3 pitanja

Poruka
6.130
1. Samsung SyncMaster 765MB ili 755DFX?
2. Koliko se danas (realno) moze dobiti za TNT 2 32MB
3. Kuler na kucistu (ako ko ima ili ako zna kako treba da stoji) da li treba da pushe unutra ili napolje (po nekoj "mojoj" logici bi trebao unutra, ali je nalepnica okrenuta ka napolju, a kako je bilo kad sam ga kupio pojma nemam :oops: .
posto planiram nesto da ugradim, a ne bih voleo opet da gledam vatromet u kucishtu (verujte mi veoma je tuzno gledati rodjenim ocima kako ti racunar gori i kako rodjenim rukama ne mozes nista da uradis osim da ga iskljucis iz struje) :?: :? 8)
 
Кулиража:
1. Samsung SyncMaster 765MB ili 755DFX?
2. Koliko se danas (realno) moze dobiti za TNT 2 32MB
3. Kuler na kucistu (ako ko ima ili ako zna kako treba da stoji) da li treba da pushe unutra ili napolje (po nekoj "mojoj" logici bi trebao unutra, ali je nalepnica okrenuta ka napolju, a kako je bilo kad sam ga kupio pojma nemam :oops: .
posto planiram nesto da ugradim, a ne bih voleo opet da gledam vatromet u kucishtu (verujte mi veoma je tuzno gledati rodjenim ocima kako ti racunar gori i kako rodjenim rukama ne mozes nista da uradis osim da ga iskljucis iz struje) :?: :? 8)

1. ni jedan, ni drugi... MB je dobar sto se tice osvetljenja, ali ima losu geometriju i jak moire. 755DFX ima slabo osvetljenje i losu konvergenciju... Zato uzmes nesto izmedju, sto zaista vredi para koliko kosta: Samsung SyncMaster 757DFX
2. Nemam pojma, obicno bacam takve komponente... Nije vredno cimati se za 10-ak evrica...
3. Zavisi od kucista, gde se nalazi i sl.... Generalno, treba da pumpa vazduh unutra, koji ce preci preko maticne, procesora, i izaci gore preko onog ventilatora na napajanju, ili preko dodatnog ventilatora na kucistu sa zadnje strane... Ali opet, kao sto rekoh, zavisi od dizajna kucista...
 
Incognito:
2. Nemam pojma, obicno bacam takve komponente... Nije vredno cimati se za 10-ak evrica...
Ma bacam ih i ja, al' pitam zbog druga koji je prokletinja pa nece da baca.
Incognito:
3. Zavisi od kucista, gde se nalazi i sl.... Generalno, treba da pumpa vazduh unutra, koji ce preci preko maticne, procesora, i izaci gore preko onog ventilatora na napajanju, ili preko dodatnog ventilatora na kucistu sa zadnje strane...
Ma to sam i ja konto, al' me buni ona nalepnica, je koga god sam pitao u vezi tog kazu da nalepnica treba da bude napolju.
Incognito:
Ali opet, kao sto rekoh, zavisi od dizajna kucista...
Ma nalazi se na sred stranice, sto se tice tog na zadnjoj strani njega nemam :?
 
Кулиража:
1. Samsung SyncMaster 765MB ili 755DFX?
2. Koliko se danas (realno) moze dobiti za TNT 2 32MB
3. Kuler na kucistu (ako ko ima ili ako zna kako treba da stoji) da li treba da pushe unutra ili napolje (po nekoj "mojoj" logici bi trebao unutra, ali je nalepnica okrenuta ka napolju, a kako je bilo kad sam ga kupio pojma nemam :oops: .
posto planiram nesto da ugradim, a ne bih voleo opet da gledam vatromet u kucishtu (verujte mi veoma je tuzno gledati rodjenim ocima kako ti racunar gori i kako rodjenim rukama ne mozes nista da uradis osim da ga iskljucis iz struje) :?: :? 8)
Ma uvalja cu je ja za nekih...15-20...evrica...bice bar za pivo.... 8) :D
 
Dodatni kuler treba UVEK da izduvava vazduh napolje, pošto tako pravi svojevrstan vakuum i time omogućava dopremanje svežeg.

Usisavanje dodatnog vazduha samo meša isti unutar kućišta i onemogućava "rebra" hladnjaka da vrše svoju funkciju, pošto ih on i tako ne može ohladiti. Znači, on treba da izvlači topao vazduh napolje, kako bi osnovnom (CPU) cooleru dozvolio hlađenje procesora.

Nadam se da sam bio od pomoći
 
Znachi, slushamo storma i daleko cemo dogurati...
Ne lupetaj, 8 trebaju i da uduvavaju vazduh...
Poenta je da se napravi protok vazduha....
Sluchajno sva najjacha kucishta imaju po 2-3 8-ice koje uvlache i 2-3 8-ice koje izvlache vazduh iz kucishta...
 
Covek (Storm) nije hteo reci da treba da stavite 3 kulera da izbacuju,nego je mislio da uvek jedan vise treba da izbacuje: 1out+0in , 2out+1in ;ili neka slicna kombinacija ,ali definitivno ne treba da bude vise kulera koji ubacuju vazduh (bar jednak broj), zbog gore napomenutog.
Pozdrav
 
Pozdrav,

ne pričam napamet kada pričam o ventilaciji, jer sam 11 godina radio u Siemens Nixdorfu upravo na konstrukciji finalne šasije i rasporeda elemenata. Dakle, ne hvalim se - nego samo prepričavam iskustva iz laboratorije čije uslove NIKAKO ne možete da simulirate u sobama i prodavnicama hardvera.

Svi inženjeri iz sektora razvoja su mi doslovno NACRTALI da vazduh mora napolje, a ne unutra. Ko je video LIAN ili MACASE serverska kućišta, zna o čemu pričam. Postoje filteri vazduha koji sprečavaju prašinu da uđe unutar kućišta. Inače, "najjača" kućišta koja pominješ bi mogla tamo da prođu samo kao materijal za recikliranje, pošto je to samo sklepano "za oko". Kućišta koja stvarno vrede (a neka od njih uopšte ne koštaju više od TT-a) imaju sistem za ventilaciju koji je izdrađen tako da se gotovo ne čuje, a odlično služi svrsi, dok TT i slični idu na prosto sirovo tovarenje ventilatora sa maksimalnim brojem obrtaja i kojekakvim diodama da liči na jelku.

Ono što je tačno u tome što ste vi rekli je to da je svakako bolje i da usisava nego da ne radi ništa. Takođe, ako postoji 3 ili 4 ventilatora, oni moraju da podele posao - neki usisavaju, a neki izduvavaju. Bitno je da po mogućstvu bude više ovih koji "izbacuju" vazduh. Opet, sve zavisno od načina protoka vazduha kroz kućište (zavisi od same konfiguracije kućišta), jer ako se postigne jači efekat vakuuma od dozvoljenog, dolazi do tzv. AIR UNDERDISPATCH efekta, odnosno praznog hoda elise procesorskog kulera, kada on nema dovoljan dotok vazduha za hlađenje samog CPU-a.

Toliko od mene momci. Bez ljutnje, pošto zaista nisam imao nikakvu nameru da nekog omalovažavam ili vređam.

Hvala
 
Evo na stolu imam jedan primerak 'low-end' serverskih MACASE kucista... Ma ne bih ga menjao ni za zivu glavu...

E sad, njegov frontalni ventilator je tu da usisava vazduh (naravno, iza malog mrezastog filtera kako ne bi usisavao prasinu). S' druge strane (od pozadi) je jos jedan koji usisava vazduh (direktno na procesor i plocu), a onda iznad ide jedan koji izbacuje vazduh, naravno jedan na napajanju...

Radi k'o sat, temperatura u kucistu je uglavnom izmedju 20 i 28°C (sto je solidno racunajuci 3 HDD-a (ispod kojih je jos jedan ventilator), CPU sa radnom temperaturom od 48°C, cipsetom na ploci koji varira od 28 do 34°C, i jedinicom za napajanje procesora, koja se sama hladi (ne utice previse na kuciste) tako sto zaseban ventilator na ploci direktno izduvava topli vazduh (IC7-MAX3 ploca), i grafickom koja prijavljuje da se fino drzi na nekih 35-40°C).

Ma ovo kuciste ne bih menjao ni za sta na svetu (jedino mu napajanje promenim s' vremena na vreme, jer kako trpam stvari, tako napajanje postane nedovoljno)... Kupio sam ga pre nekih 4 godina, i platio 420DM koliko se secam...

A TT i ostale, kao sto STORM rece, bozicne jelke, tesko da me interesuju... Meni je vazno da kuciste sluzi svrsi, a ne da ga nosim na sajam novogodisnjih ukrasa... A ovaj MACASE to ispunjava...
 

Back
Top