Bešumni kuler

Pa svi cooler-i su besumni...

Cooler - hladnjak!

Ono sto pravi buku je ventilator iznad njega koji ga hladi vazduhom... Besumni ventilator ne postoji, jer moze rotor da bude u gelu, mogu osovine biti podmazane, ali lomenje vazduha krilcima istog mora da pravi buku i tacka...

Ako trazis besumno (ali uz to malo rizicno) resenje, nabavi vodeno hladjenje... Moja preporuka: Zalman program...
 
U proslom broju SK sam citao da je nekom liku dopizdilo brujanje i da je celu konfiguraciju strpao u ulje (osim misa, tastature i CD-roma) koje ne provodi struju naravno i da je sve to radilo.
E sad to mozes da probas ali za svaki slucaj drzi pri ruci neki protivpozarni aparat 8)
Srecno!
 
Taj lik sto je stavljao u ulje comp imace tezih problema ako resi da nesto od toga proda ;)

U svakom slucaju, to nije nesto novo... Ima par super-kompjutera koji su ispunjeni super-provodnim (sto se toplote tice, naravno) uljem... Kod takvih sistema, radi se specijalno hladjenje ulja, tako da ulje kruzi kroz sistem, pa daleko od njega kroz freonski hladnjak i filter vode... Tako se sprecava kondenzacija vode na osetljivim elektronskim delovima, sto je jedina mana danasnjih vodenih hladjenja...

No, tako nesto kosta bog-i-batina, pa je malo smesno raditi takav sistem za obican kucni kompjuter...
 
rastamann:
Daj Inco, ne budi na kraj srca, vrlo dobro znash na shta je chovek mislio...
Zalman, Cooler Master, TT...

TT=bešuman???
Da, ali samo ako imaš regulator kojim ćeš smanjiti broj obrtaja na Min jer kada se probaci na na Mid ili Max TT prelazi u MT(MindTake)=>
Zalman=bešuman
 
Incognito:
Taj lik sto je stavljao u ulje comp imace tezih problema ako resi da nesto od toga proda ;)
Jes', al' bar nece pogubiti sve zivce zbog kulera (iskreno nikad mi nije bilo jasno zasto ljudima smeta brujanje kulera, pustis muziku i ne cuje se nista ili skoro nista)
Incognito:
No, tako nesto kosta bog-i-batina, pa je malo smesno raditi takav sistem za obican kucni kompjuter...
To jeste, ali sam coveku samo predlozio kako da resi problem, pa sad ako ima novaca neka isproba 8)
 
Bešuman kuler bi otprilike bio neki koji se čuje slabije nego onaj u napajanju.

Takav bi otprilike bio Spire WhisperRock III.

Radi na 2600rpm i temperatura na AthlonuXP 2000+ je od 35 - 42 stepena.
 
Kada se meri kvalitet coolera temperatura se meri BEZ KUĆIŠTA. To se radi zbog načina protoka vazduha kroz kućište...
Ma znaš priču. E ako je kuler prosečan napolju u dobrom kućištu biće odličan.
 
To je temperatura u ZATVORENOM kućištu.

Uz dužno poštovanje, najviše problema sa klijentima sam imao upravo zbog tog fazona da se kuleri testiraju na stolu. Oni pročitaše negde da temperatura procesora treba da je 25 stepeni i neće ni da čuju za nešto drugo, a ja se ubih da im objasnim da su to "laboratorijski uslovi" bla, bla...

Ja kulere testiram SAMO u zatvorenom kućištu. Poređam ih par komada i sve izmenjam na ISTOJ konfiguraciji pri potpuno istom opterećenju i merim svojom sondom.

Samo da kažem da pomenuti SPIRE koristim u svojoj mašini već duže vreme, znači nije u pitanju samo kratak test. Jedino ne znam da li ga još uvek ima kod nas, pošto kod nas sve postoji u prodaji samo dok se proda prva količina koju je "majstor Pera dovezo šleperom".

Drugim rečima, kod nas NE POSTOJE pravi uvoznici, već samo preprodavci koji se reklamiraju kao uvoznici. Svi su "jedini pravi ovlašćeni" zastupnici, distributeri i koješta samo do prve sledeće isporuke, pošto ne mogu da se sete u kom fri šopu su natovarili prethodnu turu.
 
Кулиража:
Jes', al' bar nece pogubiti sve zivce zbog kulera (iskreno nikad mi nije bilo jasno zasto ljudima smeta brujanje kulera, pustis muziku i ne cuje se nista ili skoro nista)

Da sam ovo pročitao pre dve godine, složio bih se. Ali sada - ne mogu.

Imao sam zloglasni GlobalWin FOP-38. Kupim ga ja i sav srećan strpam u mašinu. Najbolji kuler, svi rekli. Uključim ja, kad ono - kao da ti Boing poleće iz sobe - zviždi, urla, trese... Prvo mi se svidelo. Ustvari sviđalo mi se duže vreme. Ali posle sam počeo da ludim polako, zviždi mi u glavi kad ugasim mašinu i legnem da spavam! UŽAS! Sanjam bre zviždanje i hukanje! 7300rpm i 49db! EJ! Da poludiš! I na kraju sam počeo da radim za dobrobit čovečanstva - testiram proklete turbo-elisne kulere. Jedini koji je uspeo da se nosi (donekle) sa 38-icom je TT Volcano 7, ali ga je ovaj zaje8o, jer više zviždi.

Na kraju, probaj da pojačaš muziku, kada u 3 ujutru pokušavaš da spavaš ili gledaš TV dok se nešto downloaduje sa neta. Ne čuješ ni samog sebe, a ne TV! Noćna mora! Ko to nije doživeo, ne zna šta su muke.
 
StORM48:
Кулиража:
Jes', al' bar nece pogubiti sve zivce zbog kulera (iskreno nikad mi nije bilo jasno zasto ljudima smeta brujanje kulera, pustis muziku i ne cuje se nista ili skoro nista)

Da sam ovo pročitao pre dve godine, složio bih se. Ali sada - ne mogu.

Imao sam zloglasni GlobalWin FOP-38. Kupim ga ja i sav srećan strpam u mašinu. Najbolji kuler, svi rekli. Uključim ja, kad ono - kao da ti Boing poleće iz sobe - zviždi, urla, trese... Prvo mi se svidelo. Ustvari sviđalo mi se duže vreme. Ali posle sam počeo da ludim polako, zviždi mi u glavi kad ugasim mašinu i legnem da spavam! UŽAS! Sanjam bre zviždanje i hukanje! 7300rpm i 49db! EJ! Da poludiš! I na kraju sam počeo da radim za dobrobit čovečanstva - testiram proklete turbo-elisne kulere. Jedini koji je uspeo da se nosi (donekle) sa 38-icom je TT Volcano 7, ali ga je ovaj zaje8o, jer više zviždi.

Na kraju, probaj da pojačaš muziku, kada u 3 ujutru pokušavaš da spavaš ili gledaš TV dok se nešto downloaduje sa neta. Ne čuješ ni samog sebe, a ne TV! Noćna mora! Ko to nije doživeo, ne zna šta su muke.
Mozda to i jeste tako jer na kuler najmanje obracam paznju.

Prvo sto cujem kad udjem u sobu je glupa pilana koja mi je skoro preko puta, tako da nisi jedini koji je pretrpeo muke zbog Boinga (sreca pa ne zivim na aerodromu).

Posle pilane ide voz (glupa zeleznicka stanica je takodje preko puta i sto je najgore idioti ceraju one jadne dizelke i po 24h).

E sad pored sve te buke na koju sam navikao kuler mi uopste ne smeta. Jedno vreme je sasvim lepo radio i bio skoro necujan, dok nisam napravio prednovogodisnji vatromet u sred kucista, onda je poceo da zvizdi i sta sve ne radi (no ni to mi jos uvek ne smeta). Uradio sam mu sve sto je u mojoj moci kako bi mu povratio onaj zvuk sto je nekad imao (kao macka kad prede) no nisam uspeo.

E sad vidis da nisi jedini koji pati od aviona iako ne zivi na aerodromu ili blizoj okolini. :(
 
Eh, meni je vjerovatno nešto oštećen cooler na napajanju, jer mi se u postlednje vrijeme čuje kao da neko nešta reže testerom, jačine kao kad uključimo jedan malo jači fen. Samo, za razliku od fena, ovaj i zviždi, i kao što rekoh- "prerezuje". Najgore od svega je što živim u Pljevljima, gradu od 22000 stanovnika koji još NEMA prodavnicu računara i opreme. Imaju samo ovlašćeni dileri, koji idu u Beograd ili Podgoricu da donesuponešta. Teško ću istrpijeti "motornu testeru" dok ne dođe ovaj kod koga sam naručio... :evil:
 
StORM48:
Bešuman kuler bi otprilike bio neki koji se čuje slabije nego onaj u napajanju.

Takav bi otprilike bio Spire WhisperRock III.

Radi na 2600rpm i temperatura na AthlonuXP 2000+ je od 35 - 42 stepena.

Kako onda moj AthlonXP 2100+ radi na 50 stepeni do 57 ( u igrama ) sa TT Volcano 9 (jeste da sam smanjio na 4000 obrtaja, ali...)?
Da nije do termalne paste, posto sam menjao procesor pa sam izgubio kosu dok nisam vratio kuler, pa je moguce da se nesto paste skinulo u tom procesu.
A opet na sajtu Arctic paste kazu da Ceramique moze da smanji temp za 3-12 stepeni.
Pomoc
 
Mislim da si sam odgovorio na pitanje. Verovatno je reč o pasti koje, ili nema dovoljno ili nije dobro raspoređena. Skini kuler, pa probaj ponovo, ali ovaj put pazi da ga ne gnječiš po procesoru levo-desno, vać ga pridrđavaj što ravnomernije dok ga pričvršćuješ za socket. Osim toga, ako su ti rebra hladnjaka prljava ispod ventilatora, džaba ti pasta. Proveri, pa ako je tako, skini kuler, razmontiraj ga, očisti pa vrati nazad.

Ovo si uglavnom i sam znao, ali šta ćeš. :wink:
 

Back
Top