo.

Dakle, ono sto me zanima je:
1. Da li postoji limit u iznosu koji se uplacuje iz inostranstva na moj racun?
2. Da li se oporezuju sredstva koja se uplate na moj racun? (I da li se to radi po automatizmu ili se ostavlja meni na volju da odlucim da li cu da rizikujem)
3. Da li se provizija placa prilikom uplate, prilikom leganja novca na racun, u oba momenta, zavisi od onoga ko uplacuje, zavisi od mene, zavisi od drzave u kojoj se uplacuje....?
4. Da li je isplativije otvoriti u stranoj drzavi racun pa dizati pare ovde? (jel moguce dizati u ovom slucaju novac u devizama ili samo u dinarima?
5. Mozda postoji nesto cetvrto (trece je: otici po kes preko granice i progutati knedlu) :)
 
Evo ovako.

Ja radim prenos iz inostranstva vec par godina.

Dakle po najnovijem zakonu Narodna banka srbije trazi da se da izjava banci odakle pristizu pare i zasto.

Ja licno sam samo jednom to uradio jer uvek povlaci novac sa istog mesta a to je Moneybookers a u izjavi sam napisao da vrsim transfer sa sopstvenog racuna iz inostranstva na sopstveni devizni racun.

Koliko sam informisan od strane mojih u banci ovakva obicna izjava je do granice od 15.000,00 eura. Preko toga je izjava nesto drugacijeg tipa i o njoj ti ne mogu nista vise reci jer nisam nikad vrsio transfer veci od 5000,00 eura odjednom.

Sredsta dobijena na ovaj nacin se ne oporezuju, samo banka vrsi naplatu provizije koja je krajnje simbolicna. Recimo na 1000,00 eura uzima 250,00 dinara.

Bas sam juce dobio uplatu i na 2800,00 eura i na ime provizije su mi naplatili 7 eura.
Inace proviziju ti skidaju automatski cim ti pare legnu na racun.

Ukoliko te jos nesto zanima,pitaj a ja cu se potruditi da ti odgovorim.
 
Davno postavljeno pitanje,ali mozda nekome zatreba.

Moj slucaj je da sam ja trazio da mi plata leze u Srbiju,jer su mi ovde svi troskovi pokriveni,tako da nemam potrebe dizati novac..Uplate mi idu preko City bank,i placa se taxa odakle se salje,nju placa poslodavac naravno,ali i nije nesto strasna kao sto rece iznad.ALI dobio sam info da ce se u Majcici nam Srbiji oporezovati prihodi preko 25000e godisnje.Mada sumnjam,ne zelim da na dva mesta placam porez (tj firma) ali kako god.Takodje zavisi da li drzava iz koje se salje ima sporazum sa Srbijom o jedinstvenom porezu.Sa USA nemamo recimo
 
Izgleda da se pitanja pre svega odnose na transfer novca u Srbiju, a ne iz Srbije, sto je mnogo komplikovanije. Prethodna dva odgovora su donekle dala odgovor na postavljena pitanja, ja bih malo pojasnio stvar u vezi sa porezom.

U principu, svaki prihod iz inostranstva po osnovu ugovora o radu ili nekog slicnog ugovora u delu (honorar itd.) jeste oporeziv, i to najcesce po stopi od 20%, mada se one cesto razlikuju i za tacnu informaciju treba konsultovati Zakon o porezu na dohodak gradjana. Medjutim, transakcije manje od 10.000 EUR, a ukupno 15.000 EUR na godisnjem nivou, ne trigeruju red flag u Ministarstvu finansija, pa stoga ogromna vecina ljudi prosto izbegava da plati ovaj porez i to za sada mahom prolazi. Jedan od nacina da se ovo izbegne je da se uplata takvih prihoda radi na devizni racun u inostranstvu, pa da se radi transfer sa sopstvenog racuna u Srbiju. Isto vazi i za situaciju u kojoj postoji sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja.

Postoji, medjutim, jos jedan porez - to je godisnji porez na dohodak gradjana, koji se placa ukoliko godisnji prihodi prelaze odredjeni limit (izracunava se svake godine i u pitanju je petostruki iznos prosecne plate u Republici), trenutno je nesto malo vise od 1.100.000 dinara. Racunica je malo neobicna - zarada se u poresku osnovicu racuna neto (ono sto ste dobili kao platu na racun), medjutim sve druge uplate (na osnovu ugovora o delu) se racunaju neto minus uplaceni porez (!) - npr. poslodavac je uplatio 100.000 dinara bruto, od cega je npr. 30.000 porez koji mora automatski da se plati drzavi, a neto prihod je 70.000 - poreska osnovica je ovde 70.000-30.000=40.000 dinara. Na tako dobijenu osnovicu placa se porez od 10%, a ukoliko su prihodi veci od desetostrukog iznosa prosecne plate, onda stopa raste na 15%. U ovo se racunaju i devizni prihodi, ali postoji jedna kvaka - svaki poslodavac duzan je da do sredine februara posalje svakom licu kome je isplatio bilo kakav prihod tokom prethodne godine jedan dokument sa podacima o tom licu i uplatama, a kopija ide Poreskoj upravi, sto znaci da oni imaju sve te podatke. Medjutim, to ne vazi za inostranstvo, tako da je njihov jedini nacin da saznaju za te prihode od banke, a opet da bi to radili moraju da budu posebno zainteresovani za neko lice, jer se te stvari ne rade random...

Provizija prilikom uplate iz inostranstva se moze naplatiti na dva mesta - prvu proviziju, koja po pravilu postoji, naplacuje banka koja prima novac i salje ga u inostranstvo, u ovom konkretnom slucaju neka strana banka. Druga provizija je ona koju naplacuje domaca banka u koju novac pristize, a cesto zavisi i od toga koliko dugo taj novac odlezi na racunu. Prva je po pravilu veca, dok ove druge ponekad i nema ukoliko se radi o klijentu banke sa odgovarajucim racunom - npr. prima platu preko te banke, ima neki "premium" paket i sl.

U vezi sa 4. pitanjem, najlaksi nacin za podizanje novca u tom slucaju bi bio na bankomatu, te shodno tome, mogao bi se podizati samo u dinarima na teritoriji Srbije. U nekoj drugoj zemlji bi to bilo, naravno, u tamosnjoj lokalnoj valuti. Ovo se moze isplatiti ako se nadje banka koja omogucava dizanje novca na ATM-ovima drugih banaka bez naknade, ili sa nekom malom nankadom, koja je povoljnija od provizije. U tom slucaju, mogu se placati i roba i usluge na POS terminalima. Cela prica podrazumeva da se uz taj racun dobija neka medjunarodna platna kartica - Visa/MC/Maestro/AMEX...
 

Back
Top