KOSOVO I METOHIJA? STA I KAKO?

Dе Sisti

Stara legenda
Poruka
79.389
Hajde da ovde zapocnemo ozbiljnu diskusiju o Kosovu i Metohiji...
Dakle, bez licnih prepucavanja i uvreda...
Voleo bih da svako istakne svoje ideje resavanja problema na KiM i da pri tom istakne i varijante za koje smatra da su idealne kao i one za koje misli da su realne....

evo moje vidjenje za pocetak:
Ja sam bio na KiM u septembru '97... a ruta je bila sledeca: vranje-gnjilane-urosevac-prizren(bogoslovija i ljeviska)-djakovica-decani(manastir)-pec(pecka patrijarsija)-djurakovac(otvaranje nove crkve koju su Ademovi suanrodnici dve godine kasnije sravnili sa zemljom)-mitrovica- raska i nazad u ostatak srbije....

utisci sa tog puta ne daju mi za pravo da se prema KiM ophodim tako bahato i opusteno kao oni koji smatraju da ga treba pustitit niz vodu zajedno sa siptarima..
ali sa druge strane sam i realan i shvatam da KiM u ovakvom stanju kakvo je danas (sa ovolikim brojem neprijateljski nastrojenog naroda) nije u interesu srbiji...
s obzirom na sve okolnosti i trenutne mogucnosti srbije, moje misljenje je da bi trebalo uciniti sledece:
1) ako ce vec priznati nezavisno kosovo, onda se potruditi da niko nikada nasu zemlju ne prisili da ucini to isto
2) zadrzati sever kosova i deo oko kosovske kamenice i novog brda
3) one srbe koje bi ostali iza te linije raseliti odatle i omogucit im normalan zivot u ostatku srbije]
4) obezbediti za crkve i manastire maksimalnu zastitu
5) prebaciti na kosovare teret placanja dugova nasledjenih iz SFRJ
6) ako rusi potegnu pittanje podele, pokusati da se na taj nacin dobije mnogo vise od trenutnih petnaestak procenata
7) nakon svega, pokusati da se ostatak srbije obnovi, vojno,ekonomski i demografski
8) nakon ostvarivanja tacke 7) stvarati saveznike medju uticajnim silama (svim sredstvima) kako bi se stvorila klima u kojoj bi se pitanje kosova resilo na povoljniji nacin za nas

MOJ PREDLOG KONACNOG RESENJA ZA KOSOVO I METOHIJU:
imajuci u vidu celokupnu istorijsku pozadinu odnosa srba i albanaca u pokrajini (dakle, period Turskog carstvak, kraljevine SHS, italijanske okupacije i period koministicke SFRJ) i civilizacijsku razvijenost oba naroda dosao sam do zakljucka da:
NA KOSOVU I METOHIJI IMA MESTA SAMO ZA JEDAN OD TA DVA NARODA... (sve ostalo izaziva nestabilnost)
s obzirom na to da nam okolnosti u ovom periodu ne idu na ruku, mi smo ta j narod koji mora da napusta (i vec je dosta i napustio) KiM.
Cilj nase nacionalne politike (po meni) bi trebao da bude povracaj KiM u okvir Srbije ali BEZ ALBANSKOG STANOVNISTVA!!!

p.s.molim dezurne lepjivce fasistickih etiketa da me zaobidju
 
Podela,podela i samo podela.
Podela otvara razbijanje komunistichkog AVNOJ-a.
To nama treba da bude nacionalni cilj-obrachunavanje sa ostatcima komunista i njihove anti-srpske ideologije koje je AVNOJ najkonkretniji predstavnik.
Kad se jednom nachne AVNOJ,vishe nece biti argumenata za RS,a on ce se nacheti i ovako i onako,chak i ako daju nezavisnost celom Kosovu,jer ono nikada nije bilo republika u SFRJ.
Ako Albanci ne prihvate podelu onda ici dugorochno na celo Kosovo-pa nek se oni zamisle shta im je bolje-da dobiju sve odmah uz rizik koji ce uvek postojati da im mi sve uzmemo ako se u narednim decenijama geo-politichka situacija promeni ili da dobiju neshto shto niko nikad nije ponudio-da drzava Srbija sama prizna ostatak Kosova van severa kao 2.Albansku drzavu.Ispod ovoga nikad ne mozemo i ne smemo ici.+Da se iz uprave takve Kosovske drzave bez severa izuzme srpsko istorjisko-kulturno nasledje(crkve,manastri)koji bi bili direktno vlasnishtvo Srbije.
 
kada sam pomenuo dugove, mislio sam na onaj deo dugova koji je isao u razvojne projekte na KiM... dakle, u pitanju su krediti koje je srbija uzimala, a koji su nesrazmenro vise troseni na KiM nego u ostatku srbije.. ne znam koliko si upoznat, ali ahtisarijevim planom bilo je predvidjeno da se prilikom podele dugova primeni isti princip kao i u postupku sukcesije SFRJ. u prevodu, to znaci da bi smo snosili vise troskova nego sto smo ih izazvali..
 
De_Sisti:
Hajde da ovde zapocnemo ozbiljnu diskusiju o Kosovu i Metohiji...
Dakle, bez licnih prepucavanja i uvreda...
Voleo bih da svako istakne svoje ideje resavanja problema na KiM i da pri tom istakne i varijante za koje smatra da su idealne kao i one za koje misli da su realne....

evo moje vidjenje za pocetak:
Ja sam bio na KiM u septembru '97... a ruta je bila sledeca: vranje-gnjilane-urosevac-prizren(bogoslovija i ljeviska)-djakovica-decani(manastir)-pec(pecka patrijarsija)-djurakovac(otvaranje nove crkve koju su Ademovi suanrodnici dve godine kasnije sravnili sa zemljom)-mitrovica- raska i nazad u ostatak srbije....

utisci sa tog puta ne daju mi za pravo da se prema KiM ophodim tako bahato i opusteno kao oni koji smatraju da ga treba pustitit niz vodu zajedno sa siptarima..
ali sa druge strane sam i realan i shvatam da KiM u ovakvom stanju kakvo je danas (sa ovolikim brojem neprijateljski nastrojenog naroda) nije u interesu srbiji...
s obzirom na sve okolnosti i trenutne mogucnosti srbije, moje misljenje je da bi trebalo uciniti sledece:
1) ako ce vec priznati nezavisno kosovo, onda se potruditi da niko nikada nasu zemlju ne prisili da ucini to isto
2) zadrzati sever kosova i deo oko kosovske kamenice i novog brda
3) one srbe koje bi ostali iza te linije raseliti odatle i omogucit im normalan zivot u ostatku srbije]
4) obezbediti za crkve i manastire maksimalnu zastitu
5) prebaciti na kosovare teret placanja dugova nasledjenih iz SFRJ
6) ako rusi potegnu pittanje podele, pokusati da se na taj nacin dobije mnogo vise od trenutnih petnaestak procenata
7) nakon svega, pokusati da se ostatak srbije obnovi, vojno,ekonomski i demografski
8) nakon ostvarivanja tacke 7) stvarati saveznike medju uticajnim silama (svim sredstvima) kako bi se stvorila klima u kojoj bi se pitanje kosova resilo na povoljniji nacin za nas

MOJ PREDLOG KONACNOG RESENJA ZA KOSOVO I METOHIJU:
imajuci u vidu celokupnu istorijsku pozadinu odnosa srba i albanaca u pokrajini (dakle, period Turskog carstvak, kraljevine SHS, italijanske okupacije i period koministicke SFRJ) i civilizacijsku razvijenost oba naroda dosao sam do zakljucka da:
NA KOSOVU I METOHIJI IMA MESTA SAMO ZA JEDAN OD TA DVA NARODA... (sve ostalo izaziva nestabilnost)
s obzirom na to da nam okolnosti u ovom periodu ne idu na ruku, mi smo ta j narod koji mora da napusta (i vec je dosta i napustio) KiM.
Cilj nase nacionalne politike (po meni) bi trebao da bude povracaj KiM u okvir Srbije ali BEZ ALBANSKOG STANOVNISTVA!!!

p.s.molim dezurne lepjivce fasistickih etiketa da me zaobidju


У потпуности се слажем са тобом. Сада је касно да тражимо цео КиМ, али у сваком случају требамо задржати север Косова (Лепосавић, Зубин Поток, Звечан и Северна Митровица) у коме Срби чине преко 95% становништва. Онда треба спаковати кофере шиптарској гамади са југа Србије - није им место у Србији!
 
Када се то питање реши, треба донети закон, да ниједан Шиптар не може купити имовину на тлу Србије, нити се населити на њој. Слични закони важе за Азијате на Новом Зеланду.
 
I ne zaboravite zakon po kome albanske devojcice moraju da budu silovane kada napune 14 godina...


Zaista je tuzno sto je jedna africka zemlja poput Juznoafricke Republike u stanju da resi svoje probleme na humaniji nacin negoli evropski narodi Albanci i Srbi....
 
Enfroz2891.:
Podela,podela i samo podela.
Podela otvara razbijanje komunistichkog AVNOJ-a.
To nama treba da bude nacionalni cilj-obrachunavanje sa ostatcima komunista i njihove anti-srpske ideologije koje je AVNOJ najkonkretniji predstavnik.
Kad se jednom nachne AVNOJ,vishe nece biti argumenata za RS,a on ce se nacheti i ovako i onako,chak i ako daju nezavisnost celom Kosovu,jer ono nikada nije bilo republika u SFRJ.
.
Sadasnje granice susedne drzave BiH kao u ostalom i Kosova nije izmislio AVNOJ ni zle komunjare tako da ne moras tupaviti po forumu u vreme nedeljnog rucka kad se u istoriju razumes kao marica u krivi . :roll:
 
kami83:
I ne zaboravite zakon po kome albanske devojcice moraju da budu silovane kada napune 14 godina...


Zaista je tuzno sto je jedna africka zemlja poput Juznoafricke Republike u stanju da resi svoje probleme na humaniji nacin negoli evropski narodi Albanci i Srbi....

zasto uvek mora da se pojavi jedan pametan spamer? :roll:

hajde iznesi svoje misljenje na ovu temu... nemoj da nekim glupim doskocicama pokusavas da nam otkrijes kako si neizmerno pametan
 
kami83:
I ne zaboravite zakon po kome albanske devojcice moraju da budu silovane kada napune 14 godina...


Zaista je tuzno sto je jedna africka zemlja poput Juznoafricke Republike u stanju da resi svoje probleme na humaniji nacin negoli evropski narodi Albanci i Srbi....

Дај, не засмејавај ме! Зар да дозволимо да наша унучад једног дана страдају од стампеда "илирских потомака"?
 
svetolik trpkovic:
Sadasnje granice susedne drzave BiH kao u ostalom i Kosova nije izmislio AVNOJ ni zle komunjare tako da ne moras tupaviti po forumu u vreme nedeljnog rucka kad se u istoriju razumes kao marica u krivi . :roll:
:lol:
A kada je pre AVNOJ-a Kosovo bilo u danashnjim granicama?
Da li je ikada od srednjeg veka bilo nezavisno?
O chemu ti pricash,pa naravno da je AVNOJ unishtio Srbe.
Shto Hrvatska nije bila izdeljena na AP Slavoniju,Istru,Dalmaciju...itd,nego sasvim"sluchajno" samo Srbija?
 
svetolik trpkovic:
Sadasnje granice susedne drzave BiH kao u ostalom i Kosova nije izmislio AVNOJ ni zle komunjare tako da ne moras tupaviti po forumu u vreme nedeljnog rucka kad se u istoriju razumes kao marica u krivi . :roll:

trpkovicu, to za granice kosova nisi u pravu.... od sadasnjih granica kosova pre pokrajina postojala je i bila jedino validna granica prema albaniji (mirovni sporazum iz Bukuresta 1913 uz korekcije iz Versaja 1919)... ostale grranice sadasnjeg KiM nisu postojale... ucrtali su ih visoki clanovi SKPJ
 
De_Sisti:
kad smo vec kod podele... sigorno ce albanci potegnuti pitanje preseva i bujanovca... kako bi se to resilo?
Pa za sada je pitanje Kosovo..i nejgov status.
Preshevo i Nujanovac nisu niti su ikada Bili u okviru Kosova.Svi zapadni napori su da se problem lokalizuje na Kosovo i u okviru njega nadje reshenje.
Ako se otvori i to pitanje Bujanovca i presheva koje su 2 opshtine,automatski se otvaraju slichna i u Makedoniji,CG,a i Bosni.Nije ista vrednosbna tezina opshtine i 15% drzavne teritorije.To nije nikakav argument.
 
Општине на северу Косова које сам поменуо, тек су 1955. припојене Косову, дакле 10 година од настанка САП Косова. Да су наши политичари паметни искористили би ово, и тражили постављање старе границе.
 
Enfroz2891.:
Pa za sada je pitanje Kosovo..i nejgov status.
Preshevo i Nujanovac nisu niti su ikada Bili u okviru Kosova.Svi zapadni napori su da se problem lokalizuje na Kosovo i u okviru njega nadje reshenje.
Ako se otvori i to pitanje Bujanovca i presheva koje su 2 opshtine,automatski se otvaraju slichna i u Makedoniji,CG,a i Bosni.Nije ista vrednosbna tezina opshtine i 15% drzavne teritorije.To nije nikakav argument.

znam enfroz... ali moramo biti svesni da ce siptari dici halabuku i povodom toga....
koliko vidim rusi ne drze do terit.celovitosti srbije vec zastupaju stav da podrzavaju resenje oko kojeg se dogovore ober strane...
s obzirom na dijametralnuy suprotnost nasih i albanskih stavova, jasno je da je PODELA resenje koje koje bi zadovoljilo formulaciju "dogovor obe strane"....
e, sad... ako ce vec da zagovaraju podelu rusi ce ici logikom da teret podele moraju da snose albanci, dakle na ustrb sadasnjeg (siptarskim nasiljem stvorenog) stanja, ato znaci 30-40% KiM za nas... razlog: oni hoce da se otcepe, a bez dozvole srbije to nikada nece bit pravno validno, pa zato moraju da trpe prilikom podele... na to ide dizanje dreke medju albancima.... oni ce na to pristati jedino ako im amerikanci zaprete otkazom podrske (jer btw, ne vidim po cemu su albanci i KiM strateski interes USA)... dakle, krajnji ishod bi mogla da bude podela 30:70 bez diranja preseva i bujanovca...


p.s. inace prema prvom ruskom planu za vreme bombardovanja bilo jke predvidjeno slicno: da 30% KiM kontrolisu ruske i srpske snage, a ostatak NATO i albanci
 
De_Sisti:
trpkovicu, to za granice kosova nisi u pravu.... od sadasnjih granica kosova pre pokrajina postojala je i bila jedino validna granica prema albaniji (mirovni sporazum iz Bukuresta 1913 uz korekcije iz Versaja 1919)... ostale grranice sadasnjeg KiM nisu postojale... ucrtali su ih visoki clanovi SKPJ
Granica izmedju Srbije i Kosovaje po ovoj liniji postojala sve do 1912. godine daklem to je 30 godina pre Avnoja ja ne kazem da je ta granica bila pravedna i sjajna ali je cnjenicada je postojala kao u ostalom sto je oduvek postojala i granica izmedju Srbije i Bosne na Drini ne znam dal si citao npr. "na Drini cupriju " i tui se spominje ta granica jos u vreme gradjenja mehmed-pasinog mosta .opet kazem ne tvrdiom ja da je to bilo lepo i pravedno ali kao sto rekoh te granice nije izmislio Tito vec su one postojale davno pre njega .
 
@De Sisti,
Slazem se,to bi bio jedini kompromis.
Albanaca u Preshevu i Bujanovcu i nema toliko mnogo u odnosu na Kosovo ali dobro je da ih bude chak i na onom delu Kosova koje bi ako do toga dodje ostalo u okviru Srbije.Jer to je jedina garancija"mirnog suzivota" i jedini nachin da se Srbi ne shikaniraju na ostatku Kosova-ako imash Albansku manjinu u Bujanovcu i Preshevu i na Severu Kosova ona je "garant" za srspsku manjinu na ostatku-u smislu ako oni krenu njih da prooteruju,zna se shta chekla Albance u okvir u Srbije.
Nazalost,to je jedini nachin da se odrzi i stvori kava-takva normalnost u perspektivi,jer u protivnom ako Albanci dobiju sve,nishta ih nece sprechiti da proteraju i ono malo ne-Albanaca shto je na Kosovu preostalo.
 
svetolik trpkovic:
Granica izmedju Srbije i Kosovaje po ovoj liniji postojala sve do 1912. godine daklem to je 30 godina pre Avnoja ja ne kazem da je ta granica bila pravedna i sjajna ali je cnjenicada je postojala kao u ostalom sto je oduvek postojala i granica izmedju Srbije i Bosne na Drini ne znam dal si citao npr. "na Drini cupriju " i tui se spominje ta granica jos u vreme gradjenja mehmed-pasinog mosta .opet kazem ne tvrdiom ja da je to bilo lepo i pravedno ali kao sto rekoh te granice nije izmislio Tito vec su one postojale davno pre njega .

opet nisi u pravu... vidi kartu sa granicama iz 1912
 
svetolik trpkovic:
Granica izmedju Srbije i Kosovaje po ovoj liniji postojala sve do 1912. godine daklem to je 30 godina pre Avnoja ja ne kazem da je ta granica bila pravedna i sjajna ali je cnjenicada je postojala kao u ostalom sto je oduvek postojala i granica izmedju Srbije i Bosne na Drini ne znam dal si citao npr. "na Drini cupriju " i tui se spominje ta granica jos u vreme gradjenja mehmed-pasinog mosta .opet kazem ne tvrdiom ja da je to bilo lepo i pravedno ali kao sto rekoh te granice nije izmislio Tito vec su one postojale davno pre njega .
Jel si ti lud?
Kosovo je pre 1912. bilo u okviru Turskog Carstva....i nije Kosovo bilo u ovim granicama ko shto su ti vec rekli gore.
Nije bilo neki nezavisni subjekt pa da je Tito mogao na to da se poziva pri crtanju AVNOJ-a.
I ponavljam,bilo je mnogo granica i zapadno od Drine u bratskim nam republikama pa nije nashao za shodno da ih i tamo povuche...sasvim sluchajno....nego je njegove Hrvate ostavio teritorijalno celovite.
 
Enfroz2891.:
@De Sisti,
Slazem se,to bi bio jedini kompromis.
Albanaca u Preshevu i Bujanovcu i nema toliko mnogo u odnosu na Kosovo ali dobro je da ih bude chak i na onom delu Kosova koje bi ako do toga dodje ostalo u okviru Srbije.Jer to je jedina garancija"mirnog suzivota" i jedini nachin da se Srbi ne shikaniraju na ostatku Kosova-ako imash Albansku manjinu u Bujanovcu i Preshevu i na Severu Kosova ona je "garant" za srspsku manjinu na ostatku-u smislu ako oni krenu njih da prooteruju,zna se shta chekla Albance u okvir u Srbije.
Nazalost,to je jedini nachin da se odrzi i stvori kava-takva normalnost u perspektivi,jer u protivnom ako Albanci dobiju sve,nishta ih nece sprechiti da proteraju i ono malo ne-Albanaca shto je na Kosovu preostalo.

Ти стварно мислиш да ће Срби остати у енклавама, ако Косово остане независност. Они тамо немају основне услове за живот, али живе у нади да ће Косово остати део Србије. Ако дође до независности, они ће кренути пут Србији. Говорим о Ораховцу, Чаглавици, Лапљем селу... С друге стране Срби са севера ће сигурно опстати.
 
Kosovo pod Turcima kolko je meni poznato niti je imalo neki spedcijalan status niti autonomiju...za razliku od Krajine pod Austro-Ugarskom..jedno na shta je Tile mogao da se pozove je naziv..i jedino shto je postojalo je teritorijalna unutrashnja organizacija Turske ali to ni na koji nachin nije davalo Kosovu stepen autonomije i prava koje ih je imalo u SFRJ.
Sa druge strane Krajina je imala specijalan status i bila maltene odvojena od ostatka Hrvatske josh od 18 v.,pa Tile chak i posle zverstava Ustasha nije nashao za shodno da Srbima da AP u Hrvartskoj nego im je samo "bacio kosku" u vidu konstitutivnosti(ko shto isto,sasvim sluchajno danas LDP predlaze za Srbe na nezavisnom Kosovu) s kojom su 1990.mogli da se obrishu jer je prva odluka Sabora nakon pobede HDZ-a bila izbacivanje Srba kao konstitutivnog naroda iz ustava Hrvatske.
 
AltinaD:
Ти стварно мислиш да ће Срби остати у енклавама, ако Косово остане независност. Они тамо немају основне услове за живот, али живе у нади да ће Косово остати део Србије. Ако дође до независности, они ће кренути пут Србији. Говорим о Ораховцу, Чаглавици, Лапљем селу... С друге стране Срби са севера ће сигурно опстати. Ја верујем у поделу.
Pa ja rekoh u postu koji si citirao shta bi mogao da bude realan "garant".
Ima Shiptara i van juznog Kosova,pa ako ce oni da proteruju i to svetu ne smeta,ja sam apsolutno za to da i mi postupimo isto gde mozemo.
 
AltinaD:
Ти стварно мислиш да ће Срби остати у енклавама, ако Косово остане независност. Они тамо немају основне услове за живот, али живе у нади да ће Косово остати део Србије. Ако дође до независности, они ће кренути пут Србији. Говорим о Ораховцу, Чаглавици, Лапљем селу... С друге стране Срби са севера ће сигурно опстати. Ја верујем у поделу.

ја сам и у свом "програму" предложио селидбу свих срба који би остали под албанском управом.... не бих волео да њихови животи буду гаранција српства... то је превелика жртва од њих.... и онако је довољно тај наш косовски народ пропатио под шиптарима у разним периодима....

има једна теза: односи између суседа су најстабилнији када свака од њих садржи исти проценат оног другог мањинског народа.... то је први услов... други услов је да тај проценат буде што је могуће мањи...
у српско-албанском случају тај проценат би требао да буде 0%

желим да није дна србин не буде под албанско-косоварском влашћу
 

Back
Top