Servo motoric

А где могу набавити микро радио опрему за моделе, или још боље, како направити серво покретач помоћу електро магнета?
 
Covek pita za servo motore, ne za step (koracne).
E, ovako servo je u stvari DC motor sa ugradjenim senzorima koji vracaju signal greske, koji onda obradjuje ta gomilica elektronike koju tu vidis. Svrha toga je naravno preciznost motora, posto se vrsi PID regulacija koja osigurava da ako ti zelis da motor obrne jedan krug, on to i uradi, najpreciznije moguce, bez obzira na opterecenje koje ima.

Manje su precizni od step motora, ali su step motori (uglavnom) dosta slabiji i (u vecini slucajeva) im je najmanji pomeraj 45 stepeni. Mana servo-a je sto se nemog konstantno okretati, vec imaju granicu do kog ugla se mogu kretati. Dosta ih koriste hobisti koji prave robote i RC avione/kola i sl. bas zbog tih karakteristika.

A sad, o tim zicama :
Crvena : +5v (razlikuje se od motora do motora ali koliko ja znam uglavnom je oko 5)
Crna : masa
Treca zica (siva ili zuta) : kontrolni napon. Servo koristi tzv pulse modulaciju. Saljes mu kvadratni inpuls (logicki), a duzina inpulsa odredjuje ugao tj. pomeraj.
Cetvrta zica : pojma nemam. Vecina servo-a koristi samo tri zice, ali predpostavljam je na njoj signal greske, tj. isti onaj feedback koji senzor salje kolu za regulaciju. Nemoj me drzati za rec... Ako nadjes sta je, molim te postavi ovde, da znam i ja :D

Eto, nadam se da ti je ovo pomoglo.
 
Te cetiri zice su 99% komunikacija sa enkoderom. On sluzi kao povratna sprega, ondosno daje informaciju o odradjenom broju impulsa. Dve od njih su napajanje enkodera (+5V i 0V) a druge dve su kanali preko kojih stuzu povorke inpulsa u servo driver. Sad, boje zavise od proizvodjaca, ali sam siguran da je crvena +5V. Inace, impulsno sirinski modulisan signal se daje sa nekog komandnog uredjaja (PLC-a npr.) i nijedna od tih zica verovatno ne sluzi tom cilju. U modulisanom signalu se daje frekvencija pulsa i broj pulseva koje treba da izvrsi motor i to prihvata servo driver. Sa drivera ka motoru idu dva kabla. Prvi napaja motor, a drugi ide na enkoder i obicno ima 4 ili 5 zica.
 
Signal greske se salje sa servo drivera ka komandnom uredjaju (ERSTC, jos se zove i devijacija brojaca). Sa servo drivera ka komandnom uredjaju dolazi i signal da je motor izvrsio zadato kretanje. Naponski nivo ovih signala moze biti od 5V do 24V (najcesce 24V, zavisi od proizvodjaca) ili 0V ukoliko se signal pobudjuje preko otvorenog kolektora.
 

Back
Top