pravni aspekti -usvajanje deteta

webhanuma

Primećen član
Poruka
926
Verovatno vas ima u adekvatnoj struci ili sa iskustvima (vasim ili bliskih ljudi). Ako bih usvajala dete, interesuju me sledece stvari:
Generalni uslovi koje par treba da ispuni?
Da li postoje ikakvi negativni poeni ako jedan od partnera ima brak iza sebe?
Duzina braka verovatno utice na odluku? I pretpostavljam da mora biti brak, odnosno da stabilne veze ne dolaze u razmatranje?
Sa finansijskog aspekta sta je ono sto se zahteva? Nekretnine, STALNI radni ugovori, zivotna osiguranja..?
Mozda i najbitnije (meni)... ako partneri zive u inostranstvu, na razlicitim pasosima da li to menja postupak? Da li uopste moze da se usvoji dete u Srbiji ako je moj stalni boravak na teritoriji druge zemlje? Da li treba lagati i precutati cinjenicu da vi ne zivite tu i prijaviti se na adresu roditelja?
Da li treba pruziti neki dokaz da niste u mogucnosti da imate sopstvenu decu? (dakle da li je moguce da usvojite nakon sto imate dva normalna zdrava i prava deteta) I ako to nije slucaj nego prosto zelite da usvojite dete neovisno o mogucnosti da imate sopstveno, da li ste automatski odbijeni?
Da li postoje ikakvi uslovi koje vi mozete postaviti u datom postupku usvajanja (po pitanju recimo starosti ili bolesti deteta)?
Da li bioloski roditelj, nakon te cele pravne zavrzlame moze i na koji nacin da vas ugrozi, trazeci neka svoja prava?

Pregledala sam teme, dakle ova nije moralnog tipa i raspravljanja da li bi i zasto bi/ne bi, nego ako mozete da me posavetujete ili date vasa/necija iskustva.
Hvala :-)
 
Au!
Nesto radim pogresno :-) Niko ni ne progovara..
HocAm jednu bebu i ak' nece roda mi gi donese el' moze od drzave na veresiju das' dobije?
Hmmm, mozda je jezicka zavrzlama, daj da probam opet da pojasnim neke termine:
adekvatna struka =pekar, lekar, apotekar, automehanicar, ucitelj, sekretarica, stomatolog, prodavacica...
bliski ljudi =komsije, rodjaci, poznanici, kolege..
uslovi =ono kad ti daruju stvari al' samo "pod uslovom" da si bio dobar
negativni poeni =kao jedan u skoli
partner =decko, devojka, muz, Petar, Jelena, dragi...
iza sebe =idem ja danas u prodavnicu i prodjem jednu kucu, i ona ostane iza mene :-D
duzina braka =znam ovde sam pogresila, to cak nije ni ambivalentan pojam... dakle... od momenta od kad se teta u belom i cika u smesnom odelu ljube pred puno sveta i ciganima koji dzapaju coveka kog oni zovu kume...e od tog momenta ako uzmete stopericu ili kalendar na to vreme sam mislila
stabilna veza =krajnji cilj svake spanske serije
odluka i razmatranje =kad stojis u radnji ispred dvoje cipela a imas pare za jedne, i sad ove ti se lepse uklapaju uz odelu, ali ove druge imaju super stiklu i model ti se vise svidja ti onda razmatras; kad skupis petlju i das pare ondaK si odlucio
finansijski aspekt =nemam pojma sta znaci, ali vidim da svi veliki stalno koriste tu rec..pa mozda sam omanula ;-)
stalni radni ugovor =urbana legenda
zivotno osiguranje =to je ono kad u Jagodini kazu "da mi umres ti", e taj covek kome su to rekli, e on ima zivotno osiguranje :-)
najbitnije =kad ti je najvaznije da u pesku niko nema lutku ko' sto ti imas, ili kad ti je ceo svet u tome ko je bio brzi tata il' ti dok se trkate...?! ili..najmibitnije da ima nes kafe uvek u kuci?! jel' bolje?
inostranstvo =tamo gde imaju one lepe velike prodavnice sa snizenjima, pare rastu na drvecu, komsije ne gaje krave pa nema sta da im crkne, a i ti si nekako preokupiran svim tim snizenjima pa i zaboravis na komsiju, Branko Kockica je pevao o tome
pasos =kao spomenar za veliku decu; knjizica koju vam dodele nakon punoletstva, ako ste dovoljno imucni da idete na te rasprodaje, u suprotnom je skroz beskorisna, a i ovako... je mala i ne daju ti da crtas i pises po njoj nego samo da dajes drugoj deci da se upisuju. (pasosima je mnozina, dativ)
stalni boravak =zvuci komplikovano ali to je samo jedan od termina iz tog spomenara, kao pre kad pitas "omiljeni film" pa se oni upisu.
druge zemlje =inostranstvo, nego sam samo htela da se pravim pametna s viskom reci
lagati =kad te pita mama ko je razbio peglu kad nije bila tu, a ti kazes da ne znas
precutati =kad se vratis iz grada, umesto iz skole, i ne kazes da si video lepu torbu jer kako bi je vido' akos' bio u skolu
sopstvenu decu =ona kojoj bi i bubreg dao
normalna zdrava prava =ono kad te sestra starija udari po glavi dok niko ne gleda i ti se rasplaces i kazes "glupaco ruzna nenormalna' , e pa suprotno od toga
mogucnost =u kasno prolece kad ides s mamom i tatom u grad, i toplo je al' ti ipak imas neku texas jaknicicu, i sad mozda ti kupe sladoled ako ne duva vetar, a ako duva ili im se ucini da je hladno ili budes glup pa kazes, e sad to dal' ce kupe, nece kupe, to se zove mogucnost. Moz' da bidne ne mora da znaci
odbijen =kad je Predrag hteo da me poljubi pred celom grupom kad smo bili na izletu i dok je vaspitacica bila tu, i ja sam se postidela i odbila ga
bioloski roditelj =ako je ono tebi "sopstveno dete" (prethodno def.) ti si njemu bioloski roditelj
pravna zavrzlama =to sam samo 'tela da zvucim skolovano :-P
ugrozi =ako ste nadate "mogucnosti" sladoleda, a i starija sestra je sa vama u setnji i ona na sav glas zakuka kako je hladno, ona vas je ugrozila!
iskustvo =ako te jednom mama i tata nateraju da ides s njima kod komsija i komsije ti daju cokoladu, pa ti drugi put daju kolac i ne teraju te da jedes koru nego mozes i samo kremasti deo i oni se ne ljute, ti "iz iskustva" znas da su ti komsije fini ljudi i pitas kad cete da idete kod njih sledeci put da znas da ne ides tad kod bake i dede

Eto! Dajte malo sad te dobrote i plemenitosti i informisanosti... jel' se sve rasprodalo?
 
Evo da se javim i ukratko odgovorim.Kao prvo sve zavisi gde zivis,dali u srbiji ili u nekoj od bivsih republika YU.Sto se tice uslova kod nas naj bolje informacije se mogu dobiti u centrima za socijalni rad u opstini gde zivis.Koliko ja znam profesija nije bitna svako moze da udje u program usvajanja deteta,ali naravno da se gleda i materijalno stanje stambena sigurnost zdravstveno stanje usvojioca itd....Mnogi usvojioci cekaju godinama na usvajanje,a nekima se posreci pa to "zavrese " za mnogo krace vreme.Za razliku od hraniteljstva usvojioci mogu da zive u drugoj drzavi i cini mi se da mogu da budu i strani drzavljani al konacan sud o tome daje ministarstvo i nadlezni centri za soc,rad i staranje.Poseti sajt www.familia.org.yu tu se mogu naci informacije i kontakti.Oni cak imaju i forum za usvojioce.Takodje ima jedan sajt posvecen hraniteljstvu koji takodje ima forum www.sirokosrce.org.yu gde se mogu naci takodje neke korisne informacije.
 
dan drugi:

Dragi dnevnice,
Nova sam u ovoj skoli i mislim da me druga deca ne vole. Jedva cekam da se zavrse casovi pa da idem kuci jer me sikaniraju. Tata je obecao da ce da me vodi za vikend u NS jer je video da sam tuzna. Pisacu ti sutra, moram sad da radim domaci!

@marconi171 hvala na info, navedeni sight-ovi su jako korisni, pa je to jedan od razloga sto bih volela da se tema bar malo odrzi na povrsini. Takodje hvala i svima koji su mi dali korisne informacije na pp.
 
Zdravo draga Webhanuma,dobro dosla u klub usvoioca odgovoricu na par tvojih pitanja a vremenom cemo po potrebi prosiriti temu.Bez obzira sto zivite u inostranstvu imate pravo na usvojenje...za usvijenje morate prikupiti dokumentaciju o imovini,licnom dohotku,da niste krivicno gonjeni i lekarski pregled morate obaviti i nisu vam potrebni dokazi o ne mogucnosti dobijanja svog deteta,moj suprug ima dete iz prvog braka koji zivi sa nama i to nam nije otezavajuca okolnost.Sto se tice postavljanja tvojih uslova mozes navesti kog uzrasta da bude dete i da je psihofizicki zdravo:Sto se tice bioloskih roditelja ne moras da brines ne mogu te ugroziti.Ovo su samo grube informacije,za sve sto te interesuje...pitaj.SRECNO... :)
 
dan peti:

Mili BloZe,

nisam ti pisala juce jer sam u obavezama. Uciteljica mi je dala da za domaci procitam knjigu (nema mnogo 20ak strana) "kako steci prijatelje" i pitam je ako mi sta nije jasno. Da ti pravo kazem sve mi je nejasno. Desilo se par lepih stvari, i ako mi nije rodjendan vec su poceli da mi pristizu pokloni, a i par drugarica se dopisuje sa mnom ispod klupe :-)

@graha neizmerno hvala na informacijama! Pitanje je momenta kad cu prestati da se upisujem u blog tako da ako neko bude koristio search engine s recima usvajanje usvojiti usvojeno usvojena zvecanska hranitelj hraniteljstvo od mene ce moci da dobije sve do sada prikupljene informacije.

Hvala jos jednom svima koji su mi se obratili na pp
 
Mili BLogo,

samo da ti se pozalim. Juce u skoli mi drugarica nije dala knjigu koju mi je obecala a imam kontrolni sledeci cetvrtak. Imam jos jedan u utorak pa moram da ucim preko praznika. Necu joj dati tad da prepisuje od mene, ali opet mislim da nije lepo to sto je uradila. Ne dopadaju mi se ovi praznici kad nista ne slavim nego samo ucim. Vise volim Boziic, mada tad ne farbam jaja voskom, a to mnogo volim.
 
hanuma dear, ja tek sad videh temu.
nisam od pomoći. samo znam da je u srbiji to težak i mukotrpan posao.
teško je od ljudi dobiti info, jer kod nas kao da je nenormalno usvojiti decu.
valjda je sramota.
kao i razvesti se i ako te mlati;)
eh. znam samo da je moj drugar išao da pita. hteo da usvoji dete ima svojih troje.
sve u svemu uslovi za to dete su trebali da budu iznad proseka.
te se mi sad pitamo imaju li njegova deca svako svoju sobu?
 
Nisam shavtila? Ima troje djece, nemaju sjajne uslove, a zeli jos jedno?

A zbog onoga "normalna zdrava prava =ono kad te sestra starija udari po glavi dok niko ne gleda i ti se rasplaces i kazes "glupaco ruzna nenormalna' , e pa suprotno od toga"
umrla sam od smijeha. Jedna toliko istrajna, vesela osoba moze da bude samo sjajn roditelj! Ostavja takav utisak!
 
HEBEHA:
Nisam shavtila? Ima troje djece, nemaju sjajne uslove, a zeli jos jedno?
Jedna toliko istrajna, vesela osoba moze da bude samo sjajn roditelj! Ostavja takav utisak!

Jok brate, nemam ni jedno, pa otalen citava drama :-) ta recenica je bila hipoteticka, jerbo uvek je moguce zabebiti u procesu usvajanja posto isti pola decenije traje
Ono sto jes' jes' nemam ni sjajne uslove, ali opet kvalifikujem se polako.
A zelim vise nego jedno al' pocela bih od tog broja..nekako sam sujeverna ;-)
Hvala ti sto mislis da bi od mene bio nAki roditelj!
 
webhanuma:
Jok brate, nemam ni jedno, pa otalen citava drama :-) ta recenica je bila hipoteticka, jerbo uvek je moguce zabebiti u procesu usvajanja posto isti pola decenije traje
Ono sto jes' jes' nemam ni sjajne uslove, ali opet kvalifikujem se polako.
A zelim vise nego jedno al' pocela bih od tog broja..nekako sam sujeverna ;-)
Hvala ti sto mislis da bi od mene bio nAki roditelj!

Ne, mislila sam na ovo sto pise pajamaca... (ono o broju klinaca i uslovima).
A, da posto sam se tresla od smijeha i vracala na ono "glupaco ruzna i nenormalna!", cini mi se da bi neko dijete bilo bas veselo srecno uz takvu mamu! ;-)
 
Aleksa76:
Hanuma, ne znam za Srbiju :(
Moja koleginica ovde(Holandija) je usvojila 3 dece iz Argentine...
Pre neki dan smo isli na slavlje tim povodom.
Rece mi da je sve skupa izaslo oko 30.000 evrica..put tamo, razni papirici itd itd itd

Srecno u svakom slucaju :)

Sto nije usvojila bebu u Holandiji? Sta im fali? Ili je ona iz Argentine? onda j ok, ali ne volimove fore Angeline Dzoli koja skuplja klince kao za album...

"Brede, stobih ja voljela bebu sa bliskog istoka. Nemam ni jednu takvu!"
"Pa, dobro de, imas ove druge. Eto, crnce, pa Kambodza i to..."
"zasto n mogu da imam i malog Turica! Hocu, hocu, hocu..."
"Ok, ok,nemoj dase sekiras. Eto, sutra idemo po jedno malo Turce, moze?"

Lijepo j sto usvajaju i pruzaju vise nego sjajan zivot djeci. Ali da ej njoj samo do djeteta otisla bi u prvo sirotiste, a ne jurcala okolo i birkala da ima po jedno u svakoj boji (uzas!).Da naglasim, drago mi je zbog te usvojene djece jer mislm da im oni mogu priustiti, pa... eto, solidan zivot :loll:
 

Back
Top