RAF - Racunarski Fakultet

A.G!

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
196
Evo polako izlaze i prvi diplomci, ja ga licno studiram pa reko da otvorim temu.

Iako jedan od privatnih fakulteta, ne podpada pod tipican privatni fakultet tipa Megatrend i BK - vec je vise ono sto u svetu predsavlja privatni fakultet - tj izvor najadekvatnijeg obrazovanja.

Licno kad sam ga upisavao, sam imao negativno mishljenje poshto je privatan - al, zaludjen za informatiku bio je jedini tog tipa pa i meni najbolja opcija.

Fax je napravljen od strane CET-a, pa o strucnosti profesora ne treba diskutovati (probrani profesori sa fakulteta, instituta i ostalih ustanova).

Kad sam zapravo promenio negativan stav o faxu (oko toga shto je privatan) je kad sam uvideo da te bash i ne shtede iako platjash, al zato ti profesori izlaze kad god mogu u susret i van zakazanih konsultacija i bogme na svakog obracaju posebnu paznju (pored naravno klimi i ostalih pogodnosti privatnog fakulteta, prijateljskog odnosa sa administracijom) - i ispostavilo se da je RAF bash ono shto sam hteo.

U svakom sluchaju bi ga preporuchio nekom ko bash zheli da se bavi informatikom sa softwareski strane, jer bolje shkolovanje u toj sferi ne mozhe da dobije - mislim ETF i PMF imaju adekvatno shkolovanje u toj materiji ali ne na ovom nivou i pride imaju josh dosta elektrotehnike, matematike i fizike - a ovde je konkretno fokusiranje na Programiranje, Dizajniranje, Veshtachku Intiligenciju, Mrezhe itd...takodje ako vas brine da su ono nafurani/snobovi tu - nisu, poshto je fax suvishe skup da bi neko poslao svog klinca misletji da dobije diplomu - vetj ga upisuju ljudi koji su ono ok i znaju shta hotje sa svojim zhivotom.

Naravno pozdrav za sve kolege, ako vas ima ovde :)
 
Na Fakultetu za informatiku i informacione tehnologije , deprtman Pancevo;
Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru se takodje moze dosta toga nauciti.
Ja sam sada na drugoj godini i zadovoljna sam i profesorima i asistentima. Daju sve od sebe i imaju znanja koja umeju da prenesu.

Skolarina je 1000 evra. Ali iinace mislim , da ako si dobar porgramer tj. ako ti je stalo da naucis nije mnogo platiti ni 5000 za godinu. Plata programera je prilicno visoka.

Prvo sam prelistala ponude kurseva ( posto vec imam zavrsen ekonomski - Beograd) i kada sam izracunala koliko bih platila za ucenje osnovnih stvari, resih da upisem fakultet.
Drzavni fakulteti su mi suvise spori , tromi, tesko se prilagodjavaju. Ovde je drugacije. Profesori su posveceni studentu i mozes da zaista napredujes i priznaje se svaki rad.

Inace , iz licnog iskustva znam da nije vazno gde ucis ( bas toliko) koliko je vazno da te to zanima, pa sam ceprkas po literaturi. Nakon fakulteta si stekao samo nacin razmisljanja i smernicu za struku koju si odabrao.
Nakon zavrsenog fakulteta je najbitnije da odmah krenes u praksu ( jos bolje vec na tercoj godini), a nama programerima je to lako ...svuda nas traze :-)
 
dzanarika:
a skolarina za godinu je ako se ne varam 3.000evrica :shock: ....ispiti se placaju po 20evra. :shock:
mislim da je logicnije da oni koji vole upisu lepo drzavni fax...matematicki recimo.

2700, i ispiti se ne platjaju - onaj ko stvarno to vole im je 30 puta bolje da upishu RAF ili SI na ETF ako nemaju dovoljno para...sam po sebi ETF i PMF za software su smeshni, ko shto rekoh - on se ipak vishe fokusiraju na elektrotehniku/matematiku...
 
ok,ok...cula sam da je bas jak fax,i ok je upisati ako se ima love.profesori su probrani i jaki.
2700evra je ako se plati odjednom.a ako je na rate onda je 3000.a koliko znam da se ne placa samo prvi izlazak na ispite,a posle kao sto rekoh 20.
ali ko ima love,ne treba da zali da upise ovaj fax-dobice pravo znanje.
 
dr.koki:
Za taj fakultet(RAF) sam cuo sve najpozitivnije po pitanju ucenja bitnih stvari i samog programa. A sto se tice matematickog fakulteta za programiranje.... hahahahahahaha PASCAL, COBOL pa to je umrlo pre Tito-a.

Pre nego sto lupis tako nesto, informisi se malo. Na matematickom se ne rade COBOL i PASCAL.
Osim toga, PASCAL je izuzetno dobar izbor za pocetni kurs programiranja, mada u zadnje vreme primat polako uzima moj omiljeni C. Ali veruj mi, ma koliko PASCAL staromodno delovao, nema nista gore od programera koji je odmah krenuo sa objektno orijentisanim programiranjem a da nije prosao programiranje niskog i sistemskog nivoa.
Sto se tice RAF-a, to je fakultet koga izuzetno cenim i mozda nas najbolji privatni fakultet i u rangu sa ETF/PMF/FON. Daje siroko obrazovanje i dobru podlogu za kasnije usmeravanje bez nekih velikih problema.
 
Oho, razvila se diskusija. Samo nema potrebe da h8ujete, svi smo akademski gradjani...kao :)

Nije RAF los, ako hoces da ga maximalno iskoristis i da grindas sve, bices majstor zanata zvanog Computer Science.
Nisu svi profani dobri, daleko od toga. Ali, ima odlicnih - asistenata pogotovo :P (mojne me flejmujete).
Fora je sto sad na drzavnim postoje alternative koje su jeftinije- mada su sad otvorene strukovne studije koje kostaju tisucu i 800 jura. Traju 3 godine i izgledaju vrlo fino.

Fax se mnogo popravio i vidi se da su sazreli poprilicno. E sad, videcemo jos.
U svakom slucaju nije bacanje para ako ste odgovorni prema istima.
 
Novi studenti (generacije 2006, 2007 i buduce) ne placani apsolutno nista sem skolarine. U cenu je uracunato apsolutno sve: polaganje ispita,celokupna literatura, konsultacije, koriscenje resura, ucestvovanje u sekcijama, sve potvrde (o polozenim ispitima, redovan student, za vojsku), osiguranje studenata, izrada i dodela diploma, itd. Ako sam nesto azaboravio neka neko dopise. Svi koji su zainteresovani i koji imaju zelje da nas posete nek se ne ustrucavaju da to urade. Mi znamo sta nudimo i voljni smo da to u razgovoru i potvrdimo.

Zanimljiva je stranica: http://www.raf.edu.yu/index.php?option=com_content&task=view&id=35&Itemid=72, koja ce se iz godine u godinu dopunjavati...
 
a skolarina za godinu je ako se ne varam 3.000evrica :shock: ....ispiti se placaju po 20evra. :shock:
mislim da je logicnije da oni koji vole upisu lepo drzavni fax...matematicki recimo.

Matematicki je sto se tice racunara failed.
Kada izabres smer u vezi racunara ucis cak i onu matematiku koja nema veze sa racunarima.

Mislim da je matematicki fax failed uopsteno.........
 
Cena studija na Rafu je 2700E za akademske studije i 1800E za strukovne studije (ukoliko placate na rate cene su 3000E i 2000E). Nakon placene skolarine ne postoje dodatni troskovi, prijave i polaganje ispita se ne placaju, kao ni sve potvrde, uverenja, dobijanje diplome, itd...
 
Od svog nastanka, pre samo pola veka, računarstvo je postalo dominantna tehnologija naše ere. Računari su postali integralni deo moderne kulture i predstavljaju glavnu pokretačku snagu većeg dela svetskog ekonomskog napretka. Nove tehnologije se neprekidno uvode, a one postojeće zastare skoro onog trenutka čim se pojave. Upravo iz tog razloga, pokrenuto je IT Čitalište, kao elektronski časopis (portal), najpre u sastavu CET-ovog sajta (2000.), a od 2011. kao samostalan sajt (pokrovitelji: Računarski fakultet, Računarska gimnazija, CET), ne bi li nam olakšao razumevanje ove dinamične nauke.

Ovde možete pronaći tekstove iz svih oblasti računarstva, a neki su podeljeni na više delova tako da ih možete pratiti u više nastavaka. Jednostavna terminologija i zanimljiv način predstavljanja čine da ovaj portal bude razumljiv i dostupan svakome. Svi tekstovi su podeljeni po sledećim rubrikama, a kako se IT Čitalište bude širilo otvaraćemo i nove:
Istorija
Operativni sistemi
Bezbednost
Internet
Multimedija
Svaštara
Tutorijali
Hardver
Softver
Računarske mreže
Programiranje

IT Čitalište je otvoreno za sve Vaše sugestije i eventualno uočene greške, kao i za Vaše radove koje biste želeli da podelite sa drugima.
 
Dobijaju se i besplatni operativni sistemi, kao i mnoshto ostalih original softwera od microsoft-a, kao u paketu microsoft student developers network... Ali dobro, pretpostavljam da vecina fakulteta ima i to u ovo vreme, mada nemaju svi... :)
 
a skolarina za godinu je ako se ne varam 3.000evrica :shock: ....ispiti se placaju po 20evra. :shock:
mislim da je logicnije da oni koji vole upisu lepo drzavni fax...matematicki recimo.

Shkolarina je 3000 eura ukoliko placash na rate, a ako placash u keshu, onda je 2700 e... U tu cenu je urachunato sve shto vecina fakulteta josh uvek kod nas nema... Tako da je, shto se organizacije tiche, ovaj fakultet na nivou... Nikada mi se nije desilo, npr. da chekamo profesora duze od par minuta, dok se na nekim drzavnim cheka i po par sati... Prema tome, organizacija je na nivou, literatura je odlichna, kursevi su odlichni... jedini problem je taj shto jeste zaista mnogo skup za nashu drzavu...
 
A od 2008., ili 2009. god. je i akreditovan.. U svakom sluchaju odlichan fax za onoga ko ima to da priushti ;)

www.raf.edu.rs


O fakultetu


Nakon petnaestogodišnjeg iskustva, velikog broja polaznika, sertifikovanih IT profesionalaca, firma CET - Computer Equipment and Trade odlučila je da ponudi i visoko obrazovanje u oblasti računarstva, osnivanjem Računarskog fakulteta Univerziteta Union.


Na osnovu rešenja 612-00-1/03-01 izdatog 19.6.2003. godine, od strane Republičkog Saveta za razvoj univerzitetskog obrazovanja, CET je ovlašćen da osnuje Računarski fakultet. Računarski fakultet Univerziteta Union upisan je u sudski registar Trgovinskog suda u Beogradu 10.7.2003. godine, registarski uložak broj 5-741-00. Ministarstvo prosvete i sporta izdalo je Rešenje kojim se utvrđuje da Računarski fakultet Univerziteta Union u Beogradu ispunjava kadrovske, prostorne i tehničke uslove za početak rada i obavljanje prve godine osnovnih studija – broj: 022-05-00204/2003-04, od 19.11.2003. godine.


Ministarstvo prosvete i sporta Republike Srbije dalo je saglasnost na Plan i program osnovnih studija na Računarskom fakultetu Univerziteta Union, koje traju četiri godine, dana 24.2.2004. godine pod brojem 612-00-00113/2002-04. Ministarstvo prosvete i sporta izdalo je Rešenje kojim se utvrđuje da Računarski fakultet u Beogradu ispunjava kadrovske, prostorne i tehničke uslove za početak rada i obavljanje druge, treće i četvrte godine osnovnih studija – broj: 119-05-00152/2004-04, od 29.9.2004. godine.


Ministarstvo prosvete i sporta Republike Srbije dalo je saglasnost na Plan i program magistarskih studija na Računarskom fakultetu, dana 12.9.2005. godine pod brojem 612-00-219/2005-04 za smerove: Računarske nauke, Računarsko inženjerstvo, Softversko inženjerstvo, Informacioni sistemi.

Na osnovu Pravilnika o vrsti obrazovanja nastavnika i stručnih saradnika u gimnaziji informatičkog smera („Sl. glasnik RS - Prosvetni glasnik“, br. 4/2006 i 2/2008.) diplomirani studenti Računarskog fakulteta Univerziteta Union mogu izvoditi nastavu i druge oblike obrazovno-vaspitnog rada u gimnazijama informatičkog smera.


Odlukom Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta (IV ciklus) Nacionalog saveta za visoko obrazovanje, Računarski fakultet, Univerzitet Union, uspešno je završio proces akreditacije. Računarski fakultet je prema rešenju br. 612-00-1424/2008-04 akreditovan kao ustanova i akreditovano je svih sedam studijskih programa u dva polja - prirodno-matematičko i tehničko-tehnološko polje
 

Back
Top