Macintosh

?????????

Zainteresovan član
Poruka
119
Cuo sam mnogo pohvala o ovim racunarima, ali malo znam (citaj: nista) o njima. Trazio sam na netu, ali nisam uspeo mnogo da saznam, osim da koriste intel procesore. Ako neko zna nesto vise o njima slobodno nek pise.

Interesuje me:
1. koliko su skuplji,
2. da li moze kod njih da se sklapa konfiguracija
3. da li njihov os podrzava .exe pajlove za windows (znam da moze windows da se instalira)
4. ako ne, da li se vecina softwarea pravi i za njih
5. da li je neko imao direktnih kontakata sa njima i kakvi su utisci
6. da li su kompatibilni sa "klasicnim" misevima, tastaturama. usb uredjajima, ...
7. gde to ima da se kupi kod nas
8. servis, garancija i odrzavanje
9. i sve ostalo sto sam ja zaboravio, jer ako je dobar za posao video i audio produkcije, mozda je bolje da kupim novi mac, nego pc

Hvala na odgovorima!
 
Mac je prosto (pre)skupi brand name PC... Ništa više.

Za većinu vlasnika istoga, samo statusni simbol...
Opravdana tehnička osnova za priče o tome kako je Mac nešto posebno, doista ne postoji.


Bar ja tako mislim...
 
Hvala na odgovorima, ali sto se tice apple sajta i wikipedije, nema nista konktretno. Sve je to super, bolje od PCa, naprednije, kvalitetnije, istorijat, bla, bla, bla, ali konkretno nema nekih argumenata, tako da imam utisak da je mac samo dobro izreklamiran pc. Mozda nisam upravu, ali bez konkretnih argumenata (kojih nisam nasao na netu) ja ne vidim razliku izmedju PCa i maca, rade na istop principu. Mnogi profesionalci ga hvale, tako da je mozda samo veoma pouzdan brandname pc, isto kao i ibm i drugi...

Da li moze Mac OS da radi na obicnom PCu?
 
Drugar moj koristi Mac OS na PC-u za rad sa muzikom,ima instalirane i Win i Mac,znam da su mu trebala 2 harda,pitacu ga ujutru kako je instalirao OS na komp.
 
hmmmm...imao sam prilike da vidim kako rade....zverovi brate..zverovi! Veruj mi! Imao sam utisak da mac na 1.2Ghz radi mnooogo brze nego moj pc na 3Ghz. Mozda se i varam ali zaista sam imao takav utisak...
 
hmmmm...imao sam prilike da vidim kako rade....zverovi brate..zverovi! Veruj mi! Imao sam utisak da mac na 1.2Ghz radi mnooogo brze nego moj pc na 3Ghz. Mozda se i varam ali zaista sam imao takav utisak...

Taj osecaj ti je zbog glupog windowsa koji zdere resurse i shto se mora restartovati barem jednom za dva dana nek radi normalno.... :evil:
 
Pa da. Nije toliko brzi hardver u Mac-u koliko je Mac OS optimizovaniji za taj hardver i uopsteno bolji i rastereceniji. A i lepsi je 10x. Kad bi imao pare uzeo bi Mac bez razmisljanja. Lep, brz, moze da ima Win i samim tim i igre, siguran. Jedino sto ima Intel-a u sebi, a ja ih mrzim, al nekako bih preziveo zbog lepote Mac-a.
 
Pa da. Nije toliko brzi hardver u Mac-u koliko je Mac OS optimizovaniji za taj hardver i uopsteno bolji i rastereceniji. A i lepsi je 10x. Kad bi imao pare uzeo bi Mac bez razmisljanja. Lep, brz, moze da ima Win i samim tim i igre, siguran. Jedino sto ima Intel-a u sebi, a ja ih mrzim, al nekako bih preziveo zbog lepote Mac-a.
Hardver za mac = hardver za pc.
Kada na mac staviš win, dobiješ standardan pc. Po čemu će onda da bude lep, brz i siguran?

@svi: mislite da je mac brz, moćan... ?
A koliko vas je imalo priliku da koristi PC konfiguraciju u vrednosti 2500 - 3000 €?

Nemojte porediti babe i žabe... kao što to Apple stalno radi...
U istom cenovnom rangu, PC i Mac postižu potpuno iste rezultate u svim testovima.
 
Bio je test na televiziji (viasat explorer kanal)
PC je bio brzi pri video renderingu od duplo skupljeg macintosha tako da pada u vodu hvalospev o njegovoj dominaciji u video obradi.
Takodje za razliku od macintosha PC komponente ako se pokvari ili hoces da "upgradeujes" mozes da kupis iza svakog coska. MAcintos ne mozes. Macintos se proizvodi da kupis ceo racunar. Delove je prakticno nemoguce kupiti.
 
hmmmm...imao sam prilike da vidim kako rade....zverovi brate..zverovi! Veruj mi! Imao sam utisak da mac na 1.2Ghz radi mnooogo brze nego moj pc na 3Ghz. Mozda se i varam ali zaista sam imao takav utisak...

Brate sedni za brandovan PC pa ces imati isti osecaj ;)

Primer.
Minimum za pustanje divx filmova je 300MHz i 16MB video karta.
JA sam licno pustao filmove bez ikakvog seckanja na brandovanih 233MHz i 8MB video karti (sta je nemoguce na "zutim" racunarima) a da ne pricam kako se brandovane dvojke i trojke snalaze u CAD/CAM programima. Ludilo. Nisam mogao da verujem kad sam isprobavao. IBM i DELL dvojke i trojke koje su hardverski stare po cetiri godine bez problema "teraju" najnovije verzije auto cad-a i solid worksa cak i pri slozenijim obradama renderinga a i pri radu sa kompleksnijim sklopovima su se jako dobro snalazili.
 
tab, tu si apsolutno u pravu!Primer: do pre nekoliko meseci sam imao fujitsu siemens dobijen od tetke iz nemacke pre par godina.Masina je bila: MB intel AL440BX,CPU Intel 500Mhz,512 sdram-a....
 

Back
Top