cl 415

bajatikus

Početnik
Poruka
37
zanima me zasto nasa zemlja iako jadna ne kupi kao grci 20 kanadera nisu skupi a dobri voda nije problem novi cl 415 ima sklopljiva krila i brzo koci pa za sekund uzme vodu i nastavi.bio sam u grckoj tamo svako jutro kanaderi lete ispasu po 6000 zarobljenih video sam na vestima
 
Zato sto nam realno ne trebaju i zato sto nemamo para za takve avione. Kako bi oni mucenici iz vojske to protumacili, da oni nemaju godisnje ni za "produzenje dozvole" a drzava kupuje kanadere koji ce se realno upotrebiti jednom u 5 godina.
Drugo, pametnije je obnoviti jatovu privrednu avijaciju sa npr.dromaderima. Jedan dromader moze da ponese 2t vode, tako da bi npr. jedna flota od 10 aviona bila super resenje, obzirom da ostatak godine ti avioni rade dalje svoj posao, dok im je sadasnja flota stara kao biblija.
I trece, za kanadere mi nemamo vodene povrsine koje su zgodne uzimanje vode.
Poz
 
Имали смо и продати су за време Милошевића ал коме то колко видим нико овде нема појма,
Србији није потребно 20 канадера, довољно нам је 2 до 4 комада. Иако имамо велику територију под шумом не дешавају се свако мало шумски пожари а чак и кад се десе нису великих размера (не рачунајући овај задњи), они су карактеристични за тропске и приморске крајеве
 
Kakva su nam leta definitivno bi mogli da se klasifikujemo kao tropsko podrucje.Nasao sam da direktna ekonomska steta ide i do 760 miliona dinara a ekoloska je nekoliko puta veca.Sigurno ce trpeti i turizam.Ako pogledate ce pozari u buduce da budu redovna pojava na balkanu mislim da je kupovina canadera vise nego opravdana.Ne mora to da bude 20 aviona ali jedno 4 aviona bi opravdalo svoja ulaganja.Da ne pricamo o mogucim iznajmljivanjima kanadera drugim drzavama.
 
Kakva su nam leta definitivno bi mogli da se klasifikujemo kao tropsko podrucje.Nasao sam da direktna ekonomska steta ide i do 760 miliona dinara a ekoloska je nekoliko puta veca.Sigurno ce trpeti i turizam.Ako pogledate ce pozari u buduce da budu redovna pojava na balkanu mislim da je kupovina canadera vise nego opravdana.Ne mora to da bude 20 aviona ali jedno 4 aviona bi opravdalo svoja ulaganja.Da ne pricamo o mogucim iznajmljivanjima kanadera drugim drzavama.
ко што рекох, не треба нам 20 (ја мислим да чак аустралија нема толико а тамо су свако мало пожари) али 2,3 или можда чак 4 сигурно
што се тиче штете проузроковане овакивим пожарима то нећу помињати јер је ооооогромна а што се тиче одражавања тога на туризам, па рецимо да смо имали срећу у несрећи па није било пожара на главним туристичким местима, да смо на пример на мору то би већ била друга ствар, рецимо хрвати имају таквих проблема
 
W.A.S.P.:
Имали смо и продати су за време Милошевића ал коме то колко видим нико овде нема појма,
Србији није потребно 20 канадера, довољно нам је 2 до 4 комада. Иако имамо велику територију под шумом не дешавају се свако мало шумски пожари а чак и кад се десе нису великих размера (не рачунајући овај задњи), они су карактеристични за тропске и приморске крајеве
zna se o tim kanaderima, milutinovic je bio u tom dilu preko svojih grckih veza (radio dugo u grckoj i ministrovao i bio ambasador u isto vreme)
sojgu (ministar rusije za vanrd. situacije) predlozio formiranje regionalne flote, posto bi kupovina kanadera za svaku zemlju bila previse skupa a i ne bi imali tolike potrebe
 
формирање регионалне флоте би била супер ствар али односи са албанијом, хрватско и црном гором колко видим и нису баш неки а те три земље су управо нај угроженије од оваквих врста пожара ... с друге стране можда би то било могуће са бугарима, румунима и македонцима
 
Formiranje regionalnog centra za "vanredne situacije" bi bila prava stvar. To je ono sto je onaj ruski ministar predlozio i za celu Evropu, ali kupovina kanadera je apsolutno nepotrebna i bila bi samo bespotrebno trosenje novca.
Bolje je ta ogromna sredstva dati vojsci da remontuje helikoptere, kupi nova vedra, da se posade usheme u poslu i onda bi npr. imali 10 helikoptera sa posadama i vedrima, sa po 2.5kubika vode, jednostavno flota koja pravi razliku. Jos kada bi se kupilo par dromadera, tj. aviona za privrednu avijaciju koji mogu da budu i vatrogasna avijacija, nista vise nam nebi trebalo.
Opet se vracam na to, osim Save i Dunava, nema vodenih povrsina koje bi kanader mogao da koristi, a to znaci samo severni deo zemlje bi bio pokriven, a i to je pitanje da li bi se dozvolilo sletanje na takve povrsine. On bi bio osudjen kao i ostali da slece na aerodrom i da se puni, s tim sto je ogranicen na sletanje na aerodrome sa asfaltnim pistama, a ne kao dromader na bilo koje leteliste sa cisternama za vodu.
Tako da mislim da bi kombinacija remonta osmica i kupovine nekoliko dromadera, za cenu jednog kanadera mogli dosta toga da uradimo.
Poz
 
ninpo masinac:
Formiranje regionalnog centra za "vanredne situacije" bi bila prava stvar. To je ono sto je onaj ruski ministar predlozio i za celu Evropu, ali kupovina kanadera je apsolutno nepotrebna i bila bi samo bespotrebno trosenje novca.
Bolje je ta ogromna sredstva dati vojsci da remontuje helikoptere, kupi nova vedra, da se posade usheme u poslu i onda bi npr. imali 10 helikoptera sa posadama i vedrima, sa po 2.5kubika vode, jednostavno flota koja pravi razliku. Jos kada bi se kupilo par dromadera, tj. aviona za privrednu avijaciju koji mogu da budu i vatrogasna avijacija, nista vise nam nebi trebalo.
Opet se vracam na to, osim Save i Dunava, nema vodenih povrsina koje bi kanader mogao da koristi, a to znaci samo severni deo zemlje bi bio pokriven, a i to je pitanje da li bi se dozvolilo sletanje na takve povrsine. On bi bio osudjen kao i ostali da slece na aerodrom i da se puni, s tim sto je ogranicen na sletanje na aerodrome sa asfaltnim pistama, a ne kao dromader na bilo koje leteliste sa cisternama za vodu.
Tako da mislim da bi kombinacija remonta osmica i kupovine nekoliko dromadera, za cenu jednog kanadera mogli dosta toga da uradimo.
Poz

uvek je bolje uloziti u svoje postojece nego kupiti nesto sto ne odgovara nasim potrebama kao kanader. naime, ni u savi ni u dunavu kanader ne bi mogao da se puni iz prostog razloga sto po tim nasim rekama svasta pluta, dovoljan je jedan panj ili deblo i ode kanader na dno dunava ili zavrsava svoj letacki dan sa odvaljenim vratima i pola trupa....

poljoprivredna avijacija, sto jatova, sto klupska a sto privatna ima po mojoj proceni sada vise od 100 m3 nosivosti vode i to je put kojm treba ici, postojece organizovati a kupiti i par novih, jer su svi poljoprivredni traktori u nasoj zemlji odavno punoletni :):)

pa citali smo u novinama kad je gorelo kao nikad dosada, da su svi ali bas svi dromaderi bili prizemljeni jer ih niko nije ni zvao niti organizovao u cilju gasenja pozara. da ne pominjem da imamo dovoljno aviona za izvidjanje i navodjenje drugih aviona sa vodenim bombama.
 
kad su prodati kanaderi vise su vredeli rezervni delovi nego oni sami a prodati su i pored molbi clanova posada da se ne prodaju mogli su sami sebe da izdrzavaju kom.jed.zivi u tivtu
 
не мора канадер да узима воду директно из реке/језера, две цистерне га напуне за мање од десет минута (ако уопште може толко да стане у њега)
 
Jeste, samo sto on moze da sleti samo na asfaltne piste.
Privredna avijacija moze na bilo koje letiste, a posebno helikopteri.
Sve u svemu, to bi bila jako losa investicija.
A posebna je prica koriscenje kanadera sa slanom vodom (za primorske zemlje). Naime, jedna od agencija pri UN koja se bavi zastiom prirodnih dobara, je pre par godina donela zabranu gasenja pozara morskom vodom, jer su istrazivanja pokazala da je na tom zemljistu nekoliko puta vise potrebno godina za povratak nego da je gaseno slatkom vodom. E sad sto se to ne postuje to je druga prica:)

Poz
 
има логике у овоме што је нинпо написао(мислим за морску воду) ... а што се тиче асфалтних писти: Сомбор, Батајница, Ниш, шта ће ти више ??? Да не напомињем неке друге војне аеродроме ...
 
Slazem se, ima jos tih pisti... ali s druge strane, uslovno receno, bila koja livada je dovoljna za dromadera, i time postizes mnogo vecu mobilnost nego onako, a za helikoptere i da pricamo.
Mrzi me da trazim sada, ali koliko sam cuo, konkretno je Grcka narucila pre par godina 100 dromadera upravo zbog te price sa UN i morskom vodom, i naravno zbog isplativosti. Sigurno se za jednog kanadera moze kupiti jedno 20 dromadera.

Poz
 

Back
Top