А ШТА ЋЕ САДА КАРЛА И ХАШКИ ТРИБУНАЛ ?

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Американац крив за помоћ терористима на Косову

Порота у Мајамију прогласила најпознатијег „домаћег терористу” Хозеа Падиљу кривим по свим тачкама оптужнице






Хозе Падиља у пратњи полицајаца Фото АП


Припадници Војске Југославије и министарства унутрашњих послова Србије били су жртве тероризма на Косову и Метохији, пресудила је једна америчка порота у Мајамију, прихвативши аргументацију тужилаштва да је „најпознатији терориста из САД” Хозе Падиља крив по свим тачкама оптужнице.

Падиљу, коме сада прети доживотна казна затвора, тужилаштво је теретило за помагање исламским терористима у Сомалији, Чеченији, Босни и Херцеговини и на Косову, а жртве тих терориста биле су, по образложењу тужиоца, руска војска, српске снаге и друге војне групе широм света.

Најпознатији амерички „домаћи терориста” проглашен је у четвртак пред судом у Мајамију кривим по свим тачкама оптужнице за организовање „северноамеричке ћелије” која је пружала помоћ, регрутовала и снабдевала радикалне исламисте. Падиљу, Адама Амина Хасуна и Кифу Ваела Џајусија очекује максимална казна доживотног затвора у случају који се у Сједињеним Америчким Државама оцењује као доказ одлучности администрације председника Џорџа Буша да се избори са опасностима које представљају локално организоване групе радикалних исламиста.

Тужилаштво је, како преноси Танјуг, од почетка суђења средином априла, нашироко објашњавајући Падиљину умешаност у мрежу међународног тероризма, навело да је тај Американац, преобраћен у муслимана, био „звезда” покрета, задужен за регрутацију муслиманских екстремиста за потребе међународне терористичке мреже Ал Каида.

Одбрана је, пак, покушала да умањи значај тројице оптужених, тврдећи да тужилаштво помињањем Ал Каиде у ствари жели да испрепада пороту, те да је Падиљина активност била усмерена на пружање хуманитарне помоћи „муслиманској браћи” током сукоба широм света, укључујући Босну и Херцеговину, Косово и Метохију и Чеченију.

Крунски доказ тужилаштва представљао је формулар о приступању Ал Каиди, који је, према тврдњама америчких власти, Падиља испунио 2000, чиме се „понудио Ал Каиди да научи како да убија и киднапује”. Тај документ америчке снаге заплениле су током инвазије на Авганистан 2001. године и на њему је пронађено чак седам отисака Падиљиних прстију.

Америчке власти су још пре више од пет година оптужиле Падиљу да је планирао постављање „прљаве бомбе”, али је тај део оптужнице, пре почетка суђења, једноставно избрисан.

Оптужница се, ипак, унеколико разликовала од извештаја који су уследили непосредно након његовог хапшења пре три и по године, при чему је одбачен део тужбе који се односи на „постављење прљаве бомбе” у некој од америчких метропола.

Падиља, који је у конверзацији са џихадистима користио име Абдулах ал Муџахир, изнео је током претходних седмица низ контраоптужби на рачун америчке војске, наводећи да је током година проведених у затвору био мучен на најразличитије начине, односно био дрогиран, силован и злостављан. Пентагон је те оптужбе глатко одбацио.


С. Р.
[објављено: 18.08.2007.]
"ПОЛИТИКА"
 
SANDRINAbg:
А ко су то ВИ, а ко су то МИ...мис'им, овде?
Kako ko je ko? :lol:
Mi koji smo Ruski orijentisani i oni koji su Američki orijentisani. :lol:
E sad, mi prorusi, likujemo nad navedenom činjenicom, jer smatramo da neće biti još Srba trebovano za Hag, još jedan ostaje medju nama, jedan Srbin više ...
A oni, proamerikanci, smatraju da svi treba da se preselimo u Hag i da nestanemo kao narod i da postanemo pravi Amerikanci, ne proameri....to bi bilo to...u skraćenoj verziji. Kapiras, njih je sramota što su Srbi.
 
sevilja:
Kako ko je ko? :lol:
Mi koji smo Ruski orijentisani i oni koji su Američki orijentisani. :lol:
E sad, mi prorusi, likujemo nad navedenom činjenicom, jer smatramo da neće biti još Srba trebovano za Hag, još jedan ostaje medju nama, jedan Srbin više ...
A oni, proamerikanci, smatraju da svi treba da se preselimo u Hag i da nestanemo kao narod i da postanemo pravi Amerikanci, ne proameri....to bi bilo to...u skraćenoj verziji. Kapiras, njih je sramota što su Srbi.

Ухххх...хвала. :wink:

Тако нешто сам и мислила, ал' к'о рекох, да ми сам модератор то боље објасни...можда би му и посао био лакши да нас све ...па спакује бар до Хага... :confused:

:mrgreen:
 

Back
Top