Vrtoglavice...

gollum

Početnik
Poruka
11
Nakon saobraćajnog udesa prošle godine, u kojem sam imao jak udarac glavom u bočni stub automobila, i povredu vrata, počele su povremeno da mi se pojavljuju jake vrtoglavice. Imao sam do sada, pet napada vrtoglavice. Prvi put mi se desilo u toku oporavka, dok sam sa suprugom šetao ulicom, u pola koraka, na pešačkom prelazu, dobio sam jaku vrtoglavicu i jedva došao do ivičnjaka. Simptomi su kao kada ste jaaaako pijani, lagana mučnina i to traje desetak minuta, a slabije još pola sata... Shvatam da se i sam uplašim svega toga pa ostatak dana provedem u krevetu... Dva puta mi se desilo na poslu, a jednom dok smo ručali sa prijateljima. Poslednji put mi se desilo kod kuće dok sam se tuširao i umalo nisam pao u kadi.

Uradio sam pregled kod ORL, testiranje sluha i centra za ravnotežu. Rezultati su dobri, sem što malo slabije čujem na levo uvo. Pregled kod očnog sam prošao odlično, bez dioptrije. Uradio sam EEG glave, po uputu neurologa, i prepoznali su određene amplitude koje izlaze van uobičajenih vrednosti. Snimio sam glavu i vrat magnetnom rezonancom i nalaz je uredan. Neurolog mi je rekao da bi ti napadi mogli biti neka usiljena epilepsija, ili tako nešto.

Pišem ovo jer sam shvatio da mi se vrtoglavice ponavljaju nakon intenzivnog psihičkog napora, uglavnom kad aimam problema na poslu ili u privatnom životu. Par dana unazad imam neopisivu gužvu u životu i mučnine i vrtoglavica su stalno prisutni. Ne znam šta da radim... Svakodnevno vozim automobil jer moram, a vozim i motor, ustvari izbegavam da vozim motor kada imam probleme tog tipa. Nisam pušač, ne pijem alkohol, ne drogiram se. Vodim uredan život, dovoljno spavam...

Ima li neko ideju što bi mogao da promenim pa da mi bude bolje i da užasne vrtoglavice prestanu?
 
NA zalost nema nista: ako se radi o povredi organskog tipa (a tako kaze neurolog, da se vidi na EEGu), onda zaista ne postoji nista sto mozes da uradis sem da ceklas da se mozak oporavi. MOzak je neobicna i precizna masina, kad se 'dekalibrira' posle jake traume nekada mu trebaju meseci pa i godine da se oporavi...a nekada je pokvareno nepopravljivo. Ako ti je neurolog rekao da se radi o organskom problemu, ne postoji nista sto mozes da ucinis sem da cekas da prodje a u medjuvremenu da ne vozis kako se ne bi slupao ili ubio nekoga na putu.
Ako ti neurolog kaze da se je siguran da organski nalaz na mozgu ne bi trebalo da daje simptome koje imas i na koje se zalis, onda te put vodi kod psihijatra: drugog lekara za glavu koji se bavi simptomima 'na nervnoj bazi' koji nista manje nego somatski problemi mogu da daju iste simptome ali bez organskog poremecaja. POzdrav
 
WithdrawnWater:
NA zalost nema nista: ako se radi o povredi organskog tipa (a tako kaze neurolog, da se vidi na EEGu), onda zaista ne postoji nista sto mozes da uradis sem da ceklas da se mozak oporavi. MOzak je neobicna i precizna masina, kad se 'dekalibrira' posle jake traume nekada mu trebaju meseci pa i godine da se oporavi...a nekada je pokvareno nepopravljivo. Ako ti je neurolog rekao da se radi o organskom problemu, ne postoji nista sto mozes da ucinis sem da cekas da prodje a u medjuvremenu da ne vozis kako se ne bi slupao ili ubio nekoga na putu.
Ako ti neurolog kaze da se je siguran da organski nalaz na mozgu ne bi trebalo da daje simptome koje imas i na koje se zalis, onda te put vodi kod psihijatra: drugog lekara za glavu koji se bavi simptomima 'na nervnoj bazi' koji nista manje nego somatski problemi mogu da daju iste simptome ali bez organskog poremecaja. POzdrav
Koju bi terapiju savetovao kod nevestica i vrtoglavica u vezi sa deg. romenama vratne kicme
 
Imama vrtoglavicu, koja je najcesa kod napetosti i preopterecenja poslom i drugim obavezama. Dok sam desetak dana bio na moru tegobe nisam imao. Kako sam se vratio obavezama povoljan efekat letovanja je izcezao. Tegobe su najizrazenije pri hodu ili pokretima glave. lekovene uzimam sem Bromazepama. Ima li neko licni primer lecenja sa pozitivnim ishoom........
 
lekara vise specijalnosti....rezultatai uglavnom u redu, sem secera koji je samo jednoim iznosio 6,7, a zatim nakon vodjena racuna o neunosenju prekomernih kolicina- u granicama normale. Doppler ks vrata uredan. rtg vratne kicme spondiloza i discopathia.Neuroloski nalaz uredan. Bromazepam jepropisao ucesnik foruma sam sebi. Uzima ga nekad i kad nije neophodno- tabletomanija?
Pitanje je sledece:obzirom na masovnost problema, licna iskustva pojedinaca sa postpcim i lekovima u dragocena?
 
Kako se ja lečim... Osetim tegobe jutrom, čim ustanem, osećam da li je dan normalan ili ne... Izađem na reku, gledam u vodu. Slušam muziku koja me opušta. Nikako ne mislim na posao ili ružne stvari. Auto sugestija... Prošetam po zelenilu. Najviše mi pomaže druženje sa ćerkicama ženinog brata. Mlađa ima dve godine i sa njom razgovaram o problemima, a ona ih ne razume, pokazuje mi koliko su oni ustvari nebitni i kako njen osmeh ne zavisi od tih gluposti koje se mogu kupiti novcem... Definitivno deca leče dok ih odrasli ne nauče da to nije u njihovoj moći.

Neurolog mi je objasnio da bi trebao da zapišem sve manifestacije, na žalost, sada čekam sledeći napad, pa da zapišem sve što bi moglo da prouzrokuje napad i kako se on manifestovao. Nakon toga, obavezan pregled. Ne uzimam nikakve lekove, mislim da postoje drugi načini, posebno ako je lek za opuštanje ili omamljivanje.
 
Postovani molim Vas da mi neko odgovori, ako moze. Vec tri
nedelje imam vrtoglavice i cudan osecaj u glavi, povremen bol u
potiljku, propadanje kad legnem u krevet. U medjuvremenu sam
isao kod kiroprakticara i pokreti su mi mnogo bolji, kako ona
kaze oslobodila mi je nerve i misice pored kicme. Uradio sam i
magnetnu rezonancu vrata i glave kao i pregled krvnih sudova
vrata. Meni zakljucak ne znaci previse, ali verujem da je Vama
neophodan da bi mi dali pravi savet sta dalje.
MRI/MRA glave: MR pregled endokranijuma i MR angiografija
su bez patoloskih promena.
MR pregled cervikalnog segmenta kicmenog stuba: asimetricna
cirkularna protruzija C 5-6 IV diska, pracena rubnom
spondilofitozom, bez kompresivne mijelopatije. levi IV foramen
umereno stenoziran.
anularno bubrenje C 4-5 diska bez kompresivnih manifestacija.
lako stenozirani IFV forameni.
Molim Vas za savet sta dalje. da li je vrtoglavica od vrata, sta
preporucujete koje lekove, vezbe, bazen
Unapred hvala
 
Evo mene i sa dijagnozama i nalazima od neurologa i fizijatra.

Dijagnoza je Discopathia C4/c5 et C5/C6 cum protrus. disci C5/C6 disc /NMR veriff/

Sy vertig.inosum. Sy cervicale

Sta sad preporucujete i da li ima ikakve sanse da ova vrteska stane i ovaj grozni osecaj u glavi

Hvala
 
Cekajte, nije mi jasno - bili ste kod fizijatra i kod neurologa na pregledu, koji su i dali gore napisane dijagnoze i niste ih pitali sta Vam je ciniti vezano za vrtoglavicu? Nije moguce da VAm bas nista nisu rekli? Dali Vam papir u ruke i poslali Vas kuci bez ikakve terapije, lekova, vezbi? A Vi isto tako izasli nemi, bez i jednog pitanja? Ne razumem?
 
Izvinjavam se evo i terapija

Neurolog

antidepresiv, anksiolitik, vitamini, sancova kragna

Fizijatar

nije odusevljen sanc kragnom, ali ako zelim moze plus fiziklana lasero, kinezi sa savetom da redovno radim vezbe naucene u kucnim uslovima, rucna masaza, antireumatska krema

Kako Vama sve ovo izgleda, hoce li ringlispil i stanje osamucenosti najzad prestati

Hvala
 
Poslednja izmena od moderatora:
Lekari ne misle da je vrtoglavica posledica fizickog stanja vec na nervnoj bazi (somatizacija) i za to ste dobili adekvatne lekove (terapije na forumu ne navodimo i zato su izbrisane). Vezbe i sve predloge za kicmu prihvatite i sledite uputstva fizijatra. Takodje se javite psihijatru sa dijagnozama i terapijama od strane neurologa i fizijatra. Pozdrav
 

Back
Top