Film skeneri (pomoc)

  • Začetnik teme dobri gost
  • Datum pokretanja
D

dobri gost

Gost
Da li bi neko mogao da mi da informaciju o skenerima za negative i dijapozitive ali ne i o obicnim flat skenerima sa odredjenim adapterima.
Ljubitelj sam SLR analognih aparata, a htio sam da digitalizujem negative a da to bude kvalitetno.
Naravno, bilo bi pozeljno da nije neka previsoka cijena tih skenera.
Sto se tice ovih trazenih informacija interesuje me da li takvi skeneri vrijede i kakav je rezultat skeniranja.
Da budem iskren, jeste da je fotografija malo skup hobi, htio sam malo te troskove da smanjim, da ne trosim pare na neke neuspjele snimke, a i da sacuvam te snimke na CD romovima jer je tako vjerovatno dugovjecnije i sigurnije.
Sve bih to mogao da izvedem kupovinom nekog digitalca, ali su po meni dobri SLR mnogo jeftiniji i bolji od digitalnih u tom rangu cijena.
Malo sam opsiran ali nema veze.
Unaprijed hvala.
 
pogledaj na amazonu, ima neki za 180 dolara, a rezolucija je 2700 per inch , tj oko 10 megapiksela po standardnom negativu, sto je , moras priznati mnogo bolje od digitalca za iste pare...
kod nas znam za neke mnogo skupe nikone, ali ako imas nekog preko, ovo moze biti zanimljivo.......
pozdrav
 
I ja sam imao slicnu ideju (da kupim film skener i zaboravim na DSLR) pa sam izvrsio malo ostrazivanje. Sto se tice izbora skenera stvar je jednostavna. Za relativno malo para, po mom misljenju, jedino sto stvarno vredi je Minolta DiMAGE Scan Dual IV (odnosno III, ako neces da cekas dok se novi model ne pojavi u prodavnicama) sa cenom oko 300$. Nisam jos nasao testove za ovaj novi model (3200 dpi), mada je vec Minolta Scan Dual III bila veoma dobro ocenjena, po kvalitetu nije mnogo zaostajala za duplo skupljim modelima drugih proizvodjaca. Sledece sto mi se cini kao dobra kupovina (ne i za mene, zbog cene) je novi Nikon Coolscan V (4000 dpi, oko 600$). Ono zbog cega sam ja odustao od kupovine je sto nisam nasao dobar kanal za ovo. Na prvi pogled najpovoljnija kupovina bi bila iz Amerike (dobar odnos $/evro) te bi kod nas sve kostalo

300$ skener
+ 85$ troskovi transporta, express
+ 45$ carina, ovo bi trebalo proveriti
------
430$ sto je oko 350 evra.

U cenu nije uracunat porez na promet jer bi striktnim tumacenjem zakona skener trebalo da bude racunarska oprema. Sve ovo zvuci dosta lepo, za trecinu ili cetvrtinu cene najjeftinije DSLR-a dobijes neuporedivo bolji kvalitet. Medjutim ja sam za sada odustao od cele stavri iz jednostavnog razloga. Minolta DiMAGE Scan Dual IV (naravno i III)
koje se prodaju u Americi rade samo na 100-120V AC; 60 Hz.

Ukoliko ti nadjes nesto drugo, molim te napisi.
 

Back
Top