Farbanje tkanine

ja sam čula da se lepo potrpa u veš mašinu, sipa se boja za farbanje, kažu da je ona celje najbolja.
ipustiš da se "opere" krug.na visokoj temperaturi.

kako si mogla da ubaciš sa crvenim..jbt :lol:
a da probaš jednu turu sa tide-om, meni to često pomogne.
 
Pokusala sve raspolozivo,Tide, Vanish, Domestos.. A ako ih ubacim na 90 stepeni, bice taman za dete. A kako sam mogla da ih ubacim, pa nije bilo lako ali je ipak uspelo... Umor cuda cini.
 
Некада су се по фарбарама куповале боје за платно у кесицама. Тамо је лепо дато упутство: (колико се сећам из младих дана када сам фарбала све што ми долазило под руку, а највише сам волела да полуизбледеле тексас фармерке бојим у жуто):
Узми неку стару шерпу коју после нећеш користити за кување (јер боја остане) сипаш кесицу фарбе, одређену количину воде и тканину и куваш једно пола сата уз мешање (да не остане местичаво), после испираш из много вода а у последњу воду додаш сирће...

Да ли је у међувремену техника напредовала - не знам.
 
Cula sam za farbanje u ves masini, kao sto je pomenuto.

Farbala sam "kuvanjem" u serpi sa domacim bojama - nikad mi nije uspelo da dobijem ravnomerno ofarbanu tkaninu niti tacnu boju koja pise na kesici (uvek bude mnogo svetlija).

Poslednji eksperiment sam imala sa, cini mi se, Lukasovom bojom za batik (u kartonskom pakovanju - kupljeno u prodavnici slikarskog materijala u galeriji ULUS u Knezu - nijansa iz kataloga je vernija nego ona na kutijici) - zadovoljna sam, iako nisam "kuvala" vec samo drzala u toploj vodi (u pitanju je bio sinteticki kineski sesir).

Ne znam da li sam ti pomogla...
 
Hvala svima na savetima. Nekada, kada su bile popularne suknje od pelena, farbala sam ih i ja u loncu, pa vezivala bumicama da se tu ne ofarba, da bude sareno... Vise nemam toliki lonac, ali sam uspela da jos jednom turom potapanja u rastvoren Domestos i pranjem u masini skinem fleke. Sreca da je lan prirodne boje.
 
Cula sam za farbanje u ves masini, kao sto je pomenuto.......

Čula sam i ja, samo se ne sećam gde i od koga
shrug.gif
A treba mi - pod hitno! :dash:
 
E, dobro da sam našla temu... 'vako: kupila sam jedne tamno sive svečane pantalone u Zari (97% pamuk, 3% elastin) i posle prvog pranja po njima su se pojavila roze tufne, kao da je na tim mestima tkanina oštećena... pantalone nisu ni jednom obučene :dash: Ima li neko ideju šta ja sad da radim, da li ima smisla ofarbati ih, ili da li ovi sa hemijskog čišćenja mogu nešto da urade? :think:
To izgleda ovako

i tako na nekoliko baš vidnih mesta :(
 
Imam dve stvari na koje mi je kapnulo sredstvo za izbeljivanje (tacnije nije meni :) ) pa na njima ima nekoliko belih fleka... Moze li se to nekako povratiti? Boje garderobe su teget i svetlo plavo.
 
E, dobro da sam našla temu... 'vako: kupila sam jedne tamno sive svečane pantalone u Zari (97% pamuk, 3% elastin) i posle prvog pranja po njima su se pojavila roze tufne, kao da je na tim mestima tkanina oštećena... pantalone nisu ni jednom obučene :dash: Ima li neko ideju šta ja sad da radim, da li ima smisla ofarbati ih, ili da li ovi sa hemijskog čišćenja mogu nešto da urade? :think:
To izgleda ovako

i tako na nekoliko baš vidnih mesta :(

Ne znam sa čime si oprala pantalone ali meni se to desilo 2-3 puta jer se nije rastopio prašak pa su izgleda ona plava zrnca napravila iste takve fleke.Srećom ne na skupim komadima odeće.Ako si ih oprala u nekom tečnom deterdžentu a to ti se desilo onda ih lepo spakuj u kesu pa vrati.Na etiketi mora da ima ko je kontrolisao kvalitet pa zahtevaj da ti prihvate reklamaciju i da ih pošalju kontroloru kvaliteta.Dobijaš nove 100%.Raspitaj se malo o pravima potrošača.Srećno:ok:
 
Ne znam sa čime si oprala pantalone ali meni se to desilo 2-3 puta jer se nije rastopio prašak pa su izgleda ona plava zrnca napravila iste takve fleke.Srećom ne na skupim komadima odeće.Ako si ih oprala u nekom tečnom deterdžentu a to ti se desilo onda ih lepo spakuj u kesu pa vrati.Na etiketi mora da ima ko je kontrolisao kvalitet pa zahtevaj da ti prihvate reklamaciju i da ih pošalju kontroloru kvaliteta.Dobijaš nove 100%.Raspitaj se malo o pravima potrošača.Srećno:ok:

Oooo, kupila sam ih u septembru, nemam pojma gde su ni etiketa ni račun :dash:
 

Back
Top