Charles Dickens

Omiljeni Dikinsov lik

  • Sidni Karton (Prica o dva grada)

  • Oliver Tvist

  • Dejvid Koperfild

  • Ebenizer Skrudz

  • Megvic (Velika ocekivanja

  • Kapetan Katl (Dombey i sin)

  • Betsi Trotvud (Dejvid Koperfild)

  • Nikolas Niklbi

  • Bela (Nas zajednicki prijatelj)


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

ILO

Aktivan član
Poruka
1.059
Rodjen je 7. februara 1812. u Portsmutu, Engleska, odrastao u Kentu i Londonu. Odrastao je u imucnijoj porodici, i neko vreme je pohadjao privatnu skolu, sve dok mu otac iznenada nije zavrsio u zatvoru za duznike. Dvanaestogodisnji Dikins tada pocinje da radi u fabrici lepka, u kojoj je lepio nalepnice na tegle lepka za sest silinga nedeljno. Tim novcem placao je sebi stan u Kemdenu i pomagao porodicu. Sokantni uslovi rada u fabrici, siromastvo i ocajanje ostavili su dubok utisak na Dikinsa i postali velike teme koje se provace kroz sve njegove romane. Nakon nekoliko meseci, Carlsov otac izlazi iz zatvora a decak se vraca u skolu. Sa 15 godina pocinje da radi kao advokatski pripravnik, a u 17toj postaje sudski zapisnicar. U 27oj godinu upoznaje i zaljubljuje se u Mariju Bidnel, ali njeni roditelji ne odobravaju tu vezu. Dikins je iskoristio Mariju za lik Dore u romanu ‘David Koperfild’. Dikins potom pocinje da radi kao novinar, i tom profesijom se bavio skoro ceo zivot. Godine 1836. zeni se Katarinom Hogart, sa kojom je imao desetoro dece. Na pocetku braka kod njih dolazi da zivi Katarinina neudata sestra Meri, koja ubrzo umire, a njen lik Dikins je iskoristio za Malu Nel iz romana ‘Mala prodavnica cuda’. Godine1857 upoznaje Elen Ternan koja postaje njegova tajna ljubavnica, i sa kojom odrzava vezu sve do kraja zivota. Protivno Dikinsonovoj zelji, sahranjen je u crkvi Westminster Abbey, u delu namenjenom slavnim piscima i pesnicima.
Vecinu svojih romana Dikins je objavljivao u nastavcima. Posto je razmak izmedju objavljenih poglavlja bio po mesec ili dva, Dikins je za to vreme imao vremena da posmatra reakcije svojih citalaca, sto je i odredjivalo sam tok romana. U svojim delima on kritikuje tadasnje drustvo, siromastvo i pravosudni sistem, eksploataciju i represiju nad siromasnima. Smatra se jednim od najvecih engleskih pisaca i poznat je po svom nacinu pripovedanja i nezaboravnim likovima.
 
Svako na svoj nacin mi je omiljeni lik. Jeste veliki broj Dikinsonovih likova idealizovan, ali meni to ne smeta. Volim da mislim da likovi poput Davida Koperfilda, Pipa, Kapetana Katla stvarno postoje. Volim jos
Davidovu tetku, zbog toga sto je temperamentna i nepromisljena, zato sto menja Dejvidovo ime u Trotvud Koperfild i uvek se oslanja na misljenje pometenog gospodina Dika
Megvica zbog toga sto nije tipican Dikinsonov idealizovani junak, on je kriminalac i ubica, ali i obican prost covek kome nije pruzena sansa
Sidni Kartona zato sto je gubitnik
Kapetan Katla, zato sto mi je sav smesan
 
Mada nisam citala sve Dikensove knjige, ovde sam glasala za Davida Koperfilda, verovatno zato sto, i pored idealizacije, ima neku crtu odlucnosti koja mi je nedostajala kod Olivera Tvista. Postoje posebna raspolozenja za citanje Dikensa, najvise kada sam nostalgicna. I kada je zima - zima je doba za Dikensa, leti to ne mogu.
Moja omiljena Dikensova knjiga ipak ostaje Bleak House, i omiljeni lik Lady Deadlock - neprevazidjena
 

Back
Top