Usporen HDD pod XPom

Oggy

Domaćin
Poruka
3.723
Moze li neko da mi kaze u cemu je problem XPa pri presnimavanju sa harda na hard?Pod 98micom sa diska na disk TotalCommander6 presnimava od 25do35MB/s dok pod XPom od 10do15MB/s.Oba windowsa imaju ukljucen DMA,isti TotCommander6(isto podesen),iste via drajvere1447(nema razlike ni sa 1452).Da li su servisi XPa(neki su iskljuceni ali nema razlike ni kad su na defoult) ili neki bug(XP je update-ovan),jer pod 98 je primetno brze(98ima iskljucen swap file).Diskovi su Maxtor 80GB2MB(povezani na IDE1 kao mas. i sl.)-nema razlike kad se drugacije povezu,ploca MSI KT3U2/512Rama,BusMaster iz BIOSa ukljucen(nema razlike kad je iskljucen)-Sto je najcudnije ovo je XX instalacija XPa i koliko se secam uvek je bilo tako,tek sam skoro to probao pod 98 i gle cuda :D !!!!
 
Nisi napisao koji fajl sistem koristis.

Ako koristis fat32 sa win98, a NTFS sa XPom onda 98ica ima malu prednost u brzini pogotovu kod kopiranja velikih fajlova. Ali posto je razlika toliko drasticna verovatno postoji jos neki razlog.
 
ovo je long shot obzirom da ne znam kako tot.com. meri brzinu kopiranja (pretpostavljam da meri brzinu pisanja)

win98 ima ogranicen cache (moze da se podesava rucno u win ili system.ini fajlu) dok xp ima neogranicen (u odnosu na memoriju) kes. pri kopiranju fajlova prvo se puni kes, pa zatim iz kesa se pise nazad na disk. win98 mnogo brze zasicuje kes (obzirom da je sigurno ispod 32MB, ukoliko nije drugacije naznaceno) i zatim punom brzinom pise na disk, dok winxp puni svoj kes (velicina mu je sistemska memorija - zauzece od strane aktivnih programa - nekih 24MB), a zatim, ako kes nije popunjen do kraja lagano pise nazad na disk, a ukoliko jeste ponasa se kao kes u win98.

resnje za merenje bi bilo kopiranje nekog fajla bar za 100-200 Mb veceg od kolicine RAM-a.

poz
 
Oba harda(i sve particije) su FAT32,fajlovi koji se kopiraju su filmovi(ili vise njih)znaci od 1do nekoliko GB.Nije samo do TotCmda, i okom(vremenom potrebnim za presnimavanje) se vidi da brze presnimava(cak duplo) pod 98micom.
 
Ma ja sam od jednom dobio 74GB extra na HDDu kao free space, mislim koja je to bugchina brooka, pa mi je zahvaljujuci tome sje*ana jedna particija od 40GB na kojoj sam imao 10ak filmova, tako da sam bio primoran da je formatiram i sve to sa nje pobrisem da bi mogao da koristim opet taj prostor..
 

Back
Top