Fenomen zvan samoubistvo

Primer iz mog ličnog okruženja, čovek se ubio i tek onda su svi počeli da analiziraju njegovo ponašanje poslednjih meseci. Nije tražio pomoć, s vremena na vreme bi spomenuo da će se ubiti, ali kroz šalu... i sve do jednog dana....pošto je učestvovao u ratovima 90-tih,porodica je mislila da je to uzrok njegovog povlačenja,čak je i otišao jednom kod psihijatra,gde mu je ovaj prepisao pilulice za spavanje...
 
jao...nisi uzeo kriminologiju .......tako je....antropološka teorija ........lobrozo je postavio teoriju antropometrijskih crta lica kriminogenih osoba.............tzv. lomrozov tip ličnosti ....vrlo zanimljivo....primenjivala se teorijski..u naučnim krugovoma je bila prihvaćena kao metod...medjutim ne u praksi...jer bi pola ljudi preventivno zaglavili u zatvor....

@havalius
a kako znaš da se neko folira da će da izvrši samoubistvo.....ne mislim na stalne pacijente....(onaj iz alan forda ...) ......nego na odluku sucida koju možemo da očkujemo da će biti i realizovana.....kada da, a kada sigurno neće?............
 
...kada da, a kada sigurno neće....
Pretpostavimo da ni oni sami ne znaju, to nešto se nagomilava dugo i onda se desi okidač...
Teške i duge depresije,pr tome ne računam samoubistva zbog bankrotstva,mada ko zna.
Šta može da navede čoveka,sa relativno sređenim životom i troje neproblematične dece,da nakon što ih isprati u školu i nazove ženu na posao, veže konopac oko vrata
 
moonja:
a kako znaš da se neko folira da će da izvrši samoubistvo.....ne mislim na stalne pacijente....(onaj iz alan forda ...) ......nego na odluku sucida koju možemo da očkujemo da će biti i realizovana.....kada da, a kada sigurno neće?............

Uf, nije to lako. Otprilike, ukapiraš kakva je osoba, kako funkcioniše, kakva je uloga ideje o samoubistvu u njenom sklopu , koliko duboko seže problematika. U principu, ne ubijaju se kad idu na terapiju, a šta će biti posle zavisi od X faktora. Mada, pričala nam je profesorka da joj se ubila pacijentkinja. Iskusan terapeut, delovalo joj je da stvari idu u dobrom pravcu, klijentkinja je raščistila neke stvari, prestala da priča o samoubistvu, sve je izgledalo bolje, kad puf! - ubi se.
 
havalius:
Uf, nije to lako. Otprilike, ukapiraš kakva je osoba, kako funkcioniše, kakva je uloga ideje o samoubistvu u njenom sklopu , koliko duboko seže problematika. U principu, ne ubijaju se kad idu na terapiju, a šta će biti posle zavisi od X faktora. Mada, pričala nam je profesorka da joj se ubila pacijentkinja. Iskusan terapeut, delovalo joj je da stvari idu u dobrom pravcu, klijentkinja je raščistila neke stvari, prestala da priča o samoubistvu, sve je izgledalo bolje, kad puf! - ubi se.

Kakva su iskustva sa samoubicama koji su imali neuspešne pokušaje pa nakon toga započnu sa terapijom?
 
e, znaš šta je fora...onako ja laički...ako dozvoliš.....čitao sam sada novog murakamija...i sad, devojka nikad nije pokušala samoubistvo....nije nikad ni pričala o tome......e, onda se stanje naglo pogoršalo...počela je da čuje glasove....iglasovi su se posebno javljali kada bi nešto pokušala da napiše......... nije na vreme bila upućena na specijalistu.....neuropsihijatra, pretpostavljam....zakasnili su...devojka se sasvim normalno ponašala.. opet pričala o planovima...čak je ostavila pismo u kojem pominje kome ostavlja garderobu....bila smirena i sve....i u toku noći -puf......( :

kod onih koji su pod nekim nadzorom....mislim da je problem što nisu pod nazdorom lekara specijaliste.... jbga..... a kod ovih koji imaju "sasvim sredjen" život.........ko bi to mogao da zna.......
 
Ok što ti imaš mišljenje, ali ovo nije nešto čemu treba pristupati laički.

Za one koji su pod nadzorom nije problem u tome što "nisu pod nadzorom lekara specijaliste" - a pod kakvim nadzorom misliš da su, ako ne pod nadzorom lekara (specijaliste) ? Već je problem isti kao i kod onih sa "sasvim sređenim životom", a da ne idem dalje - izgleda da baš niste u toku sa vrlim nam Hollywoodom gde svaka druga zvezda već ima svoje "momente" u ovoj oblasti.

Problem je UVEK isti - nevezano za okolnosti - ne terajte me da sve pišem po peti put.
 
@elle _77..... a šta tebe konkretno kvalifikuje da imaš relevantno mišljenje o temi?

rekao sam već.. ti koncetriši pažnju.....nek ti kaže havalius šta ti je ako ti je pažnja rasuta.... ( :


pod nadzorom neuropsihijatra....a ne pod nadzorom psihologa.... oni ne mogu da pomognu...a često reaguju suviše kasno.....
 
cals:
Kakva su iskustva sa samoubicama koji su imali neuspešne pokušaje pa nakon toga započnu sa terapijom?
Zavisi od osobe. Npr, psihotični pacijenti i oni sa graničnim poremećajima će vrlo verovatno ponovo pokušati, a njih je, generalno gledano, veoma teško (nemoguće?) lečiti psihoterapijom. Sa druge strane, prognoze za neurotične, za one koji impulsivnije reaguju i sli. su znatno bolje. Opet, pitanje je i da li je osoba spremna da se potrudi, u kakvoj sredini živi...
 
havalius:
Zavisi od osobe. Npr, psihotični pacijenti i oni sa graničnim poremećajima će vrlo verovatno ponovo pokušati, a njih je, generalno gledano, veoma teško (nemoguće?) lečiti psihoterapijom. Sa druge strane, prognoze za neurotične, za one koji impulsivnije reaguju i sli. su znatno bolje. Opet, pitanje je i da li je osoba spremna da se potrudi, u kakvoj sredini živi...

Koliko je neophodno za dete od 7.god.,koje je pronaslo oca obešenog,potražiti stručnu pomoć? Još uvek je sve prilično sveže, prošlo je jedva mesec dana, a pritom mu se i govori da mu otac to nije učinio već da je umro prirodnom smrću?
 
moonja:
@elle _77..... a šta tebe konkretno kvalifikuje da imaš relevantno mišljenje o temi?
rekao sam već.. ti koncetriši pažnju.....nek ti kaže havalius šta ti je ako ti je pažnja rasuta.... ( :
pod nadzorom neuropsihijatra....a ne pod nadzorom psihologa.... oni ne mogu da pomognu...a često reaguju suviše kasno.....

Moj komentar nije imao za svrhu da te potceni niti da te učini manje vrednim sagovornikom - pogrešno si razumeo/la. Svako od nas ima neko mišljenje ali ako je tema o kojoj raspravljamo već obrađena (da ne kažem obrađivana decenijama i vekovima) od strane stručnjaka ne vidim zašto se upinjati da se te stvari predstavljaju "narodski" i obavijaju velom misterije.
Ne moram ja niti sam morala bilo šta stručno da kažem - mnogi su to ovde već rekli ali ja nisam stekla utisak da su te stvari "svarene" na pravi način.

Volela bih da mi objasniš gde su to osobe koje su pokušale samoubistvo ili imaju suicidne tendencije pod nadzorom psihologa, a ne psihijatra.
 
cals:
Koliko je neophodno za dete od 7.god.,koje je pronaslo oca obešenog,potražiti stručnu pomoć? Još uvek je sve prilično sveže, prošlo je jedva mesec dana, a pritom mu se i govori da mu otac to nije učinio već da je umro prirodnom smrću?
Koliko je neophodno zavisi od toga kako dete reaguje na to što se desilo. Mada, nije loše odvesti ga kod psihologa, čisto da malo popriča sa njim, da vidi ima li nekih problema, kako i da li dete izlazi na kraj sa tim što se desilo. Mislim, viđenje nekog ko je nevezan za priču, ko objektivnije sagledava stvari.
 
havalius:
Koliko je neophodno zavisi od toga kako dete reaguje na to što se desilo. Mada, nije loše odvesti ga kod psihologa, čisto da malo popriča sa njim, da vidi ima li nekih problema, kako i da li dete izlazi na kraj sa tim što se desilo. Mislim, viđenje nekog ko je nevezan za priču, ko objektivnije sagledava stvari.

hvala
 
Mogu itekao da pomognu, mislim - psiholozi terapeuti.

@elle...evo bas je dat gore primer...
zavisi koliko su stvari ozbiljne.............. koliko je sam psiholog u stanju da proceni koliko su stvari otišle predaleko.........i kako će da onda reaguje........ako osoba čuje glasove..na primer....tu ne može psiholog da pruži adekvatnu pomoć.........
 
Naravno da ne može - to je posao za psihijatra.
Samo što kad se kaže "pod nadzorom lekara" obično se misli na hospitalizaciju tj boravak u bolnici pa sam se zato pitala gde pa u bolnicama psiholozi prate pacijente.
:wink:
 
moonja:
@elle...evo bas je dat gore primer...
zavisi koliko su stvari ozbiljne.............. koliko je sam psiholog u stanju da proceni koliko su stvari otišle predaleko.........i kako će da onda reaguje........ako osoba čuje glasove..na primer....tu ne može psiholog da pruži adekvatnu pomoć.........
Može da proceni, posebno onaj koji je obrazovan za dijagnostičara + ako je terapeut. Ne može da prepiše lek, ali da može da uputi kod onoga ko može.
 
sve što si rekla je uopšteno da uopštenije ne može biti......sve "uf, pa teško je reći....zavisi od slućaja...ako je terapeut dobar.......da da uput"...od sholaStike do naučne fantastike.....šta je mogla tvoja profesorka.....samo da ponudi uzaludnu teoriju......možda ti imaš statistiku terapeutske praxe...od koliko slučajeva je dala pozitivan rezultat....barem kod ovih potencijalnih slučajeva i registrovanih pacijenata.....
 
Sokolica_M:
Juče se u mom komšiluku ubio neki čovek.
Nagađanja za motiv su razna.
Prva priča: posvađao se sa bratom.
Ja pitam: koliko je to mogla da bude velika i strašna svađa? Nije ni prvi ni poslednji što se posvađao sa nekim bliskim.
Druga priča: ubiose jer je dugovao banci mnogo novca.
A ja pitam: koliki je to mogao da bude veliki dug? Kao bivša SFRJ nije mogao da bude dužan. I koji je to dug vredan života?
Ako se neko ubije zbog novca, to je kao da je odredio cenu svom životu. Bedno. Ja bih se ubila onda kada bih izrazila svoj život brojčanom vrednošću materijalnog.
Razmišljam: iza sebe ostavio je ženu i dete. Kolike je samo traume ostavio tom detetu. Trag i pečat, obeležje za ceo život.
Ženu, koja živi u kući sa tim bratom, svekrom i svekrvom. Gde da ode?
Ženu, koja treba da vrati te dugove, jer banka nema milosti i sažaljenja. Kako?
Samoubistvo, bilo zamračenje svesti ili ne, nema opravdanja.
Ljudi se bore i kad boluju od neizlečive bolesti. I kad im je dete teško bolesno. Ili kad im dete strada. Daleko od svakog...

Najkukavičkiji potez. Sebičnjaštvo, bez pomisli na moguću bol i neizlaz drugih ljudi.
Možda ih ne treba žaliti, samoubice.
Da sam na mestu te žene, vrištala bih, očajavala... A onda bih ga mrzela.
Ovo mu dodje u stilu ' posle bitke svi su generali '....
 
i nije valjda stvar u tome da se radi samo sa pacijentima koji pričaju o samoubistvu....i ako ne govore o tome, onda se stvari kreću "nabolje".....kako to...odokativno....šizofreničar koji ne priča o samoub. nije slobodan.......ako pacijenti imaju apetiti...dobro je....ako planiraju u junu kako će proslaviti novu godinu....odlično, imaju planove....neče da se ubiju......to ne mora uopšte da bude pokazatelj........da bi neko izv. samoubistvo...on za to mora da ima prostora...logično...što znači - učiniće sve da oni koji motre olabave kontrolu ....... ne treba ti fax da bi to znao ( :
 

Back
Top