O DOMINACIJI I SUVERENITETU NAD VAZDUSHNIM PROSTOROM...

Odmah pa pitanje i to kakvo... Dobra tema. Za ratnu avijaciju tvrde da nikad nije dobila nijedan rat ali kada je vazdusni prostor u pitanju premoc se cak i u miru dokazuje cesto puta. Vazdusni prostor je teritorija kao i svaka druga ali je lako povrediv. Skoro je bio incident sa Ruskom raketom koja je zavrsila na teritoriji Gruzije. Rusi tvrde da je laz ali svejedno - pokazali su da im se moze.
Davnih godina su Ameri napravili najbrzi avion na svetu - Blackbird kojim su nesmetano na velikoj visini spijunirali celu Sovjetsku teritoriju van domasaja tadasnjeg PVO. Pocetkom devedestih je navodno isti avion pao na teritoriji Ivanjice ( ja sam gledao pad ali ne mogu da tvrdim da je taj model u pitanju ).
Nepostovanje tudjeg vazdusnog prostora ne znaci uvek i objavu rata ali se jako cesto primenjuje slucajno ili ne.
 
Jumbolino:
mozda se neko seca kada su Rusi oborili Korean Air Lines 747 davno.... komunisti :roll:
nego koliko u visinu ide vazdusni prostor neke drzave?

http://avia.russian.ee/air/747/kale_1.html

Evo samo jednog od linkova. Isao sam tada u srednju skolu. Kupio sam tada na trafici "Time" sa finom ilustracijom.... treba da imam i danas negde taj casopis. Kad ono lepo transkript u fazonu " Alo majstore, da nisi malo zalutao, ovo je Sahalin..." ... " Ma pusi ga komunjaro"...I eto...Salim se, ali bili su lepo upozoreni itd. Namestaljka, kao i Pentagon 09.11...
 

Back
Top