Amenoreja

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Poruka
3
Postovani clanovi foruma,

Prvu menstruaciju sam dobila sa 15 i po godina (inace sada imam 22). Od tada su mi ciklusi totalno neredovni, nekad bi se javili posle 2,3 meseca, nekad posle 10!
Obratila sam se ginekologu i on mi je ustanovio policisticne jajnike i prepisao Logest, radi regulisanja ciklusa. Jajnici su postali normalni i ciklus se stabilizovao.Pila sam logest 4 godine uz analize krvi na svakih godinu dana. Ginekolog je produzavao terapiju jer je bila efikasna. Inace, u medjuvremenu sam prekidala logest misleci da ce se ciklusi stabilizovati, ali kad god bih to uradila, do menstruacije ne bi doslo mesecima, pa bih ponovo nastavljala terapiju.
Medjutim, u januaru 2007. mi je otkriveno kamenje u zucnoj kesi (jer sam imala bolove u abdomenu)i preporucena je operacija, koju sam obavila krajem septembra (laparoskopska holecistektomija). Pored toga uocena je i promena na jetri. Lekari smatraju da mi je logest prouzrokovao ove probleme. Kazu da nikako nije trebalo toliko dugo primenjivati hormonsku terapiju. Prekinula sam da pijem logest i od septembra nemam menstruaciju. Samo da napomenem da su mi ultrazvucno pregledani i ostali organi (bubrezi, pankreas..) i da su u redu (radila sam cak i magnetnu rezonancu abdomena (zbog jetre).
Promenila sam ginekologa. Sadasnji ginekolog se slaze da je logest uziman suvise dugo. Preporucio mi je da uzimam vitamin E i da pocnem sa fitoterapijom, pa ako to ne sredi situaciju, onda da se rade dalje analize- hormonalni status. Misljenje ginekologa je da je materica mnogo mala (kaze-kao kod devojcice!), pa zato ne dolazi do proizvodnje hormona. Kaze i to da materica moze da se razvije, ali da je potrebno da uticem na to (!) (uz odgovarajuci rezim ishrane, tj. povecani unos vitamina E).
Rezultati poslednjeg ultrazvucnog pregleda (16.11.2007.)su sledeci:
Uterus: polozaj AVF, duzina 51mm, anteroposteriorni promer 15mm, transverzalni promer 27mm, endometrijum 4.
Ovarijumi: levi 27X18mm, desni 33X13mm.
Opis nalaza: Uterus hypoplasticus

I sta sad ja da radim? Nekako mi deluje da se sve vrti u krug. Od kako sam pocela da uzimam logest, pocelo je i variranje telesne mase. Bila sam mrsava (170cm, 52kg), a varijacije mase su dostizale vrednosti do 65kg (doduse, sad imam 172cm i 60kg). Stres je takodje u mnogim situacijama prisutan, kao i kod svih ljudi.Inace, nikada nije bila prisutna povecana maljavost.
Interesuje me sta bi sve moglo da bude uzrok mog problema? Zasto je materica nerazvijena?!
Najvise bih volela da postoji neka alternativna metoda lecenja jer mi je vise muka od sintetickih lekova koji ocigledno da jedno lece (a cak ni to, jer je kod mene logest delovao samo dok sam ga koristila), a drugo unistavaju! Svi saveti su dobrodosli!
 
Uz puno razumevanje za tvoje probleme, jedno pitanje...vidis li lepljivu temu ginekologija?
Ona je tu sa razlogom, da ne bi imali 7252o5637845 tema sa ginekoloskim pitanjima.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top