Predrasude-prepreka ili opreznost-u meduljudskim odnosima

Tuzni_patak:
Htedoh da ti pokažem kako ti shvataš kad neko pokazuje patriotizam, i odmah si me zamolila da se praznim , a ja to činim samo u za to predvidjenim prostorijama....Možda će tvoja slika pomoći, ali nemam tih problema.....hvala unapred, ipak postuj sliku , možda drugim forumašima pomogne.

Za dom i zdraviju naciju,hvala....

Zbilja si naletio na krivu ....moj je jezik bio i ostao Srpsko-Hrvatski i dan danas govorim tim jezikom..kada sam u hrvatskoj ispravljaju me ..sada me ti ispravljas...pa tko da vam svima ugodi...a ono s praznjenjem je bila samo mala sala...ili ne smijem ni da se salim vise a da se netko ne osjeti odmah povredenim i uvredenim....zasto ste svi tako prokleto ozbiljni...zar zivot sam po sebi nije dovoljno ozbiljan ...ili je i to samo jos jedna od predrasuda...ajde ljudi da se smijemo zajedno, skupa ili kako vec hocete...vazan je smisao...
 
Tuzni_patak:
Htedoh da ti pokažem kako ti shvataš kad neko pokazuje patriotizam, i odmah si me zamolila da se praznim , a ja to činim samo u za to predvidjenim prostorijama....Možda će tvoja slika pomoći, ali nemam tih problema.....hvala unapred, ipak postuj sliku , možda drugim forumašima pomogne.
Je li to domet tvoje animalne psihologike? Imaš inspiraciju za opsežan odgovor!
 
otkacena slavonka: Sto mislite o predrasudama? Kako uticu na nas svakodnevni zivot i meduljudske odnose?Trebamo li predrasude kao zastitu i da li ih je moguce u potpunosti pobijediti?

neminovne su (mada ovo sto si navela su mi bas primeri jako grubih generalizacija, kojima nisma sklona)... sticemo ih vaspitanjem, odrastanjem u odredjenoj sredini, pa i zivotnim iskustvom koje nepravilno protumacimo.

imamo utisak da nas predsrasude stite... ko se mlekom opece i u jogurt duva, i ta prica... za sebe bih mogla reci da sam i oprezna i neoprezna istovremeno... ja kao imam alarm u glavi od nekih predubedjenja (zapravo su to prethodna licna iskustva), ali se u stvari ponasam i upustam u situacije kao da toga nema.
nekad pogresim, nekada ne.
 
Tuzni_patak:
Predrasude gledam kao psihologiku. Zato i tvrdim da su uvek pozitivne, jer nastaju u težnji svakog subjekta da se maksimalno zaštiti.....Iz njegove percepcije to su uvek dobre odluke, a to što možda nisu , ne možemo njega kriviti, jer onda bi stalno trebali i sebi da trljamo nos, a čovek ne može da održi visoki nivo duha, a ni stalnost tog duha u sebi , ako stalno dobija kritike....

Kao i učenje , kritike su ograničene kapacitetom "gutanja" koji je maksimalno jednak kapacitetu učenja, tj. kada se svaka kritika uzima odmah u obzir i pokušava da utvrdi šta je prouzrokuje i šta menjati. Više od tog kapaciteta samo dovodi do preopterećenja, opterećenja (psihičkog) i blokade i na kraju može i do paralize, ali mnogo češće do zasićenja i tu je istovremeno i paraliza....

Predrasude ili sire uzeto generalizacije jesu psiholoska odbrana. To je ocito.
Mi naravno ne mozemo sebe stalno preispitivati, ali zaboraviti ovu kljucnu stvar
dovodi do toga da govorimo u apsolutnim kategorima.
Cak ni velike teorije u fizici nisu apsolutno istinite.
primer generalizacije koja nam zadaje problema- simplifikovanje coveka na naciju.
Nacija- svi mislimo da znamo sta znaci ovo, toliko cak da smo spremni da ratujemo.
Medjutim ova ideja nacije je veoma mutna, da li je to grupa ljudi koji zive na
odredjenom geo. prostoru, da li je grupa ljudi koji pricaju odredjen jezik?
Da li odredjena kultura definife naciju?
Po mom misljenju nacija je masovna iluzija koja daje izvestan smisao toj grupi.
Danas kada postoje mas mediji sasvim sigurno ne postoje nacije.
Zato sto svi odrastamo na globalno popularnoj muzici i globalno poularnim
filmovima. globalna kultura
Nacija je mozda imala smisla u sernjem veku kada su ljudi i ideje sporo putovali.
Deo mene je jednako i Krleza i Crnjanski, moze biti i bilo koji strani/domaci pisac koji mi
je drag. Ko moze da brani hrvatu da mu se svidi srpska knjizevnost ili muzika
ili film.

Patriotizam sigurno nije srpska rec.

@otkacena slavonka
Da li ti u stvari zelis da pricas o diskriminaciji na nacionalnoj osnovi?
 
moje srce:
otkacena slavonka: Sto mislite o predrasudama? Kako uticu na nas svakodnevni zivot i meduljudske odnose?Trebamo li predrasude kao zastitu i da li ih je moguce u potpunosti pobijediti?

neminovne su (mada ovo sto si navela su mi bas primeri jako grubih generalizacija, kojima nisma sklona)... sticemo ih vaspitanjem, odrastanjem u odredjenoj sredini, pa i zivotnim iskustvom koje nepravilno protumacimo.

imamo utisak da nas predsrasude stite... ko se mlekom opece i u jogurt duva, i ta prica... za sebe bih mogla reci da sam i oprezna i neoprezna istovremeno... ja kao imam alarm u glavi od nekih predubedjenja (zapravo su to prethodna licna iskustva), ali se u stvari ponasam i upustam u situacije kao da toga nema.
nekad pogresim, nekada ne.

Vazno je samo da radimo na nasoj svijesti....ignoriranje nije rjesenje..znaci biti oprezan..imati predrasude...nije znak da je netko los... vazno je biti svojih predrasuda svjestan i spreman na promjenu samoga sebe...a u danasnjem vremenu na nasim prostorima su predrasude djelomicno vodici nasih zivota....zato mislim da je razmisljanje i u prvom redu borba protiv samoga sebe protiv svih generalizacija jako vazna...
.Borimo se protiv predrasuda.za ljubaav nase djece i buducih generacija....za nas je ionako vec vjerovatno isuvise kasno...
hvala na ucescu...
 
OOOJ Dimitrije:
Tuzni_patak:
Predrasude gledam kao psihologiku. Zato i tvrdim da su uvek pozitivne, jer nastaju u težnji svakog subjekta da se maksimalno zaštiti.....Iz njegove percepcije to su uvek dobre odluke, a to što možda nisu , ne možemo njega kriviti, jer onda bi stalno trebali i sebi da trljamo nos, a čovek ne može da održi visoki nivo duha, a ni stalnost tog duha u sebi , ako stalno dobija kritike....

Kao i učenje , kritike su ograničene kapacitetom "gutanja" koji je maksimalno jednak kapacitetu učenja, tj. kada se svaka kritika uzima odmah u obzir i pokušava da utvrdi šta je prouzrokuje i šta menjati. Više od tog kapaciteta samo dovodi do preopterećenja, opterećenja (psihičkog) i blokade i na kraju može i do paralize, ali mnogo češće do zasićenja i tu je istovremeno i paraliza....

Predrasude ili sire uzeto generalizacije jesu psiholoska odbrana. To je ocito.
Mi naravno ne mozemo sebe stalno preispitivati, ali zaboraviti ovu kljucnu stvar
dovodi do toga da govorimo u apsolutnim kategorima.
Cak ni velike teorije u fizici nisu apsolutno istinite.
primer generalizacije koja nam zadaje problema- simplifikovanje coveka na naciju.
Nacija- svi mislimo da znamo sta znaci ovo, toliko cak da smo spremni da ratujemo.
Medjutim ova ideja nacije je veoma mutna, da li je to grupa ljudi koji zive na
odredjenom geo. prostoru, da li je grupa ljudi koji pricaju odredjen jezik?
Da li odredjena kultura definife naciju?
Po mom misljenju nacija je masovna iluzija koja daje izvestan smisao toj grupi.
Danas kada postoje mas mediji sasvim sigurno ne postoje nacije.
Zato sto svi odrastamo na globalno popularnoj muzici i globalno poularnim
filmovima. globalna kultura
Nacija je mozda imala smisla u sernjem veku kada su ljudi i ideje sporo putovali.
Deo mene je jednako i Krleza i Crnjanski, moze biti i bilo koji strani/domaci pisac koji mi
je drag. Ko moze da brani hrvatu da mu se svidi srpska knjizevnost ili muzika
ili film.

Patriotizam sigurno nije srpska rec.

@otkacena slavonka
Da li ti u stvari zelis da pricas o diskriminaciji na nacionalnoj osnovi?



Znam da nije ali ocigledno nije ni domoljublje ....ili sam diskusiju o tome krivo shvatila..ali ne radi se o tome i nije uopce vazno kako i na koji nacin netko nesto kaze..to nije tema i nemam volje...a da smo na kraju zavrsili na temi diskriminacije na nacionalnoj osnovi nije bila moja zelja...dogodilo se...zar to nije ljepo...skakucemo s teme na temu..i to bez predrasuda...hehe..
Tvoji pogledi gledanja nacije mi se svidaju...
Tko moze hrvatu nesto da brani....oooo i te kako moze...ne zabranjuju nam zakonima ali nije u narodu rado videno..pa ako Balasevica slusam bolje je da ga malo stisam mozda nekoga provociram moram da pazim.... a thomsona mogu da odvrnem do daske ne smeta nikoga...ali od kada postoje zabrane postojali su i ljudi koji ih krse...i da vidim tko ce otkacenoj slavonki da zabrani ljubav prema vojvodanskim poljima,srpskoj poeziji..ili prema Balasevicu.....taj se jos rodio nije...
 
Andreavk:
...e bas ti hvala...ulepsala si nam dan...i na sve 3 strane nam pokazala kako ne robujes predrasudama - BRAVO za tebe
..sigurna sam da ces shvatiti sta je pisac ovim hteo da kaze :)


Sigurna si?....hm...da imam predrasude mogla bih i tu tvoju pohvalu da shvatim kao provokaciju....znas onako ....bas si super ...dosla si da se hvalis kako nemas predrasude...kao da nas to zanima...i dosta te je vise polako...ali posto pokusavam u svemu prvo da vidim ono pozitivno....zahvaljujem se na komplimentu...jedno je sigurno...bacila si me u razmisljanje...a to je i cilj ovoga foruma....pozdrav
 
Znaš slavonka, nisam ja želeo da te ponizim , već da ti pokažem koliko nesvesnih predrasuda imaš, i one prorade.....kao šala......

za ristoba:
debelo razmišljam o onoj staroj " sa čifutima čifutskim , sa majstorima majstorskim".
I o onom mom starom sistemu iz osnovne škole, "izaberi njegovo oružje i tri puta više mu vrati".
Mislim da se banalizovanjem i govorenjem na istom jeziku , čovek lakše razume ne kroz objašnjavanje već kroz medjusobni položaj sa drugim osobama....neka vrsta hijararhije, što nije dobro za mene, ali deluje na duži period kod osobe koja je izgubila domen.....
Na ovo gledam kao na uspostavljanje mosta, linka koji će povezati mene kao osobu , sa tom osobom i njenom trenutnom psihologikom.Pobedjeni uvek gleda gde je mogao da bude bolji i šta je pogrešio i to će ga kasnije dovesti do toga da ono što misli da je potpuno različito i suprotno, nije toliko različito i nedostižno ni njemu....
 
Tuzni_patak:
Znaš slavonka, nisam ja želeo da te ponizim , već da ti pokažem koliko nesvesnih predrasuda imaš, i one prorade.....kao šala......

za ristoba:
debelo razmišljam o onoj staroj " sa čifutima čifutskim , sa majstorima majstorskim".
I o onom mom starom sistemu iz osnovne škole, "izaberi njegovo oružje i tri puta više mu vrati".
Mislim da se banalizovanjem i govorenjem na istom jeziku , čovek lakše razume ne kroz objašnjavanje već kroz medjusobni položaj sa drugim osobama....neka vrsta hijararhije, što nije dobro za mene, ali deluje na duži period kod osobe koja je izgubila domen.....
Na ovo gledam kao na uspostavljanje mosta, linka koji će povezati mene kao osobu , sa tom osobom i njenom trenutnom psihologikom.Pobedjeni uvek gleda gde je mogao da bude bolji i šta je pogrešio i to će ga kasnije dovesti do toga da ono što misli da je potpuno različito i suprotno, nije toliko različito i nedostižno ni njemu....

Patku:
Daleko od toga da si me ponizio...ne bi bila ovdje da se tako lako dam iz rezerve izvuci...samo ti pisi rado te citam...a da imam predrasude je cinjenica koje sam svjesna...imamo ih svi....htjela sam samo da kazem da u svakom trenutku pa cak i onda kada nam te predrasude sluze kao zastita treba da imamo na umu da stiteci sebe mozemo nekoga drugog da povrijedimo....jedam primjer opet iz mog zivota:
Sjedim u birou ...kasno navecer..22 casa...zimsko doba...potpuno sama...mnogo posla poslje god. odmora...nakupilo se...da napomenem da je to bilo u Njemackoj u velikom gradu s ogromnom ratom kriminaliteta...na vrata mi zvoni jedan mladi decko 25 otprilike...crnac...iskreno da kazem ...umrla sam od straha..i razmislila sam iskreno receno dobrih 5 min..da li da mu otvorim ili ne...na kraju sam se zastidjela sama sebe zbog tog straha..i otvorila sam mu vrata...covjek je samo pitao za put..trazio je nesto..dugo poslje sam s kolegama s posla o tome diskutirala i sve osobe zenskog spola su me ubjedivale da sam luda i da one ne bi otvorile vrata...muskarci su bili podjeljenjih misljenja...ili jednostavno nisu bili iskreni da bi se pokazali jakima i hrabrima...nemam pojma...nije ni vazno....taj puta sam zanemarila svoj oprez i predrasude i imala sam srecu..moglo je biti i drugacije i toga sam svjesna....ali jednostavno ne zelim da zivim u vjecnom strahu da li je to zbilja toliko tesko da se shvati?...
 

Back
Top