Tabloidni pristup naučno-popularnim temama

Neko je u ovoj prepisci gore pomenuo da bi izvesni G-din Bubnjevic, da je pogledao u nekoj knjizi, znao sta su ugljovodonici, sta ugljeni hidrati, a sta hidro(gen)karbonati. Samo bismo dodali da je mozda i pogledao Politikin prevod "Britanike" u kome je sve ovo izmesano. Postoji clanak u jednom broju "Hemijskog pregleda" koji izdaje Srpsko hemijsko drustvo o pojmovima iz hemije koji su tamo pogresno prevedeni. Dakle, ljudi ce nauciti pogresno citajuci mnogo ozbiljnije tekstove nego sto su tekstovi u nedeljniku Vreme...
 
Mislim da se nisam do sad susreo sa doticnim autorom mada moram priznati da ni ne gledam ko je autor tekstova koje procitam a koji su ovog tipa. Takodje moram prizanti da sve manje i citam tekstove i novine ovog tipa iz razloga smanjenja frustracije tudjim idiotizmom i generalnom nepravdom ovog sveta. Za razliku od v.v.ilica koji je ovde ostao cudno misteriozan (iako znamo koliko on ima dlaka na jeziku ;)) ja cu se bez uzdrzavanja izjasniti za javno isticanje, proterivanje i spaljivanje na lomaci takvih ljudi, kvazi naucnih pisaca. Mislim da je bolje ne pisati nista nego napisati glupost. Jednom objavljena glupost u nekim medijima se nece moci neutralisati sa deset drugih pravih izjava nakon toga. Sto narod jednom cuje to je to. Tu ispravke vise nema.

I ja sam kao i nekolicina mojih kolega pokusao da napisem ispravke na tekstove u dnevnim novinama (papirnim) ali to nije imalo efekta. Cak ni odgovor u stilu "Hvala sto ste se javili, razmotricemo vase stavove" nismo dobili.

Iz licnog iskustva znam koliko je tesko boriti se protiv nekih gluposti koje su duboko usadjene u nas narod kao da recimo poskok skace, dazdevnjak vristi, gekon truje melko, slepi misevi piju krv... I onda na srednjoj strani u decijem dodatku u Novostima pise da poskokk skace na svoje zrtve i da ih progoni odk ih ne ubije. Ajd sad ti onda detetu objasni da se ne treba palsiti poskoka i da to nije istina. Detetu mozda to cak i proguras nakon iscrpne terapije ispiranja mozga ali odraslom coveku nema aposlutno sanse. Prosto uzas. Da ti skoci pritisak. Evo i sad mi se verovatno povecao. Zato je ne citam takve stvari. Jos samo cekam da u srpskoj Nacinalnoj geografiji procitam nesto tog tipa pa da sve oteram tamo gde nije lepo reci.
 
Insect
Registrovan korisnik


Učlanjen:: 14.09.2004.
Lokacija: Beograd
Poruke: 191 Re: Tabloidni pristup naučno-popularnim temama

--------------------------------------------------------------------------------
........................................ Za razliku od v.v.ilica koji je ovde ostao cudno misteriozan (iako znamo koliko on ima dlaka na jeziku ) .................................
_____________________________________________________________________________
Vidis da nisam bio mnogo misteriozan cim si mogao da napises onako dug komentar.:wink: A bogami, da vestica ima, ima ih...:lol: Setaju medju nama i one i vampiri. Samo ponekad se ne daju prepoznati. Bar dok cute. Kad otvore usta svako se otkrije. :wink:
 
Hehe, nisam mislio one srednjovekovne lomace mada su i one bile cool. Mislio sam vise na lomace koje su potpaljene dokazima i strucnoscu. Ali ne samo praznim i istinitim recima vec i zahtevima za smenjivanje i ukidanje. Kao sto rekoh moje je misljenje da takvi ljudi cine vise stete nego koristi. Svidelo mi se ono tvoje crno-na-belo pokazivanje plagijata i prevodjenja tekstova. To je lomaca na koju sam mislio. :) A ako to ne pomogne... pa uvek je tu Slavija. ;)


Ama bre Ilicu kakav ti je to nacin citiranja sa svim licnim podacima? Samo zauzima prostor i zbunjuje. Dok provalim sta je sta u postu.... :? :D
 
Ama bre Ilicu kakav ti je to nacin citiranja sa svim licnim podacima? Samo zauzima prostor i zbunjuje. Dok provalim sta je sta u postu.... ____________________________________________________________________________
To koristim kada Krstarica nece da mi posalje tekst pod odgovorom pa moram posle da pisem ponovo. Narocito mi je zanimljivo kada pisanje traje po dvadeset minuta! :lol: :lol: :lol:
 

Back
Top